ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2016 року Справа № 903/1242/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
ГоловуючогоЖукової Л.В. (доповідач) Суддів:Полякова Б.М., Короткевича О.Є., розглянувши касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Старленд" в особі ліквідатора Дорошенка С.І. на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 02.03.2016 у справі № 903/1242/14 господарського суду Волинської області за заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Старленд" про банкрутство за участю представників сторін: ПАТ КБ "ПриватБанк" - Тузова В.О.
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2015 року до господарського суду Волинської області ліквідатором ТОВ "Старленд" подано клопотання про введення процедури санації та призначення керуючим санацією у справі про банкрутство № 903/1242/14.
Ухвалою господарського суду Волинської області від 02.02.2016 року у справі №903/1242/14 (суддя Шум М.С.), зокрема, припинено ліквідаційну процедуру ТОВ "Старленд" (с.Носачевичі, Рожищенський район, Волинська область, код ЄДРПОУ 33351597) та повноваження ліквідатора - Дорошенка Сергія Івановича.
Введено процедуру санації боржника ТОВ "Старленд" строком на шість місяців.
Керуючим санацією ТОВ "Старленд" призначено Дорошенка Сергія Івановича (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1).
Затверджено план санації ТОВ "Старленд".
Ухвалено початком виконання плану санації ТОВ "Старленд" вважати дату затвердження його господарським судом.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 02.03.2016 (головуючий суддя: Крейбух О.Г., судді: Демянчук Ю.Г., Юрчук М.І.) апеляційну скаргу кредитора Публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" в особі філії АТ "Укрексімбанк" у м. Луцьку на ухвалу господарського суду Волинської області від 02.02.2016 у справі № 903/1242/14 задоволено. Ухвалу господарського суду Волинської області від 02.02.2016 у справі № 903/1242/14 скасовано. Справу №903/1242/14 передано на розгляд до господарського суду Волинської області в іншому складі суду.
У своїй касаційній скарзі ТОВ "Старленд" в особі ліквідатора Дорошенка С.І. просить суд касаційної інстанції скасувати постанову апеляційного господарського суду від 02.03.2016 та залишити в силі ухвалу господарського суду Волинської області від 02.02.2016 у даній справі, пославшись на порушення та невірне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст. ст. 29, 37, 39 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у касаційній інстанції, обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування попередніми судовими інстанціями норм матеріального та процесуального права вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 4 1 ГПК України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом, з врахуванням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Під час розгляду справи судами встановлено, що ухвалою господарського суду Волинської області від 16.12.2014 року порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ "Старленд", в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Постановою господарського суду Волинської області від 29.12.2014 року у справі № 903/1242/14, відповідно до процедури передбаченої ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії Дорошенка С.І.
Ухвалою господарського суду Волинської області від 24.03.2015 року у справі № 903/1242/14 затверджено реєстр вимог кредиторів ТОВ "Старленд".
16.12.2015 року до господарського суду Волинської області ліквідатор ТОВ "Старленд" Дорошенко С.І. звернувся до суду із клопотанням про введення щодо банкрута процедури санації та призначення керуючого санацією у справі про банкрутство №903/1242/14 Дорошенка С.І..
В обґрунтування клопотання ліквідатор посилається на те, що ТОВ ТД "Екотехнології" бажає стати інвестором у процедурі санації ТОВ "Старленд", надавши товариству інвестиції для придбання необхідного обладнання, фінансову допомогу для поповнення оборотних коштів.
08.12.2015 року зборами учасників ТОВ "Старленд" прийнято рішення щодо введення процедури санації ТОВ "Старленд" та скасовано попереднє рішення зборів учасників від 09.07.2010 року про ліквідацію товариства.
Метою плану санації, який розроблений спільно з керівництвом ТОВ ТД "Екотехнології" в порядку Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", є фінансова реструктуризація.
Ухвалюючи рішення про введення процедури санації та затверджуючи план санації ТОВ "Старленд", врахувавши клопотання ліквідатора про введення щодо банкрута процедури санації, господарський суд першої інстанції керувався положеннями ч. 2 ст. 37 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та виходив з того, що господарський суд, за клопотанням комітету кредиторів або інвесторів, або власника майна (органу, уповноваженого управляти майном) банкрута чи з власної ініціативи господарський суд може прийняти рішення про введення процедури санації й після визнання боржника банкрутом у разі наявності плану санації та до початку продажу майна банкрута.
Скасовуючи ухвалу господарського суду Волинської області від 02.02.2016, апеляційний господарський суд у оскаржуваній постанові виходив з того, що процедура ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" за якою здійснюється ліквідація у даній справі не передбачає переходу до процедури санації.
Підтримуючи наведені висновки, суд касаційної інстанції виходить з такого.
Відповідно до ч.2 ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого.
Як вбачається з матеріалів справи, провадження у даній справі про банкрутство ТОВ "Старленд" здійснюється, в порядку ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ч. 2 ст.37 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", за клопотанням комітету кредиторів або інвесторів, або власника майна (органу, уповноваженого управляти майном) банкрута чи з власної ініціативи господарський суд може прийняти рішення про введення процедури санації й після визнання боржника банкрутом у разі наявності плану санації та до початку продажу майна банкрута.
Аналіз наведених норм дає підстави зробити висновок про те, що визнання боржника банкрутом та відкриття щодо нього ліквідаційної процедури не перешкоджає застосування до боржника в подальшому процедур санації та мирової угоди, за винятком спрощеної процедури банкрутства, передбаченої статтею 95 Закону, оскільки метою введення останньої є припинення (ліквідація) господарюючого суб'єкта .
За таких обставин апеляційний господарський суд дійшов до вірного висновку про неможливість застосування процедури санації до ТОВ "Старленд", оскільки провадження у даній справі порушено за спрощеною процедурою ст. 95 Закону та правомірно скасував ухвалу господарського суду Волинської області від 02.02.2016 року, якою припинено процедуру ліквідації боржника та здійснено перехід до процедури санації у даній справі.
Відповідно до ст. 111 5 ГПК України у касаційній інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи у суді першої інстанції за винятком процесуальних дій, пов'язаних із встановленням обставин справи та їх доказуванням.
Згідно зі ст. 111 7 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Статтею 111 9 ГПК України, яка визначає повноваження касаційної інстанції, передбачено право суду касаційної інстанції залишити постанову суду апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення.
У зв'язку із встановленими обставинами та наведеними законодавчими положеннями, доводи касаційної скарги ТОВ "Старленд" не спростовують висновків Рівненського апеляційного господарського суду, тому оскаржувана постанова підлягає залишенню без змін, як така, що відповідає нормам матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 111 7 , 111 9 - 111 11 ГПК України, Вищий господарський суд України, -
ПОСТАНОВИВ :
Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Старленд" в особі ліквідатора Дорошенка С.І. залишити без задоволення
Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 02.03.2016 у справі № 903/1242/14 залишити без змін.
Головуючий Л.В. Жукова
Судді Б.М. Поляков
О.Є. Короткевич
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 31.05.2016 |
Оприлюднено | 06.06.2016 |
Номер документу | 58074234 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні