Рішення
від 03.06.2016 по справі 923/1508/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Театральна, 18

тел. /0552/ 49-31-78

Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 червня 2016 р. Справа № 923/1508/15

Господарський суд Херсонської області у складі судді Пінтеліної Т.Г. при секретарі Івлевій В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Селянського (фермерського) господарства "Каховське" місцезнаходження : с. Коробки, Каховського району, Херсонської області, ідент.код 24751455

до Товариство з додатковою відповідальністю "Ім.Латиських стрільців" місцезнаходження : вул. Леніна, 74-а, смт. Нова Маячка, Цюрупнський район, Херсонської області, ідент. код 05396764

про стягнення шкоди та збитків, завданих самовільним зайняттям земельної ділянки

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 дов. б/н від 01.07.2015р.

від відповідача: ОСОБА_2 дов. № 29 від 01.09.2015р.

в с т а н о в и в:

Селянське (фермерське) господарства "Каховське" (в подальшому Позивач) звернулось до господарського суду Херсонської області з позовом до Товариства з додатковою відповідальністю "Ім. Латиських стрільців" (в подальшому Відповідач) про стягнення шкоди 14157,16грн., завданої самовільним зайняттям земельної ділянки.

Ухвалою від 31 серпня 2015р.(т.1, а.с.1) суд прийняв позовну заяву, порушив провадження у справі та призначив справу до розгляду.

Відповідач надав заперечення проти позову (т.1, а.с.46-48), просить відмовити у позові повністю, посилаючись на те, що Позивач не надав Відповідачу свої платіжні реквізити для перерахування коштів, орендує земельні діляни у різних контурах, що в свою чергу заважає Відповідачу користуватись своїми орендованими ділянками, не бажає здійснити обмін орендованих ділянок для зручності користування ними як єдиним масивом.

10.11.2015р. Позивач подав заяву про збільшення позовних вимог (т.1, а.с.76-90), просить з раніше заявлених підстав стягнути з Відповідача 14157,16грн. шкоди та 113674,24грн.збитків (неодержаного доходу ), всього 127 831,40грн.

Заяви Позивача та заперечення Відповідача описані у попередніх судових рішеннях у даній справі. Відповідач вважає, що у заяві Позивача слід відмовити, оскільки ним невірно та у невстановлений спосіб обраховано суму збитків, без участі комісії ОСОБА_3 РДА.

16.11.2015р. Відповідач разом із запереченнями проти заяви Позивача про збільшення позовних вимог надав копію платіжного доручення № 646 від 12.11.2015р. (т.1, а.с.108) про перерахування Позивачу 14157,16 грн. відшкодування шкоди згідно заяви.

До суду від Позивача надійшло клопотання про витребування доказів, відповідно до якого Позивач просить суд витребувати у ОСОБА_3 районної державної адміністрації Херсонської області Акт визначення розміру збитків, а саме неодержаних доходів які би міг би отримати Позивач в 2014р., із земельної ділянки площею 12,8 га, в разі використання її для вирощування соняшника і які Позивач не одержав внаслідок неправомірних дій з боку Відповідача визначених за процедурою, передбаченою Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.93 № 284.

Від відповідача надійшли заперечення на позовну заяву, згідно з якими відповідач просить суд відмовити позивачу у задоволені позову.

Згідно з частиною другою статті 4 3 ГПК та статтею 33 ГПК кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України визначено поняття і види доказів Доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово.

Статтею 33 ГПК України встановлено обов'язок доказування і подання доказів, за яким кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Докази мають бути належними і допустимими. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до статті 38 Господарського процесуального кодексу України сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів. У клопотанні повинно бути зазначено: який доказ витребовується; обставини, що перешкоджають його наданню; підстави, з яких випливає, що цей доказ має підприємство чи організація; обставини, які може підтвердити цей доказ. Причинами неможливості самостійного отримання доказу особою, яка бере участь у справі, може бути відмова особи, в якої знаходиться доказ, надати цей доказ, законодавчо встановлена заборона передання певної інформації тощо. Особа, яка звертається з клопотанням про витребування доказу, повинна надати підтвердження того, що їй відмовлено в отриманні доказу, або відсутності відповіді на запит про отримання доказу.

Відповідно до поданого клопотання, Позивач звернувся до ОСОБА_3 районної державної адміністрації Херсонської області з листом від 03.11.2014р. № 7/11.

В даному листі Позивач просив визначити розмір збитків, а саме неодержаних доходів які би міг отримати Позивач, із земельної ділянки площею 12,8 га в 2014р., в разі використання її для вирощування соняшника і які Позивач не одержав внаслідок неправомірних дій з боку Відповідача.

За твердженням позивача вищезазначений порядок визначення неодержаних доходів передбачено ст. ч. 1, ч. 2 ст. 157 ЗК України, Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.93р. № 284.

Згідно роз'яснень пленуму Вищого господарського суду України в п. 3.7 Постанови "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" 17.05.2011 № 6, власники землі та землекористувачі мають право на захист своїх прав шляхом стягнення збитків з особи, яка вчинила неправомірні дії щодо відповідних земельних ділянок, у випадках, встановлених главою 24 ЗК України, та за процедурою, передбаченою Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.93 № 284.

На запит позивача, листом від 26.01.2015р. № 01-21/7-226 ОСОБА_3 районна адміністрація повідомила Позивача, що "Згідно листа Державної сільгоспінспекції в Херсонській області від 7 серпня 2014 року ТОВ "ім. Латиських стрільців" самовільно зайняло земельну ділянку загальною площею 12,8га, яка перебуває у користуванні СФГ "Каховське" згідно договору оренди землі від 02 квітня 2009року, зареєстрований за № 040972900013. Внаслідок самовільного зайняття зазначеної земельної ділянки СФГ "Каховське" було заподіяно шкоду у розмірі 14157,16 грн., яка розрахована відповідно до, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963. Враховуючи викладене, при стягненні шкоди пропонуємо користуватися розрахунком розміру шкоди, здійсненим ДержсільгоспінспекцІєю."

За таких обставин позивач зазначив, що не мас можливості визначити ціну позову в частинні стягнення збитків, а саме неодержаних доходів.

Враховуючи вищезазначені обставини Позивач заявив клопотання про витребування акту комісії ОСОБА_3 районної державної адміністрації Херсонської області про визначення розміру збитків, а саме неодержаних доходів які би міг отримати Позивач в 2014р., із земельної ділянки площею 12,8 га в разі використання її для вирощування соняшника і які Позивач не одержав внаслідок неправомірних дій з боку Відповідача, визначених за процедурою, передбаченою Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.93 № 284;

Обставини, що перешкоджали наданню доказу позивачу є відмова надати зазначений доказ ОСОБА_3 районною державною адміністрацією Херсонської області.

Крім того позивачем зазначено, що цей доказ повинна мати ОСОБА_3 районна державна адміністрація Херсонської області, в силу норм Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 №963;

Відповідно до частини п'ятої статті 38 ГПК України, суд може зобов'язати особу, в якої знаходиться доказ, надіслати його безпосередньо до суду, або видати доказ на руки особі, зазначеній в ухвалі суду, для пред'явлення цього доказу до суду. Уповноваження господарським судом заінтересованої сторони на одержання необхідних доказів полягає у видачі їй належним чином завіреної копії ухвали суду про витребування певних доказів із зазначенням у ній про зобов'язання особи, у якої знаходяться такі докази, надати їх заінтересованій стороні для наступного подання їх до суду. При цьому особа, у якої знаходяться відповідні докази, вправі вимагати від уповноваженої особи лише пред'явлення їй належним чином засвідченої ухвали суду, а не передачі їй цієї копії.

Для забезпечення повного та всебічного розгляду справи та з метою дотримання основних принципів здіснення правосуддя, суд задовольняє клопотання позивача про витребування від ОСОБА_3 районної державної адміністрації Херсонської області додаткових доказів.

Ухвалою від 27.10.2015р. суд витребував у ОСОБА_3 районної державної адміністрації Херсонської області Акт визначення розміру збитків, а саме неодержаних доходів які би могло отримати СФГ "Каховське" в 2014р., із земельної ділянки площею 12,8 га, в разі використання її для вирощування соняшника і які СФГ "Каховське" не одержало внаслідок неправомірних дій з боку ТДВ "ім. Латиських стрільців" визначених за процедурою, передбаченою Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.93 № 284.

Ухвалою від 11.11.2015р. суд ухвалив розгляд справи здійснити у розумні строки, з урахуванням приписів Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Європейської конвенції з прав людини).

Ухвалою від 18.11.2015р. суд задовольнив клопотання Позивача та призначив у справі судову експертизу, проведення якої доручив Херсонському відділенню Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз (поштова адреса - 73000, м. Херсон, вул. 28-Армії, буд. 6).

На вирішення експертизи поставити наступні питання:

а) визначити розмір збитків (неодержаних доходів) які би могло отримати СФГ "Каховське" в 2014р., із земельної ділянки площею 12,8 га (знаходиться в оренді за умовами договору оренди землі від 02.04.2009р. зареєстрований у Цюрупинському реєстраційному округу Херсонської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис в розділі Книги 4АА001940 від 18.12.2009р. за № 040972900013), в разі використання її для вирощування олійного соняшника і які СФГ "Каховське" не одержало внаслідок самовільного зайнятті земельної ділянки ТДВ "ім. Латиських стрільців", визначених за процедурою, передбаченою Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.93 № 284, станом на день призначення експертизи;

б) визначити вартість неодержаного олійного соняшника СФГ "Каховським" у 2014р., обчислену за ринковими цінами, з урахуванням середньої врожайності певної культури в СФГ "Каховське", внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки площею 12,8 га (знаходиться в оренді за умовами договору оренди землі від 02.04.2009р. зареєстрований у Цюрупинському реєстраційному округу Херсонської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис в розділі Книги 4АА001940 від 18.12.2009р. за № 040972900013) ТДВ "ім. Латиських стрільців", станом на день призначення експертизи.

Цією ж ухвалою суд провадження у справі зупинив у зв'язку з призначенням судової експертизи.

Листом від 27.11.2015р. № 336 Херсонське відділення Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз повідомило про відсутність фахівців в даній установі щодо вирішення питань, зазначених в ухвалі, за процедурою, передбаченою Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.93 № 284.

Ухвалами від 17.12.2015р. суд поновив та знову зупинив провадження у справі у зв'язку з призначенням судової експертизи, проведення якої доручив судовому експерту ОСОБА_4 (адреса - вул. 21 Січня, буд. 37, офіс 512, м. Херсон, 73000). На вирішення експертизи за пропозицією Позивача надані наступні питання:

1) Чи підтверджується документально та нормативно розрахунок розміру неодержаних доходів, які би могло отримати СФГ «Каховське», у 2014 рощ, iз земельної ділянки площею 12,8 га (знаходиться в оренді за умовами договору оренди землі від 02.04.2009р., зареєстрованого у Цюрупинському реєстраційному округу Херсонської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному peecтpi земель вчинено запис в розділі Книги 4АА001940 ввд 18.12.2009р. за № 040972900013), в разі використання її для вирощування олійного соняшника i які СФГ «Каховське» не одержало внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки ТДВ «iм. Латиських стрільців».

2) Визначити вартість неодержаного олійного соняшника СФГ «Каховським» у 2014 році, обчислену за ринковими цінами, станом на день призначення експертизи, з урахуванням середньої врожайності олійного соняшника в СФГ «Каховське» у 2014 році, за винятком витрат виробництва, пов'язаних зі збиранням урожаю, внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки площею 12,8 га (знаходиться в оренді за умовами договору оренди землі від 02.04.2009р., що зареєстрований у Цюрупинському реєстраційному округу Херсонської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис в розділі Книги 4АА001940 від 18.12.2009р. за № 040972900013) ТДВ «iм. Латиських стрільців».

Ухвалами від 13.01.2016р., 22.02.2016р., 21.03.2016р., 31.03.2016р. суд , у зв'язку з надходженнями листів судового експерта, поновлював та зупиняв провадження у справі для зобов'язання Позивача через канцелярію господарського суду Херсонської області, з супровідним листом подати оригінали або завірені належним чином копії : первинних документів на придбання насіння соняшника, дизельного палива в період 2014 року; реєстр бухгалтерського обліку по рахунку, платіжних документів про нарахування та перерахування орендної плати за 12,8 га в період 2014 року; платіжних документів про нарахування та сплату податку на землю (за 12,8 га) в період 2014 року; договори на реалізацію соняшника в період 2014 року; технологічні карти на посів насіння соняшника в період 2013 - 2014 роки та інші документи, необхідні для проведення судової експертизи.

До суду від судового експерта ОСОБА_4 надійшов Висновок № 96 судово - економічної експертизи по даній справі разом з матеріалами справи. Відповідно до частини 3 статті 79 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд поновлює провадження у справі після усунення обставин, що зумовили його зупинення. До суду надійшов висновок судового експерта та повернуто матеріали справи, за таких обставин з метою розгляду справи по суті, ухвалою від 16.05.2016р. суд поновив провадження у справі та призначивя судове засідання на "26" травня 2016 р., визнав явку в засідання представників сторін та судового експерта ОСОБА_4 обов'язковою.

В судовому засіданні відводи судовому експерту не заявлялись, судовий експерт надала пояснення суду та представникам сторін щодо висновків судової експертизи.

26 травня 2016р. Позивач подав заяву про зменшення розміру позовних вимог на підставі Висновку судового експерта № 96. Позивач вважає за потрібне зменшити розмір позовних вимог до 36126,72 грн. (сума шкоди завданої самовільним зайняттям земельних ділянок, визначена висновком від 26 квітня 2016р. №96), просить стягнути з ТДВ «ім. Латиських стрільців» на користь СФГ «Каховське» 21969,56 грн. в рахунок відшкодування шкоди, завданої самовільним зайняттям та використанням належних позивачеві на правах оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення в 2014року, площею 12,8 га, за умовами договору оренди землі від 02.04.2009р. зареєстрованого у Цюрупинському реєстраційному округу Херсонської регіональної філії Центру ДЗК. про що у Державному реєстрі земель вчинено запис в розділі Книги 4АА001940 від 18.12.2009р. за № 040972900013.

Одночасно враховуючи той факт, що під час розгляду справи Відповідачем вже сплачено позивачу 14157,16 грн., в якості відшкодування шкоди завданої самовільним зайняттям земельних ділянок, в даній частині провадження у справі підлягає припиненню в зв'язку з відсутністю предмету спору.

Тобто, станом на 26 травня 2016р., стягненню з відповідача на користь Позивача підлягає 21969,56 грн., що вирахована наступним шляхом.

Від 36126,72 грн. ( сума шкоди завданої самовільним зайняттям земельних ділянок, визначена висновком від 26 квітня 2016р. № 96) відняти 14157,16 грн. (сума шкоди завданої самовільним зайняттям земельних ділянок, відшкодована відповідачем, позивачу під час розгляду справи) =36126,72 грн. .

Також Позивач просить припинити провадження у справі відносно вимоги про стягнення 14157,16 грн.

Позовні вимоги розглядаються судом з урахуванням поданої Позивачем заяви про зменшення розміру позовних вимог на підставі Висновку судового експерта № 96.

В засіданні оголошувалась перерва до 03.06.2016р.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши висновок судового експерта, заслухавши представників сторін, перевіривши доводи сторін наданими до справи доказами, оцінивши докази відповідно до ст.ст. 43, 82 ГПК України в нарадчій кімнаті, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Позивач стверджує, що 01.07.2014р. Державна інспекція сільського господарства в Херсонській області отримала заяву СФГ «Каховське» (Позивач) про порушення суб'єктом господарювання ТДВ «ім. Латиських стрільців» (Відповідач) вимог земельного законодавства, а саме самовільне зайняття земельних ділянок, що були передані в оренду Позивачу на підставі договору оренди землі від 25.12.2006р..

Позивач вважає, що такими протиправними діями Відповідача завдано значної шкоди заявнику.

10.02.2014р. Позивач до Відповідача із заявою про усунення перешкод у користуванні, передачі у користування земельних ділянок та вжиття необхідних заходів щодо запобігання збиткам, однак порушень законодавства усунуто не було, у зв'язку з чим заявник просив Інспекцію здійснити заходи щодо перевірки стану фактичного використання та охорони земель, визначити розмір шкоди, заподіяної СФГ «Каховське», зобов'язати ТДВ «імЛатиських стрільців» усунути вказані порушення земельного законодавства України.

Як зазначив Позивач, на підставі наказу від 08.07.2014р. №305 та направлень на перевірку від 08.07.2014р. №348 і №349, відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013р. №132, у період з 10.07.2014р. по 30.07.2014р. посадовими особами Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області було проведено планову перевірку дотримання ТДВ «ім.Латиських стрільців» вимог земельного законодавства та законодавства щодо експлуатації та технічного стану тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин , сільськогосподарської техніки, інших механізмів, за результатами якої складено акт перевірки №107 від ЗО липня 2014 року.

Також, 29.07.2014р. державним інспектором Кравченком О.В. складено акт обстеження земельної ділянки №136 та акт обстеження земельної ділянки від №137 із план-схемамн, якими встановлено використання товариством без правовстановлюючих документів земельної ділянки площею 12,8 га в контурі №6 Новомаячківської селищної ради; та самовільне зайняття земельної ділянки площею 23,33 га в контурі №27 Новомаячківської селищної ради, що знаходилась на праві колективної власності в акціонерного товариства ім.Латиських стрільців. Згідно проекту роздержавлення земель

ТДВ «імЛатиських стрільців» дана земельна ділянка, що є землею колективної власності акціонерного товариства, і є не розпайованою, тоді як чинним законодавством України не передбачено колективної власності,

30.07.2014р. державним інспектором сільського господарства в Херсонській області було видано приписи №000475 та №000474, якими зобов'язано Відповідача усунути порушення вимог земельного законодавства - звільнити самовільно зайняту земельну ділянку в місячний термін.

Того ж дня складено протоколи про адміністративне правопорушення №000546 та №000547 про порушення директором ТДВ «ім. Латиських Стрільців» ст.ст.125,126 Земельного кодексу України.

14.08.2014р. Державною інспекцією сільського господарства в Херсонській області винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №000546, якою директора ТДВ «ім. Латиських Стрільців» було притягнуто до адміністративної відповідальності заст.53-1 КУпАПта накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн.

В серпні 2014 року ТДВ «ім. Латиських стрільців» звернулося до Херсонського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області, третя особа: СФГ «Каховське» в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просило визнати протиправними та скасувати приписи від 30.07.2014р. №000474 і №000475 про усунення порушень вимог земельного законодавства.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 22.10.2014р. у справі № 821/3535/14 позов ТДВ «ім. Латиських стрільців» залишено без задоволення.

Відмовляючи в задоволенні позову ТДВ «ім.Латиських стрільців» про визнання протиправними та скасування приписів від 30.07.2014р. №000474 і №000475 про усунення порушень вимог земельного законодавства, суд першої інстанції виходив з того, що ТДВ «ім. Латиських стрільців» не надало будь-якого рішення органів місцевого самоврядування, на підставі якого було надано у власність або у користування спірні земельні ділянки, що свідчить про те, що у товариства відсутні визначені законом правовстановлюючі документи (державний акт, договір оренди земельної ділянки тощо), з отриманням яких набуваються відповідні права на землю.

Приписом від 30.07.2014р. №000474 ТДВ «імЛатиських стрільців» зобов'язано усунути правопорушення, що полягає у використанні без правовстановлюючих документів земельної ділянки площею 12,8 га в контурі № 6 Новомаячківської селищної ради.

Так, перевіркою встановлено, що контур №6 в адміністративно-територіальних межах Новомаячківської селищної ради (100 га) обробляється єдиним масивом та засіяний соняшником, хоча відповідно до договору оренди землі від 02.04.2009р. земельна ділянка площею 12,8 га., що входить до площі цього масиву, перебуває у користуванні СФГ «Каховське», чим завдано СФГ «Каховське» майнової шкоди у розмірі 14157,16 грн.

Судами встановлено, що ТДВ «ім. Латиських стрільців» не має зареєстрованих прав на оспорюванні гектари контуру №6, а відтак, самовільно використовуючи зазначену земельну ділянку ТДВ «ім. Латиських стрільців» порушує права СФГ «Каховське», якому на праві користування належить земля.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, ТДВ «ім. Латиських стрільців» подало апеляційну скаргу, в який просило скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що прийняте з неповним з'ясуванням обставин справи, та прийняти нову постанову, якою його позов задовольнити.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ст. 200 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2014р. у справі № 821/3535/14, залишено апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Вищезазначені обставини підтверджуються постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 22.10.2014р. у справі № 821/3535/14, ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2014р. у справі № 821/3535/14 та іншими письмовими доказами доданими доданої позовної заяви.

Відповідно до ч. З ст. 35 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до ч. 1, п. 8 ч. 2 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Відповідно до ч. 1, ч. 2, п. д) ч. З ст. 152, п. д) ст. 156, ч. 1, ч. 2 ст. 157 ЗК України, Держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: д) застосування інших, передбачених законом, способів. Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки. Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пленум Вищого господарського суду України в п. 3.7 Постанови «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» 17.05.2011 № 6 роз'яснив, що у вирішенні питання про задоволення вимог щодо стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки, господарським судам необхідно мати на увазі, що розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства екології та природних ресурсів України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963.

Враховуючи вищезазначені обставини, докази та норми чинного законодавства України СФГ «Каховське» просить стягнути з ТДВ «ім. Латиських стрільців» 14157,16 грн. в якості майнової шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки.

Вищезазначена майнова шкода визначена відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963.

Крім того Позивач вважає, що Відповідач зобов'язаний відшкодувати збитки, а саме неодержані доходи яки б отримало ФГ «Каховське» в разі не вчинення Відповідачем неправомірних дії щодо відповідних земельних ділянок, (неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян).

СФГ «Каховське» звернулось до ОСОБА_3 районної державної адміністрації Херсонської області з листом від 03.11.2014р. № 7 та просило визначити розмір збитків, а саме неодержаних доходів які би могло отримати СФГ «Каховське», із земельної ділянки площею 12,8 га в 2014р., в разі використання її для вирощування соняшника і які Позивач не одержало внаслідок неправомірних дій з боку Відповідача.

Це питання у досудовому порядку не було вирішено, у зв'язку з чим судом призначалась судова експертиза.

Суду та сторонам надано Висновок судового експерта № 96, згідно з яким судовому експерту був наданий для дослідження договір оренди землі б/н від 02 квітня 2009 року зареєстрований у Цюрупинському реєстраційному відділі Херсонської регіональної філії Центру ДЗК що у Державному реєстрі земель вчинено запис в книзі 4 АА001940 від 18.12.2009 року за №040972900013.

В наданій на дослідження судовому експерту позовній заяві про стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки відображено, що 01.07.2014 року Державна інспекція сільського господарства в Херсонській області отримала заяву СФГ «Каховське» про порушення суб'єктом господарювання ТДВ «ім. Латиських стрільців» вимог земельного законодавства. Так, ТДВ «ім. Латиських стрільців» було здійснено самовільне зайняття земельних ділянок, що були передані в оренду СФГ «Каховське» на підставі договору оренди землі б/н від 02.04.2009 року.

На дослідження надано лист від 07.08.2014 року №04-07/М-127 Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області в якому повідомлено, що відповідно до договору оренди землі б/н від 02.04.2009 року, зареєстрованого ОСОБА_3 реєстраційним відділом Херсонської філії Центру ДЗК від 18.12.2009 року за №040972900013, земельна ділянка загальною площею 12, га в контурі №6 перебуває у користуванні СФГ «Каховське».

Враховуючи зазначене ТДВ «ім. Латиських стрільців» самовільно зайняло земельну ділянку загальною площею 12,8 га, внаслідок чого заподіяло шкоду СФГ «Каховське у розмірі 14157,16 грн., яка розрахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №963 від 25.07.2007року.

Листом від 26.01.2015 року №01-21/7-226 ОСОБА_3 районна державна адміністрація Херсонської області повідомила, що розмір збитків, заподіяних внаслідок самовільно зайнятих земельних ділянок обчислюється за спеціальною Методикою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007року №963.

Згідно п. 7 зазначеної Методики розрахунок шкоди, заподіяної юридичним та фізичним особам, внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, проводиться територіальними органами Держсільгоспінспекціі на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно - кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 року №1619.

За наявними у справі матеріалами наданими Позивачем, внаслідок самовільного зайняття зазначеної земельної ділянки ФГ «Каховське» було заподіяно шкоду у розмірі 14157,16 грн., яка розрахована відповідно до Методики, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963.

Відповідно ст.157 Земельного кодексу від 25.10.2001 року №2768-111 (із змінами та доповненнями), відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими від ходами і стічними водами.

Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», затвердженого від 19.04.1993 року №284 (зі змінами та доповненнями), власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Розміри збитків визначаються комісіями, створеними районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських рад.

Відшкодуванню підлягають: вартість плодоягідних та інших багаторічних насаджень; понесені витрати на поліпшення якості земель за період використання земельних ділянок з урахуванням економічних показників, на незавершене сільськогосподарське виробництво (оранка, внесення добрив, посів, інші види робіт), на розвідувальні та проектні роботи; інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.

Разом з тим на дослідження експерту наданий розрахунок розміру шкоди, заподіяної самовільного зайняття земельної ділянки ТДВ «ім. Латиських стрільців», виконаний державним інспектором сільського господарства ОСОБА_5 та перевірений начальником управління контролю за використанням та охороною земель ОСОБА_6 Розрахунок завірений підписами та засвідчений печаткою ОСОБА_3 районною державною адміністрацією в Херсонській області. Особисті підписи інспектора та начальником управління контролю за використанням та охороною земель ідентифіковані.

В розрахунку розміру шкоди, заподіяної самовільного зайняття земельної ділянки ТДВ «ім. Латиських стрільців» відображені характеристики земельної ділянки : Місце розташування земельної ділянки: адміністративно - територіальні межі Новомаячківської селищної ради; Функціональне використання земельної ділянки: ведення товарного сільськогосподарського виробництва; Категорія земель за основним цільовим призначенням: землі сільськогосподарського призначення; Форма власності: приватна. Розрахунок розміру заподіяної шкоди визначено за формулою та встановлено у роззмірі 14157,16 грн.

В розрахунку розміру шкоди, заподіяної самовільного зайняття земельної ділянки ТДВ «їм. Латиських стрільців», який виконаний управлінням контролю за використанням та охороною земель застосовувався «Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель» - 1.2540, який складає станом на 01.01.2012 року (лист від 12.01.2012 №355/22/6-12 Державного агентства земельних ресурсів України)

Методика визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963 спрямована на визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (далі - розмір шкоди).

У 2014 році нормативна грошова оцінка земель населених пунктів, земель сільськогосподарського призначення та земель несільськогосподарського призначення (крім земель у межах населених пунктів), яка проведена за вихідними даними попередніх років, підлягає індексації станом на 01.01.2014 на коефіцієнт 3.2, який визначається виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за 1996 рік - 1,703, 1997 рік - 1,059, 1998 рік - 1,006, 1999 рік - 1,127, 2000 рік -1,182, 2001 рік - 1,02, 2005 рік - 1,035, 2007 рік - 1,028, 2008 рік - 1,152, 2009 рік-1,059, 2010 рік - 1,0, 2011 рік - 1,0, 2012 рік 1,0, 2013 рік -1,0 (лист від) 12.01.2012 №355/22/6-12 Державного агентства земельних ресурсів України).

Нормативна грошова оцінка земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не індексувалась.

Таким чином, судовим експертом встановлено, що згідно «Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963, розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, визначаються для всіх категорій земель (крім земель житлової та громадської забудови) сума заподіяної шкоди внаслідок самовільного зайняття земельною ділянкою ТДВ «ім. Латиських стрільців», яка знаходиться у користуванні СФГ «Каховське» визначається по формулі - Шс =Пс х Нп х Кф х К, та складає = 12.800 х 882 х 1.0 х 3.2 = 36126,72 грн.

В результаті проведених судовим експретом досліджень наданих матеріалів справи, первинних документів СФГ «Каховське» у 2014 році та розрахунку розміру шкоди, заподіяної самовільного зайняття земельної ділянки ТДВ «ім. Латиських стрільців» в сумі 14157,16 грн., виконаний державним інспектором сільського господарства ОСОБА_5 та перевірений начальником управління контролю за використанням та охороною земель ОСОБА_6 встановлено, що в розрахунку нормативно не підтверджується коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель 1,2540, який застосовувався при розрахунку станом на 01.01.2012 року, а станом на 01.01.2014 року потрібно застосовувати коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель 3,2.

Таким чином, за наданими документами та відповідно «Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963, розрахунок розміру шкоди, заподіяної самовільного зайняття земельної ділянки ТДВ «ім. Латиських стрільців», виконаний державним інспектором сільського господарства України В Херсонській області ОСОБА_5 підтверджується в сумі 36126,72 грн. Отже, судовим експертом виявлена помилка, допущена державним інспектором сільського господарства ОСОБА_5 та начальником управління контролю за використанням та охороною земель під час складення розрахунку розміру шкоди, заподіяної самовільним зайняттям Відповідачем земельної ділянки , що орендується Позивачем.

Інші заявлені Позивачем суми неодержаного доходу судовим експертом не підтверджені.

Частково задовольняючи позов суд виходить з того, що відповідно до ст. 27 Закону України "Про оренду землі" орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.

Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) та право оренди (суборенди) земельної ділянки є речовими правами, похідними від права власності.

Частиною 1 ст. 95 Земельного кодексу України встановлено права землекористувача, зокрема, на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом.

Відповідно до досліджених судом доказів, саме Позивач є землекористувачем спірних земельних ділянок, які самовільно зайняті Відповідачем без наявних правових підстав.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 126 Земельного кодексу України встановлено, що оформлення речових прав на земельну ділянку здійснюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначені правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, та передбачено, що цей Закон спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля (преамбула Закону).

Згідно зі ст. 1 вказаного Закону, у якій міститься визначення термінів, самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Відповідно до п. 1.3. Постанови пленуму ВГСУ України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у порядку господарського судочинства вирішенню підлягають категорії спорів, засновані на положеннях статті 319 ЦК України, глав 27, 29, 33, 34 ЦК України та глави 15 ГК України, розділів III - V ЗК України, зокрема, про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок, а також про стягнення шкоди, у тому числі упущеної вигоди, завданої порушеннями прав власників, у тому числі держави та територіальних громад, і користувачам земельних ділянок.

Згідно ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідачем не оспорюється факт самовільного зайняття без будь-яких правових підстав земельних ділянок, що у встановленому порядку орендуються Позивачем .

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України визначено загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду. Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Якщо особа, яка порушила право, одержала у зв'язку з цим доходи, то розмір упущеної вигоди, що має відшкодовуватися особі, право якої порушено, не може бути меншим від доходів, одержаних особою, яка порушила право.

На вимогу особи, якій завдано шкоди, та відповідно до обставин справи майнова шкода може бути відшкодована і в інший спосіб, зокрема, шкода, завдана майну, може відшкодовуватися в натурі (передання речі того ж роду та тієї ж якості, полагодження пошкодженої речі тощо).

Суд відхиляє твердження відповідача про те, що збитки понесені Позивачем з його ж вини як кредитора, що існують факти прострочки кредитора, які мають бути враховані судом.

Відповідно до ст. 613 Цивільного кодексу України кредитор вважається таким, що прострочив, якщо він відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником, або не вчинив дій, що встановлені договором, актами цивільного законодавства чи випливають із суті зобов'язання або звичаїв ділового обороту, до вчинення яких боржник не міг виконати свого обов'язку. Проте доказів відмови Позивача прийняти належне виконання, запропоноване боржником, або невчинення Позивачем дій, що встановлені договором, актами цивільного законодавства чи випливають із суті зобов'язання або звичаїв ділового обороту, до вчинення яких боржник не міг виконати свого обов'язку, Відповідач до суду не надав.

Згідно приписів ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.

Суд має право зменшити розмір збитків та неустойки, які стягуються з боржника, якщо кредитор умисно або з необережності сприяв збільшенню розміру збитків, завданих порушенням зобов'язання, або не вжив заходів щодо їх зменшення. Проте Позивач заявляє до стягнення суму збитків, без будь-якого збільшення їх розміру.

Таким чином, матеріалами справи доведено, що відповідач самовільно, без належних йому прав, зайняв та використав земельні ділянки, що перебувають в оренді Позивача, отримав від незаконного використання доходи, завдав шкоди позивачеві, отже за таких фактичних обставин та наведених правових підстав позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Судовий збір відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати відноситься на відповідача пропорційно задоволених вимог.

При цьому, суд зазначає, у зв'язку із зменшенням позивачем суми вимог до відповідача підлягає зменшенню і розмір судового збору, що згідно з пунктом 1 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" є підставою для повернення відповідної суми судового збору, а переплачена сума - поверненню.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити повністю (з урахуванням заяви про зменшення суми позову). Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "Ім. Латиських стрільців" ( місцезнаходження вул. Леніна, 74-а, смт. Нова Маячка, Цюрупнський район, Херсонської області, ідент. код 05396764 ) на користь Селянського (фермерського) господарства "Каховське" ( місцезнаходження с. Коробки, Каховського району, Херсонської області, ідент.код 24751455 ) 21969,56 грн. (Двадцять одну тисячу дев'ятсот шістдесят дев'ять гривень 56 копійок) в рахунок відшкодування шкоди, завданої самовільним зайняттям та використанням належних позивачеві на правах оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення в 2014році, площею 12,8 га, за умовами договору оренди землі від 02.04.2009р. зареєстрованого у Цюрупинському реєстраційному округу Херсонської регіональної філії Центру ДЗК. про що у Державному реєстрі земель вчинено запис в розділі Книги 4АА001940 від 18.12.2009р. за № 040972900013.

2. Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "Ім. Латиських стрільців" ( місцезнаходження вул. Леніна, 74-а, смт. Нова Маячка, Цюрупнський район, Херсонської області, ідент. код 05396764 ) на користь Селянського (фермерського) господарства "Каховське" ( місцезнаходження с. Коробки, Каховського району, Херсонської області, ідент.код 24751455 ) 15 523,20 грн. (П'ятнадцять тисяч п'ятсот двадцять три гривні 20 копійок) витрат, пов'язаних з проведенням судової експертизи згідно калькуляції та розрахунку № 96 від 11.01.2016р. та 329, 61грн (Триста двадцять дев'ять гривень 61 коп.) судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

3. Щодо стягнення суми 14157,16 грн. провадження припинити.

4. Повернути Селянському (фермерському) господарству "Каховське" ( місцезнаходження с. Коробки, Каховського району, Херсонської області, ідент.код 24751455 ) суму судового збору в розмірі 90,47грн. ( Дев'яносто гривень 47 копійок), сплачений за квитанцією № 8 від 10 листопада 2015 року, отримувач УДКСУ в місті Херсоні, код 37959779, банк отримувача ГУ ДКСУ у Херсонській області, код банку 852010.

Повне рішення складено і підписано 08.06.2016

Суддя Т.Г. Пінтеліна

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення03.06.2016
Оприлюднено13.06.2016
Номер документу58183869
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —923/1508/15

Ухвала від 11.11.2015

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пінтеліна Т.Г.

Ухвала від 13.01.2016

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пінтеліна Т.Г.

Ухвала від 09.12.2015

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пінтеліна Т.Г.

Ухвала від 22.02.2016

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пінтеліна Т.Г.

Ухвала від 27.10.2015

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пінтеліна Т.Г.

Судовий наказ від 21.06.2016

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пінтеліна Т.Г.

Рішення від 03.06.2016

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пінтеліна Т.Г.

Ухвала від 17.12.2015

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пінтеліна Т.Г.

Рішення від 17.12.2015

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пінтеліна Т.Г.

Ухвала від 18.11.2015

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пінтеліна Т.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні