ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
06.06.16р. Справа № 910/6529/16
За позовом Київського відділення міжнародної благодійної організації "Глобальне сприяння-Україна" "Глобальне сприяння-Київ", м. Київ
до Публічного акціонерного товариства Комерційного банку "ПРИВАТБАНК", м. Дніпропетровськ, в особі Печерської філії Публічного акціонерного товариства Комерційного банку "ПРИВАТБАНК", м. Київ
про зобов'язання виконати умови договору банківського рахунку від 10.10.2005р. шляхом перерахування коштів на суму 10 987,50 доларів США
Суддя Назаренко Н.Г.
Секретар судового засідання Гриценко І.О.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1 представник - дов. б/н від 09.02.2016р.
Від відповідача: ОСОБА_2 представник - дов. № 8166-К-Н-О від 16.10.2014р.
СУТЬ СПОРУ:
Київське відділення міжнародної благодійної організації "Глобальне сприяння -Україна" "Глобальне сприяння-Київ" звернулось до господарського суду з позовом, в якому просить зобов'язати Публічне акціонерне товариство Комерційний банк "ПРИВАТБАНК", м. Дніпропетровськ, в особі Печерської філії Публічного акціонерного товариства Комерційного банку "ПРИВАТБАНК" виконати умови договору банківського рахунку від 10.10.2005р. № KH005N шляхом перерахування на користь Київського відділення міжнародної благодійної організації "Глобальне сприяння - Україна " "Глобальне сприяння - Київ " грошових коштів на суму 10 987,50 доларів США на поточний рахунок у ПАТ "Приватбанк" № 26003052740729.
Позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечив, обґрунтованого відзиву на позов не надав.
У судовому засіданні 16.05.2016р. розгляд справи відкладався до 06.06.2016р.
Клопотання про використання засобів технічної фіксації судового процесу при розгляді цієї справи представниками сторін не заявлялись.
В судовому засіданні 06.06.2016р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
встановив:
10.10.2005р. між "Головним Керченським відділенням" РУ "ПРИВАТБАНК", правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство Комерційний банк "ПРИВАТБПК" (далі - відповідач, банк) та Керченським відділенням міжнародної благодійної організації "Глобальне сприяння-України" "Глобальне сприяння-Керч", правонаступником якого є Київське відділення міжнародної благодійної організації "Глобальне сприяння -Україна" "Глобальне сприяння-Київ" (далі - позивач, клієнт) укладено договір № КН005N банківського рахунку (далі - Договір).
Відповідно до п. 1.1. Договору банк відкриває клієнту поточний (поточні) рахунок (рахунки) у національній валюті (у тому числі картковий (карткові) та інші рахунки зі спеціальним режимом використання) та здійснює його (їх) розрахункове та касове обслуговування відповідно чинного законодавства України, нормативних актів Національного банку України (далі - НБУ) та умов цього договору.
За договором банківського рахунку банк зобов'язується прийняти і зарахувати на рахунок, відкритий клієнту, грошові кошти, що йому належати, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунку та здійснювати інші операції за рахунком (рахунками) у порядку та на умовах, передбачених цим договором (п. 1.2. Договору).
Банк має право використовувати грошові кошти на рахунку клієнта, гарантуючи йому право безперешкодно розпоряджатися цими коштами. Нарахування відсотків на залишки вільних коштів на рахунку Клієнта (розміри, порядок оплати та строки) здійснюються згідно з тарифами банку, зазначеними банку, зазначеними у додатку 1, який є невід'ємною частиною цього договору (п. 1.3. Договору).
Банк бере на себе зобов'язання: відкрити клієнту після надання ним заяви та всіх необхідних документів, поточний (поточні) рахунок (рахунки), у тому числі картковий (карткові). У подальшому поточні рахунки клієнту відкриваються на підставі його письмової заяви та інших документів, передбачених нормативними актами НБУ, і обслуговуються відповідно до умов цього договору та чинного законодавства; надавати клієнту послуги, пов'язані з переказом коштів на рахунок (з рахунку клієнта, у тому числі з урахуванням надходжень сум на його рахунок протягом операційного дня) Клієнта, видачею грошей у готівковій формі, а також здійснювати інші операції згідно з додатком 1 протягом операційного дня банку (п.п. 2.1., 2.1.1., 2.1.4. Договору).
Згідно п.п. 2.2. Договору клієнт бере на себе зобов'язання виконувати вимоги чинних інструкцій, правил інших нормативних актів НБУ з питань здійснення розрахункових касових та інших передбачених чинним законодавством операцій (у тому числи з використанням КПК) та надання звітності.
Клієнт бере на себе зобов'язання подати до банку нову копію свідоцтва про державну реєстрацію з внесеними змінами, копію змін до установчих документів, засвідчену належним чином, а також усі необхідні документи згідно з чинним законодавством у разі зміни найменування, місцезнаходження, реорганізації та інше - в місячний термін з дня внесення відповідних змін. а у випадках, передбачених чинним законодавством - здійснити переоформлення рахунку (рахунків) в установі банку (п.п. 2.2.17 Договору).
У відповідності до п.п. 3.1., 3.1.1. Договору клієнт має право самостійно розпоряджатися коштами на своєму рахунку, за винятком випадків, передбачених чинним законодавством. Для здійснення розрахунків клієнтом обираються такі платіжні інструменти: платіжне доручення, платіжна вимога доручення, платіжна вимога, розрахунковий чек. Банківська платіжна картка та інші передбачені чинним законодавством інструменти.
Цей договір укладається на невизначений термін, набуває чинності з дня його підписання обома сторонами і припиняє свою дію відповідно до умов цього договору та чинного законодавства (п. 6.1. Договору).
Як зазначає позивач у позовній заяві, станом на 28.05.2014р. на розрахунковому рахунку Керченського відділення міжнародної благодійної організації "Глобальне сприяння-Україна" "Глобальне сприяння-Керч" № 26008053089003 знаходилась сума 10 987,50 доларів США, що підтверджується банківською випискою від 31.10.2014р. (а.с. 23-25).
28.05.2014р. дана сума була самовільно переведена ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" на балансовий рахунок 2903, про що стало відомо за допомогою електронного сервісу ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" (а.с. 27).
Після окупації Російською Федерацією території Автономної Республіки Крим, що є встановленим фактом відповідно до статті 3 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", в грудні 2014р. Керченське відділення міжнародної благодійної організації "Глобальне сприяння-Україна" "Глобальне сприяння-Керч" змінило свою юридичну адресу з м. Керч на м. Київ.
Оскільки назва відділення відповідача його місцю реєстрації, при зміні юридичної адреси організації також було змінено її назву на Київське відділення міжнародної благодійної організації "Глобальне сприяння-Україна" "Глобальне сприяння-Київ", що підтверджується випискою з ЄДР від 29.12.2014р.
Після зміни свого місцезнаходження позивач 30.01.2015р. відкрив новий поточний рахунок у ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" № 26003052740729, що підтверджується довідкою про відкриття рахунку (а.с. 36).
З метою відновлення права на розпорядження грошовими коштами позивач звернувся до відповідача з листом №1 від 02.10.2015р., в якому просив перерахувати грошові кошти у розмірі 10 987,50 доларів США, що знаходяться на рахунку № 29031053089003 на рахунок № 26003052740729 (а.с. 28-32).
Також, позивачем надано платіжне доручення № 1 від 02.10.2015р. про перерахування вказаної суми на рахунок позивача № 26003052740729 у ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" (а.с. 33).
Відповідач надав відповідь від 063.11.2015р. № 20.1.0.0.0/7-20151103/3836, в якій просить зачекати позивача ще трохи з відповіддю на запит. (а.с. 34).
Іншої інформації на момент подання позову від відповідача позивачеві не надходило, а платіжне доручення не виконано, що і стало причиною спору.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до частин 1, 2, 5 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини, інші юридичні факти.
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.
Частиною 1 статті 14 Цивільного кодексу України передбачено, що цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Відносини між банком та клієнтом (володільцем банківського рахунка) щодо укладення договору банківського рахунка та здійснення операцій за рахунком клієнта урегульовано положеннями глави 72 Цивільного кодексу України.
Згідно з ч. ч. 1, 2, 3 ст. 1066 Цивільного кодексу України за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком. Банк має право використовувати грошові кошти на рахунку клієнта, гарантуючи його право безперешкодно розпоряджатися цими коштами. Банк не має права визначати та контролювати напрями використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд.
Відповідно до ч. 3 ст. 1068 Цивільного кодексу України банк зобов'язаний за розпорядженням клієнта видати або перерахувати з його рахунка грошові кошти в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не передбачений договором банківського рахунка або законом.
Згідно з ст. 1071 Цивільного кодексу України, яка регулює порядок списання коштів з рахунку клієнта, банк може списати грошові кошти з рахунка клієнта на підставі його розпорядження. Грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених законом чи договором між банком і клієнтом.
Клієнт (в даному випадку позивач) є власником наявних у нього на рахунку грошових коштів, і яке (права власності) є непорушним в силу приписів ст. 41 Конституції України.
Пунктом 8.1. ст. 8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" встановлено, що банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження. У разі надходження розрахункового документа клієнта до обслуговуючого банку після закінчення операційного часу банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в цьому розрахунковому документі, не пізніше наступного робочого дня. Банки та їх клієнти мають право передбачати в договорах інші, ніж встановлені в абзацах першому та другому цього пункту, строки виконання доручень клієнтів.
За приписами ст. 21.1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", ініціювання переказу проводиться шляхом, зокрема, подання ініціатором до банку, в якому відкрито його рахунок, розрахункового документа.
Розрахунковим є документ на переказ коштів, що використовується для ініціювання переказу з рахунку платника на рахунок отримувача (ст. 1.35 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні").
Одним із видів розрахункових документів є платіжне доручення, що містить доручення платника банку або іншій установі - члену платіжної системи, що його обслуговує, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача (ст. 1.30, ст. 22.1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні").
Розрахункові документи, за винятком платіжної вимоги - доручення, мають подаватися ініціатором до банку, що його обслуговує. При використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання (ст. ст. 22.3, 22.4 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні").
Банки виконують розрахункові документи відповідно до черговості їх надходження та виключно в межах залишку коштів на рахунках платників, крім випадків надання платнику обслуговуючим його банком кредиту (ст. 22.9 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні").
Згідно п. 2.19. Інструкції "Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті" розрахункові документи, що надійшли до банку протягом операційного часу, банк виконує в день їх надходження. Розрахункові документи, що надійшли після операційного часу, банк виконує наступного операційного дня. Банк і клієнт мають право, ураховуючи встановлені законодавством строки проведення переказу, передбачити в договорі банківського рахунку інші, ніж встановлені в абзаці першому цього пункту, строки виконання розрахункових документів клієнта. Порядок виконання таких документів визначається договором між банком і клієнтом та внутрішніми правилами банку.
Переказ вважається завершеним з моменту зарахування суми переказу на рахунок отримувача або її видачі йому в готівковій формі (ст. 30.1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні").
Право розпорядження коштами, що знаходяться на рахунку, відкритому в банку, надане лише власникові рахунку.
Обмеження прав клієнта щодо розпоряджання грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку, не допускається, крім випадків обмеження права розпоряджання рахунком за рішенням суду або в інших випадках, встановлених законом, а також у разі зупинення фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, передбачених законом (ст. 1074 Цивільного кодексу України).
У відповідності до п.п. 19.1., 19.2. Інструкції "Про затвердження Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах" зміною рахунків клієнтів уважається процедура відкриття нових рахунків і закриття раніше відкритих рахунків клієнтів не за їх ініціативою, у результаті проведення якої змінюються всі або окремі (один або кілька) банківські реквізити клієнтів - найменування банку, код банку, номер рахунку, валюта рахунку. Зміна рахунків клієнтів здійснюється банком у разі: проведення реорганізації в межах одного банку; проведення реорганізації банків шляхом злиття, приєднання, поділу, виділення; зміни місцезнаходження банку, у результаті якої змінюється код банку; зміни порядку бухгалтерського обліку рахунків клієнтів (у тому числі рахунків клієнтів, за якими операції не здійснювалися протягом трьох років і більше та на яких є залишки коштів).
В листі Департаменту систем Національного банку України від 23.11.2004р. № 25-118/1918-12202 до недіючих рахунків віднесено рахунки, за якими протягом тривалого часу не здійснювалися операції, із власниками яких банком утрачений зв'язок та зазначено, що кошти клієнтів, перенесені на балансовий рахунок 2903 В«Кошти клієнтів за недіючими рахункамиВ» , мають обліковуватись банком на цьому рахунку до моменту звернення власників цих коштів щодо розпорядження ними.
Відповідно до листа НБУ від 23.11.2014р. №25-118/1918-12202 кошти клієнтів, перенесені на балансовий рахунок 2903 В«Кошти клієнтів за недіючими рахункамиВ» , мають обліковуватись банком на цьому рахунку до моменту звернення власників цих коштів щодо розпорядження ними.
Як свідчать матеріали справи, позивач дотримався встановлених законом правил переказу коштів та ініціював в належний спосіб переказ коштів з рахунку № 26008053089003 на рахунок № 26003052740729 згідно платіжних доручень № 1 від 02.10.2015р. на суму 10 987,50 доларів США.
За приписами статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За встановлених обставин, позовні вимоги позивача про зобов'язання Публічного акціонерного товариства Комерційного банку "ПРИВАТБАНК" в особі Печерської філії Публічного акціонерного товариства Комерційного банку "ПРИВАТБАНК" виконати умови договору банківського рахунку від 10.10.2005р. № КН005N шляхом перерахування на користь Київського відділення міжнародної благодійної організації "Глобальне сприяння-Україна" "Глобальне сприяння-Київ" грошових коштів на суму 10 987,50 доларів США на поточний рахунок у ПУТ КБ "ПРВАТБАНК" № 26003052740729.
Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 4, 32, 33, 36, 43, 45, 49, 75, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Зобов'язати Публічне акціонерне товариство комерційний банк "ПРИВАТБАНК" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, б. 50, код ЄДРПОУ 14360570) в особі Печерської філії Публічного акціонерного товариства Комерційного банку "ПРИВАТБАНК" (03150, м. Київ, вул. Предславинська, 19) виконати умови договору банківського рахунку від 10.10.2005р. № КН005N шляхом перерахування на користь Київського відділення міжнародної благодійної організації "Глобальне сприяння-Україна" "Глобальне сприяння-Київ" (03150, м. Київ, вул. Предславинська, 28, код ЄДРПОУ 26330597) згідно платіжних доручень № 1 від 02.10.2015р. грошових коштів на суму 10 987,50 доларів США на поточний рахунок у ПУТ КБ "ПРВАТБАНК" № 26003052740729, про що видати наказ.
Стягнути з Публічне акціонерне товариство комерційний банк "ПРИВАТБАНК" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, б. 50, код ЄДРПОУ 14360570) в особі Печерської філії Публічного акціонерного товариства Комерційного банку "ПРИВАТБАНК" (03150, м. Київ, вул. Предславинська, 19) на користь Київського відділення міжнародної благодійної організації "Глобальне сприяння-Україна" "Глобальне сприяння-Київ" (03150, м. Київ, вул. Предславинська, 28, код ЄДРПОУ 26330597) 4 458,90 грн. - витрат по сплаті судового збору, про що видати наказ.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення, оформленого
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України,
- 10.06.2016р.
Суддя ОСОБА_3
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 06.06.2016 |
Оприлюднено | 15.06.2016 |
Номер документу | 58218162 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Антонік Сергій Георгійович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Антонік Сергій Георгійович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Антонік Сергій Георгійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні