Рішення
від 14.02.2012 по справі 2030/2-117/11
ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Справа № 2030/2-117/11

"14" лютого 2012 р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 лютого 2012 року м.Первомайський

Первомайський міськрайонний суд Харківської області в складі: головуючого-судді Босняка М.М., при секретарі судового засідання Некрасовій Т.В., Дорошенко Є.В., Лазоренко М.О., за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, відповідача ОСОБА_3, третьої особи ОСОБА_4, представника третьої особи ОСОБА_5, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 та ОСОБА_6 про визнання права власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку, треті особи: ОСОБА_4, Первомайська державна нотаріальна контора Харківської області, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з позовом та просить його задовольнити, посилаючись на те, що 10.12.2005 року померла ОСОБА_7, мати позивача та відповідачів по справі. Після її смерті залишилося спадкове майно, яке складається з земельних ділянок, які були надані мамі згідно Державного ОСОБА_8 серії ХР № 42493 за розпорядженням Первомайської райдержадміністрації від 15 жовтня 2003 року № 383, загальною площею 5,4370 га і розташовані вони на землях Закутнівської сільської Ради Первомайського району Харківської області.

Державного ОСОБА_8 на землю спадкоємці не бачили ні до дня смерті спадкодавиці, а ні після. Спроби віднайти документи на земельні ділянки, такими вважали мали бути сертифікати на земельні частки /пай/ до позитивного результату не призвели, але виявилося, що на вказані сертифікати за життя матері на її ім'я був виданий ОСОБА_8 на право власності на земельну ділянку від 22.09.2004 року, який був зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів за № 45. Проте, вказаного Державного акту серед документів матері не знайшлося, і позивачці було видано Первомайським районним відділом земельних ресурсів лише ксерокопію архівного екземпляру Державного ОСОБА_8.

Позивачка постійно проживала разом із спадкодавицею на час відкриття спадщини, про відмову від неї не заявила, отже прийняла спадщину. Відсутність оригіналів будь-яких документів на земельні ділянки позбавляє позивача можливості вступити в право володіння земельною ділянкою, через що вона була змушена звернутися до суду з позовом про визнання права власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку. Про існування Державного ОСОБА_8 на право власності на земельну ділянку від 22.09.2004 року, який знаходився на руках у третьої особи по справі ОСОБА_4, вона дізналася лише після звернення до Первомайської районної державної адміністрації 01.12.2009 року, у зв'язку з чим просить поновити їй строк звернення до суду, так як пропустила його з поважних причин.

У судовому засіданні позивач підтримала свої позовні вимоги та просила їх задовольнити.

Відповідачі не заперечували проти викладеного позивачем, підтвердили наведені факти та просили задовольнити вимоги позивача та визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування на земельні ділянки, т.я. не претендують на спадок матері і до держнотконтори з заявою про прийняття спадщини не зверталися.

Третя особа та її представник заперечували проти викладеного позивачем. В судовому засіданні ОСОБА_4 пояснила, що вказаний ОСОБА_8 акт на право власності на земельну ділянку від 22.09.2004 року на ім'я ОСОБА_7 знаходиться в неї, т.я. згідно заповіту від 18.12.2002 року, спадкодавця за життя розпорядилася належним їй майном, а саме земельною часткою (паєм) розміром 6,82 га в КСП «Україна», та відповідно до доручення даного ОСОБА_7 на її їм'я, вона займалась оформленням Державного ОСОБА_8, та вважає, що має право власності на земельну ділянку відповідно до заповіту.

Суд, заслухавши пояснення сторін по справі, вивчивши матеріали справи та дослідивши надані докази, встановивши обставини і відповідні до них правовідносини, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Так, 10.12.2005 року померла ОСОБА_7, мати позивача та відповідачів по справі (а.с. 6). Після її смерті залишалося спадкове майно, яке складається з земельних ділянок № 432 площею 2,1905 га та № 432.01 площею 3,2465 га розташованих на землях Закутнівської сільської Ради Первомайського району Харківської області, які відповідно до розпорядження були передані у власність ОСОБА_7 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0143557 (а.с. 64), і за життя спадкодавця згідно з розпорядженням Первомайської райдержадміністрації від 15 жовтня 2003 року № 383 отримала на вказані земельні ділянки загальною площею 5,4370 га ОСОБА_8 серії ХР № 142483 (а.с. 7-8) на своє ім'я.

Спадкодавець ОСОБА_7 за життя розпорядилася своїм майном, а саме земельною часткою (паєм) розміром 6,82 га в КСП «Україна», склавши на ОСОБА_4, яка є третьою особою по справі заповіт, посвідчений 18 грудня 2002 року виконавчим комітетом Закутнівської сільської ради Первомайського району Харківської області за реєстровим № 255 (а.с. 23). На підставі даного заповіту, ОСОБА_4 подала відповідну заяву до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини, але оформити свої спадкові права вона не змогла так як в тексті заповіту вказано, що їй заповідана належна ОСОБА_7 земельна частка (пай) розміром 6,82 га в КСП «Україна»Первомайського району Харківської області, що підтверджено сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0143557, виданим Первомайською районною державною адміністрацією Харківської області 01 серпня 1997 року.

Заперечення третьої особи ОСОБА_4 проти позову суд вважає безпідставними, та такими що не ґрунтуються на діючому законодавстві.

Як вбачається з тексту заповіту, ОСОБА_7 розпорядилась своїм майном, а саме правом на земельну частку (пай) розміром 6,82 га в КСП «Україна», тобто воля заповідача була спрямована на заповідання права на земельну частку (пай), вона чітко виражена у заповіті і не має підстав для його тлумачення.

Зі змісту ст. 213 ЦК України випливає, що правочин є вольовою дією особи, що спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. У разі коли волевиявлення сторони правочину не дозволяє однозначно встановити її намір, справжню волю, виражену при вчиненні правочини, останній може бути витлумачений сторонами, стороною чи судом.

Зі змісту заповіту вбачається чітке волевиявлення спадкодавця ОСОБА_7, яка заповідала позивачу належну їй земельну частку (пай) в розміром 6,82 га в КСП «Україна»Первомайського району Харківської області, право на яку підтверджено сертифікатом на право на земельну частку (пай).

За життя ОСОБА_7 було виділено в натурі на підставі вказаного вище сертифікату земельну ділянку розміром 5,4370 га та видано Первомайською районною державною адміністрацією Харківської області 22 вересня 2003 року ОСОБА_8 акт серії ХР № 142483 на право власності на земельну ділянку на підставі розпорядження № 383 від 15 жовтня 2003 року про виділ в натурі (на місцевості) земельної частки (паю) члену КСП «України», тобто на час відкриття спадщини ОСОБА_7 вже належало не право на частку (пай), а право власності на земельну ділянку певного розміру, яка була виділена в натурі і яка не є предметом заповіту.

За життя спадкодавець ОСОБА_7 заповіту на спадкове майно у вигляді земельної ділянки розміром 5,4370 га не складала.

Згідно ст. 1216 ЦК України, спадковістю є перехід прав та обов'язків (спадщини) від померлої фізичної особи (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Згідно ст. 1261 ЦК України, в першу чергу на спадкування за законом мають діти спадкодавця.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Позивач є донькою померлої ОСОБА_7, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.5). До дня смерті матері, її донька ОСОБА_1 була зареєстрована та мешкала разом з нею, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Закутнівської сільської ради Первомайського району Харківської області (а.с.10).

Крім позивача, спадкоємцями першої черги за законом є сини померлої -ОСОБА_3 та ОСОБА_6, які своїх часток приймати не бажають, проти задоволення позову на користь позивача ОСОБА_1 не заперечують.

Позивач, як спадкоємець за законом після смерті матері ОСОБА_7, своєчасно прийняла спадщину, але юридично не може оформити своїх спадкових прав, оскільки відсутні оригінали правовстановлюючих документів на земельну ділянку, які б підтверджували право власності померлої на дане майно, тому суд вважає, що позивач правомірно набула право власності на дане спадкове майно. За таких обставин позивач прийняв спадщину і має на неї право, яке підлягає захисту шляхом визнання.

Згідно зі ст.ст. 10 і 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини,

на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, а ст. 11 ЦПК України

передбачає, що суд розглядає цивільні справи на підставі доказів поданих сторонами та

іншими особами, які беруть участь у справі.

Щодо клопотання позивача про поновлення строку звернення з позовом до суду, то вбачається, що позивач вказав достатньо поважну причину пропущення ним строку позовної давності, підтвердив це достатніми доказами, а тому суд дійшов висновку, що позивач пропустив строк позовної давності з поважних причин, в зв'язку з чим знаходить можливим поновити пропущений з поважних причин процесуальний строк, так як позивач дізнався про порушене право тільки після звернень до державних органів.

Керуючись ст.ст. 4, 10,11, 60, 73, 209, 212, 213- 215, 218, ЦПК України, ст.ст. 213, 1216, 1258, 1261, 1270 ЦК України суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги задовольнити.

Поновити ОСОБА_1 пропущений строк звернення до суду для визнання права власності в порядку спадкування за законом.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності в порядку спадкування за законом на земельні ділянки загальною площею 5,4370 га, кадастрові номери 6324584000:03:000:0017 та 6324584000:03:000:0034, які розташована на землях Закутнівської сільської Ради Первомайського району Харківської області, та належали за життя її матері, ОСОБА_7, згідно Державного ОСОБА_8 серії ХР № 42493 за розпорядженням Первомайської райдержадміністрації від 15жовтня 2003 року № 383.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.

Повний текст рішення виготовлено 16.02.2012 року.

Суддя: ОСОБА_9

СудПервомайський міськрайонний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення14.02.2012
Оприлюднено01.08.2016
Номер документу59240811
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2030/2-117/11

Рішення від 14.02.2012

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Босняк М. М.

Ухвала від 03.06.2013

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Босняк М. М.

Ухвала від 03.06.2013

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Босняк М. М.

Ухвала від 11.01.2012

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Босняк М. М.

Ухвала від 18.10.2011

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Босняк М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні