Ухвала
від 09.08.2016 по справі 923/1165/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м.Херсон, вул. Театральна, 18

тел. /0552/ 49-31-78

Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/


У Х В А Л А

09 серпня 2016 року Справа № 923/1165/15

Господарський суд Херсонської області у складі судді Ситюка В.Г., при секретарі Кулик В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Реалінвестсервіс", м. Херсон

про порушення справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Реалінвестсервіс", м. Херсон

за участю представників сторін:

від кредиторів:

ПАТ "Дельта Банк" - ОСОБА_1, представник, дов. у справі,

ліквідатор - ОСОБА_2, представник, дов. у справі

в с т а н о в и в:

Постановою господарського суду від 17.08.2015 р. боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором банкрута голову ліквідаційної комісії ОСОБА_3, яку зобов’язано здійснити ліквідаційну процедуру та подати до суду звіт і ліквідаційний баланс банкрута.

Ліквідатором подано до суду клопотання про припинення іпотеки та скасування обтяження нерухомого майна банкрута.

Ухвалою господарського суду від 14.12.2015 р. для розгляду клопотання ліквідатора призначено судове засідання.

У зв'язку з поданням кредитором ПАТ "Дельта Банк" апеляційної скарги на постанову господарського суду Херсонської області від 17.08.2015 р., справа надсилалася до Одеського апеляційного господарського суду.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 22.01.2016 р. апеляційну скаргу ПАТ "Дельта Банк" повернуто без розгляду.

Постановою Вищого господарського суду України від 22.06.2016 року касаційну скаргу ПАТ "Дельта Банк" залишено без задоволення, справу повернуто до місцевого господарського суду.

Ухвалою суду від 25.07.2016 р. для розгляду клопотання ліквідатора про припинення іпотеки та скасування обтяження нерухомого майна банкрута призначено судове засідання.

Представником ліквідатора підтримано клопотання з підстав зазначених у заяві, посилаючись на звернення до заставного кредитора із заявою про припинення іпотеки та обтяження нерухомого майна банкрута і відмовою кредитора у вчиненні вказаних дій.

Кредитором ПАТ "Дельта Банк" подано до суду заперечення на клопотання ліквідатора, представником кредитора зазначено на відсутність підстав для припинення іпотеки та скасування обтяжень, просить відмовити у задоволенні клопотання ліквідатора.

Заслухавши представників ліквідатора та кредитора, розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд вважає клопотання ліквідатора таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор з дня свого призначення здійснює, зокрема, такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред’являє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Законом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю; заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов’язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов’язковому зберіганню; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; веде реєстр вимог кредиторів; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.

Відповідно до ч. 6 ст. 19 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" задоволення забезпечених вимог кредиторів за рахунок майна боржника, яке є предметом забезпечення, допускається лише в межах провадження у справі про банкрутство.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в порядку, передбаченим цим Законом, виключно за згодою кредитора, вимоги якого воно забезпечує, або суду.

Таким чином, системний аналіз вказаних правових норм Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" показує, що продаж майна боржника, у тому числі і визнаного банкрутом, що є предметом забезпечення здійснюється лише у межах справи про банкрутство та в порядку, передбаченому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Як вбачається з матеріалів справи, постановою господарського суду від 17.08.2015 р. боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором банкрута голову ліквідаційної комісії ОСОБА_3, яку зобов’язано здійснити ліквідаційну процедуру та подати до суду звіт і ліквідаційний баланс банкрута.

Ухвалою господарського суду від 20.10.2015 р. затверджено реєстр вимог кредиторів, до якого, у тому числі, окремо включено вимоги кредитора ПАТ "Дельта Банк" у сумі 605896981,84грн., як вимоги, які забезпечені заставою майна боржника, відповідно до договору застави (іпотеки) від 03.11.2011 р.

На даний час ліквідатором проводиться робота з ліквідаційної процедури банкрута, в ході якої встановлено наявність обтяжень відповідно до іпотечного договору від 03.11.2011 р., що підтверджується інформаційною довідкою з Державних реєстрів.

Для можливості продажу майна банкрута ліквідатор звернувся до кредитора ПАТ "Дельта Банк" із заявою щодо припинення іпотеки та обтяжень, - лист від 28.10.2015 р. № 31.

Кредитором відмовлено ліквідатору у припиненні іпотеки та знятті обтяжень, з посиланням на відсутність підстав, - лист від 25.11.2015 р.

За таких обставин, враховуючи, що продаж майна боржника, що є предметом забезпечення здійснюється лише в межах справи про банкрутство та відповідно до порядку, передбаченому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а перебування майна банкрута під обтяженням робить неможливим виконання ліквідатором банкрута у ліквідаційній процедурі обов’язків, передбачених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та суперечить приписам ч. 1 ст. 38 цього Закону стосовно зняття арештів чи інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута, оскільки під час здійснення ліквідатором покладених на нього обов’язків щодо задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, майнові активи боржника, визнаного банкрутом, мають бути вільними від будь-яких обмежень щодо розпорядження ними, т. я. одним із завдань ліквідаційної процедури є продаж майна боржника з метою задоволення визнаних вимог кредиторів, суд вважає за необхідне клопотання ліквідатора задовольнити та скасувати обмеження у розпорядженні майном банкрута.

В той же час клопотання ліквідатора в частині припинення іпотеки задоволенню не підлягає, оскільки припинення іпотеки (застави) за своїм правовим змістом не є тотожним припиненню обтяжень та інших обмежень у розпорядженні майном боржника, визнаного банкрутом.

Так, відповідно до ст. 575 ЦК України, іпотекою є застава нерухомого майна, що залишається у володінні заставодавця або третьої особи.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про іпотеку" іпотека - вид забезпечення виконання зобов'язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до ст. 3 цього Закону іпотека виникає на підставі договору, закону або рішення суду. Іпотека має похідний характер від основного зобов'язання і є дійсною до припинення основного зобов'язання або до закінчення строку дії іпотечного договору.

Згідно ст. 17 Закону України "Про іпотеку" іпотека припиняється у разі: припинення основного зобов'язання або закінчення строку дії іпотечного договору; реалізації предмета іпотеки відповідно до цього Закону; набуття іпотекодержателем права власності на предмет іпотеки; визнання іпотечного договору недійсним; знищення (втрати) переданої в іпотеку будівлі (споруди), якщо іпотекодавець не відновив її. Якщо предметом іпотечного договору є земельна ділянка і розташована на ній будівля (споруда), в разі знищення (втрати) будівлі (споруди) іпотека земельної ділянки не припиняється; з інших підстав, передбачених цим Законом.

За таких обставин, враховуючи, що іпотека є видом забезпечення виконання зобов’язань, носить похідний характер від основного зобов’язання і діє до припинення основного зобов’язання, підстав для її припинення не має.

При цьому суд зазначає на врегулювання питання продажу майна, яке є предметом забезпечення ч. 2 ст. 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" відповідно до якої, продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в порядку, передбаченим цим Законом, виключно за згодою кредитора, вимоги якого воно забезпечує, або суду.

Заперечення кредитора щодо відсутності підстав для припинення обтяжень, судом не приймається до уваги, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника, тобто факт визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури є підставою для скасування арештів, накладених на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інших обмежень щодо розпорядження майном такого боржника.

Також, суд зазначає, що зняття заборон та арештів із майна боржника у порядку ст. 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є безумовним, стосується будь-яких органів і посадових осіб.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 38, 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд, -

у х в а л и в:

1. Клопотання ліквідатора задовольнити частково.

2. Скасувати заборону не нерухоме майно банкрута - Товариства з обмеженою відповідальністю "Реалінвестсервіс", м. Херсон, ідентифікаційний код 31240644 та інші обмеження у розпорядженні його майном.

3. Клопотання ліквідатора в частині припинення іпотеки відхилити.

Повний текст ухвали складено 10.08.2016 р.

Суддя В.Г. Ситюк

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення09.08.2016
Оприлюднено15.08.2016
Номер документу59586815
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —923/1165/15

Ухвала від 17.03.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Огороднік К.М.

Ухвала від 03.02.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Огороднік К.М.

Постанова від 19.11.2020

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Богатир К.В.

Ухвала від 07.10.2020

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Богатир К.В.

Ухвала від 03.08.2020

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Богатир К.В.

Ухвала від 19.06.2020

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Богатир К.В.

Ухвала від 11.06.2020

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Сулімовська М. Б.

Ухвала від 26.05.2020

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Сулімовська М. Б.

Ухвала від 19.05.2020

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Сулімовська М. Б.

Ухвала від 28.04.2020

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Сулімовська М. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні