ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
про зупинення
"10" серпня 2016 р.Справа № 915/394/16 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого Діброви Г.І.
суддів Лисенко В.А., Ярош А.І.
при секретарі судового засідання - Саломатовій К.А.
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1 - за довіреністю від 20.11.2015 року;
від відповідача - ОСОБА_2- за довіреністю від 01.02.2016 року №04/1191, ОСОБА_3 - за довіреністю від 26.12.2015 року №04/1155;
розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації В«МиколаївгазВ» , м. Миколаїв
на рішення господарського суду Миколаївської області від 01.06.2016 року
по справі № 915/394/16
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю В«Зоря-СервісВ» , м.Миколаїв
до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації В«МиколаївгазВ» , м. Миколаїв
про стягнення інфляційних витрат в сумі 633 603 грн. 14 коп.
В С Т А Н О В И В:
У квітні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю В«Зоря-СервісВ» , м. Миколаїв звернулось до господарського суду Миколаївської області з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації В«МиколаївгазВ» , м. Миколаїв, в якій просило суд стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації В«МиколаївгазВ» , м. Миколаїв на користь Товариства з обмеженою відповідальністю В«Зоря-СервісВ» , м. Миколаїв 633 603 грн. 14 коп. інфляційних втрат та відшкодувати позивачу за рахунок відповідача судовий збір.
Рішенням господарського суду Миколаївської області від 01.06.2016 року у справі № 915/394/16 (суддя Корицька О.В.) позовні вимоги задоволено повністю, стягнуто з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації В«МиколаївгазВ» , м. Миколаїв на користь Товариства з обмеженою відповідальністю В«Зоря-СервісВ» , м. Миколаїв 633 603 грн. 14 коп. інфляційних втрат та відшкодовано позивачу за рахунок відповідача судовий збір.
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації В«МиколаївгазВ» , м. Миколаїв з рішенням суду не погодилось, тому звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить суд скасувати рішення господарського суду Миколаївської області від 01.06.2016 року у справі № 915/394/16 та прийняти нове рішення, яким відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю В«Зоря-СервісВ» , м.Миколаїв у задоволенні позовних вимог повністю.
Апеляційна скарга мотивована порушенням місцевим господарським судом норм матеріального і процесуального права та неповним з'ясуванням всіх обставин справи. Зокрема, на думку скаржника, судом І інстанції не було взято до уваги доводи відповідача щодо пропущеного строку позовної давності.
До Одеського апеляційного господарського суду від Товариства з обмеженою відповідальністю В«Зоря-СервісВ» , м. Миколаїв надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач просить суд залишити апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації В«МиколаївгазВ» , м. Миколаїв без задоволення, а рішення господарського суду Миколаївської області від 01.06.2016 року у справі № 915/394/16 - без змін. Судовою колегією відзив долучено до матеріалів справи.
У зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді-учасника колегії ОСОБА_4 на підставі розпорядження в. о. керівника апарату суду, було проведено повторний автоматизований розподіл справи, внаслідок якого для розгляду апеляційної скарги було сформовано судову колегію у складі: головуючого судді Діброви Г.І., суддів Колоколова С.І., Принцевської Н.М.
У зв'язку з відпусткою суддів-учасників колегії ОСОБА_5, ОСОБА_6 на підставі розпорядження в. о. керівника апарату суду, було проведено повторний автоматизований розподіл справи, внаслідок якого для розгляду апеляційної скарги було сформовано судову колегію у складі: головуючого судді Діброви Г.І., суддів Лисенко В.А. Ярош А.І.
В судовому засіданні, яке відкладалось, представником відповідача заявлено клопотання про зупинення розгляду справи № 915/394/16 до розгляду господарським судом Миколаївської області справи № 915/229/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю В«Зоря-СервісВ» до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації В«МиколаївгазВ» щодо стягнення 1 400 000 грн. частини заборгованості за мировою угодою від 28.07.2004 року, затвердженою ухвалою господарського суду Миколаївської області від 10.08.2004 року у справі №8/167, у зв'язку несвоєчасною сплатою якої нараховані інфляційні втрати, що є предметом спору в даній справі.
Крім того, постановою Вищого господарського суду України від 28.07.2016 року у справі №915/206/16 було скасовано постанову Одеського апеляційного господарського суду від 11.05.2016 у справі №915/206/16 і рішення господарського суду Миколаївської області від 22.03.2016 року за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю В«Зоря-СервісВ» до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації В«МиколаївгазВ» про спонукання до виконання мирової угоди на стадії виконання шляхом стягнення грошових коштів в загальній сумі 1 000 000 грн. 00 коп.
Відповідно до частини 2 статті 99 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове й повне припинення всіх процесуальних дій у справі, що викликане настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу, і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені.
Згідно з частиною 1 статті 79 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.
Пов'язаність справ полягає у тому, що рішення іншого суду, який розглядає справу, встановлює обставини, що впливають на збирання та оцінку доказів у даній справі, зокрема, факти, що мають преюдиційне значення. Ці обставини повинні бути такими, що мають значення для даної справи. Неможливість розгляду даної справи іншим судом полягає у тому, що обставини, які розглядаються іншим судом, не можуть бути встановлені господарським судом самостійно у даній справі. Йдеться про те, що господарський суд не може розглянути певну справу через обмеженість своєї юрисдикції щодо конкретної справи внаслідок: непідвідомчості; обмеженості предметом позову; неможливості розгляду тотожної справи; певної черговості розгляду вимог.
У відповідності до пункту 3.16. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 В«Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанціїВ» статтею 79 Господарського процесуального кодексу України встановлено вичерпний перелік підстав зупинення провадження у справі. Зупинення провадження у справі з інших підстав є неправомірним. Зокрема, відповідно до частини 1 статті 79 Господарського процесуального кодексу України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом. При цьому пов'язаною з даною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі; в тому числі йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення (частини третя і четверта статті 35 Господарського процесуального кодексу України). Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, - у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи даному господарському суду, одночасністю розгляду двох пов'язаних між собою справ різними судами або з інших причин. Іншим судом, про який йдеться у частині першій статті 79 Господарського процесуального кодексу України, є будь-який орган, що входить до складу судової системи України згідно з статтею 3 та частиною другою статті 17 Закону України В«Про судоустрій і статус суддівВ» ; іншим судом може вважатися й інший склад суду (одноособовий чи колегіальний) в тому ж самому судовому органі, в якому працює суддя (судді), що вирішує (вирішують) питання про зупинення провадження у справі.
Предметом розгляду по даній справі є стягнення інфляційних втрат за несвоєчасне виконання відповідачем перед позивачем грошового зобов'язання, яке було встановлено іншими рішеннями судів, в тому числі і у справах №915/229/16 і № 915/206/16 предметом розгляду є стягнення частин заборгованості за мировою угодою від 28.07.2004 року, затвердженою ухвалою господарського суду Миколаївської області від 10.08.2004 року у справі №8/167 (1 400 000 грн. і 100 000 грн.).
Інфляційні нарахування - це збільшення суми основного боргу в період прострочки виконання відповідачем його грошового зобов'язання з причини девальвації грошової одиниці України протягом місяця і визначається державою як середньомісячний індекс, який розраховується не на кожну дату місяця, а в середньому на місяць; сума, що внесена за період з 1 по 15 число відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо з 16 по 31 число, то розрахунок починається з наступного місяця.
Тобто, інфляційні нарахування прямо залежать від суми основного грошового зобов'язання і обрахувати його на даний час не вбачається можливим, оскільки питання виконання мирової угоди про стягнення частин боргу, в тому числі і тих, на які розраховані інфляційні по даній справі, розглядаються господарським судом Миколаївської області в межах справ №915/229/16 і №915/206/16 на новому розгляді після скасування касаційною інстанцією і від рішень у даних справах залежить питання наявної прострочки виконання відповідачем його грошового зобов'язання за мировою угодою у даній справі.
Заперечення позивача судовою колегією розглянуті та відхилені у зв'язку з недоведеністю, зокрема, ще й тих підстав, що ситуація з наявністю по питанню виконання мирової угоди різних рішень судів на даний час виникла і з причини подання до суду позивачем не одного, а декількох позовів зі стягнення грошових коштів з відповідача, за якими прийняті рішення, два з яких на теперішній час касаційною інстанцією скасовані з направленням справ на новий розгляд.
Приймаючи до уваги вищезазначене та у зв'язку з тим, що встановлення у справі факту наявності підстав для стягнення боргу за мировою угодою у розмірі 1 400 000 грн. і 100 000 грн., за яким в тому числі нараховані інфляційні втрати по даному позову, має суттєве значення для даного спору, колегія суддів вважає, що розгляд апеляційної скарги по справі № 915/394/16 є неможливим до розгляду справ № 915/229/16, № 915/206/16 у господарському суді Миколаївської області та задовольняє клопотання скаржника.
Керуючись частиною 1 статті 79, статтями 86, 99 Господарського процесуального кодексу України, Одеський апеляційний господарський суд -
У Х В А Л И В:
1. Зупинити провадження у справі №915/394/16 до набрання чинності рішеннями суду у справах № 915/229/16, № 915/206/16.
2. Зобов'язати учасників судового процесу повідомити Одеський апеляційний господарський суд про набрання законної сили рішеннями господарського суду Миколаївської області у справах № 915/229/16, №915/206/16.
Головуючий Г.І. Діброва
Судді В.А. Лисенко
ОСОБА_7
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 10.08.2016 |
Оприлюднено | 16.08.2016 |
Номер документу | 59622230 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Діброва Г.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні