ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Симона Петлюри, 16 тел. 235-95-51 РІШЕННЯ
Іменем України
"23" серпня 2016 р. Справа № 911/1461/16
Суддя господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., розглянувши справу
за позовом Віто-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Віто-Поштова до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Інвест-Плюс», м. Київ про розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованості за участю представників:
позивача:ОСОБА_1 - дов. від 04.01.2016 відповідача:не з'явились, про час і місце судового засідання повідомлені належним чином суть спору:
До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Віто-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Інвест-Плюс» (далі - відповідач) про розірвання договору оренди земельної ділянки від 25.05.2007, укладеного між сторонами у справі, який посвідчений державним нотаріусом Першої Київської обласної державної нотаріальної контори, зареєстрований в реєстрі за № 1-1254, зареєстрований у Київській регіональній філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що вчинено запис за № 040732900098 від 07.12.2007 та стягнення 20173,02 грн. заборгованості по орендній платі.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне викання відповідачем свої договірних зобов'язань, зокрема, щодо здійснення сплати орендних платежів у спірному періоді в повному обсязі, в зв'язку з чим за відповідачем рахується заборгованість в розмірі заявленої до стягнення сумі. Також позивач посилається на те, що відповідач використовує земельну ділянку з порушенням умов договору оренди, тобто з іншою метою, ніж та, що встановлена договором, що на думку позивача є порушенням з боку відповідача істотних умов договору оренди земельної ділянки та відповідно підставою для його розірвання в судовому порядку у відповідності зі ст. 32 Закону України «Про оренду землі» та ст. 651 Цивільного кодексу України.
На адресу суду від позивача надійшла заява про збільшення розміру позовних вимог від 02.08.2016 № 02-11/994, якою він в порядку ст. 22 ГПК України збільшив розмір позовних вимог в частині заявленої до стягнення суми заборгованості по орендній платі та просить суд стягнути з відповідача 48060,06 грн. заборгованості по орендній платі та розірвати договір оренди земельної ділянки від 25.05.2007, укладений між сторонами у справі, який посвідчений державним нотаріусом Першої Київської обласної державної нотаріальної контори, зареєстрований в реєстрі за № 1-1254, зареєстрований у Київській регіональній філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що вчинено запис за № 040732900098 від 07.12.2007.
За таких обставин, в даному провадженні суд розглядає остаточні вимоги позивача про стягнення з відповідача 48060,06 грн. заборгованості по орендній платі та розірвання договору оренди земельної ділянки від 25.05.2007, укладеного між сторонами у справі, який посвідчений державним нотаріусом Першої Київської обласної державної нотаріальної контори, зареєстрований в реєстрі за № 1-1254, зареєстрований у Київській регіональній філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що вчинено запис за № 040732900098 від 07.12.2007.
Присутній в судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги в редакції зазначеної заяви від 02.08.2016 № 02-11/994 та просить суд їх задовольнити з мотивів викладених в позові та поясненнях.
Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Проте, відповідач проти позовних вимог заперечує з підстав викладених у відзиві на позову заяву, які зводяться до відсутності заборгованості відповідача по орендній платі за оскаржуваним договором та відсутності підстав для розірвання спірного договору. З огляду на зазначене, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Враховуючи, що неявка відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, присутнього в судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд -
встановив:
Рішенням 7 сесії 5 скликання Віто-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачу в оренду земельної ділянки ТОВ «НВП «Інвест-плюс» від 19.04.2007, завірена копія якого залучена до матеріалів справи, вирішено, зокрема, затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років площею 0,3538 га під розміщення хлібопекарні та магазину ТОВ «НВП «Інвест-плюс» в с. Віта Поштова, вул. Боярська; передати зазначену земельну ділянку в користування на умовах оренди під розміщення хлібопекарні та магазину ТОВ «НВП «Інвест-плюс» в с. Віта Поштова, вул. Боярська.
Пунктом 4 вказано рішення встановлено ставку орендної плати в розмірі 1319,82 грн. на місяць, які становлять 8% від нормативно грошової оцінки - 197972,98 грн. на рік.
Відповідно до витягу Києво-Святошинського районного відділення земельних ресурсів Київського обласного головного управління земельних ресурсів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що надається в оренду від 02.02.2007 № 1160, завірена копія якого залучена до матеріалів справи, нормативно грошова оцінка земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: с. Віта Поштова, Києво-Святошинського району Київської області, вул. Боярська, становить 197972,98 грн.
На підставі вказаного вище рішення сільради, між сторонами у справі був укладений договір оренди земельної ділянки від 25.05.2007 (далі - договір), відповідно до умов якого позивач - орендодавець надав, а відповідач - орендар прийняв у строкове платне володіння і користування земельну ділянку для розміщення хлібопекарні та магазину, яка знаходиться за адресою: с. Віта Поштова, Києво-Святошинського району Київської області, вул. Боярська, в межах населеного пункту, кадастровий номер земельної ділянки 3222481201:01:001:0054 (п. 1 договору).
Згідно п. 3 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3538 га (рілля).
Експертна (ринкова) вартість земельної ділянки становить - 491393 грн. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 197972,98 грн. (п. 4 договору).
Відповідно до п. 6 договору договір укладено строком на 49 років.
Згідно п. 7 договору оренда земельної ділянки встановлюється у розмірі, що дорівнює 8 (вісім) % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, та сплачується орендарем на рахунок орендодавця в безготівковому порядку щомісячно рівними частками протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
Пунктом 8 договору визначено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.
У відповідності до п. 10 договору орендна плата нараховується з дня укладення та підписання сторонами цього договору та вноситься частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством (п. 9 договору).
Відповідно до п. 11 договору земельна ділянка надається в оренду із земель запасу села Віто-Поштова для розміщення хлібопекарні та магазину.
Згідно п. 12 договору земельна ділянка надається в оренду з метою її використання орендарем для своєї господарської діяльності без зміни цільового призначення.
Цей договір набирає чинності після підписання сторонами, нотаріального посвідчення та його державної реєстрації в органі, що проводить його державну реєстрацію за місцем розташування земельної ділянки.
Договір оренди земельної ділянки від 25.05.2007 посвідчений державним нотаріусом Першої Київської обласної державної нотаріальної контори, зареєстрований в реєстрі за № 1-1254, зареєстрований у Київській регіональній філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що вчинено запис за № 040732900098 від 07.12.2007.
На виконання умов договору оренди в 2007 році позивач передав, а відповідач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,3538 га під розміщення хлібопекарні та магазину, про що свідчить акт прийому-передачі земельної ділянки, який підписаний в двосторонньому порядку повноважними представниками сторін та скріплений печатками сторін, завірена копія якого залучена до матеріалів справи.
Звертаючись до суду з даним позовом позивач зазначає, що відповідач недоплачує оренду плату за земельну ділянку, в результаті чого за ним за період з січня 2016 по березень 2016 включно рахується заборгованість по орендній платі в розмірі 48060,06 грн. Вказана заборгованість по орендній платі виникла через неврахування відповідачем, під час сплати орендних платежів, зміни нормативно грошової оцінки землі.
Згідно п. 7 договору оренда земельної ділянки встановлюється у розмірі, що дорівнює 8 (вісім) % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік.
Відповідно до ОСОБА_2 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 2673/86-16 від 31.05.2016 року, наданого ОСОБА_2 Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області, нормативно грошова оцінка земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: с. Віта Поштова, Києво-Святошинського району Київської області, вул. Боярська, становить 2610151,79 грн.
Виходячи з п. 7 договору та нормативно грошової оцінки орендованої земельної ділянки розмір орендної плати за вказану земельну ділянку, що має сплачуватись відповідачем у 2016 році становить 208812,15 грн. (8% від нормативно грошової оцінки землі на 2016 рік - 2610151,79 грн.), а відповідно щомісячний платіж становить 17401,02 грн.
В той же час, як зазначає позивач, здійснюючи орендні платежі у спірному періоді відповідач не враховував нормативно грошову оцінку вищезазначеної земельної ділянки на 2016 рік, зв'язку з чим у нього виникла заборгованість по орендній платі в розмірі 48060,06 грн. - різниця між здійсненими орендними платежами у спірному періоді та розміром орендної плати, що має сплачуватись відповідачем у спірному періоді з врахування зазначеної нормативно грошової оцінки земельної ділянки.
Крім того, позивач зазначає, що відповідач використовує земельну ділянку з порушенням умов договору оренди, тобто з іншою метою, ніж та, що встановлена договором.
Умовами договору передбачено, що земельна ділянка надається в оренду із земель запасу села Віто-Поштова з метою її використання орендарем для своєї господарської діяльності для розміщення хлібопекарні та магазину без зміни цільового призначення.
Згідно інформації Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Київської області наданої в листі від 01.03.2016 № 10/10-35/0103/02 відповідно до реєстру ТОВ «НВП «Інвест-плюс», код ЄДРПОУ 32549486 зареєстрована, зокрема, декларація про початок виконання будівельних робіт на земельній ділянці орендованій ним за вищезазначеним договором оренди на об'єкт будівництва «Будівництво двох одноквартирних житлових будинків в селі Віта-Поштова по вул. Боярська Києво-Святошинського району» від 14.11.2011 № КС 08211076846.
Позивач зазначає, що будівництво відповідачем двох одноквартирних житлових будинків на орендованій земельній ділянці не погоджувалось Віто-Поштовою сільською радою та відповідно жодних рішень з надання відповідачу згоди на будівництво на орендованій земельній ділянці жилих будинків, Віто-Поштова сільська рада не приймала.
Оскільки, згода Віто-Поштової сільської ради, як орендодавця, на зведення у встановленому законодавством порядку жилих будинків на орендованій земельній ділянці, відсутня, то на думку позивача, орендар використовує земельну ділянку не за цільовим призначенням, тобто з іншою метою, ніж та, що встановлена договором, що є істотним порушенням умов договору, а відтак існують підстави для дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки, укладеного між сторонами у справі, на підставі ст. 32 Закону України «Про оренду землі» та ст. 651 Цивільного кодексу України.
Відповідач проти вказаних вимог заперечує та зазначає, що підприємство відповідача немає заборгованості по сплаті орендної плати, що підтверджується довідкою ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежі, що контролюється ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області від 25.05.2016 № 4147/10/10-13-23-36 та актом ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області від 26.05.2016 № 3088-20/582. Що стосується посилань позивача про нецільове використання земельної ділянки, то на думку відповідача вони є необґрунтованими, оскільки п. 27 договору передбачено, що орендар має право зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди.
Згідно з п. 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до положень ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Рішенням 3 сесії 6 скликання Віто-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області «Про затвердження технічної документації по грошовій оцінці земель с. Віта Поштова» від 30.12.2010, завірена копія якого залучена до матеріалів справи, вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель села ОСОБА_3 Віто-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області та прийняти до роботи для нарахування земельного податку та орендної платні за користування землею з 01.01.2011, яка підлягає індексації станом на 01.01.2011 за 2010 рік.
Вказане рішення є чинним й у встановленому законом порядку незаконним не визнавалося, доказів протилежного суду не надано, а тому воно є обов'язковим до виконання на відповідній території та підлягає застосуванню при визначенні розміру орендної плати.
Статями 20, 23 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що за результатами проведення нормативної грошової оцінки земель населеного пункту складається технічна документація, яка затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Відповідно до технічної документації з нормативно грошової оцінки земель села ОСОБА_3 Віто-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, затвердженої зазначеним вище рішення сільради від 30.12.2010, витяг з якої міститься в матеріалах справи, для с. Віта Поштова базова (середня) вартість одного квадратного метра земель на 01.01.2010 складає 99,97 грн.
Відповідно до п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» від 17.05.2011 № 6 у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Згідно зі ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам ч. 1 ст. 15, ст. 21 Закону України «Про оренду землі».
Згідно ст. 15 Закону України «Про оренду землі» та ст. 284 Господарського кодексу України однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно положень ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
У відповідності до п. 4 Рішення 7 сесії 5 скликання Віто-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачу в оренду земельної ділянки ТОВ «НВП «Інвест-плюс» від 19.04.2007 та п. 7 договору оренда земельної ділянки встановлюється у розмірі, що дорівнює 8 (вісім) % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік.
Пунктом 8 договору визначено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.
Відповідно до ОСОБА_2 Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 31.05.2016 № 2673/86-16, завірена копія якого залучена до матеріалів справи, нормативно грошова оцінка земельної ділянки для розміщення хлібопекарні та магазину, що розташована за адресою: с. Віто-Поштова, вул. Боярська, Києво-Святошинський район, Київська область, площею 0,3538 га становить 2610151,79 грн.
Згідно листа ОСОБА_2 Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області від 09.08.2016 № 18-1012-99.3-1370/2-16, завірена копія якого залучена до матеріалів справи, коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки земель розраховується відповідно до Податкового кодексу України станом на 1 січня поточного року.
Відповідно до ст. 288.1 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (ст. 289.1 Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, яка у відповідності до ст. 18 цього ж Закону проводиться для земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; а для розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
Виходячи з аналізу зазначених норм законодавства, орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є регульованою ціною, яка розраховується від нормативно грошової оцінки земель, а її розмір, визначений відповідно до приписів законодавства встановлюється в договорі.
Нормативно грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею.
З огляду на те, що орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є регульованою ціною, яка розраховується від нормативно грошової оцінки земель, то розмір орендної плати, що має сплачуватись відповідачем у 2016 році за орендовану земельну ділянку, виходячи з встановленого сторонами в договорі розміру орендної плати за землю, а саме у відсотковому відношенні (8%) до нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік та нормативно грошової оцінки орендованої земельної ділянки на 2016 рік, становить 208812,15 грн. (8% від нормативно грошової оцінки землі), а відповідно щомісячний платіж - 17401,02 грн., де: (2610151,79 грн. /нормативно грошова оцінка земельної ділянки для розміщення хлібопекарні та магазину, що розташована за адресою: с. Віто-Поштова, вул. Боярська, Києво-Святошинський район, Київська область, площею 0,3538 га на 2016 рік/ * 8% /визначений договором розмір орендної плати за землю у відсотковому відношенні до нормативної грошової оцінки земельної ділянки/ = 208812,15 грн. /розмір орендної плати, що має сплачуватись відповідачем у 2016 році за вказану земельну ділянку/ : 12 місяців = 17401,02 грн. /щомісячний орендний платіж за земельну ділянку/.
Відповідно до довідки ОСОБА_2 Державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області від 16.08.2016 № 02-04/908, завірена копія якої залучена до матеріалів справи, відповідач у спірному періоді, а саме у січні 2016 року здійснив орендний платіж у розмірі 1381 грн., у лютому 2016 року - 1381 грн., у березні 2016 року - 1381 грн.
Таким чином, відповідач під час сплати зазначених орендних платежів, не врахував зміни нормативно грошової оцінки землі на 2016, в результаті чого за ним за період з січня 2016 по березень 2016 включно рахується заборгованість по орендній платі в розмірі 48060,06 грн. - різниця між здійсненими орендними платежами у спірному періоду та розміром орендної плати, що має сплачуватись відповідачем у спірному періоді.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно приписів статей 525, 526 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України, що кореспондується зі ст. 1 Закону України «Про оренду землі», право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом (ч. 8 ст. 93 Земельного кодексу України).
Статтею 96 Земельного кодексу України визначено, що землекористувачі зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно приписів п. 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно зі статтями 1, 13 Закону України «Про оренду землі» основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.
Разом з тим, всупереч згаданих приписів закону, положень укладеного між сторонами договору, відповідач, здійснюючи орендні платежі у спірному періоді не враховував нормативно грошову оцінку орендованої земельної ділянки на 2016 рік, у зв'язку з чим за останнім на час розгляду справи рахується заборгованість зі сплати орендної плати в розмірі 48060,06 грн. Доказів сплати зазначеної заборгованості зі сплати орендної плати відповідач суду не надав.
Згідно вимог ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Таким чином, суд вважає, що позивачем правомірно заявлено позов про стягнення 48060,06 грн. заборгованості зі сплати орендної плати.
Заперечення відповідача проти позовних вимог в частині стягнення заборгованості по орендній платі з посиланням на довідку та акт ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежі, що контролюється ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області не приймаються судом до уваги при вирішенні спору та відхиляються з огляду на те, що вони спростовуються матеріалами справи та встановленими вище судом обставинами. Доказів того, що здійснюючи орендні платежі у спірному періоді відповідач враховував нормативно грошову оцінку орендованої земельної ділянки на 2016 рік та відповідно сплатив належний розмір орендної плати за земельну ділянку за відповідний спірний період, останній суду не надав. А тому такі заперечення відповідача є недоведеними, необґрунтованими та непідтвердженими належними доказами.
Крім того, позивач посилається на те, що відповідач використовує земельну ділянку з порушенням умов договору оренди, тобто з іншою метою, ніж та, що встановлена договором, що на думку позивача є порушенням з боку відповідача істотних умов договору оренди земельної ділянки та відповідно підставою для його розірвання в судовому порядку у відповідності зі ст. 32 Закону України «Про оренду землі» та ст. 651 Цивільного кодексу України.
Відповідно до п. 11 договору земельна ділянка надається в оренду із земель запасу села Віто-Поштова для розміщення хлібопекарні та магазину.
Згідно п. 12 договору земельна ділянка надається в оренду з метою її використання орендарем для своєї господарської діяльності без зміни цільового призначення.
Частиною 1 ст. 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов'язані, зокрема, забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.
Згідно інформації Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Київської області наданої в листі від 01.03.2016 № 10/10-35/0103/02, завірена копія якого залучена до матеріалів справи, відповідно до реєстру ТОВ «НВП «Інвест-плюс», код ЄДРПОУ 32549486 зареєстрована декларація про початок виконання будівельних робіт на орендованій земельній ділянці за вказаним вище договором на об'єкт будівництва «Будівництво двох одноквартирних житлових будинків в селі Віта-Поштова по вул. Боярська Києво-Святошинського району» від 14.11.2011 № КС 08211076846.
Пунктом 27 договору передбачено, що орендар має право зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди.
Відповідно до ст. 95 Земельного кодексу України землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.
Статтею 25 Закону України «Про оренду землі» (норми якого є спеціальними у сфері оренди земельних ділянок) уточнюється, що орендар, зокрема, має право за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди.
Статтею 24 Закону України «Про оренду землі» визначено, зокрема, право орендодавця вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди.
Стаття 15 Закону України «Про оренду землі» встановлює, що умова щодо використання та цільового призначення земельної ділянки є істотною умовою договору.
Положеннями ст.ст. 15, 24, 25 Закону України «Про оренду землі» визначено, що умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду, є істотними умовами договору оренди, дотримання яких управі вимагати орендодавець, а орендар зобов'язаний виконувати.
Відповідно до зазначених норм та умов договору право зводити жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди на орендованій земельній ділянці виникає в орендаря виключно за наявності, крім іншого, письмової згоди орендодавця.
Приписами ст. 4 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
Зі змісту оскаржуваного договору оренди земельної ділянки вбачається, що орендодавцем земельної ділянки є Віто-Поштова сільська рада, а орендарем виступає ТОВ «НВП «Інвест-плюс».
Згідно п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» включно на пленарних засіданнях сільської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Доказів, зокрема, рішень Віто-Поштової сільської ради, щодо надання письмової згоди орендодавця на здійснення відповідачем будівельних робіт з будівництва двох одноквартирних житлових будинків на орендованій земельній ділянці, відповідач суду не надав.
Відповідно до ст.ст. 525, 526, 651 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
За змістом положень ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст.ст. 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
У п. 2.20 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» від 17.05.2011 року № 6 зазначено, що у вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених ст.ст. 24 і 25 Закону України «Про оренду землі», у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також з підстав, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Згідно з п. 2.21 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» від 17.05.2011 року № 6 у разі встановлення порушень, передбачених статтею 143 ЗК України, зокрема, коли земельна ділянка використовується не за цільовим призначенням, визначеним умовами договору, та у спосіб, що суперечить екологічним вимогам, суди мають правові підстави для задоволення вимог про розірвання договору оренди на підставі ст. 32 Закону України «Про оренду землі».
Підставою для розірвання договору оренди землі є саме факт використання землі не за цільовим призначенням, тобто з іншою метою, ніж та, що встановлена договором.
Пунктом 37 договору передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за, зокрема, рішенням суду на вимогу однієї зі сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Оскільки відповідач без відповідної обов'язкової письмової згоди орендодавця використовує земельну ділянку з іншою метою, ніж та, що встановлена договором, що є істотним порушення орендарем умов договору, доказів протилежного відповідач суду не надав, то суд дійшов висновку про наявність підстав для розірвання договору оренди земельної ділянки, укладеного між сторонами у справі, в судовому порядку у відповідності зі ст. 32 Закону України «Про оренду землі» та ст. 651 Цивільного кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 22.06.2016 у справі № 3-462гс16.
За таких обставин, вимога позивача про розірвання договору оренди земельної ділянки від 25.05.2007, укладеного між сторонами у справі, посвідчений державним нотаріусом Першої Київської обласної державної нотаріальної контори, зареєстрований в реєстрі за № 1-1254, зареєстрований у Київській регіональній філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що вчинено запис за № 040732900098 від 07.12.2007 є доведеною, обґрунтованою, відповідачем не спростованою, а відтак підлягає задоволенню.
Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається судом на відповідача, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій. Доказів протилежного відповідач суду не надав.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 4 3 , 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Інвест-Плюс» (02140, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код 32549486) на користь Віто-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (08170, Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Віта-Поштова, вул. Боярська, 4, ідентифікаційний код 04358490) 48060 (сорок вісім тисяч шістдесят) грн. 06 коп. заборгованості зі сплати орендної плати, 2756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) грн. витрат по сплаті судового збору.
3. Розірвати договір оренди земельної ділянки від 25.05.2007, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Інвест-Плюс» (02140, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код 32549486) та Віто-Поштовою сільською радою Києво-Святошинського району Київської області (08170, Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Віта-Поштова, вул. Боярська, 4, ідентифікаційний код 04358490), посвідчений державним нотаріусом Першої Київської обласної державної нотаріальної контори, зареєстрований в реєстрі за № 1-1254, зареєстрований у Київській регіональній філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що вчинено запис за № 040732900098 від 07.12.2007.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному порядку.
Суддя Ю.В. Подоляк
Дата підписання рішення 26.08.2016.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 23.08.2016 |
Оприлюднено | 05.09.2016 |
Номер документу | 59993230 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Подоляк Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні