ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2009 р. № 9/53/07
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого, судді Кузьменка М.В.,
судді Васищака І.М.,
судді Палій В.М.,
розглянувши касаційну с каргу ОСОБА_1
на постанову О деського апеляційного госпо дарського суду від 03.03.2009р.
у справі господарсь кого суду Миколаївської обла сті №9/53/07
за позовом ОСОБА_2
до 1) ОСОБА _1;
2) ОСОБА_3;
3) ОСОБА_4;
4) ОСОБА_5;
5) ОСОБА_6;
6) ОСОБА_7;
7) ОСОБА_8;
8) ОСОБА_9;
9) ОСОБА_10;
10) ОСОБА_11;
11) ОСОБА_12;
12) ОСОБА_13;
13) ОСОБА_14;
14) ОСОБА_15;
15) ОСОБА_16;
16) ОСОБА_17;
17) ОСОБА_18;
18) ОСОБА_19;
19) ОСОБА_20;
20) ОСОБА_21;
21) ОСОБА_22;
22) ОСОБА_23;
23) ОСОБА_24;
24) ОСОБА_25;
25) ОСОБА_26;
26) ОСОБА_27;
27) ОСОБА_28;
28) ОСОБА_29;
29) ОСОБА_30;
30) ОСОБА_31;
31) ОСОБА_32;
32) ОСОБА_33;
33) ОСОБА_34;
34) ОСОБА_35;
3-ті особи 1) Товариство з обмеженою відповідальніст ю
"Вознесенськ а протиерозійна станція";
2) Вознесенська р айонна державна адміністрац ія;
3) ОСОБА_36;
4) ОСОБА_37;
5) ОСОБА_38;
6) Приватне підпр иємство "Імпреза"
про визнання права власності на 82,07% частки статутного фонду та визнання
недійсними пр отоколу загальних зборів зас новників ТОВ "Вознесенська
протиерозійн а станція" від 23.12.2004р. та нової ре дакції статуту ТОВ
"Вознесенська протиерозійна станція"
за участю представників:
від позивача: не з'явився,
від відповідачів: не з'явивс я,
від 3-тьої особи 1: не з'явився ,
від 3-тьої особи 2: не з'явився ,
від 3-тьої особи 3: не з'явився ,
від 3-тьої особи 4: не з'явився ,
від 3-тьої особи 5: не з'явився ,
від 3-тьої особи 6: не з'явився ,
ВСТАНОВИВ:
У січні 2006 року ОСОБА_2 звернулася до Вознесенсько го міськрайонного суду Микол аївської області з позовом д о відповідачів і просила суд визнати за нею право власнос ті на 82,07 % частки статутного фо нду ТОВ "Вознесенська протие розійна станція", визнати нед ійсним протокол загальних зб орів товариства від 23.12.2004р. та н ову редакцію статуту товарис тва, затверджену вказаним пр отоколом та зареєстровану Во знесенською районною держав ною адміністрацією 24.05.2005р.
Позов обґрунтований тим, щ о внаслідок укладення між по зивачем та засновниками ТОВ "Вознесенська протиерозійна станція" договору купівлі-пр одажу від 04.11.2004р. позивач став в ласником 82,07% частки у статутно му фонді товариства. Відпові дних змін до установчих доку ментів товариства внесено не було, а 24.05.2005р. на підставі прото колу загальних зборів товари ства від 23.12.2004р. Вознесенською р айдержадміністрацією зареє стрована нова редакція стату ту зазначеного товариства, в якій змінено склад засновни ків та розподілена між ними п ридбана позивачем частка у с татутному фонді. Вважаючи, що внаслідок укладання договор у купівлі-продажу до позивач а перейшло як право власност і на 82,07% частики у статутному ф онді товариства, так і усі пра ва та обов'язки засновника, по зивач звернувся до суду з дан им позовом.
Ухвалою Вознесенського мі ськрайонного суду Миколаївс ької області від 13.02.2006р. було ві дкрито провадження у цивільн ій справі за даним позовом (а.с .1 т.1).
Ухвалою Вознесенського мі ськрайонного суду Миколаївс ької області від 17.01.2007р. дану сп раву передано на розгляд гос подарського суду Миколаївсь кої області на підставі ст.12 Г ПК України (а.с.243 т.1).
Ухвалою господарського су ду Миколаївської області від 19.02.2007р. порушено провадження у даній справі (а.с.245-248 т.1).
Ухвалою господарського су ду Миколаївської області від 13.11.2008р. (суддя О.Г.Смородінова) пр овадження у справі припинено на підставі п.4 ст.12 та п.1 ч.1 ст.80 Г ПК України. Вказана ухвала мо тивована тим, що позивач не є у часником господарського тов ариства, тому даний спір не є к орпоративним і за суб'єктним складом сторін не підлягає в ирішенню в господарських суд ах.
Постановою Одеського апел яційного господарського суд у від 03.03.2009р. (головуючий, суддя А .М.Жукова, судді Т.А.Величко, О.Л .Воронюк) ухвалу суду першої і нстанції скасовано, справу н аправлено до господарського суду Миколаївської області на розгляд по суті.
При цьому суд апеляційної і нстанції виходив з того, що ос оба стає носієм корпоративни х прав з моменту набуття прав а власності на частку у стату тному капіталі відповідно до ст.147 ЦК України. Відповідно до договору купівлі-продажу ві д 04.11.2004р. учасники Товариства з обмеженою відповідальністю "Вознесенська протиерозійна станція" на підставі протоко лу від 01.11.2004р. загальних зборів про згоду на переуступку час ток передали у власність поз ивача свої частки у статутно му капіталі. Тому, за висновко м суду, позивач є учасником ко рпоративного спору, який згі дно п.4 ст.12 ГПК України підляга є розгляду виключно господар ськими судами.
Не погоджуючись з постанов ою суду апеляційної інстанці ї, відповідач 1 - ОСОБА_1 з вернувся до Вищого господарс ького суду України з касацій ною скаргою, в якій просить су д її скасувати як таку, що ухва лена з порушенням норм матер іального та процесуального п рава, та залишити в силі ухвал у суду першої інстанції. Зокр ема, скаржник посилається на те, що позивач не є учасником господарського товариства, т ому дана справа не підвідомч а господарським судам.
Колегія суддів, беручи до ув аги межі перегляду справи у к асаційній інстанції, обговор ивши доводи касаційної скарг и, проаналізувавши на підста ві фактичних обставин справи застосування судом норм мат еріального та процесуальног о права при ухваленні оскарж уваного судового акту, знахо дить касаційну скаргу такою, що підлягає задоволенню з т аких підстав.
В силу ст.124 Конституції Укра їни, юрисдикція судів поширю ється на всі правовідносини, що виникають у державі. При ць ому, судочинство здійснюєтьс я Конституційним Судом Украї ни та судами загальної юрисд икції.
Відповідно до ст. 125 Конститу ції України, система судів за гальної юрисдикції в Україні будується за принципами тер иторіальності і спеціалізац ії.
Згідно ст.22 Закону України "П ро судоустрій України", місце вий суд є судом першої інстан ції і розглядає справи, відне сені процесуальним законом д о його підсудності. За змісто м ч.3 цієї норми, місцеві госпо дарські суди розглядають спр ави, що виникають з господарс ьких правовідносин, а також і нші справи, віднесені процес уальним законом до їх підсуд ності.
Підвідомчість справ загал ьним і господарським судам в изначається законодавством , а у разі відсутності прямої в казівки закону застосовуєть ся принцип розмежування підв ідомчості за суб' єктним скл адом.
Так, відповідно до пункту 4 ч астини першої статті 12 ГПК Укр аїни, до компетенції господа рських судів віднесені справ и, що виникають з корпоративн их відносин у спорах між госп одарським товариством та йог о учасником (засновником, акц іонером), у тому числі учасник ом, який вибув, а також між уча сниками (засновниками, акціо нерами) господарських товари ств, що пов'язані із створення м, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цьог о товариства, крім трудових с порів.
Отже, виходячи з положень на веденої норми, господарськом у суду підвідомчі корпоратив ні спори: між учасниками това риства; між учасником та госп одарським товариством, які м ають бути пов'язані із створе нням, діяльністю, управління м та припиненням діяльності цього товариства.
При цьому, пункт 4 частини першої статті 12 ГПК України не відносить до складу сто рін корпоративного спору осіб, які мають право на на буття корпоративних прав шля хом вступу до господарського товариства. Тому справи у спорах, пов'язаних вступом до господарських товариств осі б, яким було відчужено частку у статутному капіталі госпо дарських товариств тощо розг лядаються залежно від суб'єк тного складу сторін спору за гальними або господарськими судами.
Особа стає носієм корпорат ивних прав з моменту вступу д о господарського товариства . (додатково див. п.п..1.10, 2.2.2 Рекоме ндацій ВГСУ від 28.12.2007р. №04-5/14).
В силу ст.50 Закону України "Пр о господарські товариства" т а ст.140 ЦК України, товариством з обмеженою відповідаль ністю визнається товарист во, що має статутний (складени й) капітал, розділений на част ки, розмір яких визначається установчими документами.
Відповідно до ст.ст.4, 51 Закон у України "Про господарські т овариства" ст.143 ЦК України, ста тут товариства з обмеженою в ідповідальністю має містити , у тому числі, відомості про р озмір статутного капіталу, з визначенням частки кожног о учасника.
Згідно ч.3 ст.167 ГК України, кор поративними відносинами є в ідносини, що виникають, зміню ються та припиняються щодо к орпоративних прав. При цьому , корпоративними правами , в силу ч.1 цієї норми, є пра ва особи, частка якої визнача ється у статутному фонді (май ні) господарської організаці ї, що включають правомочност і на участь цієї особи в управ лінні господарською організ ацією, отримання певної ча стки прибутку (дивідендів) да ної організації та активів у разі ліквідації останньої в ідповідно до закону, а також і нші правомочності, передбаче ні законом та статутними док ументами.
Як вбачається із змісту ста туту товариства "Вознесенськ а протиерозійна станція" поз ивач не є його учасником.
В силу ст.144 ЦК України, стату тний капітал товариства з об меженою відповідальністю ск ладається з вартості вкладів його учасників.
Відповідно до ст.13 Закону Ук раїни "Про господарські това риства" вкладом до статутно го (складеного) капіталу госп одарського товариства можут ь бути гроші, цінні папери, інш і речі або майнові чи інші ві дчужувані права, що мають гро шову оцінку, якщо інше не вста новлено законом.
Отже, в силу статті 177 ЦК Укра їни вклади учасників до стат утного капіталу є речами. Кор поративними є відносини, пов 'язані з реалізацією корпора тивних прав, визначених відп овідною часткою у статутному фонді.
Тому придбані позивачем у учасників товариства на підс таві договору купівлі-продаж у частки у статутному капіта лі товариства засвідчують ли ше право власності позивача на відповідні вклади учасни ків у статутному капіталі то вариства та дає йому право на вступ до господарського тов ариства. Право ж безпосередн ьої участі позивача в управл інні господарською організа цією (корпоративні права) поз ивач набуде тільки з моменту вступу до господарського то вариства, про що свідчитимут ь відповідні відомості стату ту товариства.
Враховуючи викладене, коле гія суддів погоджується з ви сновком суду першої інстанці ї про те, що позивач не є учасн иком товариства, тому даний с пір не є корпоративним, і за су б'єктним складом не підвідом чий господарському суду.
Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 - 11111 Го сподарського процесуальног о кодексу України, колегія су ддів
ПОСТАНОВИЛА:
1. Касаційну скаргу ОСОБ А_1 задовольнити.
2. Постанову Одеського апеля ційного господарського суду від 03.03.2009р. у справі №9/53/07 скасува ти, залишивши в силі ухвалу го сподарського суду Миколаївс ької області від 13.11.2008р.
Головуючий, суддя М .В.Кузьменко
Суддя І.М. Васищак
Суддя В.М. Палій
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 02.06.2009 |
Оприлюднено | 05.12.2009 |
Номер документу | 6122554 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Палій В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні