cpg1251
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
У Х В А Л А
14 вересня 2016 року м. Київ К/800/39618/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Сороки М.О., Смоковича М.І., Чумаченко Т.А.,
провівши попередній розгляд адміністративної справи за позовом ПП «Торговельна група «ТФК» до Харківської митниці Державної фіскальної служби, управління Державної казначейської служби України в м. Харкові Харківської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Харківської митниці Державної фіскальної служби на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2015 року і постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2015 року, -
в с т а н о в и в:
У лютому 2015 року ПП «Торговельна група «ТФК» звернулось до суду з позовом, у якому з урахуванням уточнених позовних вимог просило:
визнати протиправною бездіяльність Харківської митниці Державної фіскальної служби щодо неприйняття рішення про повернення надмірно сплачених митних платежів на суму у розмірі 33419,84 грн. у формі висновку та його направлення Управлінню Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області для здійснення повернення цієї суми коштів з бюджету на поточний рахунок підприємства в установі банку у встановлений чинним законодавством строк;
зобов'язати Харківську митницю Державної фіскальної служби прийняти рішення про застосування митної вартості, заявленої підприємством за договорами поставки № 02/12.2013 № 113/12.2013;
зобов'язати Харківську митницю Державної фіскальної служби підготувати висновок про повернення надмірно сплачених митних платежів підприємством та направити його разом з іншими передбаченими законодавством документами Управлінню Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2015 року позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Харківської митниці Державної фіскальної служби щодо неприйняття рішення про повернення надмірно сплачених митних платежів на суму у розмірі 33419,84 грн. у формі висновку та його направлення Управлінню Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області для здійснення повернення цієї суми коштів з бюджету на поточний рахунок підприємства в установі банку у встановлений чинним законодавством строк. Зобов'язано Харківську митницю Державної фіскальної служби України прийняти рішення про застосування митної вартості, заявленої підприємством за договорами поставки № 02/12.2013 № 113/12.2013. Зобов'язано Харківську митницю Державної фіскальної служби України підготувати висновок про повернення надмірно сплачених митних платежів підприємством та направити його разом з іншими передбаченими законодавством документами Управлінню Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2015 року скасовано постанову суду першої інстанції в частині позовних вимог про зобов'язання Харківської митниці Державної фіскальної служби України прийняти рішення про застосування митної вартості, заявленої підприємством за договорами поставки № 02/12.2013 № 113/12.2013 і в цій частині ухвалено нове судове рішення про відмову у задоволенні позову. В решті постанову суду першої інстанції залишено без змін.
У касаційній скарзі Харківська митниця Державної фіскальної служби, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій в частині задоволенні позовних вимог і ухвалити у цій частині нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у касаційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів прийшла до висновку про відмову у задоволенні касаційної скарги.
Встановлено, що за результатом розгляду поданих ТОВ «Торговельна група «ТФК» документів для митного оформлення вантажу Харківською митницею Міндоходів прийняті рішення про коригування митної вартості товарів № 80700003/2014/000359/2 та № 807000003/2014/000361/2 від 23.04.2014.
Позивачем сплачені відкориговані суми за вищезазначеними рішеннями.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29 липня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 7 жовтня 2014 року, частково задоволено позов ТОВ «Торговельна група «ТФК». Скасовані рішення Харківської митниці Міндоходів про коригування митної вартості товарів № 80700003/2014/000359/2 та №807000003/2014/000361/2 від 23.04.2014.
20.01.2015 позивач звернувся до Харківської митниці Державної фіскальної служби з листом про повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету коштів.
03.02.2015 року листом №20-70-25-01/00-2/838 в якому зазначено, що згідно резолютивної частини постанов Харківського окружного адміністративного суду від 29.07.2014 року, Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2014 року по справі № 820/10344/14 у вимогах позивача щодо повернення грошових коштів з Державного бюджету України відмовлено.
Частково задовольняючи позов в частині позовних вимог, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з наступного.
Відповідно до частин 1 - 3 статті 301 Митного кодексу України, у редакції на час спірних правовідносин, повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів митний орган не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.
Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.
Згідно підпункту 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є митні органи - щодо мита, акцизного податку, податку на додану вартість, інших податків, які відповідно до податкового законодавства справляються у разі ввезення (пересилання) товарів і предметів на митну територію України або територію вільної митної зони або вивезення (пересилання) товарів і предметів з митної території України або території вільної митної зони.
За приписами статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Наказом Державної митної служби України № 618 від 20.07.2007 затверджений Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами (далі - Порядок № 618).
Цей Порядок визначає процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264, частині четвертій статті 284 Митного кодексу України та в міжнародних договорах України.
Згідно з положеннями розділу ІІІ цього Порядку для повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів, платником податку до загального відділу митного органу, яким здійснювалося оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України. У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів:
а) для повернення платнику податків - на поточний рахунок платника податків в установі банку;
б) для подальших розрахунків як передоплата або грошова застава:
на депозитний рахунок 3734;
на банківський рахунок 2603;
в) для повернення фізичній особі в готівковій формі, якщо такі кошти вносилися готівкою, - на банківський рахунок 2603;
г) для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на митні органи, незалежно від виду бюджету.
До заяви додаються:
- аркуші з позначенням "3/8" комплектів бланків митних декларацій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі;
- документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів;
- документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяв про повернення надмірно сплачених митних та інших платежів, у випадках, передбачених в абзацах третьому - восьмому цього пункту.
Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.
Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 N 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.
Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).
Тобто, законодавчо встановленою умовою повернення коштів, вказаних в позовній заяві, є ухвалення митним органом висновку про повернення надмірно сплачених митних платежів.
Встановлено, що позивачем виконані усі передбачені законодавством вимоги для повернення надмірно сплаченого мита.
Оскільки суди попередніх інстанцій встановили, що позивачем дотримано викладені вище положення вимог законодавства, зокрема Порядку повернення, під час звернення до Митниці з відповідною заявою, а відповідач не заперечує факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати з боку позивача на підставі скасованого рішення митного органу, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій щодо обґрунтованості позову і наявності підстав для його задоволення.
Відповідно до частини 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного суду України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Харківської митниці Державної фіскальної служби - відхилити, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2015 року у не скасованій частині і постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді:
Суд | Вищий адміністративний суд України |
Дата ухвалення рішення | 14.09.2016 |
Оприлюднено | 19.09.2016 |
Номер документу | 61355075 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вищий адміністративний суд України
Сорока М.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні