Справа № 575/715/16-ц
Провадження № 2/575/247/16
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 вересня 2016 р. смт. Велика Писарівка
В.Писарівський районний суд Сумської області
у складі: головуючого - судді Савєльєвої А.І.
за участю секретаря - Доценко Т.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.В.Писарівка справу за цивільним позовом ОСОБА_2, представник позивача: ОСОБА_3, до територіальної громади в особі виконавчого комітету Дмитрівської сільської ради, ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: відділ Держгеокадастру у Великописарівському районі, про визнання права власності в порядку спадкування за законом та встановлення факту, що має юридичне значення, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2, представник позивача: ОСОБА_3, звернулася до суду із вказаним позовом, в якому зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року в с.Братениця В.Писарівського району Сумської області помер її рідний брат ОСОБА_5. Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входять дві земельні ділянки розміром 4,1032 га, набута померлим в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року в с.Братениця В.Писарівського району Сумської області, право на яку посвідчено Державним актом НОМЕР_1 від 17.09.2002 року, виданим на ім'я ОСОБА_7, та земельної ділянки площею 4,1031 га, право на яку посвідчено Державним актом НОМЕР_2 від 17.09.2002 року, виданим на ім'я ОСОБА_5. Позивач являється спадкоємцем за законом другої черги після смерті ОСОБА_5, однак оформити спадкові права на земельні ділянки в нотаріальному порядку не має можливості, оскільки втрачені правовстановлюючі документи, крім того, маються розбіжності в написанні імені власника у правовстановлюючому документі, що потребує встановлення певного юридичного факту у судовому порядку. У зв'язку з викладеним позивач просить позов задовольнити.
У судове засідання позивач не з'явилася.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала у повному обсязі, просить суд його задовольнити.
Представник відповідача - Дмитрівської сільської ради В.Писарівського району - у судове засідання не з'явився, але надав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення вимог позивача не заперечує.
Відповідач ОСОБА_4 у судове засідання не з'явилася, однак про день та час розгляду справи була завчасно та належним чином повідомлена, заперечення проти позову та заяви про розгляд справи без її участі не подала.
Представник третьої особи - відділу Держземагентства у Великописарівському районі Сумської області Ароян С.Х. - також надав заяву про розгляд справи без його участі, з позовом згоден.
Свідок ОСОБА_9 у судовому засіданні пояснила, що їй достовірно відомо, що ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року, належав Державний акт на землю серії НОМЕР_1, виданий на ім'я ОСОБА_7.
Свідок ОСОБА_10 у судовому засіданні дав пояснення, аналогічні поясненням свідка ОСОБА_9
Заслухавши пояснення представника позивача, свідків, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема, про встановлення фактів належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по-батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по-батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті, а також інших фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, тощо.
Позивач ОСОБА_2 просить встановити факт, що Державний акт на землю серії НОМЕР_1 від 17.09.2012 року, виданий на ім'я ОСОБА_7, на земельну ділянку розміром 4,1032 га, розташовану на території Дмитрівської сільської ради Великописарівського району, належить ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року в с.Братениця В.Писарівського району Сумської області. Встановлення даного факту необхідно позивачеві для оформлення спадщини, отже він має для неї юридичне значення.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року в с.Братениця В.Писарівського району Сумської області померла ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 25.03.2002 року (а.с.29). Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить право власності на земельну ділянку площею 4,1032 га, розташовану в межах Дмитрівської сільської ради В.Писарівського району Сумської області, відповідно до НОМЕР_1 від 17.09.2002 року, виданим на ім'я ОСОБА_7.
Отже, при видачі вищевказаного Державного акту допущена неточність в написанні по-батькові померлої, а саме: замість «ОСОБА_13» зазначено «ОСОБА_12». Дана неточність допущена з невідомих причин.
Той факт, що Державний акт на землю серії НОМЕР_1 від 17.09.2012 року, виданий на ім'я ОСОБА_7, належить ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року в с.Братениця В.Писарівського району, підтверджується письмовими матеріалами справи, а також поясненнями свідків ОСОБА_9 та ОСОБА_10
Відповідно до Інформаційних довідок зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину; заповіти/спадкові договори) №№ НОМЕР_4, НОМЕР_5 від 05.08.2016 року після смерті ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року, заповіт не посвідчувався, спадкова справа не відкривалася, свідоцтва про право на спадщину не видавались (а.с. 54,55).
Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 18 грудня 2013 року розглянув справу № 6-138цс13 і зробив правовий висновок, що відповідно до ч.ч. 4, 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України (2004 року) відносини спадкування регулюються нормами ЦК України (2004 року), якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати (строк на прийняття якої закінчився до 1 січня 2004 року), або якщо вона була прийнята хоча б одним із спадкоємців, то до таких спадкових відносин застосовуються норми ЦК УРСР 1963 року.
Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 548 ЦК Української РСР (в редакції 1963 року) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.
Згідно ст.549 ЦК України (1963р.) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1). якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2). якщо він подав до держнотконтори за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Вказані в даній статті дії повинні бути здійснені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини (ч.2 цієї статті).
Відповідно до ст.524 ЦК УРСР (1963р.) спадкування за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом. При цьому, відповідно до ч.1 ст.529 ЦК УРСР (1963р.) при спадкуванні за законом спадкоємцями першої черги являються в рівних частинах діти (у тому числі усиновлені), подружжя та батьки (усиновлювачі) померлого. Таким чином, спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_11 являвся її рідний син - ОСОБА_5, який фактично спадщину прийняв в порядку ст.549 ЦК УРСР (1963р.) шляхом постійного проживання зі спадкодавцем та вступом в управління та володіння її майном, однак юридично свої права не оформив та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року в с.Братениця В.Писарівського району Сумської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 (а.с.9).; їх родинні стосунки підтверджуються Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження, копія якого мається в матеріалах справи (а.с.32).
З повідомлення В.Писарівської ДНК від 05.08.2016 року (а.с.51) та Інформаційних довідок зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину; заповіти/спадкові договори) №№ НОМЕР_7,НОМЕР_8 від 05.08.2016 року після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, заповіт не посвідчувався, за заявою про прийняття спадщини рідної сестри ОСОБА_2 та двоюрідної сестри ОСОБА_4 26.01.2016 року за № 3 відкрита спадкова справа, свідоцтва про право на спадщину не видавались (а.с. 51-53).
Відповідно до ст.ст. 1258, 1261 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово; кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття; у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Отже, спадкоємцем за законом другої черги після смерті ОСОБА_5 являється позивач ОСОБА_2, їх родинні стосунки підтверджуються відповідними письмовими документами (а.с.30,31,32), позивач прийняла спадщину після смерті ОСОБА_5 у встановлений законом строк та спосіб. Відповідач ОСОБА_4 хоча й подала заяву до нотаріальної контори, однак відноситься до кола спадкоємців за законом п'ятої черги, тому відповідно до положень ст.1258 ЦК України право на спадкування не одержує.
Відповідно до ст.1218 ЦК України - до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до п.23 Постанови ПВСУ №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Вирішення судом спору щодо визнання права власності в порядку спадкування може відбуватися лише після прийняття спадщини.
Відповідно до повідомлення В.Писарівської РДНК (а.с.11) у вчиненні нотаріальної дії відмовлено, оскільки не подано документи, необхідні для її вчинення, зокрема, правовстановлюючі документи на спадкове майно.
У зв'язку із втратою Державних актів серії Р2 №№ 667212, 667213 від 17.09.2002 року, одержати в нотаріальному порядку свідоцтва про право на спадщину позивач не має можливості.
Втрата вказаних Державних актів підтверджується оголошеннями у місцевій газеті «Ворскла», що мається в матеріалах справи (а.с.21).
Зі статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" вбачається, що державна реєстрація прав проводиться на підставі, зокрема, рішень судів, що набрали законної сили.
Статтею 17 Закону України від 23 лютого 2006р. N3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950р.та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.
За ст.6 Європейської конвенції з прав людини визнається право людини на доступ до правосуддя, а за ст.13 - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред'явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.
У рішенні від 30 листопада 2004 року у справі "Case of Oneryildis v. Turkey" (справа відкрита за заявою № 48939/99 та розглянута Великою палатою) Європейський суд визнав, що поняття "майно" охоплює не лише річ, яка реально існує (матеріальна складова), але також стосується засобів праводомагання (юридична складова), включаючи право вимоги, відповідно до якого особа може стверджувати, що вона має принаймні "законне сподівання" стосовно ефективного здійснення права власності.
Таким чином, за умови прийняття позивачем ОСОБА_2 спадщини після смерті ОСОБА_5 у встановлений законом строк та спосіб, а також неможливості іншим шляхом оформити спадкові права на нерухоме майно, суд приходить до висновку, що право власності позивача на спадкове майно підлягає захисту у судовому порядку шляхом його визнання.
керуючись ст.ст. 524, 548, 549 ЦК УРСР (1963р.), ст.ст. 1218, 1258, 1262, 1268 ЦК України,
ст.ст. 10,27,31,60,209,212,213,214,215 ЦПК України, суд -
В и р і ш и в :
Цивільний позов ОСОБА_2 - задовольнити.
Встановити факт, що втрачений Державний акт на землю серії НОМЕР_1 від 17.09.2012 року, виданий ім'я ОСОБА_7, на земельну ділянку розміром 4,1032 га, розташовану на території Дмитрівської сільської ради Великописарівського району, належить ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року в с.Братениця В.Писарівського району Сумської області.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою с.Братениця В.Писарівського району Сумської області, право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року, а саме: на земельну ділянку площею 4,1031 га, кадастровий номер НОМЕР_10, розташовану на території Дмитрівської сільської ради В.Писарівського району Сумської області, з цільовим призначенням - для ведення сільськогосподарського товарного виробництва, відповідно до Державного акта на землю серії НОМЕР_2 від 17.09.2002 року, та на земельну ділянку площею 4,1032 га, кадастровий номер НОМЕР_9, розташовану на території Дмитрівської сільської ради В.Писарівського району Сумської області, з цільовим призначенням - для ведення сільськогосподарського товарного виробництва, відповідно до Державного акта на землю серії НОМЕР_1 від 17.09.2002 року, яка була ним фактично успадкована як спадкоємцем першої черги за законом, але юридично не оформлена після смерті ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року в с.Братениця В.Писарівського району Сумської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Сумської області через В.Писарівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 16 вересня 2016 року.
Суддя: А.І.Савєльєва
Суд | Великописарівський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2016 |
Оприлюднено | 20.09.2016 |
Номер документу | 61359828 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великописарівський районний суд Сумської області
Савєльєва А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні