cpg1251
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" вересня 2016 р. Справа№ 927/552/16
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Тищенко А.І.
суддів: Отрюха Б.В.
Михальської Ю.Б.
за участю:
від позивача: Маслак М.С. - представник;
від відповідача: не з'явився;
розглянувши апеляційну скаргу Чернігівської міської ради
на рішення
Господарського суду Чернігівської області
від 22.06.2016р.
у справі № 925/552/16
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Раст"
до Чернігівської міської ради
про розірвання договору оренди земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Товариством з обмеженою відповідальністю "РАСТ" заявлено позов до Чернігівської міської ради про розірвання договору оренди земельної ділянки для проектування та будівництва групи багатоповерхових - багатоквартирних житлових будинків з розміщенням в цокольному поверсі торгівельних приміщень з гаражами №3057, укладеного між сторонами 30 жовтня 2013 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що вищезазначеним договором земельної ділянки не виключена можливість припинення дії договору оренди після завершення будівництва та прийняття об'єкта в експлуатацію, але позивач не зміг скористатися своїм правом. Заявник повідомив відповідача про відмову від подальшого користування земельною ділянкою та про припинення договору у зв'язку з тим, що будівництво на орендованій земельній ділянці завершено.У свою чергу відповідач відмовив у розірванні договору, оскільки питання було знято з розгляду сесії міської ради, у зв'язку з тим, що не набрало достатньої кількості голосів.
Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 22.06.2016р. позов задоволено повністю. Розірвано договір оренди земельної ділянки №3057, укладений 30 жовтня 2013 року між Чернігівською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "РАСТ", яким передано в короткострокове платне користування земельну ділянку (кадастровий номер 7410100000:01:029:0154) в місті Чернігові по вул. Попова для проектування та будівництва групи багатоповерхових - багатоквартирних житлових будинків з розміщенням в цокольному поверсі торгових приміщень з гаражами.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просив оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Вимоги апеляційної скарги ґрунтуються на неповному з'ясуванні судом всіх обставин справи, порушенні норм матеріального права. На думку апелянта, відмова позивача від права користування земельною ділянкою могла бути лише підставою для прийняття, у разі згоди, відповідного рішення Чернігівської міської ради, проте не могла слугувати самостійною причиною для розірвання договору оренди.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 22.07.2016р. порушено провадження у справі, справу призначено до розгляду.
У судове засідання представник відповідач не з'явився, 19.09.2016р. через відділ документообігу та моніторингу за виконанням документів подав клопотання про відкладення розгляду справи для забезпечення участі представника позивача у судовому засіданні. Дане клопотання розглядалося до початку розгляду справи, але не було задоволено, оскільки розгляд апеляційної скарги обмежений процесуальними строками, відповідно до ст.102 ГПК України, а клопотання про продовження сторку розгляду апеляційної скарги жодною із сторін подане не було.
У матеріалах справи наявні докази належного повідомлення особи про час та місце розгляду справи.
Крім того, 16.09.2016р. через відділ документообігу та моніторингу за виконанням документів представник позивача подав відзив на апеляційну скаргу.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні матеріали справи у повному обсязі, перевіривши повноту встановлення обставин справи та надавши їм юридичну оцінку, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, заслухавши пояснення представника відповідача, колегія встановила наступне.
30 жовтня 2013 року між Чернігівською міською радою (далі- орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю РАСТ (далі-орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки для проетуванння та будівництва групи багатоповерхових - багатоквартирних будинків з розміщенням в цокольному поверсі торгівельних приміщень з гаражами №3057 (далі - договір).
Згідно з п.1 договору орендодавець надає, а орендар приймає в короткострокове платне користування земельну ділянку (кадастровий номер 7410100000:01:029:0154) в місті Чернігові по вул. Попова для проектування та будівництва групи багатоповерхових багатоквартирних житлових будинків з розміщенням в цокольному поверсі торгових приміщень з гаражами.
Відповідно до п.2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,2961 га.
Як передбачено п.6 договору, його укладено до 30.09.2016 року.
Згідно з п.35 договору він набирає чинності після підписання сторонами. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.
Договір зареєстрований у Чернігівській міській раді, про що у книзі реєстрації договорів оренди вчинено запис 30 жовтня 2013 року №3057.
Факт передачі відповідачем земельної ділянки в оренду позивачу підтверджується наявною в матеріалах справи копією акту прийому - передачі земельної ділянки, переданої в короткострокову оренду від 30.10.2013, що підписаний між сторонами та скріплений печатками сторін.
Згідно п.28 договору підставою припинення договору є:
-закінчення строку, на який його було укладено,
-придбання орендарем земельної ділянки у власність,
-примусовий викуп (вилучення) земельної ділянки у разі суспільної необхідності в порядку, встановленому законом,
-неможливість використання земельної ділянки внаслідок обставин, що не залежать від Орендаря або Орендодавця (у разі зміни умов господарювання, внаслідок змін у чинному законодавстві України),
-в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Відповідно до п.29 договору підставою розірвання договору є:
-взаємна згода сторін;
-вимога однієї із сторін у випадку не виконання іншою стороною обовязків, передбачених договором;
-добровільна відмова орендаря від оренди земельної ділянки або припинення діяльності орендаря.
Згідно з п.30 договору сторони погоджуються з тим, що дострокове розірвання цього договору має здійснюватись за умови письмового попередження зацікавленої в цьому сторони не пізніше ніж за два місяці. У разі відсутності взаємної згоди сторін щодо зміни умов цього договору, його дострокового розірвання на вимогу зацікавленої в цьому сторони, ці питання вирішуються у судовому порядку.
29 лютого 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю РАСТ звернулось до Чернігівської міської ради з листом вих.№17 з вимогою припинити дію договору оренди землі від 30.04.2013р. у зв'язку з завершенням будівництва на зазначеній земельній ділянці, що підтверджено деклараціями про готовність об'єктів до експлуатації.
У листі-відповіді №1623 від 14.03.2016р. на вищевказаний лист Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради повідомило позивачу, що питання про розірвання договору оренди земельної ділянки буде розглянуто на сесії міської ради, пленарне засідання якої відбудеться орієнтовно в кінці березня 2016 року.
Листом №2405 від 31.03.2016 Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради повідомило позивачу, що питання про розірвання договору оренди земельної ділянки площею 1,2961 га, по вул. Попова було винесено на розгляд сесії міської ради, пленарне засідання якої відбулось 31 березня 2016 року, але не набрало необхідної кількості голосів і було знято з розгляду.
Оскільки Чернігівською міською радою не було вирішено питання про припинення договору оренди земельної ділянки №3057, укладеного між сторонами 30.10.2013, позивач звернувся до суду з позовом про розірвання вказаного договору.
Колегія апеляційного суду погоджується із висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до ст.651 Цивільного кодексу України:
1. Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
2. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно з ч.ч.2,3 ст.31 Закону України "Про оренду землі":
«Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.»
Відповідно до ч.1 ст.32 вказаного Закону:
«На вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.»
Згідно з п. 2.20 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011 Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин (зі змінами) у вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до статті 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі", у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також з підстав, визначених ЗК України та іншими законами України.
Згідно з ч.2 ст.19 Закону України "Про оренду землі":
«Після завершення будівництва та прийняття об'єкта в експлуатацію добросовісний орендар земельної ділянки, наданої для потреб будівництва та обслуговування відповідного об'єкта, має право на першочергове укладення договору оренди землі на строк до 50 років або припинення дії договору оренди землі.»
Відповідно до ч.1 ст.92, що знаходиться в 15 главі Земельного кодексу України:
«Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.»
Згідно з ч.1 ст.93 , що знаходиться в 15 главі Земельного кодексу України:
«Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.»
Колегія апеляційного суду не погоджується з доводами відповідача, що ст.141 Земельного кодексу України «Підстави припинення права користування земельною ділянкою» стосується лише права постійного користування земельною ділянкою.
Відповідно до п. "а"ч.1 ст.141 Земельного кодексу України однією з підстав припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.
Згідно з ч.ч.3,4 ст.142 Земельного кодексу України:
«Припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки.
Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.»
Відповідно до п. «д» ч.3 ст.152 Земельного кодексу України:
«Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:
д) застосування інших, передбачених законом, способів.»
Враховуючи, що відповідач добровільно не виконав вимоги наведених ч.ч.3,4 ст.142 Земельного кодексу України та не прийняв відповідне рішення по заяві позивача про відмову від права подальшого тимчасового користування земельною ділянкою, що виникло на підставі спірного договору оренди землі від 30 жовтня 2013 року та про припинення дії цього договору, позивач звернувся за судовим захистом з проханням розірвати цей договір саме в судовому порядку.
Судова колегія встановила, що законом (ч.2 ст.19 Закону України "Про оренду землі") та умовами договору передбачена можливість припинення дії договору оренди земельної ділянки, що надавалася під забудову, на підставі односторонньої відмови у випадку завершення будівництва та прийняття об'єкта в експлуатацію. Виходячи з вищенаведеного, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.ч.2,3 ст.653 Цивільного кодексу України:
У разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.
У разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
За таких обставин справи, доводи апеляційної скарги законних та обґрунтованих висновків суду першої інстанції не спростовують, фактичні обставини справи судом першої інстанції встановлені повно та об'єктивно, доказам по справі надана належна юридична оцінка, відтак, підстав для задоволення апеляційної скарги і скасування рішення Господарського суду Чернігівської області немає.
Судові витрати за розгляд апеляційної скарги у зв'язку з відмовою в її задоволенні на підставі статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на апелянта (відповідача).
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.-
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Чернігівської міської ради у справі № 927/552/16 на рішення Господарського суду Чернігівської області від 22.06.2016р. залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Чернігівської області від 22.06.2016р. у справі №927/552/16 залишити без змін.
Матеріали справи №927/552/16 повернути Господарському суду Чернігівської області.
Головуючий суддя А.І. Тищенко
Судді Б.В. Отрюх
Ю.Б. Михальська
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 20.09.2016 |
Оприлюднено | 28.09.2016 |
Номер документу | 61541455 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Тищенко А.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні