Рішення
від 03.10.2016 по справі 307/2100/16-ц
ТЯЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 307/2100/16

Провадження № 2/307/1222/16

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 жовтня 2016 року Тячівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого

судді Гримут В.І.

при секретарі Тиводар В.І.

з участю: представника позивача ОСОБА_1

відповідачки ОСОБА_2

адвоката ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Тячів цивільну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої пенсії,

В С Т А Н О В И В:

УПФ України в Тячівському районі звернулося в суд з вищевказаною позовною заявою.

Посилається на те, що 04.07.2012 р. відповідачка звернулася до УПФ у Тячівському районі з заявою про призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника ОСОБА_4, який на момент смерті досяг 32-річного віку та мав п’ять років страхового стажу.

До заяви вона додала свідоцтво про смерть ОСОБА_4, його військовий квиток, свідоцтва про народження дітей, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 і ОСОБА_5, 14.04.2008 р., довідку про членство в колгоспі № 47 від 17.07.2002 р., довідку про заробіток для обчислення пенсії № 7 від 06.07.2012 р., видану СГВК АПФ "Калини" на ім’я покійного чоловіка за період роботи з червня 1992 року по листопад 1994 року та інші необхідні документи.

Відповідно до ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

На підставі вищевказаної норми закону 13.07.2012 р. ОСОБА_2 було призначено пенсію по втраті годувальника, оскільки загальний стаж роботи ОСОБА_4 був 6 років 17 днів з врахуванням періоду роботи в колгоспі 2 роки 5 місяців та 1 день.

Однак, під час проведення зустрічних перевірок щодо встановлення стажу роботи покійного за період роботи з червня 1992 року по листопад 1994 року в СГВК АПФ "Калини" було встановлено, що запис про роботу ОСОБА_4 у книгах обліку праці та книгах по оплаті праці відсутній.

Таким чином, переплата пенсії ОСОБА_2 по втраті годувальника за період з 27.05.2012 р. по 31.01.2016 р. склала 49481 грв.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.

Відповідачка у судовому засіданні позов не визнала. Пояснила, що надала у пенсійний фонд такі довідки які їй були видані у СГВК АПФ "Калини". Про те, працював чоловік у колгоспі чи не працював їй відомо не було, так як вони уклали шлюб пізніше. Їй не відомо чому СГВК АПФ "Калини" видало довідку про стаж роботи чоловіка, яка не відповідала дійсності. Статтею 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що поверненню підлягають суми пенсій виплачені надміру внаслідок подання страхувальником недостовірних даних. Вона не являється страхувальником, тому ця норма не може поширюватися на неї.

Розглянувши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що 13.07.2012 р. УПФ у Тячівському районі ОСОБА_2 було призначено пенсію у зв’язку з втратою годувальника - ОСОБА_4, який на момент смерті мав 32 роки, і згідно довідок наданих відповідачкою мав трудовий стаж 6 років та 17 днів.

05.02.2016 року УПФ провело перевірку щодо встановлення стажу роботи ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, за період роботи з червня 1992 року по листопад 1994 року під час якої було встановлено розбіжності між довідкою № 47 від 17.07.2002 р., наданої ОСОБА_2 та первинними документами.

Виключивши із трудового стажу ОСОБА_4 1994 рік, а також дні за 1993 рік, які не були вказані у первинних документах про оплату праці, УПФ України в Тячівському районі встановило, що його загальний трудовий стаж становить 4 роки 6 місяців і 4 дні.

Згідно ч. 1 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Статтею 32 цього ж закону передбачено, що такий стаж повинен бути не меншим ніж 5 років.

17.02.2016 року комісією по призначенню пенсії управління Пенсійного фонду в Тячівському районі було припинено виплату пенсії по втраті годувальника ОСОБА_2 у зв’язку з тим, що ОСОБА_4 на день смерті не мав такого стажу.

Рішення комісії про призначення пенсій УПФ в Тячівському районі, про утримання надміру виплачених сум пенсії в розмірі 49481 грв. № 141 від 13.04.2016 р. ОСОБА_2 не виконала.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється, якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості.

Згідно статті 50 цього ж закону суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії проводяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків, виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.

Згідно ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави, зобов'язана потерпілому повернути це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком подій.

Відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набута, зокрема пенсія, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичної особою добровільно, за відсутністю рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

У даному випадку на думку суду з боку ОСОБА_2 при подачі недостовірних документів про стаж годувальника була допущена недобросовісність тому отримана нею сума пенсії підлягає поверненню.

Твердження відповідачки та її адвоката про те, що вона не є страхувальником і тому норма ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не може поширюватися на неї суд до уваги не приймає, так як у цій статті зазначено, що поверненню підлягають суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних.

Відповідно до ст. 1 вказаного закону ОСОБА_2 є пенсіонером, так як вона отримує пенсію по втраті годувальника своїх дітей.

За таких обставин суд вважає за необхідне позов Управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених сум пенсії задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України стягненню з відповідачки підлягає судовий збір у сумі 1378 грв.

Тому, керуючись ст.ст. 209, 213-215 ЦПК України, ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, ст.ст. 49, 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суд,

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити повністю. Стягнути з ОСОБА_2 на користь управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі сорок дев’ять тисяч чотириста вісімдесят одну гривню та одну тисячу триста сімдесят вісім гривень судових витрат.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Закарпатської області через Тячівський районний суд протягом 10 днів з дня його проголошення, а особою, яка брала участь у справі, але не була присутня у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.

Головуючий: Гримут В.І.

СудТячівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення03.10.2016
Оприлюднено10.10.2016
Номер документу61804402
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —307/2100/16-ц

Постанова від 31.10.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Олійник Алла Сергіївна

Ухвала від 31.10.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Олійник Алла Сергіївна

Ухвала від 31.10.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Олійник Алла Сергіївна

Ухвала від 21.06.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Журавель Валентина Іванівна

Ухвала від 16.03.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Журавель Валентина Іванівна

Рішення від 30.01.2017

Цивільне

Апеляційний суд Закарпатської області

Куштан Б. П.

Ухвала від 15.11.2016

Цивільне

Апеляційний суд Закарпатської області

Куштан Б. П.

Ухвала від 08.11.2016

Цивільне

Апеляційний суд Закарпатської області

Куштан Б. П.

Ухвала від 25.10.2016

Цивільне

Апеляційний суд Закарпатської області

Куштан Б. П.

Рішення від 03.10.2016

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Гримут В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні