ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" жовтня 2016 р.Справа № 915/449/16 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів :
головуючого судді : Величко Т.А.,
суддів: Бєляновського В.В., Філінюка І.Г.
(згідно розпорядження в.о. керівника апарату від 15.08.2016р. №556 щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи)
при секретарі: Мукієнко О.Ф.
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1;
від відповідача - ОСОБА_2І
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Миколаївського базового медичного коледжу
на рішення господарського суду Миколаївської області від 06.06.2016р.
по справі № 915/449/16
за позовом: Публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго»
до відповідача: Миколаївського базового медичного коледжу
про визнання додаткової угоди від 11.03.16 року з додатком № 10 до договору № 44/1080 від 05.01.16 року, укладеною на умовах проекту, наданого позивачем,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Миколаївобленерго» звернулось до господарського суду Миколаївської області із позовом до Миколаївського базового медичного коледжу про визнання додаткової угоди від 11.03.16 року до Договору про постачання електричної енергії № 44/1080 від 05.01.16 року, укладеного на умовах проекту, наданого позивачем.
Позовні вимоги обґрунтовувалися тим, що постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 29.10.2015р. №2684 «Про затвердження Змін до правил користування електричною енергією» були затверджені зміни до ПКЕЕ, затверджених постановою НКРЕ України від 31.07.1996р. №28, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 02.08.1996р. за №417/1442.
Так до п. 6.6 ПКЕЕ було внесено зміни щодо порядку оплати за електричну енергію та зазначено, що «оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий або плановий період.
Споживачі за взаємною згодою сторін (постачальника електричної енергії та споживача) можуть здійснювати оплату вартості обсягу електричної енергії плановими платежами з наступним перерахунком.
У разі систематичного (тричі впродовж календарного року) порушення споживачем, який застосовує порядок оплати авансовими та/або плановими платежами, умов договору про постачання електричної енергії в частині своєчасної оплати вартості обсягу електричної енергії авансовими та/або плановими платежами постачальник електричної енергії має право ініціювати внесення змін до договору в частині переведення споживача на попередню оплату заявлених обсягів споживання електричної енергії.
Споживачі, які користуються об'єктами (електроустановками) на підставі договорів оренди, здійснюють повну попередню оплату прогнозованого обсягу споживання електричної енергії на розрахунковий період.
Початок та тривалість розрахункового та/або планового періоду для розрахунку плати за спожиту електричну енергію, форма та порядок оплати, терміни здійснення планових платежів та остаточного розрахунку зазначаються у договорі між постачальником електричної енергії та споживачем.» Внесення змін до Правил, обов'язок додержання яких законодавчо покладений встановлений ст.277 ГК України є достатньою підставою для внесення змін до договору в разі невідповідності його умов Правилам.
17.03.2016р. споживачу вручено проект додаткової угоди від 11.03.2016р. з додатком №10 до договору про постачання електричної енергії №44/1080 від 05.01.2016р., від підписання якої відповідач відмовився з посиланням на те, що МБМК є бюджетною установою, фінансування здійснюється головним розпорядником бюджетних коштів, а тому для сплати за надані послуги коледжу потрібно подавати заявку на фінансування, отримати відповідні суми коштів на власні рахунки, здійснити оплату вказаних послуг через ГУДКСУ в Миколаївській області, що в цілому займає великий проміжок часу, а тому умови угоди є обтяжливими та такими, яких коледж не в змозі дотримуватись.
Рішенням господарського суду Миколаївської області від 06.06.2016р. (суддя Дубова Т.М.) позов задоволено частково.
Визнано додаткову угоду від 11.03.2016 року з додатком № 10 до договору про постачання електричної енергії № 44/1080 від 05.01.2016 року укладеною на умовах проекту, наданим публічним акціонерним товариством «Миколаївобленерго» (вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, код 23399393) та викладено їх в наступній редакції:
« 1. Додаток № 10 до договору № 44/1080 від 05.01.2016 р. втрачає свою чинність та викладається в редакції від 11.03.2016 р.
2. Сторони дійшли згоди в тому, що всі положення договору, в які не було внесено змін даною додатковою угодою, залишаються чинними у попередній редакції, і Сторони підтверджують щодо них свої зобов'язання.
3. Дана додаткова угода з додатком набирає чинності з моменту набрання законної сили рішення господарського суду Миколаївської області від 06.06.16 р. по справі № 915/449/16, є невід'ємною частиною договору № 44/1080 від 05.01.2016 р., та діє протягом дії договору.
4. Ця Угода складена українською мовою на 1 сторінці у 2 оригінальних примірниках, по одному для кожної Сторони, кожний з яких має однакову юридичну силу.
Додаток № 10 до договору № 44/1080 від 05.01.2016 р.
Порядок розрахунків
1. Розрахунковим вважається період з 10 числа місяця до такого ж числа наступного місяця. Назва розрахункового періоду співпадає з назвою місяця, у якому цей період закінчується.
Покази розрахункових засобів обліку відповідно до переліку об'єктів Споживача і точок комерційного обліку фіксуються Споживачем на звітну дату кожного місяця та оформлюються "Актом про використану електричну енергію " по наведеному у Додатку № 4 зразку у 2-х примірниках по одному для кожної сторони.
Розрахунки за електричну енергію проводяться Споживачем виключно грошовими коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника.
За дату оплати приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника.
2. Споживач до 5 числа місяця до початку розрахункового періоду здійснює оплату на наступний розрахунковий період (попередню оплату) у сумі вартості 100% заявленого обсягу споживання електроенергії на поточний рахунок із спеціальним режимом використання.
У випадку співпадання дати оплати з вихідним чи святковим днями, споживач здійснює оплату у найближчий робочий день, що передує вихідному чи святковому дню.
В день надання "Акту про використану електричну енергію" Постачальник надає Споживачу рахунки за фактично спожиту активну електроенергію і фактичне перетікання реактивної електроенергії за розрахунковий період та рахунок на здійснення попередньої оплати.
Якщо фактичне споживання електричної енергії виявиться більшим ніж очікуване, різниця між сумою попередньої оплати та вартістю фактично спожитої електроенергії має бути сплачена протягом 5 операційних днів з дня отримання рахунків за фактично використану у розрахунковому періоді електричну енергію.
Якщо сума передоплати перевищує вартість фактично використаної електроенергії, надлишкові кошти зараховуються як оплата наступних платежів.
Припинення повністю або частково постачання електричної енергії за несплату передбачених цим додатком рахунків на попередню оплату не може застосовуватись раніше початку розрахункового або планового періоду, на який має здійснюватись відповідна оплата.
3. Споживач, який має погоджену у встановленому порядку екологічну та/або аварійну броню електропостачання, здійснює протягом перших трьох днів поточного розрахункового періоду платіж: за резервування обсягу електричної енергії на покриття аварійної (екологічної) броні в наступному розрахунковому періоді за тарифами, які діють на день здійснення платежу.
4. Обсяг фактично спожитої за розрахунковий період електричної енергії, з урахуванням розрахункової величини втрат на ділянці мережі від місця встановлення засобів обліку до межі балансової належності електромереж, визначається відповідно до "Акту про використану електричну енергію ".
Акт про використану електричну енергії субспоживачем узгоджується з основним споживачем.
Якщо Постачальник електричної енергії не отримав у зазначений термін даних про обсяги спожитої електричної енергії, визначення обсягу спожитої електричної енергії здійснюється відповідно до Правил користування електричною енергією.
5. Сума коштів, які має оплатити Споживач за спожиту в розрахунковому періоді електричну енергію визначається за діючими у цьому розрахунковому періоді тарифами.
6. За перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності Споживач оплачує Постачальнику нараховані відповідно до ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» санкції протягом 5 операційних днів з дня отримання рахунку.
Кошти за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та/або потужності сплачуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника.
7. У разі несвоєчасної оплати обумовлених даним Додатком платежів, Постачальник електричної енергії проводить Споживачу нарахування за весь час прострочення:
- пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу, що діяла в період, за який здійснюються нарахування;
- 3% річних з простроченої суми.
При цьому сума боргу повинна бути сплачена Споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції.
Пеня, 3% річних та інфляційні нарахування сплачуються на поточний рахунок Постачальника електричної енергії, який вказується в рахунках, протягом 5 операційних днів з дня їх отримання.
8. Перевірка стану розрахунків за цим Договором проводиться щомісяця та оформлюється двостороннім "Актом звірки" між: Споживачем та Постачальником, який Споживач зобов'язаний повернути підписаним до наступного розрахункового періоду.
9. Сторони домовились, що у разі звернення споживача (розірвання договору, припинення його дії, тощо) щодо повернення йому переплати, що виникла за цим договором, постачальник зобов'язаний повернути кошти протягом шести місяців.»
Стягнуто з Миколаївського базового медичного коледжу на користь публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» 1378,00 грн. судового збору.
Судове рішення мотивоване тим, що нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
Часткове задоволення позову стосується п.3 додаткової угоди від 11.03.2016р. щодо набрання нею чинності не з моменту підписання, а з моменту набрання законної сили рішення господарського суду Миколаївської області від 06.06.2016р. в справі №915/449/16.
В апеляційній скарзі, не погоджуючись з висновками суду, Миколаївський базовий медичний коледж просить рішення господарського суду скасувати, прийняти нове рішення, яким у задоволені позову відмовити повністю.
Скаржник вважає умови Додаткової угоди від 11.03.2016р., запропоновані позивачем такими, що призводять до кабального становища споживача та запропонував підписати проект додаткової угоди з додатком №10 в редакції: «встановити розрахунковий період з 15 числа місяця до такого ж числа наступного місяця. Встановити обов'язок споживача до 14 числа здійснити плановий платіж у сумі вартості 70% заявленого обсягу споживання електричної енергії поточного розрахункового періоду на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, з наступним перерахунком тієї суми, яку по факту потрібно буде доплатити за надані в розрахунковий період послуги.»
На думку скаржника, терміни оплати, заявлені в проекті Додаткової угоди від 11.03.2016р., є такими, що постійно будуть призводити до порушень Споживачем договірних зобов'язань щодо своєчасної сплати за надані послуги та відповідно до нарахування Постачальником штрафних санкцій.
В поясненнях до апеляційної скарги відповідач просить врахувати слідуюче:
- позивач самостійно на власний розсуд не впираючись на норми чинного законодавства визначив порядок і умови проведення розрахунків в частині строків внесення коштів, визначення способу оплати - шляхом попередньої оплати, суми внесення попередньої оплати - 100% від заявленого обсягу споживання електричної енергії, порядку перерахунку надлишково оплачених коштів в рахунок наступних платежів та порядок повернення переплачених сум після припинення дії договору (до 6-ти місяців);
- при розгляді даної справи господарським судом не було встановлено чи є Миколаївський базовий медичний коледж, як заклад комунальної власності, розпорядником бюджетних коштів та відповідно чи поширюються на нього вимоги постанови КМУ №117 від 23.04.2014р. «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти», оскільки з п.1 даної постанови вбачається, заключення договорів з попередньою оплатою є правом коледжу, як розпорядника бюджетних коштів, та одночасно можливе при наявності належним чином оформленого рішення головного розпорядника бюджетних коштів;
- поточний бюджетний період завершиться 31.12.2016р., а надлишково оплачені кошти перейдуть в оплату наступних платежів в наступному бюджетному періоді в 2017р. та утворять дебіторську заборгованість, що суперечить вимогам Постанови КМУ №117 від 23.04.2014р., яка є нормативним актом вищої юридичної сили, ніж постанова НКРЕ №2684 від 29.10.2015р.
У відзиві на апеляційну скаргу ПАТ «Миколаївобленерго» вважає вимоги скаржника необґрунтованими, а рішення господарського суду в даній справі законним та таким, що відповідає нормам чинного законодавства України.
У зв'язку з тим, що сторони не досягли згоди щодо здійснення оплати за електричну енергію плановими платежами, як це передбачено абз. 2 п.6.6 ПКЕЕ, позивач був зобов'язаний запропонувати споживачу порядок оплати за електроенергію у формі попередньої оплати (додаткова угода від 11.03.2016р.), що співвідноситься зі змістом ПКЕЕ. Та обставина, що відповідач є бюджетною установою з особливим порядком фінансування головним розпорядником бюджетних коштів і це він вважає причиною відмови від підпису додаткової угоди, то відповідно до вимог постанови КМУ від 23.04.2014р. №117 «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти» при підписанні угоди про закупівлю послуг з енергопостачання за бюджетні кошти слід передбачати попередню оплату на строк не більше 6-ти місяців, що не суперечить положенням додаткової угоди від 11.03.2016р. до договору про постачання електричної енергії №44/1080.
Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали справи (фактичні обставини справи) на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом та заслухавши пояснення присутніх в засіданні представників сторін, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з такого.
Як свідчать матеріали справи і це встановлено господарським судом, 05.01.2016 року сторони уклали договір про постачання електричної енергії № 44/1080, згідно якого позивач зобов'язувався продавати електричну енергію відповідачу для забезпечення потреб електроустановок відповідача з дозволеною потужністю 601,8 кВт, а відповідач зобов'язувався оплачувати вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього договору.
Відповідно до п. 9.4 договору він набрав чинності з 01.01.16 року і укладався на строк до 31.12.16 року. Дія договору може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20% суми, визначеної у договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку.
Пунктом 2.1 договору встановлено, що сторони зобов'язалися під час виконання умов договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ), затвердженими Постановою НКРЕ № 28 від 31.07.96 р. та зареєстрованими в Мін'юсті України 02.08.96 р. За № 417/1442 (із змінами, внесеними Постановою НКРЕ № 105 від 04.02.10 р. та зареєстрованими Мін'юстом України 23.04.10 р. за № 304/17599).
Згідно п. 2.3.3 договору відповідач зобов'язаний оплачувати позивачу вартість електричної енергії згідно з умовами додатків № 10 «Порядок розрахунків» та № 4 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії».
Визначені умови договору приймались сторонами відповідно до п. 6.6 ПКЕЕ в редакції від 04.02.10 року, а саме: «оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем, як правило, у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий або плановий період.
Споживачі за взаємною згодою сторін (постачальника електричної енергії та споживача) можуть здійснювати оплату вартості обсягу електричної енергії плановими платежами з наступним перерахунком або оплатою, що провадиться за фактично відпущену електричну енергію.
Підприємства житлово-комунального господарства та підприємства, які надають послуги щодо забезпечення комунально-побутових потреб населення, в межах наданих населенню послуг, установи та організації, які фінансуються з державного та/або місцевого бюджету, здійснюють повну оплату вартості обсягу спожитої електричної енергії один раз за фактичними показами засобів обліку електричної енергії на початку періоду, наступного за розрахунковим, відповідно до договору про постачання або купівлю-продаж електричної енергії. За наявності фінансової можливості та за погодженням з постачальником електричної енергії зазначені підприємства, установи та організації можуть здійснювати попередню оплату вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії.
Споживачі, які користуються об'єктами (електроустановками) на підставі договорів оренди, здійснюють повну попередню оплату прогнозованого обсягу споживання електричної енергії на розрахунковий період.
Початок та тривалість розрахункового та/або планового періоду для розрахунку плати за спожиту електричну енергію, форма та порядок оплати, терміни здійснення планових платежів та остаточного розрахунку зазначаються у договорі між постачальником електричної енергії та споживачем.»
Пунктами 2, 3 додатку № 10 до договору № 44/1080 від 05.01.16 року (а.с. 16) між сторонами було узгоджено, що обсяг фактично спожитої за розрахунковий період електричної енергії, з урахуванням розрахункової величини втрат на ділянці мережі від місця встановлення засобів обліку до межі балансової належності електромереж, визначається відповідно до «Акту про використану електричну енергію». Рахунок на оплату за фактично спожиту за розрахунковий період електричну енергію та за перетікання реактивної електроенергії (за наявності додатку № 5) має бути оплачено відповідачем протягом 5 операційних днів з дня отримання.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2684 від 29.10.2015 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 26.11.15 року за № 1477/27922, були внесені зміни до п. 6.6 ПКЕЕ та встановлено, що: «Оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий або плановий період.
Споживачі за взаємною згодою сторін (постачальника електричної енергії та споживача) можуть здійснювати оплату вартості обсягу електричної енергії плановими платежами з наступним перерахунком.
У разі систематичного (тричі впродовж календарного року) порушення споживачем, який застосовує порядок оплати авансовими та/або плановими платежами, умов договору про постачання електричної енергії в частині своєчасної оплати вартості обсягу електричної енергії авансовими та/або плановими платежами постачальник електричної енергії має право ініціювати внесення змін до договору в частині переведення споживача на попередню оплату заявлених обсягів споживання електричної енергії.
Споживачі, які користуються об'єктами (електроустановками) на підставі договорів оренди, здійснюють повну попередню оплату прогнозованого обсягу споживання електричної енергії на розрахунковий період.
Початок та тривалість розрахункового та/або планового періоду для розрахунку плати за спожиту електричну енергію, форма та порядок оплати, терміни здійснення планових платежів та остаточного розрахунку зазначаються у договорі між постачальником електричної енергії та споживачем.»
На виконання п. 6.6 ПКЕЕ, позивач супровідним листом № 139/04-13 від 13.01.16 року (а.с. 17) направив відповідачу проект додаткової угоди від 12.01.16 року та додаток № 10 до договору у новій редакції (а.с 18-19), відповідно до якої відповідач 5 числа зобов'язаний здійснювати плановий платіж у сумі вартості 100% заявленого обсягу споживання електричної енергії поточного розрахункового періоду на поточний рахунок із спеціальним режимом використання.
Листом № 11/34 від 25.01.16 року відповідач повідомив позивача, що умови викладені в додатку № 10 є наперед обтяжливими та такими, які відповідач не зможе дотримуватись, що призведе до порушення ним умов договору та нарахування штрафних санкції; підписання додаткової угоди з даними умовами для відповідача є порушенням засад розумності, визначених п. 1 ст. 3 ЦК України (а.с. 20).
15.03.16 року листом № 1469/04-11 (а.с. 21) позивач направив відповідачу для підписання проект додаткової угоди від 11.03.16 року та додаток № 10 до неї, яким передбачено обов'язок відповідача до 5 числа місяця до початку розрахункового періоду здійснювати оплату на наступний розрахунковий період (попередню оплату) у сумі вартості 100% заявленого обсягу споживання електроенергії на поточний рахунок із спеціальним режимом використання (а.с. 22-23).
За приписами ч. 2-4 ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідач в листі №11/199 від 04.04.2016р. зазначив, що запропонована редакція додатку №10 окрім заміни планових платежів на попередню оплату , інших суттєвих змін не містить. Пропозиції споживача, викладені в листі вих. №11/136 від від 04.03.2016р. не прийняті постачальником.
МБМК є бюджетною установою з особливим порядком фінансування головним розпорядником бюджетних коштів. Для сплати за надані послуги коледжу потрібно подавати заявку на фінансування, отримати відповідні суми коштів на власні рахунки, здійснити оплату вказаних послуг через ГУДКСУ в Миколаївській області, що в цілому займає великий проміжок часу, який значно перевищує встановлений в п.2 додатку №10 термін. (до 5 числа місяця). Умови, викладені в наданому проекті є обтяжливими та такими, яких коледж не в змозі дотримуватись, що призведе до порушення умов Договору та нарахування штрафних санкцій. Підписання додаткової угоди є порушенням засад розумності, визначеної п.1 ст.3 ЦК України.
Вказане стало підставою для звернення позивача до господарського суду з даним позовом.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Частиною 1 ст.173 Господарського кодексу України передбачено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно з ст.11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань) є, зокрема, договір.
Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Згідно ч.1 ст.638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Частиною 3 ст.179 Господарського кодексу України передбачено, що укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно з ч.4 ст.179 Господарського кодексу України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
Згідно зі ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» залежно від функціонального призначення житлово-комунальними послугами є, зокрема, комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо).
Відповідно до ст.19 Закону України Про житлово-комунальні послуги відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про електроенергетику» споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Пунктом 5.2 Правила користування електричною енергією передбачено, що при укладенні договору про постачання електричної енергії сторони визначають його зміст на основі типового договору (додаток 3). Умови договору про постачання електричної енергії, зазначені у додатку 3 та пунктах 5.5, 5.6 та 5.7 цих Правил, є істотними та обов'язковими для сторін під час укладення договору про постачання електричної енергії.
Відповідно до ч.1 ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір про постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору про постачання електричної енергії встановлюються законами України Про засади функціонування ринку електричної енергії України та Про електроенергетику.
На виконання вказаних приписів законодавства і був укладений між сторонами договір про постачання електричної енергії №44/1080 від 05.01.2016, в якому сторони передбачили усі істотні умови для договорів даного виду.
Статтею 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст.277 Господарського кодексу України абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду. Правила користування енергією, якщо інше не передбачено законом, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно з ст.34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 №28 затверджені Правила користування електричною енергією (далі Правила), які регулюють взаємовідносини, що виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між постачальниками електричної енергії та споживачами та дія яких поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб (крім населення).
Відповідно до ч.2 ст.26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.
Указом Президента України від 14.11.2014 №876 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 04 листопада 2014 року Про стан забезпечення енергетичної безпеки держави та невідкладні заходи щодо сталого проведення опалювального сезону 2014/15 року уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04 листопада 2014 року Про стан забезпечення енергетичної безпеки держави та невідкладні заходи щодо сталого проведення опалювального сезону 2014/15 року.
Підпунктом 6 п.1 вказаного рішення вирішено Кабінету Міністрів України невідкладно опрацювати питання щодо поліпшення стану розрахунків за енергоносії усіма категоріями споживачів, у тому числі шляхом: введення з 1 грудня 2014 року системи попередньої оплати за споживання енергоносіїв; забезпечення стягнення заборгованості з ТЕЦ та ТЕС за спожиті ними електричну енергію і природний газ; припинення постачання енергоносіїв підприємствам, визнаним у встановленому порядку банкрутами.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Про затвердження Змін до Правил користування електричною енергією від 29.10.2015 №2684 було внесено зміни до п.6.6 Правил та його викладено в наступній редакції: Оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий або плановий період. Споживачі за взаємною згодою сторін (постачальника електричної енергії та споживача) можуть здійснювати оплату вартості обсягу електричної енергії плановими платежами з наступним перерахунком. У разі систематичного (тричі впродовж календарного року) порушення споживачем, який застосовує порядок оплати авансовими та/або плановими платежами, умов договору про постачання електричної енергії в частині своєчасної оплати вартості обсягу електричної енергії авансовими та/або плановими платежами постачальник електричної енергії має право ініціювати внесення змін до договору в частині переведення споживача на попередню оплату заявлених обсягів споживання електричної енергії. Споживачі, які користуються об'єктами (електроустановками) на підставі договорів оренди, здійснюють повну попередню оплату прогнозованого обсягу споживання електричної енергії на розрахунковий період. Початок та тривалість розрахункового та/або планового періоду для розрахунку плати за спожиту електричну енергію, форма та порядок оплати, терміни здійснення планових платежів та остаточного розрахунку зазначаються у договорі між постачальником електричної енергії та споживачем.
В абз.7 пп.г п.2.1 розділу 2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 16.12.2015 №3 «Про узагальнення судової практики вирішення спорів, що виникають у сфері надання послуг з електропостачання» зазначено, що судам слід враховувати, що оскільки нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, внесення змін до Правил, обов'язок додержання яких законодавчо встановлений статтею 277 ГК України, є достатньою підставою для внесення змін до договору в разі його невідповідності Правилам.
Частинами 1-4 ст.188 Господарського кодексу України передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Як вже зазначалось судом, позивачем надсилалась відповідачеві пропозиція у вигляді додаткової угоди, в якій пропонувалось внести зміни до діючого договору про постачання електричної енергії.
Апеляційна інстанція погоджується з висновком господарського суду, що запропонована редакція абз.1 п.2 додатку №10 «Порядок розрахунків» узгоджується з положеннями, викладеними в п.п. 6.6 Правил із змінами та доповненнями, внесеними постановою від 29.10.2015р. №2684 НКРЕ, яким визначено,, що оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживаної електричної енергії на відповідний розрахунковий рахунок або плановий період.
Спірний абзац пункту додатку до договору в редакції ПАТ «Миколаївобленерго» також узгоджується з абз. 2 п.п.4 п.1 постанови КМУ від 23.04.2014р. №117 «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти», яким визначено, що розпорядниками бюджетних коштів та одержувачі бюджетних коштів у договорах про закупівлю товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти можуть передбачати відповідно до належних чином оформленого рішення головного розпорядника бюджетних коштів попередню оплату лише у разі закупівлі послуг з енергопостачання в межах бюджетного року на строк не більше шести місяців.
Про те,що здійснення передоплати можливе лише з урахуванням вимог постанови КМУ від 23.04.2014р. №117 «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти» свідчить відповідь ГУДКСУ у Миколаївській області від 30.06.2016р. за №12-08/2/4703 (на лист відповідача від 21.06.2016р. №11/405).
З огляду на викладене, господарським судом підставно визнано позовні вимоги обґрунтованими і додаткову угоду від 11.03.2016р. до договору №44/1080 від 05.01.2016р. підставно визнано укладеною в редакції позивача.
Рішення господарського суду прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права при повному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, а тому правових підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103-105 ГПК України,
суд постановив:
Апеляційну скаргу Миколаївського базового медичного коледжу залишити без задоволення, рішення господарського суду Миколаївської області від 06.06.2016р. у справі №915/449/16 - без змін.
Постанова в порядку ст. 105 Господарського Процесуального Кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку.
Головуючий суддя Т.А. Величко
Суддя В.В. Бєляновський
Суддя І.Г. Філінюк
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 06.10.2016 |
Оприлюднено | 13.10.2016 |
Номер документу | 61903052 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Величко Т.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні