ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
про порушення провадження у справі
10 жовтня 2016 року Справа № 913/1098/16
Провадження №15/913/1098/16
Суддя Смола С.В., розглянувши матеріали
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю В«Торговий Дім В«УкрагропромВ» , м.Київ
до Державного підприємства В«Дослідне господарство В«АгроспілкаВ» Національного наукового центру В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» , с.Металіст Слов'яносербського району Луганської області
про стягнення 1 058 477 грн 44 коп.
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю В«Торговий Дім В«УкрагропромВ» звернулося до господарського суду Луганської області з позовом до Державного підприємства В«Дослідне господарство В«АгроспілкаВ» Національного наукового центру В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» про стягнення заборгованості за договором поставки №ПСГП-26/04/12-01 від 23.04.2012 в сумі 600000 грн 00 коп., інфляційних втрат у сумі 416053 грн 68 коп., 3% річних у сумі 42423 грн 76 коп.
Подана позивачем позовна заява та додані до неї документи є достатніми для прийняття їх до розгляду.
Відносно клопотання позивача про залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Національної академії аграрних наук України, господарський суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.27 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. У справах щодо майна господарських організацій, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави , господарський суд залучає орган державної влади, що здійснює управління корпоративними правами, до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Абзацами 3- 5 пп.1.6 п.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 В«Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанціїВ» передбачено, що згідно зі статтею 21 ГПК сторонами у судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу. Це правило встановлено лише для сторін в судовому процесі і не стосується третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. Отже, такими особами можуть бути і громадяни, які не мають статусу суб'єкта підприємницької діяльності. Питання про допущення або залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, до участі у справі вирішується ухвалою суду про прийняття позовної заяви до розгляду (із зазначенням про це в ухвалі про порушення провадження у справі) або під час розгляду справи, але до прийняття господарським судом рішення, з урахуванням того, чи є у цієї особи юридичний інтерес у даній справі. Саме лише зазначення в позовній заяві та/або у вступній частині судового рішення певного підприємства чи організації як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, без вирішення судом питання щодо її допущення або залучення до участі у справі не надає їй відповідного процесуального статусу. Що ж до наявності юридичного інтересу у третьої особи, то у вирішенні відповідного питання суд має з'ясовувати, чи буде у зв'язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов'язки, або змінено її наявні права та/або обов'язки, або позбавлено певних прав та/або обов'язків у майбутньому.
Відповідно до ч.ч.3-5 ст.63 Господарського кодексу України залежно від способу утворення (заснування) та формування статутного капіталу в Україні діють підприємства унітарні та корпоративні. Унітарне підприємство створюється одним засновником, який виділяє необхідне для того майно, формує відповідно до закону статутний капітал, не поділений на частки (паї), затверджує статут, розподіляє доходи, безпосередньо або через керівника, який призначається (обирається) засновником (наглядовою радою такого підприємства у разі її утворення), керує підприємством і формує його трудовий колектив на засадах трудового найму, вирішує питання реорганізації та ліквідації підприємства. Унітарними є підприємства державні, комунальні, підприємства, засновані на власності об'єднання громадян, релігійної організації або на приватній власності засновника. Корпоративне підприємство утворюється, як правило, двома або більше засновниками за їх спільним рішенням (договором), діє на основі об'єднання майна та/або підприємницької чи трудової діяльності засновників (учасників), їх спільного управління справами, на основі корпоративних прав, у тому числі через органи, що ними створюються, участі засновників (учасників) у розподілі доходів та ризиків підприємства. Корпоративними є кооперативні підприємства, підприємства, що створюються у формі господарського товариства, а також інші підприємства, в тому числі засновані на приватній власності двох або більше осіб.
Частинами 1, 3 ст.73 Господарського кодексу України передбачено, що державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки , і входить до сфери його управління. Орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
За інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, отриманої на сайті https://usr.minjust.gov.ua відповідач є державним підприємством .
Оскільки відповідач є унітарним державним підприємством (не корпоративним), його статутний капітал не поділений на частки, а отже у ньому відсутні корпоративні права держави, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні вказаного клопотання.
За інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, отриманої на сайті https://usr.minjust.gov.ua місцезнаходженням відповідача є: 93733, Луганська область, Слов'яносербський район, селище Металіст, вулиця Октябрьська, будинок 14.
За інформацією Українського державного підприємства поштового зв'язку В«УкрпоштаВ» , розміщеній на офіційному веб-сайті (http://ukrposhta.ua/robota-ukrposhti-v-doneckij-ta-luganskij-oblastyax) пересилання пошти до/з населених пунктів Слов'яносербського району Луганської області тимчасово не здійснюється.
У зв'язку з наведеним позивачем з поважних причин не надіслані на адресу відповідача копії позовної заяви та доданих до неї документів.
За інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відповідач входить до структури Національного наукового центру В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» : 61024, м.Харків, вул.Чайковська, б.4, телефони: +380577041668, +380577041669.
За інформацією, розміщеною на офіційному сайті Національного наукового центру В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» в мережі Інтернет ( http://www.issar.com.ua/uk/content/derzhavne-pidpriiemstvo-doslidne-gospodarstvo-agrospilka ) відповідач має адресу електронної пошти liap_t@rambler.ru , телефон (0642) 52-71-19.
Господарський суд відзначає, що за змістом ст.ст.22, 56, 59, 63 Господарського процесуального кодексу України відповідач має право бути ознайомленим з позовною заявою та доданими до неї документами, а відповідно до ч.2 ст.9 Закону України В«Про судоустрій і статус суддівВ» суд створює такі умови, за яких кожному учаснику судового процесу гарантується рівність у реалізації наданих процесуальних прав та у виконанні процесуальних обов'язків, передбачених процесуальним законом. Статтею 65 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суддя господарського суду в порядку підготовки справи до розгляду в необхідних випадках з метою забезпечення правильного і своєчасного вирішення господарського спору, зокрема: зобов'язує сторони, інші підприємства, установи, організації, державні та інші органи, їх посадових осіб виконати певні дії та витребує від них документи, відомості, висновки, необхідні для вирішення спору (п.4), вчиняє інші дії, спрямовані на забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи (п.11).
Враховуючи викладене, господарський суд з метою забезпечення дотримання процесуальних прав відповідача, вважає за необхідне зобов'язати позивача невідкладно надіслати на адресу Національного наукового центру В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» для відповідача, а також на адресу електронної пошти відповідача копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Крім того, господарський суд вважає за необхідне зобов'язати Національний науковий центр В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» надати інформацію щодо відповідача та вчинити дії з повідомлення останнього про час і місце розгляду справи.
Відповідно до пп.3) п.6 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.09.2014 № 01-06/1290/14 (з наступними змінами) В«Про Закон України В«Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операціїВ» якщо у господарського суду наявні достовірні (тобто документально підтверджені підприємством зв'язку) відомості про неможливість здійснення поштових відправлень до певних населених пунктів чи місцевостей, то суд не вчиняє дій, зазначених у підпунктах 1 і 2 цього пункту. У такому разі, а також у випадках, коли поштові відправлення учасникам судового процесу все ж було надіслано, але їх повернуто підприємством зв'язку через неможливість вручення, суд здійснює відповідне повідомлення шляхом надсилання телеграми, телефонограми, з використанням факсимільного зв'язку чи електронною поштою або з використанням інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення. У такому разі на примірнику переданого тексту, що залишається у матеріалах справи, зазначаються дата і година його передачі і прізвища та ініціали осіб, які передали і прийняли текст. У матеріалах справи мають міститися документи, що підтверджують отримання учасником судового процесу повідомлення (завірений судом витяг з журналу реєстрації телефонограм, журналу реєстрації електронних поштових відправлень тощо). Підпунктом 4) п.6 вказаного Інформаційного листа передбачено, що за неможливості здійснити повідомлення учасника судового процесу і в такий спосіб - інформація про час і місце судового засідання розміщується на сторінці відповідного суду (у розділі В«Новини та події судуВ» ) офіційного веб-порталу В«Судова влада в УкраїніВ» в мережі Інтернет (www.court.gov.ua/sudy/). У такому разі на роздрукованій сторінці з мережі Інтернет, на якій розміщено інформацію про час та місце засідання господарського суду, зазначаються дата розміщення інформації, прізвище та ініціали судді, у провадженні якого знаходиться відповідна справа, а також вчиняється його підпис.
Господарський суд вважає за необхідне надіслати електронний примірник даної ухвали на адресу електронної пошти відповідача та розмістити інформацію про час і місце розгляду даної справа на сторінці суду в мережі Інтернет.
Керуючись статтями 61, 64, 65, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
1. Порушити провадження у справі та прийняти позовну заяву до розгляду.
2. Розгляд справи призначити на 24.10.2016 об 11 год. 30 хв.
3. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: м.Харків, проспект Науки, 5, в залі судових засідань №109 .
4. Зобов'язати позивача:
- невідкладно надіслати для відповідача рекомендованим листом з описом вкладення на адресу Національного наукового центру В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» (61024, м.Харків, вул.Чайковська, б.4) та на адресу електронної пошти відповідача ( liap_t@rambler.ru ) копії позовної заяви та доданих до неї документів. Докази надсилання (фіскальний чек, опис вкладення, роздруківка про надсилання електронної пошти) подати до господарського суду;
- подати письмові пояснення на відзив відповідача, документальне підтвердження пояснень, оригінали документів доданих до позовної заяви (для огляду);
- подати письмові пояснення щодо того, на якій підставі початок періоду прострочення у розрахунках інфляційних втрат та 3% річних визначений з 21.05.2014 з нормативним обґрунтуванням та посиланням на умови договору поставки №ПСГП-26/04/12-01 від 23.04.2012;
- подати податкову накладну з ПДВ, виписану відповідачеві за договором поставки №ПСГП-26/04/12-01 від 23.04.2012 за поставкою за видатковою накладною №806 від 31.05.2012;
- провести за своєю ініціативою звірку розрахунків з відповідачем за договором поставки №ПСГП-26/04/12-01 від 23.04.2012 на день розгляду справи, за результатами звірки скласти акт, в якому вказати суму боргу, підписаний повноважними представниками сторін (керівником та бухгалтером); детальний акт звірки з зазначенням підстав, з яких господарські операції були проведені в бухгалтерському обліку підприємства, в належній формі подати господарському суду.
5. Зобов'язати відповідача:
- подати відзив на позовну заяву, докази його надсилання позивачу, документальне підтвердження викладених у відзиві доводів;
- документи у підтвердження правового статусу;
- у разі часткової/повної сплати суми, що заявлена у позові, надати оригінали відповідних платіжних документів для огляду, належні копії до справи;
- провести за своєю ініціативою звірку розрахунків з позивачем за договором поставки №ПСГП-26/04/12-01 від 23.04.2012 на день розгляду справи, за результатами звірки скласти акт, в якому вказати суму боргу, підписаний повноважними представниками сторін (керівником та бухгалтером); детальний акт звірки з зазначенням підстав, з яких господарські операції були проведені в бухгалтерському обліку підприємства, в належній формі подати господарському суду;
- подати контррозрахунок суми боргу, інфляційних нарахувань, 3% річних у разі незгоди з їх розміром;
- при наявності заперечень по справі - документальне підтвердження.
6. Розмістити інформацію про дату, час та місце судового засідання на сторінці суду офіційного веб-порталу В«Судова влада в УкраїніВ» в мережі Інтернет ( http://lg.arbitr.gov.ua/ ).
Явка повноважних та компетентних представників у судове засідання на їх розсуд.
Зобов'язати сторін надати витребувані судом матеріали до канцелярії суду за три дні до дати судового засідання.
Звернути увагу учасників судового процесу, що відповідно до ч.2 ст.36 Господарського процесуального кодексу України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Пунктом 5.27 Національного стандарту України В«Уніфікована система організаційно-розпорядчої документаціїВ» (ДСТУ 4163-2003) передбачено, що відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів В«Згідно з оригіналомВ» , назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії; підпис такої особи засвідчується відбитком печатки підприємства, установи, організації (за наявності); засвідчуватись має кожна сторінка документу.
Попередити, що за ухилення від вчинення дій, покладених господарським судом на сторону, на підставі п.5 ст.83 Господарського процесуального кодексу України з винної сторони може бути стягнутий штраф у розмірі до 1700 грн; за умисне невиконання рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню наступає кримінальна відповідальність за ст.382 Кримінального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення.
Суддя С.В. Смола
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2016 |
Оприлюднено | 17.10.2016 |
Номер документу | 61931474 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Смола С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні