ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
24 жовтня 2016 року Справа № 913/1098/16
Провадження №15/913/1098/16
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю В«Торговий Дім В«УкрагропромВ» , м.Київ
до Державного підприємства В«Дослідне господарство В«АгроспілкаВ» Національного наукового центру В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» , с.Металіст Слов'яносербського району Луганської області
про стягнення 1 058 477 грн 44 коп.
Суддя Смола С.В.
Секретар судового засідання Дмітрієва К.С.
У засіданні брали участь:
від позивача - ОСОБА_2 - представник за довіреністю №11 від 18.05.2016;
від відповідача - представник не прибув.
С У Т Ь С П О Р У:
Товариство з обмеженою відповідальністю В«Торговий Дім В«УкрагропромВ» звернулося до господарського суду Луганської області з позовом до Державного підприємства В«Дослідне господарство В«АгроспілкаВ» Національного наукового центру В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» про стягнення заборгованості за договором поставки №ПСГП-26/04/12-1 від 23.04.2012 в сумі 600000 грн 00 коп., інфляційних втрат у сумі 416053 грн 68 коп., 3% річних у сумі 42423 грн 76 коп.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 10.10.2016 було порушено провадження у справі та її розгляд призначений на 24.10.2016.
Національний науковий центр В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» листом №1-04/992 від 20.10.2016 повідомив господарський суд про те, що Державне підприємство В«Дослідне господарство В«АгроспілкаВ» Національного наукового центру В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» як самостійна юридична особа безпосередньо підпорядковане Національному науковому центру В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» та знаходиться у віданні Національної академії аграрних наук України; що у зв'язку з проведенням воєнних дій на території його місцезнаходження та неможливістю здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства наказом в.о. директора №42 від 16.06.2014 призупинена його діяльність; що на даний час на Державному підприємстві В«Дослідне господарство В«АгроспілкаВ» Національного наукового центру В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» не призначений керівник чи особа, яка виконує його обов'язки; що згідно з фінансовою звітністю про результати фінансово-господарської діяльності господарства за І квартал 2014 року кредиторська заборгованість Державного підприємства В«Дослідне господарство В«АгроспілкаВ» Національного наукового центру В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» перед Товариством з обмеженою відповідальністю В«Дорговий Дім В«УкрагропромВ» станом на 01.04.2014 відображена в бухгалтерському обліку в розмірі 2321 тис. грн. До листа був доданий перелік кредиторів Державного підприємства В«Дослідне господарство В«АгроспілкаВ» Національного наукового центру В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» , відповідно до якого за відповідачем обліковується кредиторська заборгованість перед позивачем, в тому числі за горох та оливу в сумі 637 тис. грн.
Відповідач не скористався своїм правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного представника у судовому засіданні, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
За інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, отриманої на сайті https://usr.minjust.gov.ua місцезнаходженням відповідача є: 93733, Луганська область, Слов'яносербський район, селище Металіст, вулиця Октябрьська, будинок 14.
За інформацією Українського державного підприємства поштового зв'язку В«УкрпоштаВ» , розміщеній на офіційному веб-сайті (http://ukrposhta.ua/robota-ukrposhti-v-doneckij-ta-luganskij-oblastyax) пересилання пошти до/з населених пунктів Слов'яносербського району Луганської області тимчасово не здійснюється.
За інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відповідач входить до структури Національного наукового центру В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» : 61024, м.Харків, вул.Чайковська, б.4, телефони: +380577041668, +380577041669.
За інформацією, розміщеною на офіційному сайті Національного наукового центру В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» в мережі Інтернет ( http://www.issar.com.ua/uk/content/derzhavne-pidpriiemstvo-doslidne-gospodarstvo-agrospilka ) відповідач має адресу електронної пошти liap_t@rambler.ru , телефон (0642) 52-71-19.
Господарським судом було розміщено на офіційному веб-порталі В«Судова влада в УкраїніВ» в мережі Інтернет: http://lg.arbitr.gov.ua/sud5014/ інформацію про дату, час і місце розгляду даної справи, що підтверджується відповідною роздруківкою (а.с.31), і направлено ухвалу на адресу електронної пошти відповідача, що підтверджується відповідною роздруківкою (а.с.30).
Також відповідач не надав суду відзив на позовну заяву, не забезпечив явку представника у судове засідання, не надання відзиву на позовну заяву та не прибуття у судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті.
Згідно положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
У судовому засіданні 24.10.2016 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
Між Товариством з обмеженою відповідальністю В«Торговий Дім В«УкрагропромВ» (продавець, позивач) та Державним підприємством В«Дослідне господарство В«АгроспілкаВ» Національного наукового центру В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» (покупець, відповідач) 23.04.2012 був укладений договір купівлі-продажу №ПСГП 26/04/12-1, за умовами якого продавець зобов'язався поставити та передати у власність покупця, а покупець зобов'язаний прийняти і сплатити сільськогосподарську продукцію (товар) на умовах даного договору (п.1.1 договору).
Відповідно до п.2.1 договору кількість товару, ціна, асортимент визначається сторонами у додатку 1 (специфікації) на кожну партію товару, але остаточна вага може визначатися як залікова вага елеватора/ХПП.
Продавець здійснює поставку товару на умовах, визначених сторонами у додатку 1 (специфікації) на кожну партію товару окремо (п.3.1 договору).
Згідно з п.3.2 договору фактом поставки товару є підписання сторонами видаткової накладної на товар, або його зарахування на особовий рахунок покупця на елеваторі/ХПП, що підтверджується випискою складської квитанції на зерно на ім'я покупця.
Відповідно до п.5.1 договору покупець бере на себе зобов'язання провести оплату за поставлений товар в національній валюті України шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок продавця. Оплату за поставлений товар буде проведено покупцем на умовах, визначених сторонами у додатку (специфікації).
Для проведення оплати продавець надає покупцю наступні документи: рахунок-фактуру, видаткову та податкову накладну, видаткову та податкову накладні, оригінал складської квитанції на зерно, виписаної на ім'я покупця, або довідку елеватора/ХПП про надходження товару від продавця та його зарахування по кількості і якості на особовий рахунок покупця (п.5.2 договору).
Згідно з п.10.1 договору він вступає в силу з моменту підписання його сторонами і діє до повного виконання своїх зобов'язань.
23.04.2012 між сторонами підписана специфікація (додаток 1), в якій сторони передбачили, що продавець постачає, а покупець отримує наступний товар на таких умовах:
Найменування товаруКількість, тЦіна за 1 т без ПДВ, грнСума без ПДВ, грнДата кінцевого розрахункуДата відвантаження Горох 150 3333,33 499999,50 01.03.2013До 10.05.2012 ПДВ 20% 99999,80 Всього вартість в грн, в тому числі ПДВ 599999,30
Відповідно до п.2 специфікації місце відвантаження товару: Сумська область, Писарівський район, с.Іванівка.
31.05.2012 Товариство з обмеженою відповідальністю В«Торговий Дім В«УкрагропромВ» за видатковою накладною №806 здійснило поставку товару (гороху).
Відповідач поставлений позивачем товар не оплатив, внаслідок чого за ним виникла заборгованість, за стягненням якої позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Частиною 1 ст.173 Господарського кодексу України передбачено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ст.11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань) є, зокрема, договір.
Згідно ч.1 ст.638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідно до ч.1 ст.639 Цивільного кодексу України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За своєю правовою природою укладений між сторонами по справі договір купівлі-продажу №ПСГП 26/04/12-1 від 23.04.2012 є договором поставки, до якого слід застосовувати відповідні положення Господарського та Цивільного кодексів України.
Відповідно до ч.1 ст.265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Аналогічні положення передбачені і ч.1 ст.712 Цивільного кодексу України.
Згідно ч.2 ст.712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно із ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.692 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Відповідно до ч.1 ст.222 Господарського кодексу України учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законі інтереси інших суб'єктів, зобов'язані поновити їх, не чекаючи пред'явлення їм претензії чи звернення до суду.
Згідно зі ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Порушенням зобов'язання, у відповідності до ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання, тобто - неналежне виконання.
Факт поставки позивачем товару відповідачеві за договором №ПСГП-26/04/12-1 від 23.04.2012 підтверджений матеріалами справи, в т.ч. видатковою накладною №806 від 31.05.2012 та підтверджений відповідачем в акті звірення-розрахунків станом на 01.11.2013. Також в переліку кредиторів станом на 01.04.2014 Державного підприємства В«Дослідне господарство В«АгроспілкаВ» Національного наукового центру В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» рахується заборгованість перед позивачем за поставлений горох.
Приписами ст.530 Цивільного кодексу України, зокрема, встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
В п.1 специфікації від 23.04.2012 (додаток №1 до договору) сторони визначили дату кінцевого розрахунку 01.03.2013, але відповідач в обумовлений строк оплату не здійснив.
Крім того, позивач звертався до відповідача з претензією №07/05/14-04 від 07.05.2014 (а.с.19).
З огляду на викладене, позовну вимогу про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 600000 грн 00 коп. за договором №ПСГП-26/04/12-1 від 23.04.2012 суд вважає обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню повністю.
Відносно вимог позивача про стягнення з відповідача 3% річних за період з 21.05.2014 по 27.09.2016 в сумі 42423 грн 76 коп. та інфляційних втрат за цей же період в сумі 416053 грн 68 коп. суд зазначає наступне.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачена відповідальність за порушення грошового зобов'язання. Так, за цією нормою Цивільного кодексу України боржник, що прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з врахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлений договором або законом.
Частиною 5 ст.254 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.
Судом за допомогою програми В«ЗаконодавствоВ» було перевірено розрахунок 3% річних, наведений позивачем в позовній заяві (а.с.7), та встановлено, що він є арифметично правильним, зроблений у відповідності до даних первинних документів та умов договору №ПСГП-26/04/12-1 від 23.04.2012.
З огляду на викладене, вимога позивача про стягнення з відповідача 3% підлягає задоволенню повністю.
Перевіривши розрахунок інфляційних втрат, наведений позивачем в позовній заяві (а.с.7), суд вважає його обґрунтованим, арифметично правильним, зробленим у відповідності до умов договору та даних первинних документів, тому вимога позивача про стягнення з відповідача інфляційних втрат за період з червня 2014 року по серпень 2016 року в сумі 416053 грн 68 коп. підлягає задоволенню повністю,
З огляду на викладене позов підлягає задоволенню повністю.
Судовий збір згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст.44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю В«Торговий Дім В«УкрагропромВ» до Державного підприємства В«Дослідне господарство В«АгроспілкаВ» Національного наукового центру В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства В«Дослідне господарство В«АгроспілкаВ» Національного наукового центру В«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1В» , вул.Октябрьська, б.14, с.Металіст Слов'яносербського району Луганської області, ідентифікаційний код 34201917, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю В«Торговий Дім В«УкрагропромВ» , вул.Щусєва, б.36, м.Київ, ідентифікаційний код 36529168, заборгованість за поставлений товар у сумі 600000 грн 00 коп., 3% річних у сумі 42423 грн 76 коп., інфляційні втрати в сумі 416053 грн 68 коп., судовий збір у сумі 15877 грн 16 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 27.10.2016.
Суддя С.В. Смола
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2016 |
Оприлюднено | 01.11.2016 |
Номер документу | 62274669 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Смола С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні