Рішення
від 23.09.2009 по справі 3/202-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКО Ї ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

23.09.09 Справа № 3/202-09.

Господарський суд Су мської області , у складі судд і Левченко П.І., за участю секр етаря судового засідання Ли твиненко Ю.В., розглянув матер іали справи порушеної

за позовом: Приватного під приємства «КуДі», м. Львів

до відповідача: Суб' єкта п ідприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, м. С уми

про зобов' язання вчинити дії та стягнення 15 000,00 грн.

за участю представників ст орін :

від позивача: ОСОБА_2

від відповідача: ОСОБА_3

В судовому засіданні , розп очатому о 10 год. 40 хв. 13.08.2009 року ог олошувалися перерви до 11 год . 30 хв. 14.09.2009 року та до 10 год. 30 хв.

23.09.2009 року .

Суть спору : позивач просит ь суд : 1) визнати використання знаку для товарів та послуг «Globo» відповідно до свідоцтва НОМЕР_2 суб' єктом підпр иємницької діяльності - фіз ичною особою ОСОБА_1 непр авомірним ; 2) зобов' язати су б' єкта підприємницької дія льності - фізичну особу ОС ОБА_1 не використовувати з нак для товарів та послуг «Glo bo» відповідно до свідоцтва на знак для товарів та послуг НОМЕР_2; 3) стягнути з суб' єк та підприємницької діяльно сті - фізичної особи ОСОБ А_1 моральні збитки в розмі рі 15 000,00 грн.

Відповідач проти позову за перечує , оскільки вважає сво ї дії по використанню у своїй господарській діяльності т юнерів «Globo 4100 с» правомірними , оскільки ці тюнери знаходили ся у вільному продажу без бу дь-яких застережень .Відпові дач вважає необґрунтованим и розмір моральної шкоди , в изначений позивачем .

Розглянувши матеріали сп рави, заслухавши повноважних представників сторін, госпо дарський суд встановив:

25.10.2007 року Державним департа ментом інтелектуальної вла сності Міністерства освіти і науки України громадянину ОСОБА_2 видано свідоцтво НОМЕР_2 на знак для товарі в та послуг «Globo» для 9,37,38 класів МКТП (зокрема, виробництво та встановлення пристроїв для приймання супутникового тел ебачення) .

25.10.2007 року між громадянином ОСОБА_2 (ліцензіар) та Приват ним підприємством «КуДі» ( лі цензіат) було укладено ліцен зійний договір , за яким пози вачеві було передано в опла тне користування знак для т оварів та послуг «Globo» , відпов ідно до свідоцтва на знак дл я товарів та послуг НОМЕР_ 2.

Відповідно до п. 6.2 згаданого договору ліцензіат (позива ч) має право забороняти інши м особам використовувати зн ак для товарів та послуг без дозволу ліцензіату .

В обґрунтування своїх позо вних вимог позивач посилає ться на те , що відповідно до п останови від 24.09.2008 року у справ і № 3-21416/2008 Ковпаківського район ного суду міста Суми про накл адення адміністративного с тягнення, відповідача притя гнуто до адміністративної в ідповідальності за порушенн я прав на інтелектуальну вла сність , у зв' язку зі здійсне нням останнім реалізації тю нерів для прийняття супутн икових каналів із використа нням знаку для товарів та пос луг «Globo» , який на правах ліцен зіара використовує позивач .

Господарський суд приймає згадану постанову як належн ий і допустимий доказ, що під тверджує факт порушення від повідачем прав на інтелектуа льну власність, що випливают ь із свідоцтва НОМЕР_2 вла сником якого є громадянин ОСОБА_2

Згідно ст. 418 ЦК України , прав о інтелектуальної власності - це право особи на результ ат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об' єкт права інтелектуальної в ласності , визначений цим Код ексом та іншим законом.

Право інтелектуальної вла сності становлять особисті немайнові права інтелектуа льної власності та (або) майн ові права інтелектуальної вл асності .

Позивач (ліцензіат) отримав від власника свідоцтва на зн ак для товарів і послуг НОМ ЕР_2 (ліцензіара) майнові пр ава на використання словесно го знака «Globo» (майнові права ін телектуальної власності) за ліцензійним договором про п ередачу прав на використання знаку для товарів та послуг (торгівельної марки) від 25.10.2007 р оку , у тому числі право забор оняти іншим особам використо вувати згаданий знак без до зволу ліцензіату .

Статтею 424 ЦК України , яка мі стить перелік майнових прав інтелектуальної власності , також передбачене , зокрема , право забороняти неправомі рне використання об' єкта пр ава інтелектуальної власнос ті , а статтею 427 ЦК України виз начено , що майнові права інт електуальної власності мож уть бути передані відповідн о до закону повністю або час тково іншій особі , що й було здійснено в даному випадку : власник свідоцтва НОМЕР_2 передав майнові права інтел ектуальної власності позива чеві .

Можливість передачі власн иком свідоцтва своїх прав на використання знака будь-які й особі на підставі ліцензі йного договору передбачена також пунктом 8 статті 16 Зако ну України «Про охорону прав на знаки для товарів і послу г».

Згідно п.4 ст. 16 згаданого Зак ону, використанням знака виз нається , зокрема: нанесення його на будь-якій товар, для я кого знак зареєстровано, упа ковку, в якій міститься таки й товар , зберігання такого т овару із зазначеним нанесен ням знака з метою пропонува ння для продажу , пропонуванн я його для продажу , продаж, ім порт (ввезення) та експорт (ви везення) .

Статтею 20 згаданого вище За кону визначено, що будь-яке п осягання на права власника с відоцтва , передбачені статт ею 16 цього Закону, в тому числі вчинення без згоди власник а свідоцтва дій, що потребуют ь його згоди , та готування до вчинення таких дій , вважаєть ся порушенням прав власника свідоцтва , що тягне за собою відповідальність згідно з ч инним законодавством Украї ни ( п. 1 ст. 20 Закону ) .

На вимогу власника свідоцт ва таке порушення повинно б ути припинено, а порушник зоб ов' язаний відшкодувати вл аснику свідоцтва заподіяні збитки ( п. 2 ст. 20 Закону , абзац п ерший) .

Вимагати поновлення поруш ення прав власника свідоцтв а може за його згодою також особа, яка придбала ліцензі ю ( п. 2 ст. 20 Закону , абзац третій ) .

З огляду на все вищевиклад ене , обґрунтованими та підля гаючими задоволенню є позов ні вимоги позивача щодо виз нання використання знаку д ля товарів та послуг «Globo» від повідно до свідоцтва НОМЕР _2 суб' єктом підприємниць кої діяльності - фізичною о собою ОСОБА_1 неправомірн им та щодо зобов' язання су б' єкта підприємницької дія льності - фізичної особи О СОБА_1 не використовувати знак для товарів та послуг « Globo» відповідно до свідоцтва н а знак для товарів та послуг НОМЕР_2.

Не підлягають задоволенню позовні вимоги позивача що до стягнення з відповідача моральної шкоди в розмірі 15 00 0,00 грн. у зв' язку з їх безпідс тавністю та необґрунтовані сть .

Позивачеві за ліцензійним договором був переданий в оплатне користування знак для товарів та послуг «Globo», ал е творцем об' єкта права ін телектуальної власності , вл асником цього об' єкту інте лектуальної власності ( знак у для товарів та послуг «Globo»), в ласником свідоцтва НОМЕР_ 2 був і залишається громад янин ОСОБА_2, який передав позивачеві лише майнові пр ава інтелектуальної власнос ті, але не передав і не міг пе редати позивачеві особисті немайнові права інтелекту альної власності.

У відповідності зі ст. 201 ЦК У країни особистими немайнов ими благами , які охороняютьс я цивільним законодавством , є : здоров' я, життя , честь , гі дність і ділова репутація ; і м' я ( найменування) ; авторств о ; свобода літературної , худо жньої, наукової і технічної т ворчості , а також інші блага , які охороняються цивільним законодавством .

Згідно ст. 423 ЦК України , особ истими немайновими правами інтелектуальної власності є : 1) право на визнання людини т ворцем (автором, виконавцем, в инахідником тощо) об' єкта п рава інтелектуальної власно сті ; 2) право перешкоджати бу дь-якому посяганню на право інтелектуальної власності , здатному завдати шкоди чес ті чи репутації творця об' є кта права інтелектуальної вл асності ; 3) інші особисті нема йнові права інтелектуально ї власності , встановлені зак оном .

Особисті немайнові права інтелектуальної власності належать творцеві об' єкта інтелектуальної власності ( ч.2 ст. 423 ЦК України ).

Особисті немайнові права інтелектуальної власності н е залежать від майнових пра в інтелектуальної власност і ( ч. 3 ст. 423 ЦК України ) .

Особисті немайнові права і нтелектуальної власності не можуть відчужуватися (перед аватися) , за винятками, встано вленими законом ( ч. 4 ст. 423 ЦК Укр аїни ) .

Згідно абз.1 ч.2 ст. 20 Закону Укр аїни «Про охорону прав на зна ки для товарів і послуг» , пору шник прав власника свідоцтв а на вимогу саме власника сві доцтва зобов' язаний відшко дувати останньому заподіян і збитки .

В даному випадку позивач н е є власником свідоцтва, йому не належать особисті немай нові права інтелектуальної в ласності, але він вимагає від шкодування йому відповідаче м моральної шкоди без належн ого обґрунтування , яка саме моральна шкода заподіяна й ому як користувачу майнових прав інтелектуальної власно сті .

Такі блага як ділова репута ція автора знаку , авторство належать громадянину ОСО БА_2

Сам позивач , посилаючись на постанову Луганського апеля ційного господарського суду , обґрунтовуючи у своїй позов ній заяві свої позовні вимог и , зазначає , що «факт порушен ня інтелектуальної власност і у вигляді посягання на това рний знак розцінюється як з авдання власнику моральної шкоди» .

В обґрунтування вимог про стягнення з відповідача 15 000, 00 грн. моральної шкоди позива ч зазначає , що при визначенн і розміру відшкодування мор альної шкоди він виходив , зо крема з того, що відповідач в икористовував повністю тото жний знак для товарів та пос луг , однак при цьому не зазна чає в чому ж саме і в яких сам е розмірах вбачає він мораль ну шкоду для себе як користу вача майнових прав .

Посилається позивач також на те , що відповідач здійсню вав реалізацію несертифіков аної продукції , яка підлягає сертифікації .

Така реалізація дійсно є п орушенням , однак яким чином і в якому розмірі цим порушенн ям завдано відповідачем мор альної шкоди позивачеві в п озовній заяві не зазначено, д оказів завдання позивачеві цим порушенням моральної шк оди позивач суду не надав .

Позивач вважає , що відповід ач здійснював реалізацію про дукції , яка не відповідає про типожежним вимогам, посилаюч ись на протокол № 75/7-2008 від 14.05.2008 ро ку визначення вогнестійкос ті друкованих плат , складени й дослідно-випробувальною ла бораторією Головного управл іння МНС України в Львівські й області .

Згідно вищезгаданого прот околу , об' єктом випробуван ь були друковані плати , що вик ористовуються для виготовл ення цифрового тюнера (ресив ера) «Globo 4100 С».

Проте, згаданий протокол № 7 5/7-2008 від 14.05.2008 року не може бути пр ийнятим судом як доказ реалі зації відповідачем продукці ї , яка не відповідає протипо жежним вимогам, оскільки в пр отоколі не зазначено ні вир обника, ні реалізатора (прода вця) тих тюнерів , що випробову вались.

Позивач зазначає, що у кінц евого споживача формується недовіра до даного знаку у зв ' язку з низькою якістю прод укції , однак не надає належн их та допустимих доказів тог о, що продукція, яка реалізову валась відповідачем , була ни зької якості .

Позивач також зазначає, що в ін не здійснює обслуговуванн я зазначеної продукції , одна к не обґрунтовує, яким чином це впливає на визначення ним розміру моральної шкоди .

При цьому слід зазначити, щ о до предмету діяльності поз ивача, згідно пункту 2.2 статті 2 його статуту в редакції 2008 ро ку (а.с. 83-85) , не входить ні виробн ицтво , ні встановлення , ні об слуговування пристроїв для приймання супутникового тел ебачення , а саме : тюнерів (рес иверів) .

Позивач згідно п. 2.2.6 ст. 2 стат уту здійснює лише ремонт і вс тановлення супутникових ан тен , а супутникова антена є ли ше одним з пристроїв для прий мання супутникового телеб ачення. Іншим окремим пристр оєм для приймання супутников ого телебачення є тюнер (реси вер) для прийняття супутнико вих каналів , але щодо таких п ристроїв позивач згідно свог о статуту здійснює лише торг ово-посередницьку діяльніст ь , гуртову та роздрібну торг івлю .

Матеріалами даної справи підтверджується лише факт р еалізації відповідачем двох цифрових ресиверів марки « Globo 4100 С». Крім того , встановлено факт зберігання ним 20 таких ресиверів з метою реалізаці ї , які були конфісковані Ков паківським районним судом м . Суми в доход держави і таким чином , не реалізовувались в ідповідачем .

Зважаючи на вищевикладене , єдиним беззаперечним факто м щодо реалізації відповіда чем тюнерів ( ресиверів) з вик ористанням знаку для товарів та послуг «Globo» є факт реаліза ції ним 24.07.2008 року двох цифрових ресиверів марки «Globo».

За таких обставин , тверджен ня позивача, що відповідачем була перекреслена кількалі тня робота та задумка позива ча «по створенню гарного вра ження покупців від продукці ї , яку виготовляє позивач пі д зазначеними знаками для т оварів та послуг , а саме ресив ерів для прийняття супутни кових каналів та інших супут никових товарів» є необґрунт ованим та безпідставним , оск ільки реалізація відповідач ем двох ресиверів «Globo 4100 С» не м оже перекреслити кількалітн ю роботу та задумку позивача , тим більше , що відсутні будь -які докази неякісності реал ізованих відповідачем 24.07.2008 ро ку двох ресиверів «Globo 4100 С», до кази негарного враження пок упців відповідача від тієї п родукції .

У відповідності зі статтею 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди , завданої внаслідок п орушення її прав . Для юридич ної особи моральна шкода пол ягає у приниженні її ділової репутації .

Згідно з ч.1 ст. 1167 ЦК України м оральна шкода , завдана фізич ній або юридичній особі непр авомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю , відшкодов ується особою, яка її завдала , за наявністю її вини , крім в ипадків , встановлених части ною другою цієї статті .

У пункті 5 постанови Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 року № 4 « Про судову практи ку в справах про відшкодуван ня моральної ( немайнової ) шко ди » зазначено, що відповідно до загальних підстав цивіль но-правової відповідальност і обов' язковому з' ясуван ню при вирішенні спору про ві дшкодування моральної (немай нової) шкоди підлягають : ная вність такої шкоди , протипра вність діяння її заподіювача , наявність причинного зв' я зку між шкодою і протиправни м діянням заподіювача та вин и останнього в її заподіянні . Суд , зокрема , повинен з' ясу вати, чим підтверджується фа кт заподіяння позивачеві мор альних чи фізичних страждань або втрат немайного характ еру , за яких обставин чи яким и діями ( бездіяльністю ) вони заподіяні , в якій грошовій с умі чи в якій матеріальній ф ормі позивач оцінює заподія ну йому шкоду та з чого він пр и цьому виходить , а також інш і обставини , що мають значен ня для вирішення спору.

Для настання цивільно-прав ової відповідальності відп овідача за заподіянні морал ьної шкоди позивачеві необх ідно встановити наявність у сієї сукупності згаданих оз нак складу цивільного правоп орушення (протиправність дія ння , факт заподіяння моральн ої шкоди , причинний зв'язок мі ж протиправним діянням і мор альною шкодою , вина заподіюв ача шкоди). Відсутність хоча б однієї з цих ознак виключає настання відповідальності .

Позивач не довів суду факт у заподіяння відповідачем м оральної шкоди Приватному пі дприємству «КуДі» взагалі та зокрема у визначеному ним ро змірі - 15 000,00 грн., який позивач навіть не намагався обґрунт увати.

Сам факт порушення прав поз ивача на знак для товарів і п ослуг «Globo» не свідчить про од ночасну його дискредитацію я к юридичної особи (ліцензіар а за ліцензійним договором п ро передачу йому невиключних прав на використання знаку для товарів і послуг), про при ниження його ділової репута ції як ліцензіара, про запод іяння йому моральної шкоди.

Згідно ст.ст. 44,49 ГПК України с удові витрати покладаються на сторони пропорційно задо воленим позовним вимога , а са ме : на відповідача покладают ься витрати по держмиту в сум і 85,00 грн. та витрати на інформа ційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 156,25 гр н., на позивача покладаються витрати по держмиту в сумі 150,0 0 грн. та витрати на інформацій но-технічне забезпечення суд ового процесу в сумі 156,25 грн.

На підставі викладено го, керуючись ст.ст. 16, 23, 201, 418, 421- 427, 494, 495, 1167 ЦК України , ст.ст. 16, 20 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів та послуг », ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України , го сподарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити ч астково.

2. Визнати використанн я знаку для товарів та послу г «Globo» відповідно до свідоцтв а НОМЕР_2 суб' єктом підпр иємницької діяльності - фі зичною особою ОСОБА_1 неп равомірним.

3. Зобов' язати суб' є кта підприємницької діяльно сті - фізичну особу ОСОБА_ 1 не використовувати знак для товарів та послуг «Globo» в ідповідно до свідоцтва на з нак для товарів та послуг НОМЕР_2.

4. В іншій частині позо ву відмовити .

5. Стягнути з суб' єкт а підприємницької діяльнос ті-фізичної особи ОСОБА_1 (м. Суми, АДРЕСА_1 ідентифік аційний код НОМЕР_1) на кор исть Приватного підприємств а «КуДі» (м. Лівів, вул.Виговсь кого,67, код ЄДРПОУ 32712685) витрати п о держмиту в сумі 85,00 грн. та ви трати на інформаційно-техніч не забезпечення судового про цесу в сумі 156,25 грн.

6. Копію рішення надісл ати сторонам по справі .

Повний текст рішення оголо шено та підписано суддею 23.09.2009 р оку .

СудГосподарський суд Сумської області
Дата ухвалення рішення23.09.2009
Оприлюднено24.01.2011
Номер документу6213238
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —3/202-09

Постанова від 06.04.2010

Господарське

Вищий господарський суд України

Львов Б. Ю.

Ухвала від 10.03.2010

Господарське

Вищий господарський суд України

Львов Б. Ю.

Постанова від 14.12.2009

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Погребняк В. Я.

Рішення від 23.09.2009

Господарське

Господарський суд Сумської області

Левченко П.І.

Ухвала від 25.06.2009

Господарське

Господарський суд Сумської області

Левченко П.І.

Ухвала від 20.08.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Юзіков С.Г.

Ухвала від 23.06.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Юзіков С.Г.

Ухвала від 01.06.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Юзіков С.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні