Постанова
від 26.10.2016 по справі 916/1666/16
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" жовтня 2016 р.Справа № 916/1666/16 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Лавриненко Л.В.

суддів: Пироговського В.Т., Філінюка І.Г.

при секретарі судового засідання - Мельник Ю.М.

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "А І ТВ" м. Одеса

на рішення Господарського суду Одеської області від 31.08.2016 р.

у справі № 916/1666/16

за позовом Приватної організації В«Організація колективного управління авторськими та суміжними правамиВ» в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю В«Ворнер Мьюзик УкраїнаВ» м. Київ та Товаристваз обмеженою відповідальністю В«УМИГ МьюзікВ» м. Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "А І ТВ" м. Одеса

про стягнення 29 000 грн.

за участю представників сторін:

від Приватної організації В«Організація колективного управління авторськими та суміжними правамиВ» : ОСОБА_1 - за довір.;

від Товариства з обмеженою відповідальністю "А І ТВ": ОСОБА_2 - за довір.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 19.09.2016 р. по справі № 916/1666/16 прийнято до провадження та призначено до розгляду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "А І ТВ" м. Одеса на рішення Господарського суду Одеської області від 31.08.2016 р.

Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Апеляційна скарга розглянута в межах процесуального строку, встановленого ст. 102 ГПК України.

В червні 2016 р. Приватна організація "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" м. Київ звернулась до Господарського суду Одеської області з позовом в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю "Ворнер Мьюзік Україна" м. Київ та Товариства з обмеженою відповідальністю "УМІГ Мьюзік" м. Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю "А І ТВ" м. Одеса про виплату компенсації за порушення майнових прав суб'єктів авторського права в сумі 29 000 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог Приватна організація "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" м. Київ посилалась на порушення відповідачем майнових авторських прав Товариства з обмеженою відповідальністю "Ворнер Мьюзік Україна" м. Київ та Товариства з обмеженою відповідальністю "УМІГ Мьюзік" м. Київ, яке полягало в публічному виконанні 14.08.2016 р. в приміщенні кафе "Кухня" (м. Одеса, вул. Аркадійська алея, б. 1, прим. 46) музичних творів: Insatiable (Darren Hayes) та I have nothing (Whitney Houston).

Майнові авторські права на вказані музикальні твори належать Товариству з обмеженою відповідальністю "Ворнер Мьюзік Україна" м. Київ та Товариству з обмеженою відповідальністю "УМІГ Мьюзік" м. Київ на підставі ліцензійних договорів від 01.11.2014 р. № ВЧ-01112014/02 та ліцензійного договору від 31.12.2014 р. № ПЛВ054/15.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 31.08.2016 р. по справі № 916/1666/16 (суддя Щавинська Ю. М.) позов задоволено.

Судове рішення обґрунтоване тим, що в силу приписів п. 3 ст. 426 ЦК України використання об'єкта права інтелектуальної власності іншою особою здійснюється з дозволу особи, яка має виключне право дозволяти використання об'єкта прав інтелектуальної власності, крім випадків правомірного використання без такого дозволу, передбачених цим Кодексом та іншим законом. Використання музичних творів у власній господарській діяльності без дозволу правовласника та без сплати авторської винагороди є порушенням авторського права, передбаченим п. "а" ст. 50 Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Місцевий господарський суд погодився з доводами Приватної організації "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" м. Київ про те, що майнові права інтелектуальної власності на музичні твори Insatiable (Darren Hayes) та I have nothing (Whitney Houston) виникли у позивачів на підставі ліцензійних договорів від 01.11.2014 р. № ВЧ-01112014/02 та ліцензійного договору від 31.12.2014 р. № ПЛВ054/15.

Оцінюючи вказані договори як докази у справі, суд першої інстанції послався на ст. 204 ЦК України щодо презумпції правомірності правочину.

Товариство з обмеженою відповідальністю "А І ТВ" м. Одеса з рішенням Господарського суду Одеської області від 31.08.2016 р. по справі № 916/1666/16 не погодилось, оскарживши його до Одеського апеляційного господарського суду.

В судовому засіданні представником відповідача заявлено клопотання про витребування доказів: тексту та музики музичних творів Insatiable (Darren Hayes) та I have nothing (Whitney Houston).

Розглянувши вказане клопотання, суд апеляційної інстанції у його задоволенні відмовив, про що проінформовано представників сторін.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення представників учасників судового процесу, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "А І ТВ" м. Одеса підлягає задоволенню, з огляду на наступні обставини.

Як вбачається з матеріалів справи, Приватна організація "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" м. Київ є організацією управління на колективній основі майновими правами суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав, що підтверджено копією Свідоцтва Державного департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України від 24.01.2011 р. № 18/2011.

Правовідносини з управління майновими авторськими правами між позивачами (Товариством з обмеженою відповідальністю "УМІГ Мьюзік" м. Київ та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ворнер Мьюзік Україна" м. Київ) та Приватною організацією "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" м. Київ врегульовані договорами про управління майновими авторськими правами від 01.01.2014 р. № АУ003К та від 24.01.2014 р. № АВ-24012014/01.

За умовами цих договорів Приватна організація "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" м. Київ отримала від позивачів повноваження здійснювати колективне управління майновими правами на твори та субвидані твори (твори та субвидані твори при подальшому згадуванні разом надалі іменуються, як "об'єкти авторського права"), що належать або протягом дії цього договору будуть належати останнім, а саме дозволяти або забороняти від імені позивачів використання об'єктів авторського права третіми особами.

За змістом п. 2.2 та п. 3.1 договорів, які є ідентичними, надання повноважень на колективне управління правами передбачає укладення Організацією договорів на право використання об'єктів авторського права третіми особами, збір винагороди, її розподіл та виплату.

Видавник (у розумінні договорів це Товариство з обмеженою відповідальністю "УМІГ Мьюзік" м. Київ та Товариство з обмеженою відповідальністю "Ворнер Мьюзік Україна" м. Київ) зобов'язується декларувати свої майнові права на об'єкти авторського права згідно з правилами, встановленими Організацією.

Пунктами 8.2, 8.3 договору від 01.01.2014 Р. № АУ003К та підпунктами 9.2.1, 9.2.2 договору від 24.01.2014 р. № АВ-24012014/01 передбачено право Організації вживати будь-які законні заходи, направлені на захист майнових прав Видавника, в тому числі перешкоджати використанню об'єктів авторського права без дозволу Організації, забороняти таке використання та здійснювати фіксацію фактів використання об'єктів авторського права без дозволу Організації.

Організація має право вчиняти будь - які інші дії (вживати заходи), направлені на захист авторських прав видавників за умови отримання їх попередньої згоди.

У випадку виявлення порушень прав, управління якими здійснює Організація, остання має право пред'являти заяви, судові позови, з метою захисту порушених прав та здійснювати будь-які дії як для захисту прав видавників, так і для реалізації своїх повноважень по управлінню цими правами.

Відповідно до ст. 45 Закону України "Про авторське право та суміжні права" від 23.12.1993 р. № 3792-XII (зі змінами та доповненнями) суб'єкти авторського права і суміжних прав можуть управляти своїми правами:

а) особисто;

б) через свого повіреного;

в) через організацію колективного управління.

Згідно з ч. 1 ст. 49 Закону організації колективного управління повинні виконувати від імені суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав і на основі одержаних від них повноважень такі функції:

а) погоджувати з особами, які використовують об'єкти авторського права і (або) суміжних прав, розмір винагороди під час укладання договору;

б) укладати договори про використання прав, переданих в управління. Умови цих договорів повинні відповідати положенням статей 31 - 33 цього Закону;

в) збирати, розподіляти і виплачувати зібрану винагороду за використання об'єктів авторського права і (або) суміжних прав суб'єктам авторського права і (або) суміжних прав, правами яких вони управляють, а також іншим суб'єктам прав відповідно до цього Закону;

г) вчиняти інші дії, передбачені чинним законодавством, необхідні для захисту прав, управління якими здійснює організація, в тому числі звертатися до суду за захистом прав суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав відповідно до статутних повноважень та доручення цих суб'єктів.

З огляду на приписи наведених вище норм, а також на зміст договорів, укладених між Приватною організацією "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" м. Київ та позивачами, Товариством з обмеженою відповідальністю "Ворнер Мьюзік" м. Київ та Товариством з обмеженою відповідальністю "УМИГ Мьюзік" м. Київ, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду про наявність у вказаної особи повноважень для представництва інтересів позивачів в суді.

Відповідно до п. 29 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із захистом прав інтелектуальної власності" від 17.10.2012 року № 12 у вирішенні питання про те, якій стороні належить доводити обставини, що мають значення для справи про захист авторського права чи суміжних прав, господарському суду слід враховувати таке:

1) позивач повинен довести належність йому авторського права та/або суміжних прав чи права на їх захист, а також факт використання об'єктів даних прав відповідачем, а в разі заявлення вимог про відшкодування шкоди - розмір шкоди і причинно-наслідковий зв'язок між завданою шкодою та діями відповідача. У випадках коли права автора засвідчено свідоцтвом, виданим в установленому порядку уповноваженим органом, власник майнових прав інтелектуальної власності на твір, які було передано на зазначений у свідоцтві твір, звільняється від доведення належності йому відповідних прав; у таких випадках обов'язок доведення належності цих прав іншій особі, ніж та, що зазначена у свідоцтві, покладається на відповідача;

2) відповідач має довести додержання ним вимог ЦК України і Закону України "Про авторське право і суміжні права" при використанні ним твору та/або об'єкта суміжних прав; в іншому разі фізична або юридична особа визнається порушником авторського права та/або суміжних прав і для неї настають наслідки, передбачені цими законодавчими актами. Крім того, відповідач повинен спростувати визначену цивільним законодавством презумпцію винного заподіяння шкоди (статті 614, 1166 ЦК України).

Як вбачається з матеріалів справи, Приватна організація "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" м. Київ наполягає на тому, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Ворнер Мьюзік" м. Київ та Товариство з обмеженою відповідальністю "УМИГ Мьюзік" м. Київ є суб'єктами майнових авторських прав на музичні твори Insatiable (Darren Hayes) та I have nothing (Whitney Houston), відповідно.

Свої доводи Організація обґрунтовує посиланням на ліцензійні договори:

- від 01.11.2014 р. № ВЧ-01112014/02-д, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Ворнер/Чапелл" м. Москва РФ та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ворнер Мьюзик Україна" м. Київ;

- від 31.12.2014 р. № ПЛВ-054/15, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Первое музыкальное Издательство" м. Москва та Товариством з обмеженою відповідальністю "УМИГ Мьюзік" м. Київ.

Відповідно до ліцензійного договору від 01.11.2014 р. № ВЧ-01112014/02-д Товариство з обмеженою відповідальністю "Ворнер/Чапелл" м. Москва РФ (Видавник) надає Товариству з обмеженою відповідальністю "Ворнер Мьюзик Україна" м. Київ (Субвидавнику) право на використання протягом строку, встановленого в п. 11 цього договору, на території України, способами, вказаними у договорі, всіх творів, які включені до каталогу Видавника, за виключенням Продакшн Музики.

Під "твором" сторони розуміють: оприлюднений музикальний твір з текстом або без тексту, що належить, контролюється, управляється або придбаний, повністю або частково Видавником, особисто або спільно з іншою особою або іншими особами, в межах і обсязі прав, що належать Видавнику, крім Продакшн Музики.

Згідно з роздруківкою з каталогу музикальних творів, яка є додатком № 1 до ліцензійного договору від 01.11.2014 р. № ВЧ-01112014/02, Товариство з обмеженою відповідальністю "Ворнер Мьюзік Україна" м. Київ серед інших перелічених в каталозі творів отримало право на музичний твір Insatiable (Darren Hayes).

Відповідно до ліцензійного договору від 31.12.2014 р. № ПЛВ-054/15 Товариство з обмеженою відповідальністю "Первое музыкальное Издательство" м. Москва (Ліцензіар) надає Товариству з обмеженою відповідальністю "УМИГ Мьюзік" м. Київ (Ліцензіату) права на використання об'єктів з каталогу Ліцензіара.

Під "об'єктами" сторони розуміють: твір та/або фонограму та/або виконання та/або відеоклип.

Згідно з випискою з Каталогу творів від 30.01.2015 р., яка є невід'ємною частиною ліцензійного договору від 31.12.2014 р. № ПЛВ-054/15, Товариство з обмеженою відповідальністю "УМИГ Мьюзік" м. Київ серед інших творів отримало права на музикальний твір I have nothing (Whitney Houston).

Як вбачається зі змісту роздруківки з каталогу музикальних творів, яка є додатком № 1 до ліцензійного договору від 01.11.2014 р. № ВЧ-01112014/02, авторами музичного твору "Insatiable" є Darren Hayes і Walter Afanasieff.

Згідно з випискою з Каталогу творів від 30.01.2015 р., яка є невід'ємною частиною ліцензійного договору від 31.12.2014 р. № ПЛВ-054/15, авторами музичного твору "I have nothing" вказані: Linda Thompson та David Foster.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про авторське право і суміжні права" суб'єктами авторського права є автори творів, зазначених у частині першій статті 8 цього Закону, їх спадкоємці та особи, яким автори чи їх спадкоємці передали свої авторські майнові права.

Майже аналогічні положення закріплені статтею 435 ЦК України.

За приписами цієї норми первинним суб'єктом авторського права є автор твору. За відсутності доказів іншого автором твору вважається фізична особа, зазначена звичайним способом як автор на оригіналі або примірнику твору (презумпція авторства).

Суб'єктами авторського права є також інші фізичні та юридичні особи, які набули прав на твори відповідно до договору або закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 440 ЦК України майновими правами інтелектуальної власності на твір є:

1) право на використання твору;

2) виключне право дозволяти використання твору;

3) право перешкоджати неправомірному використанню твору, в тому числі забороняти таке використання;

4) інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом.

Частиною другою цієї норми передбачено, що майнові права на твір належать його авторові, якщо інше не встановлено договором чи законом.

Відповідно до абз. 3 п. 30.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із захистом прав інтелектуальної власності" від 17.10.2012 року № 12 у вирішенні спорів, пов'язаних з передачею авторського права та/або суміжних прав чи наданням дозволу на використання творів та/або об'єктів суміжних прав, господарські суди повинні всебічно і повно досліджувати обставини щодо обсягу прав, які передано чи надано у використання за договором, строку дії авторського договору тощо. У разі коли з матеріалів справи вбачається, що мало місце неодноразове передання майнових прав на твір або об'єкт суміжних прав, господарському суду у розгляді справи необхідно з'ясовувати усі обставини, пов'язані із встановленням суб'єктів майнового права на твір або об'єкт суміжного права і передачею (відчуженням) повністю чи частково прав таких суб'єктів . Зокрема, підлягають з'ясуванню питання про те, який саме обсяг майнових прав передано і чи дотримано при цьому вимоги Закону щодо авторського договору; яким у зв'язку з цим є обсяг майнового права відповідної особи тощо.

Як зазначено раніше, авторами музичних творів: "Insatiable" є Darren Hayes і Walter Afanasieff, "I have nothing" - Linda Thompson та David Foster.

Саме ці особи у розумінні ст. 435 ЦК України є первинними суб'єктами авторських прав на вказані музичні твори.

Матеріали справи не містять доказів передачі вказаними особами майнових прав на музичні твори "Insatiable" та "I have nothing" третім особам, зокрема Товариству з обмеженою відповідальністю "Ворнер/Чапелл" м. Москва РФ та Товариству з обмеженою відповідальністю "Первое музыкальное Издательство" м. Москва, які в подальшому уклали ліцензійні договори Товариством з обмеженою відповідальністю "Ворнер Мьюзик Україна" м. Київ та Товариством з обмеженою відповідальністю "УМИГ Мьюзік" м. Київ.

За цих обставин суд апеляційної інстанції під час апеляційного перегляду оскарженого судового рішення, позбавлений можливості встановити факт наявності у позивачів майнових прав інтелектуальної власності на спірні музичні твори, обсяг цих прав і, з огляду на це, не може зробити висновок про порушення майнових авторських прав позивачів.

Суд апеляційної інстанції не приймає до уваги посилання представника Приватної організації "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" м. Київ на ліцензійні договори від 01.11.2014 р. № ВЧ-01112014/02 та від 31.12.2014 р. № ПЛВ-054/15, оскільки їх зміст не дає можливості встановити усі обставини, пов'язані з встановленням суб'єктів майнових прав на спірні твори, починаючи з їх безпосередніх авторів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ворнер Мьюзик Україна" м. Київ та Товариства з обмеженою відповідальністю "УМИГ Мьюзік" м. Київ.

Відповідно до ст. ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

З огляду на викладені обставини суд дійшов висновку, що Приватна організація "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" м. Київ не довела належними та допустимими доказами факту наявності у Товариства з обмеженою відповідальністю "Ворнер Мьюзик Україна" м. Київ та Товариства з обмеженою відповідальністю "УМИГ Мьюзік" м. Київ майнових прав інтелектуальної власності на музичні твори "Insatiable" та "I have nothing".

В свою чергу місцевий господарський суд, не дослідивши всіх обставин, пов'язаних з встановленням суб'єктів майнових прав на спірні твори, починаючи з їх безпосередніх авторів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ворнер Мьюзик Україна" м. Київ та Товариства з обмеженою відповідальністю "УМИГ Мьюзік" м. Київ, передчасно зробив висновок про порушення прав цих осіб.

За викладених обставин, рішення Господарського суду Одеської області від 31.08.2016 р. по справі 916/1666/16 підлягає скасуванню

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 85, 91, 93, 99, 101-105 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "А І ТВ" м. Одеса задовольнити.

Рішення Господарського суду Одеської області від 31.08.2016 р. по справі 916/1666/16 скасувати.

Приватній організації "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" м. Київ у задоволенні позову в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю "Ворнер Мьюзик Україна" м. Київ та Товариства з обмеженою відповідальністю "УМИГ Мьюзік" м. Київ про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "А І ТВ" м. Одеса компенсації в сумі 29 000 грн. відмовити.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.

Повний текст постанови складено та підписано 31.10.2016 р.

Головуючий суддя: Л. В. Лавриненко

Судді: В.Т. Пироговський

ОСОБА_3

СудОдеський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення26.10.2016
Оприлюднено03.11.2016
Номер документу62366770
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/1666/16

Ухвала від 10.05.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 03.04.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Постанова від 17.01.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Львов Б. Ю.

Ухвала від 20.12.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Львов Б. Ю.

Постанова від 26.10.2016

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Лавриненко Л.В.

Ухвала від 19.09.2016

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Лавриненко Л.В.

Рішення від 31.08.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 15.08.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні