Справа № 579/1304/16-ц
2/579/321/16
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
31 жовтня 2016 року Кролевецький районний суд Сумської області
в складі головуючого судді Моргуна О.В.,
за участі секретаря Малик Г.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кролевець справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 сільської ради Кролевецького району Сумської області про встановлення факту належності, визнання права власності на селянське (фермерське) господарство та права користування земельною ділянкою у порядку спадкування за заповітом, треті особи: відділ Держгеокадастру у Кролевецькому районі Сумської області, Конотопська міська державна нотаріальна контора Головного територіального управління юстиції у Сумській області, відділ з питань державної реєстрації апарату виконавчого комітету Кролевецької міської ради у Сумській області, Кролевецька районна державна адміністрація Сумської області, -
в с т а н о в и в:
Позивачка ОСОБА_2 звернулась до Кролевецького районного суду з позовом про встановлення факту належності, визнання права власності на селянське (фермерське) господарство та права користування земельною ділянкою у порядку спадкування за заповітом.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що 10 квітня 2010 року в м.Конотоп Сумської області помер її батько ОСОБА_4 Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить селянське (фермерське) господарство «³кторіяВ» (код ЄДРПОУ 23298663, юридична адреса: 41351, Сумська область, Кролевецький район, с. Мутин) та право постійного користування земельною ділянкою для ведення селянського (фермерського) господарства, що розташована на території ОСОБА_3 сільської ради.
За життя ОСОБА_4 склав заповіт на її, ОСОБА_2 (дошлюбне прізвище Петрикей) В.В. користь. Вона прийняла спадщину після смерті батька, подавши в установлений законом строк нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Однак, у видачі свідоцтва про право на спадщину на селянське (фермерське) господарство «³кторіяВ» та земельну ділянку площею 18,3 га їй було відмовлено у зв'язку з тим, що дана земельна ділянка померлому ОСОБА_4, як фізичній особі, на праві приватної особистої власності та як засновнику фермерського господарства не належить і не є майном самого фермерського господарства.
Для включення відомостей про селянське (фермерське) господарство «³кторіяВ» та реєстрації статуту господарства у новій редакції у зв'язку зі зміною засновника на підставі факту смерті фізичної особи вона через свого представника звернулась у відділ з питань державної реєстрації апарату виконавчого комітету Кролевецької міської ради у Сумській області, однак у проведенні державної реєстрації змін про юридичну особу їй було відмовлено через відсутність свідоцтва про право на спадщину.
Таким чином, вона позбавлена можливості реалізувати свої законні права та інтереси, а тому змушена звертатись до суду.
Просить суд встановити факт належності ОСОБА_4, померлому 10 квітня 2010 року, правовстановлюючих документів: на селянське (фермерське) господарство «³кторіяВ» , код ЄДРПОУ 23298663, юридична адреса: 41351, Сумська область, Кролевецький район, с. Мутин та на земельну ділянку площею 18,3 га, яка була надана згідно державного акту на право постійного користування землею серії СМ № 00021 від 14.03.1995 року, та визнати за нею, ОСОБА_2, право власності на селянське (фермерське) господарство «³кторіяВ» , код ЄДРПОУ 23298663, юридична адреса: 41351, Сумська область, Кролевецький район, с. Мутин, та право користування земельною ділянкою, наданою для ведення селянського (фермерського) господарства згідно державного акту на право постійного користування землею серії СМ № 00021 від 14.03.1995 року в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_4
Позивачка, належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилась.
Представник позивачки в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі.
Відповідач - ОСОБА_3 сільська рада Кролевецького району, належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання (а.с.147), до суду свого представника не направив. В письмовій заяві, яка міститься в матеріалах справи, просить справу розглядати без участі представника сільради, проти позову не заперечує (а.с.67).
Третя особа - Кролевецька районна державна адміністрації Сумської області, належним чином повідомлена про час та місце проведення судового засідання (а.с.134), не повідомила про згоду на участь у справі.
Третя особа - відділ з питань державної реєстрації апарату виконавчого комітету Кролевецької міської ради у Сумській області, належним чином повідомлена про час та місце проведення судового засідання (а.с.135), до суду свого представника не направила. В матеріалах справи містяться її письмові пояснення, де зазначене клопотання про розгляд справи без участі представника відділу, при розгляді справи покладаються на розсуд суду (а.с.127).
Третя особа - відділ Держгеокадастру у Кролевецькому районі Сумської області, належним чином повідомлена про час та місце проведення судового засідання (а.с.133), до суду свого представника не направила.
Третя особа - Конотопська міська державна нотаріальна контора Головного територіального управління юстиції у Сумській області, належним чином повідомлена про час та місце проведення судового засідання (а.с.139), до суду свого представника не направила, надала заяву про розгляд справи без участі представника нотаріальної контори, проти позовних вимог не заперечує (а.с.145).
Згідно ст. 158 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
З урахуванням зазначеного положення ЦПК України та клопотання відповідача ОСОБА_3 сільської ради Кролевецького району Сумської області, третіх осіб: відділу з питань державної реєстрації апарату виконавчого комітету Кролевецької міської ради у Сумській області та Конотопської міської державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Сумській області, суд вирішив можливим розглянути справу у відсутність позивачки, представників відповідача та третіх осіб.
Заслухавши пояснення представника позивачки, дослідивши письмові докази по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
На підставі рішення 11 сесії 21 скликання ОСОБА_3 сільської Ради народних депутатів Кролевецького району Сумської області від 26 грудня 1992 року ОСОБА_4 була надана у постійне користування земельна ділянка для ведення селянського (фермерського) господарства площею 18,3 га в межах згідно з планом, яка розташована на території ОСОБА_3 сільської ради та на його ім'я видано відповідний Державний акт на право постійного користування землею серії СМ № 00021 від 14.03.1995 року, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №1. Згідно розділу зміни в землекористуванні рішенням першої сесії ХХІІ скликання Кролевецької районної Ради народних депутатів від 9 вересня 1994 року надано 26,4 га. Зазначений Державний акт на право постійного користування землею серії СМ № 00021 рішенням сесії ОСОБА_3 сільської ради Кролевецького району Сумської області не скасовувався. Дані обставини підтверджуються Державним актом на право постійного користування землею серії СМ № 00021 та довідкою виконавчого комітету ОСОБА_3 сільської ради Кролевецького району від 11.10.2016 року №1136 (а.с.17, 126).
Державний акт на право постійного користування землею серії СМ № 00021 від 14.03.1995 року виданий громадянину України ОСОБА_4, однак землю надано для ведення селянського (фермерського господарства) (а.с.17).
8 грудня 1993 року за №75 Кролевецькою райдержадміністрацією було здійснено державну реєстрацію селянського (фермерського) господарства «³кторіяВ» , яке знаходиться за адресою: Сумська область, Кролевецький район, с.Мутин, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи, виданим 14.10.1997 року (а.с.16).
Розпорядженням голови Кролевецької районної державної реєстрації від 14.02.2001 року №47 В«Про реєстрацію статуту селянського (фермерського) господарства «³кторіяВ» ОСОБА_4В» на підставі Законів України В«Про селянське (фермерське) господарство, В«Про підприємництвоВ» та заяви голови Селянського (фермерського) господарства «³кторіяВ» ОСОБА_4 було зареєстровано статут фермерського господарства «³кторіяВ» (а.с.23).
Згідно копії статуту фермерського господарства «³кторіяВ» (а.с. 18-22) вбачається, що засновником та головою вказаної юридичної особи є ОСОБА_4 (п.п.2.1, 5.1).
Згідно довідки про взяття на облік платника податків від 02.03.2001 року №370 Селянське (фермерське) господарство «³кторіяВ» (ідентифікаційний код 23298663, місцезнаходження: Сумська область, Кролевецький район, с. Мутин) було взято на облік як платника податків 21 жовтня 1997 року №160 у Державній податковій інспекції в Кролевецькому районі (а.с.24).
За змістом довідки відділу Держгеокадастру у Кролевецькому районі Сумської області від 18.08.2016 року згідно статистичної звітності Форми 6-Зем станом на 01.01.2016 року в постійному користуванні Фермерського господарства «³кторіяВ» , головою якого є ОСОБА_4, знаходиться 18,3 га земель державної власності за межами населеного пункту в адміністративних межах ОСОБА_3 сільської ради (а.с.71).
З викладеного вище вбачається, що ОСОБА_4 був засновником та головою Селянського (фермерського) господарства «³кторіяВ» , для ведення якого йому було виділено земельну ділянку площею 18,3 га та площею 26,4 га, фактично за змістом статистичних даних використовується 18,3 га і йому належить Статут (фермерського) господарства «³кторіяВ» та державний акт на право постійного користування вказаною землею.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Згідно ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
За змістом повідомлення Державного реєстратора спадкоємцю фактично відмовлено про включення відомостей про юридичну особу фермерське господарство «³кторіяВ» та реєстрації статуту господарства, серед іншого, з підстав того що документи подані не в повному обсязі (а.с.26), документи не повинні містити дописки закреслені слова (а.с. 111-112).
Згідно копії статуту фермерського господарства «³кторіяВ» вбачається, що на титульній сторінці мається виправлення рік реєстрації з В« 2000В» на В« 2001В» (а.с.18).
За змістом роз'яснення нотаріуса спадкоємцю фактично відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину з підстав виникнення сумнівів в належності померлому ОСОБА_4 земельної ділянки на праві приватної особистої власності та як засновнику фермерського господарства так і фермерському господарству «³кторіяВ» (а.с.23).
За таких обставин, враховуючи, що факт належності ОСОБА_4, померлому 10 квітня 2010 року, правовстановлюючих документів, а саме: Статуту на селянське фермерське господарство «³кторіяВ» , код ЄДРПОУ 23298663, юридична адреса: 41351, Сумська область, Кролевецький район, с. Мутин та державного акту на право постійного користування землею серії СМ № 00021 знайшов своє підтвердження в суді і відповідач ОСОБА_3 сільська рада не заперечує щодо цього факту, необхідно встановити вказаний факт за рішенням суду.
Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_4 помер 10 квітня 2010 року в м.Конотоп Сумської області, про що складено відповідний актовий запис № 384, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.12).
Позивачка ОСОБА_2 (дошлюбне прізвище Петрикей) ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, є дочкою померлого ОСОБА_4, що вбачається з свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб (а.с.8, 11).
За життя ОСОБА_4 залишив заповіт, за яким все належне йому майно, де б воно не знаходилось та з чого б воно не складалось, все те, що буде йому належати на час смерті, а також належні йому майнові права та його обов'язки заповів ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1. Заповіт був посвідчений державним нотаріусом Конотопської міської державної нотаріальної контори 30.10.2009 року та зареєстрований в реєстрі за №1-2152; заповіт не змінювався і не скасовувався, що підтверджується копією указаного заповіту, витягом про реєстрацію у Спадковому реєстрі та інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 01.09.2016 року, наданою державним нотаріусом Конотопської міської державної нотаріальної контори (а.с. 13, 14, 89).
Спадкоємець ОСОБА_4 - ОСОБА_2 протягом строку, зазначеному в ст. 1270 ЦК України, подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини, від спадщини не відмовилась, тому вважається такою, що прийняла спадщину. На підставі заяви позивачки після смерті ОСОБА_4 Конотопською міською державною нотаріальною конторою 13 липня 2010 року було заведено спадкову справу №456, що підтверджується витягом про реєстрацію у Спадковому реєстрі та інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 01.09.2016 року, наданою державним нотаріусом Конотопської міської державної нотаріальної контори (а.с. 15, 88).
Згідно ч. 1 ст. 1272 ЦК України інші спадкоємці спадщину не прийняли.
Після смерті ОСОБА_4 позивачка користується належними йому Селянським (фермерським) господарством «³кторіяВ» та земельною ділянкою, сплачує відповідні податки до бюджету (а.с.27-32), ніхто їй в цьому не перешкоджає.
Відповідно до вимог ч. 1 ст.1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обовязків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
У відповідності до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обовязки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до вимог ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зі ст 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ч.1 ст. 23 Закону України В«Про фермерське господарствоВ» успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Статтею 141 ЗК України встановлені підстави припинення права користування земельною ділянкою, серед яких смерть особи-користувача земельної ділянки не є підставою припинення права користування земельною ділянкою.
Згідно роз'яснень, які містяться в п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року В«Про судову практику у справах про спадкуванняВ» відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (із збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).
Згідно ч. 2 ст. 407 ЦК України право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) може відчужуватися і передаватися у порядку спадкування.
Аналогічні норми містяться в ч. 2 ст. 102-1 ЗК України право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) та право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій) можуть відчужуватися або передаватися в порядку спадкування.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 4 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Згідно ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути серед інших і визнання права, суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, встановленим законом.
Згідно ч. 1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
З огляду на те, що позов визнаний відповідачем та таке визнання позову не суперечить закону та не порушує права інших осіб, суд не вбачає підстав для відмови у задоволенні позову.
Виходячи з вимог ст. 41 Конституції України, ст. 4 ЦПК України, суд приходить до висновку, що порушене право позивачки підлягає захисту шляхом визнання за ОСОБА_2 права власності на цілісний майновий комплекс Селянське (фермерське) господарство «³кторіяВ» , код ЄДРПОУ 23298663, юридична адреса: 41351, Сумська область, Кролевецький район, с. Мутин та права постійного користування земельною ділянкою із збереженням її цільового призначення на підставі державного акту на право постійного користування землею серії СМ № 00021 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4
Відповідно до ст. ст. 15, 16, 328, 1216, 1218, 1220, 1268, 1269, 1270 ЦК України, керуючись ст. ст. 1, 4, 10, 11, 60, 88, 158, 197, 212, 213, 214, 215 ЦПК України,-
в и р і ш и в:
ОСОБА_7 ОСОБА_5 задовольнити.
Встановити факт належності ОСОБА_4, який помер 10 квітня 2010 року, правовстановлюючих документів: Статуту на селянське (фермерське) господарство «³кторіяВ» , код ЄДРПОУ 23298663, юридична адреса: 41351, Сумська область, Кролевецький район, село Мутин та державного акту на право постійного користування землею серії СМ № 00021.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на цілісний майновий комплекс селянське (фермерське) господарство «³кторіяВ» , код ЄДРПОУ 23298663, юридична адреса: 41351, Сумська область, Кролевецький район, село Мутин в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4.
Визнати за ОСОБА_2 право постійного користування земельною ділянкою із збереженням її цільового призначення на підставі державного акту на право постійного користування землею серії СМ № 00021 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Сумської області через Кролевецький районний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії рішення - апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.223 ЦПК України.
Рішення виконано суддею на комп'ютері в нарадчій кімнаті.
Повний текст рішення виготовлено 4 листопада 2016 року.
Суддя ОСОБА_8
Суд | Кролевецький районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2016 |
Оприлюднено | 08.11.2016 |
Номер документу | 62484086 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Антоненко Наталія Олександрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні