Справа № 467/1867/15-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.11.2016 року Арбузинський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого - судді Кологривої Т.М.
за участю секретаря судового засідання Романенко Т.І.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Арбузинка цивільну справу за позовною заявою, поданою ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про стягнення боргу за кредитом спадкодавця
В С Т А Н О В И В:
У листопаді 2015 року представник позивача ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до ОСОБА_4 про стягнення боргу за кредитом спадкодавця, мотивуючи свої вимоги тим, що 25 листопада 2010 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 був укладений нотаріально посвідчений договір позики, за умовами якого ОСОБА_1 передала у боргу ОСОБА_5 грошові кошти у розмірі 210000 грн. 9 лютого 2014 року позичальник ОСОБА_5 помер, позичені грошові кошти не повернув. Про факт смерті ОСОБА_5 і про те, що ОСОБА_4 є сином померлого вона дізналася 30 травня 2015 року від своєї доньки ОСОБА_6, після цього вона звернулася до приватного нотаріуса Арбузинського районного нотаріального округу Миколаївської області ОСОБА_7 з претензією кредитора до спадкоємця ОСОБА_4, також вона направила лист про повернення боргу до законного представника неповнолітнього ОСОБА_4 ОСОБА_8 Остання ж повідомила про те, що договору позики вони не визнають і вважають вимоги позивача незаконними. На підставі викладеного позивач прохала стягнути з відповідача заборгованість по договору позики у розмірі 210000 грн. та судові витрати.
У судовому засіданні позивач та її представник підтримали позовні вимоги, представник позивача зазначила, що позивач про факт смерті ОСОБА_5 дізналась 15 квітня 2015 року.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, пояснив суду, що позивачем порушений 6-місячний строк, передбачений ст. 1281 ЦК України: ОСОБА_5 помер 9 лютого 2014 року, а претензія позивачем була пред'явлена до відповідача 6 жовтня 2015 року. Про смерть ОСОБА_5 позивачу стало відомо у грудні 2014 року, вона повинна була взнати про його смерть раніше так як є бухгалтером фермерського господарства «ОСОБА_9Л.», з яким померлий уклав договір оренди належної йому земельної ділянки.
Вислухавши думки учасників процесу, свідків ОСОБА_6, ОСОБА_10, ОСОБА_11, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
25 листопада 2010 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 був укладений нотаріально посвідчений договір позики, за умовами якого ОСОБА_1 передала у боргу ОСОБА_5 грошові кошти у розмірі 210000 грн. строком до 25 листопада 2020 року.
9 лютого 2014 року позичальник ОСОБА_5 помер, не повернувши позичені кошти.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 цього Кодексу).
З наведених норм випливає, що зазначений борг ОСОБА_5 входить до складу спадщини, оскільки має майновий характер і не пов'язаний нерозривно з особою спадкодавця (ст. 1219 ЦК України).
У відповідності до матеріалів спадкової справи 50-2014, заведеної приватним нотаріусом Арбузинського районного нотаріального округу Миколаївської області ОСОБА_7, спадкоємцем ОСОБА_5 є його малолітній син ОСОБА_4.
Згідно зі статтею 1282 ЦК України спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині. Вимоги кредитора вони зобов'язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями і кредитором не встановлено інше. У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора накладає стягнення на майно, яке було передано спадкоємцям у натурі.
Висновком експерта № СЕ-2-1-189.16 від 16 вересня 2016 року ринкова вартість земельної ділянки площею 6.07 га, розташованої на території Арбузинської селищної ради Арбузинського району Миколаївської області, яка належала спадкодавцю ОСОБА_5 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЗ № 144448, виданого 2 грудня 2008 року Арбузинською районною державною адміністрацією у Миколаївській області та на даний час перебуває у власності ОСОБА_4 визначена у розмірі 212159 грн.
Тобто, вартість майна, яке отримано відповідачем у спадщину, перевищує суму боргу відповідно до умов договору позики.
Відповідно до частин 2-4 ст. 1281 ЦК України кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги. Кредитор спадкодавця, який не пред'явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у строки, встановлені частинами другою і третьою цієї статті, позбавляється права вимоги.
Разом з тим, положення ст. 1282 ЦК України застосовуються у випадку дотримання кредитором норм статті 1281 ЦК України щодо строків пред'явлення ним вимог до спадкоємців. Недотримання цих строків, які є присічними (преклюзивними), позбавляє кредитора права вимоги до спадкоємців.
Отже, встановлені статтею 1281 ЦК України строки - це строки, у межах яких кредитор, здійснюючи власні активні дії, може реалізувати своє суб'єктивне право.
17 вересня 2015 року ОСОБА_12 звернулася до приватного нотаріуса Арбузинського районного нотаріального округу Миколаївської області ОСОБА_7 з претензією щодо сплати боргу у розмірі 210000 грн.
З аналогічною вимогою позивач також звернулася до неповнолітнього відповідача ОСОБА_4 та його законного представника ОСОБА_8 6 жовтня 2015 року, яку останні отримали 7 жовтня 2015 року.
Щодо часу, коли позивач взнала про смерть ОСОБА_5, то суд вважає взяти за основу дату, яку позивач сама зазначила у претензії щодо спадкового майна - 15 квітня 2015 року, саме на цю дату вказала представник у останньому судовому засіданні, а не пояснення, надані нею у судовому засіданні та зазначені у позові про те, що вона взнала про смерть позичальника 30 травня 2015 року. Також суд не бере до уваги пояснення свідків ОСОБА_6, ОСОБА_10, які є близькими родичами позивача, а також пояснення свідка ОСОБА_11, який заінтересований у результатах розгляду справи, оскільки на даний час у провадженні суду знаходиться цивільна справа по спору між позивачем та його рідним братом ОСОБА_13, за результатами розгляду якої буде визначено правомірність одного з них на використання земельної ділянки, успадкованої ОСОБА_4
У судовому засіданні не встановлено, що у відповідності до вимог ч.1 ст. 1281 ЦК України позивач була повідомлена про відкриття спадщини спадкоємцями померлого.
Таким чином, суд вважає, що позивач у встановлений законом 6 - місячний строк звернулася до відповідача з претензією від дня, коли вона дізналася про відкриття спадщини, а тому має право на пред'явлення вимоги про стягнення боргу до спадкоємця, який прийняв спадщину.
Також суд вважає за необхідне застосувати правову позицію, висловлену по однорідним правовідносинам в Постанові Верховного Суду України від 8 квітня 2015 року по справі № 6-33 цс 15, відповідно до якої оскільки зі смертю боржника зобов'язання з повернення кредиту включаються до складу спадщини, то умови кредитного договору щодо строків повернення кредиту не застосовуються, а підлягають застосуванню норми статей 1281, 1282 ЦК України щодо строків пред'явлення кредитором вимог до спадкоємців і порядку задоволення цих вимог кредитора.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про задоволення позову.
Судові витрати підлягають розподілу на підставі ст. 88 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 10, 59, 209, 212-215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву, подану ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про стягнення боргу за кредитом спадкодавця задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_1 заборгованість за договором позики у розмірі 210 000 (двісті десять тисяч) грн. в межах вартості майна, одержаного ним у спадщину після смерті ОСОБА_5: земельної ділянки площею 6.0701 га з кадастровим № 4820355000:05:000:0023, розташованої в межах Арбузинської селищної ради Миколаївської області.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 2100 (дві тисячі сто) грн.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Миколаївської області через Арбузинський районний суд Миколаївської області на протязі 10 днів з дня отримання його копії.
Суддя Т.М.Кологрива
Суд | Арбузинський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2016 |
Оприлюднено | 11.11.2016 |
Номер документу | 62528939 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Леванчук Андрій Олексійович
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Леванчук Андрій Олексійович
Цивільне
Арбузинський районний суд Миколаївської області
Кологрива Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні