ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
28 листопада 2016 року м.Харків Справа № 913/1113/16
Провадження №14/913/1113/16
За позовом Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та кредит» , м. Київ
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Росава» , м.Біла Церква Київської області
про стягнення 3 000 000 грн. 00 коп.
Суддя господарського суду Луганської області Лісовицький Є.А.
При секретарі судового засідання Дохняк І.В.
У засіданні брали участь:
від позивача: ОСОБА_2, довіреність № 3-243110/10245 від 08.09.2016;
від відповідача: представник не прибув;
від 3-ої особи: ОСОБА_3, довіреність №254 від 08.08.2016; ОСОБА_4, довіреність №354 від 25.11.2016.
в с т а н о в и в:
Суть спору: Публічне акціонерне товариство «Банк «Фінанси та кредит» (далі - позивач) звернулось до суду з вимогою стягнути з Публічного акціонерного товариства «Стахановський завод технічного вуглецю» (далі - відповідач) на користь Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та кредит» заборгованість за договором про мультівалютну кредитну лінію №1459м-13 від 11.04.2013 (далі - кредитний договір) в розмірі 3 000 000 грн. 00 коп.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 27.10.2016 розгляд справи №913/1113/16 відкладено на 28.11.2016 о 10 год. 35 хв.
У судове засідання 28.11.2016 прибули представники позивача та третьої особи.
Від третьої особи на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву №335 від 25.11.2016, в якому третя особа просить суд в задоволенні позову відмовити повністю.
На думку третьої особи, позивачем не враховано приписи чинного законодавства та здійснено арифметично невірний розрахунок штрафних санкцій.
Так, п.7.1. Кредитного договору передбачено, що за прострочення повернення кредитних коштів та/або сплати процентів та/або комісійної винагороди Позичальник сплачує Банку пеню з розрахунку подвійної облікової ставки Національного Банка України від простроченої суми за кожен день прострочення. Вказана пеня сплачується у випадку порушення Позичальником термінів платежів, передбачених п.п. 1.1., 2.5., 3.4., 3.6., 4.5., 6.1., 8.3. Кредитного договору, а також будь-яких інших термінів платежів, передбачених Кредитним договором. Сплата пені не звільняє Позичальника від обов'язку сплатити проценти за весь час користування кредитними коштами.
В матеріалах господарської справи №913/1113/16 відсутня будь-яка інформація щодо нарахування та відображення у бухгалтерському обліку Банку нарахованої суми пені від суми несвоєчасно виконаного зобов'язання по поверненню Кредиту та сплати процентів за Кредитом.
Відповідно до Положення «Про затвердження Положення про організацію бухгалтерського обліку та звітності в банках України» № 566 від 30 грудня 1998 року затвердженого Постановою Правління Національного банку України, доходи і витрати відображаються у бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.
Постановою Національного Банку України «Про затвердження Інструкції з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України» від 27.12.2007 №481 передбачено, що дана Інструкція визначає порядок відображення в бухгалтерському обліку типових кредитних операцій (надання (отримання) кредитів, здійснення факторингових операцій, операцій репо, урахування векселів) та вкладних (депозитних) операцій, що оцінюються за амортизованою собівартістю, гарантій, авалів та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України.
Пункт 1.4. Інструкції передбачає, що Банк здійснює кредитні та вкладні (депозитні) операції відповідно до вимог законодавства України і відображає в бухгалтерському обліку за відповідними рахунками Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17.06.2004 №280, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.07.2004 за №918/9517, зі змінами, залежно від категорії контрагентів, виду кредиту/вкладу (депозиту) і строків їх використання.
Згідно з Планом рахунків бухгалтерського обліку банків України, доходи банку відображаються в бухгалтерському обліку за рахунками класу 6 «Доходи» наростаючим підсумком з початку року та в кінці звітного фінансового року закриваються:
- За умови перевищення доходів над витратами - на рахунок 5040 «Прибуток звітного року»;
- За умови перевищення витрат над доходами - на рахунок 5041 «Збиток звітного року».
За кредитом рахунків проводяться суми нарахованих, отриманих доходів, що належать до звітного періоду.
За дебетом рахунків проводяться суми зменшення доходів, що виникають за операціями; суми, що списуються під час формування результату роботи за звітний рік.
Доходи, отримані банком як штрафи чи пеня за порушення Позичальником порядку виконання зобов'язань за кредитним договором, відображається в обліку кредиту рахунку 6397 «Штрафи, пені, що отримані банком».
Відтак, в бухгалтерському обліку ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» повинні бути відображені суми нарахованих штрафів (пені).
На думку третьої особи, наданий Банком розрахунок заборгованості є спірним і арифметично невірним, ТОВ «Торговий дім «Росава» з ним не погоджується, у зв'язку з тим, що розрахунок зроблений Банком не відповідає вимогам чинного законодавства й умовам Кредитного договору.
Розрахунок є необгрунтований, непослідовний та не містить:
1) щодо основної заборгованості:
- всіх банківських операцій за весь період ведення і використання рахунку;
- суму грошових коштів, сплачених в рахунок погашення заборгованості, дати часткового погашення боргу, назви і реквізитів документу на підставі якого здійснено оплату, напрямки та підстави їх зарахування Банком;
- не містить жодних посилань і відомостей на облікові документи;
2) щодо штрафних санкцій і відсотків:
- формули за якою розрахована пеня і відсотки;
- порядку зарахування коштів і залишку заборгованості, на який нараховується пеня, відсотки, на початок та кінець кожного періоду.
Як вбачається з матеріалів справи, на обгрунтування позовних вимог та підстав позову Позивачем надано розрахунок заборгованості, однак не надано первинних і облікових документів та книг бухгалтерського обліку.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України про бухгалтерський облік передбачено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи (ч. 1 ст. 9 Закону України про бухгалтерський облік).
Вимоги ч. 2 ст. 9 Закону України про бухгалтерський облік передбачають, що первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.
Із цього, як зазначає третя особа, слідує, що підставою для бухгалтерського обліку операцій є виключно первинні документи, які фіксують факти їх здійснення, та які повинні бути складені під час здійснення кожної операції.
Одночасно, вимоги чинного законодавства і умови договору передбачають, що для бухгалтерського обліку та облікові документи Банку, а саме виписки з Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України.
Чинне законодавство прямо передбачає, що для визначення суми та підстав виконання боргових зобов'язань або будь-якої їх частини, достатньою підставою є книги бухгалтерського обліку та облікові, первинні документи Банку, тобто виписки з Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України.
Між тим, позивач не надав документального підтвердження розміру грошової заборгованості, адже матеріали справи не містять будь-яких первинних документів, копій і даних книг бухгалтерського обліку та інших облікових документів Банку, в тому числі виписок з Плану рахунків бухгалтерського обліку.
Наданий Банком розрахунок не належить до первинних документів бухгалтерської звітності, та не може вважатися належним доказом проведення цих операцій і наявності заборгованості відповідача перед Банком.
Суд відзив третьої особи на позовну заяву розглянув, прийняв до уваги та долучив до матеріалів справи.
Крім того, від третьої особи надійшло клопотання б/ від 28.11.2016, в якому третя особа просить суд долучити до матеріалів справи засвідчену копію договору поруки №261 від 31.01.2014.
Суд клопотання третьої особи розглянув, задовольнив та долучив до матеріалів справи разом з доданим до нього договір поруки №261 від 31.01.2014.
Позивач у судове засідання не з'явився, витребувані судом документи не надав.
Відповідач витребувані судом документи не надав та правом на участь свого представника в судовому засіданні не скористався, хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Враховуючи ненадання учасниками судового процесу витребуваних судом документів, вирішити спір по суті у даному судовому засіданні не вбачається можливим, тому розгляд справи слід відкласти.
Керуючись статтями 77, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в:
1. Розгляд справи відкласти на 12.12.2016 о 10 год. 35 хв.
2. Судове засідання відбудеться у приміщенні господарського суду Луганської області за адресою:м. Харків, проспект Науки, буд. 5, каб. 205. /суддя Лісовицький Є.А./.
3. Зобов'язати позивача надати:
- оригінали документів, які додані до позову в копіях - для огляду в засіданні;
- письмові пояснення з документальним підтвердженням та нормативним обґрунтуванням щодо відзиву на позов;
- надати докази погашення заборгованості відповідачем (якщо таке має місце).
4. Зобов'язати відповідача надати:
- договір поруки №261 від 31.01.2014 (оригінал - для огляду у судовому засіданні, належним чином засвідчену копію - до справи);
- відзив на позовну заяву з доказами надіслання позивачу, документальне підтвердження та нормативне обґрунтування викладених у відзиві доводів;
- статут, свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта господарювання, довідку про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (оригінали - для огляду у судовому засіданні, належним чином засвідчені копії - до справи);
- при наявності заперечень щодо суми позову надати детальний та обґрунтований контррозрахунок, у якому зазначити всі нараховані та оплачені суми, а також залишок заборгованості за кожною сумою окремо;
- докази погашення заборгованості (якщо таке має місце, оригінали відповідних платіжних документів - для огляду у судовому засіданні, належним чином засвідчені копії - до матеріалів справи).
5. Зобов'язати третю особу - ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Росава» надати.
- письмові пояснення по справі (за наявності).
Звертаємо увагу учасників судового процесу , що всі копії документів, що додаються до матеріалів справи та довіреності представників сторін повинні бути належним чином засвідчені відповідно до вимог п. 2 ст. 36 ГПК України. Крім того, п. 5.27 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації (ДСТУ 4163-2003) передбачено, що відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів «Згідно з оригіналом», назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії; засвідчуватись повинна кожна сторінка документу з відтиском печатки підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи.
Суд вважає за необхідне попередити сторони, що за не надіслання витребуваних судом документів, за ухилення від вчинення дій, покладених судом на сторони, на підставі п.5 ст.83 Господарського процесуального кодексу України з них може бути стягнутий штраф.
Явка у судове засідання повноважних та компетентних представників учасників процесу - на їх розсуд.
Не з'явлення повноважних та компетентних представників учасників процесу у судове засідання господарського суду Луганської області не перешкоджає розгляду справи по суті.
Суддя Є.А. Лісовицький
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2016 |
Оприлюднено | 02.12.2016 |
Номер документу | 63056783 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Лісовицький Є.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні