ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
26 грудня 2016 року Справа № 913/1113/16
Провадження №14/913/1113/16
За позовом Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» , м. Київ
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Росава» , м.Біла Церква Київської області
про стягнення 3000000 грн. 00 коп.
Суддя Господарського суду Луганської області Лісовицький Є.А.
при секретарі Дохняк І.В.
У засіданні брали участь:
від позивача: ОСОБА_2, довіреність №3-243110/12781 від 13.12.2016;
від відповідача: представник не прибув;
від 3-ої особи: ОСОБА_3, довіреність №254 від 08.08.2016; ОСОБА_4, довіреність №354 від 25.11.2016.
До початку слухання справи по суті не заявлено вимогу про фіксування судового процесу з допомогою звукозаписувального технічного засобу, у зв'язку з чим відповідно до ст. ст. 4-4, 81-1 Господарського процесуального кодексу України таке фіксування судом не здійснювалося.
Суть спору: Публічне акціонерне товариство «Банк «Фінанси та Кредит» (далі - позивач) звернулось до суду з вимогою стягнути з Публічного акціонерного товариства «Стахановський завод технічного вуглецю» (далі - відповідач) на користь Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» заборгованість за договором про мультивалютну кредитну лінію №1459м-13 від 11.04.2013 (далі - кредитний договір) в розмірі 3000000 грн. 00 коп.
Від третьої особи на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву №335 від 25.11.2016, в якому третя особа просить суд в задоволенні позову відмовити повністю.
На думку третьої особи, позивачем не враховано приписи чинного законодавства та здійснено арифметично невірний розрахунок штрафних санкцій.
Також третя особа вважає, що у Банку відсутні правові підстави для підвищення процентної ставки, оскільки, виходячи з аналізу п.3.1. Кредитного договору, підвищення процентної ставки є мірою відповідальності Позичальника за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань. А після відкликання банківської ліцензії припиняється і банківська діяльність, тому у Позивача відсутні правові підстави для нарахування процентів за користування кредитним коштами починаючи з 18.12.2015.
Третя особа зазначає, що сума нарахованої Банком комісійної винагороди за управління кредитною лінією є необгрунтованою, оскільки Банком не надано жодних підтверджуючих документів, що Позичальник отримав таку послугу саме на заявлену вартість, не надано жодних калькуляцій та/або розрахунків плати за цю послугу.
Крім того, третьою особою заявлено клопотання про зупинення провадження у справі до розгляду Господарським судом Київської області справи № 911/3310/16.
Дане клопотання відхиляється, оскільки справу №913/1113/16 можна розглянути не чекаючи результатів розгляду справи № 911/3310/16.
Третьою особою у справі заявлено клопотання про призначення у справі судової економічної експертизи на вирішення якої поставити наступні питання:
- яка сума основного боргу по тілу кредиту у валютах кредиту станом на дату подання позову?
- який розмір заборгованості Позичальника по сплаті відсотків за користування кредитним коштами за Договором про мультивалютну кредиту лінію №1459м-13 від 11 квітня 2013 року з урахуванням додаткових угод до нього станом на дату подання позову?
- який розмір заборгованості Позичальника по сплаті пені за несвоєчасне погашення основної суми боргу та відсотків за Договором про мультивалютну кредиту лінію №1459м-13 від 11 квітня 2013 року з урахуванням додаткових угод до нього станом на дату подання позову?
- чи відповідають наявні у матеріалах справи розрахунки заборгованості Позичальника (сума основного боргу, сума простроченої заборгованості по відсоткам, пеня за несвоєчасне погашення основної суми боргу по кредиту, відсоткам) перед Банком умовам укладеного Договору про мультивалютну кредиту лінію №1459м-13 від 11 квітня 2013 року з урахуванням додаткових угод до нього станом на дату подання позову?
- яка сума заборгованості підлягає стягненню з Позичальника з урахуванням приписів чинного законодавства?
Як пояснив представник позивача, 3000000 грн. 00 коп. стосовно стягнення яких заявлено позовні вимоги, це частина боргу по тілу кредиту, загальний розмір якого складає 380097884 грн. 53 коп.
Третя особа у справі погоджується з такою сумою боргу по тілу кредиту.
За таких підстав, клопотання про проведення експертизи відхиляється як таке, що не має відношення для розгляду справи по суті.
Відповідач участі у судовому засіданні повноважного представника не забезпечив, справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, суд
В С Т А Н О В И В:
11 квітня 2013 року між Публічним акціонерним товариством «Банк «Фінанси та Кредит» (надалі - Банк, Кредитор, Позивач) та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Росава» (надалі - Позичальник, Боржник, Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача) укладений Договір про мультивалютну кредитну лінію №1459м-13 (надалі - Кредитний договір).
Відповідно до умов п. 1.1. Кредитного договору Банк надає Позичальнику грошові кошти в тимчасове користування на умовах забезпеченості, зворотності, терміновості та цільового використання.
Згідно з п. 1.1.1. Кредитного договору, надання кредитних коштів здійснюється окремими частинами (траншами) на умовах, визначених Кредитним договором в межах відновлювальної мультивалютної кредитної лінії з лімітом максимальної заборгованості в сумі 25 577 600,00 грн., з врахуванням Графіку зниження ліміту кредитної лінії зі сплатою за користування кредитними коштами процентів.
У відповідності до п. 2.1 Кредитного договору видача кредитних коштів в межах кредитної лінії здійснюється у вигляді надання траншів у валютах та на умовах, що вказані в Кредитному договорі.
Згідно з п. 2.1.3. Кредитного договору валютою траншів у рамках Кредитного договору є гривня та долар США.
Відповідно до п. 3.1 Кредитного договору, Позичальник сплачує Банку проценти за користування кредитними коштами окремо за кожним траншем, виходячи з наступних процентних ставок:
a) - за кредитом в національній валюті України - 13,00 % процентів річних за користування траншем в період з дня надання до терміну, зазначеному в п. 2.5 Кредитного договору;
- за кредитом в доларах США - 12,00 % процентів річних за користування траншем в період з дня надання до терміну, зазначеному в п. 2.5 Кредитного договору;
b) - за кредитом в національній валюті України - 26,00 % процентів річних за користування траншем в період з дня, наступного за терміном, зазначеним в п. 2.5 Кредитного договору, а також у випадку порушення строків повернення кредитних коштів, що вказані п.п 4.5., 6.1. Кредитного договору, до дня фактичного погашення заборгованості за кредитом;
- за кредитом в доларах США - 24,00 % процентів річних за користування траншем в період з дня, наступного за терміном, зазначеним в п. 2.5 Кредитного договору, а також у випадку порушення строків повернення кредитних коштів, що вказані п.п 4.5., 6.1. Кредитного договору, до дня фактичного погашення заборгованості за кредитом;
c) у разі порушення Позичальником строків погашення кредиту згідно з Графіком зниження ліміту кредитної лінії:
- за кредитом в національній валюті України - 26,00 % процентів річних від суми невиконаного своєчасно зобов'язання за кредитом згідно з вищезгаданим графіком, за період часу з моменту непогашення кредиту до дня фактичного погашення цієї заборгованості за кредитом;
- за кредитом в доларах США - 24,00 % процентів річних від суми невиконаного своєчасно зобов'язання за кредитом згідно з вищезгаданим графіком, за період часу з моменту непогашення кредиту до дня фактичного погашення цієї заборгованості за кредитом;
Пунктом 3.4. Кредитного договору нарахування і сплата процентів за користування кредитними коштами здійснюється щомісячно. Позичальник сплачує проценти в строк з 26 числа кожного місяця, не пізніше останнього робочого дня кожного місяця. У зазначений строк сплачуються проценти, нараховані за користування кредитними коштами з 26 числа попереднього місяця до 25 числа поточного місяця (включно).
Відповідно до п. 2.5. Кредитного договору Позичальник зобов'язувався повернути всі отримані кредитні кошти у валютах заборгованості по кожному траншу до 10 квітня 2014 року згідно з Графіком зниження ліміту кредитної лінії.
Згідно з п. 2.6 Кредитного договору Позичальник сплачує Банку комісійні винагороди в розмірі, визначеному договором.
Протягом дії Кредитного договору до нього було внесено ряд змін та доповнень.
Згідно з п. 1.1.1. Кредитного договору (в редакції Додаткової угоди від 14.04.2015 до Кредитного договору) надання кредитних коштів здійснюється окремими частинами (траншами) на умовах, визначених Кредитним договором в межах відновлювальної мультивалютної кредитної лінії з лімітом максимальної заборгованості в сумі 399 150 510,00 грн., з врахуванням Графіку зниження ліміту кредитної лінії зі сплатою за користування кредитними коштами процентів.
Відповідно до п. 2.5. Кредитного договору (в редакції Додаткової угоди від 14.04.2015) Позичальник зобов'язується повернути кредитні кошти у валютах заборгованості по кожному траншу до « 08» квітня 2016 року згідно з Графіком зниження ліміту кредитної лінії шляхом переказу коштів на відповідні позичкові рахунки.
Відповідно до абзац b) п. 3.1. Кредитного договору (в остаточній редакції, встановленій Додатковою угодою від 31.03.2014) Позичальник сплачує Банку проценти за користування кредитними коштами, виходячи з наступних процентних ставок:
- за кредитом в національній валюті України - 46,00 % процентів річних за користування траншем в період з дня, наступного за терміном, що зазначений в п. 2.5. Кредитного договору, а також у випадку порушення строків повернення кредитних коштів, що зазначені в п.п. 4.5., 6.1. Кредитного договору, до дня фактичного повернення кредитних коштів;
- за кредитом в Доларах США - 24,00 % процентів річних за користування траншем в період з дня, наступного за терміном, що зазначений в п. 2.5. Кредитного договору, а також у випадку порушення строків повернення кредитних коштів, що зазначені в п.п. 4.5., 6.1. Кредитного договору, до дня фактичного повернення кредитних коштів;
Згідно з абзац b) п. 2.6. Кредитного договору (в остаточній редакції, встановленій Додатковою угодою від 31.08.2015) позичальник сплачує банку комісійні винагороди:
за управління кредитною лінією за травень 2015 року - в розмірі 10 000 000,00 грн.;
за управління кредитною лінією за червень 2015 року - в розмірі 25 000 000,00 грн.;
за управління кредитною лінією за липень 2015 року - в розмірі 40 000 000,00 грн.;
за управління кредитною лінією за серпень 2015 року - в розмірі 30 000 000,00 грн.
Позичальник зобов'язується з вересня 2015 року по березень 2016 року щомісячно сплачувати Банку комісійну винагороду, нараховану за травень-липень 2015 року в сумі не менше 6 500 000,00 грн., залишок несплаченої комісійної винагороди сплачується до 08.04.2016.
Відповідно до п. 3.4. Кредитного договору (в редакції Додаткової угоди від 01.09.2015) нарахування процентів за користування кредитними коштами здійснюється щомісячно. Сплата процентів за користування кредитними коштами здійснюється в строк з 26 числа кожного місяця та не пізніше за останній робочий день кожного місяця.
Банк виконав свої зобов'язання за Кредитним договором в повному обсязі, надавши Відповідачу кошти в розмірі та на умовах Кредитного договору,
Позичальник своєчасно не виконував свої зобов'язання, внаслідок чого сума заборгованості за Кредитним договором по тілу кредиту станом на 26.09.2016 становить 380097884 грн. 53 коп.
31 січня 2014 року в забезпечення виконання зобов'язань ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «РОСАВА» за Кредитним договором між Банком та Публічним акціонерним товариством «Стахановський завод технічного вуглецю» (надалі - Поручитель, Відповідач ) укладений договір поруки №261 (надалі - Договір поруки).
Згідно з п. 1.1. Договору поруки поручитель зобов'язується перед Кредитором відповідати за своєчасне та повне виконання Боржником зобов'язань в розмірі 3000000,00 грн. по договору про мультивалютну кредитну лінію №1459м-13 від 11.04.2013, укладений між Кредитором та Позичальником, про надання Позичальнику кредиту в розмірі 318990510 грн. 00 коп., за сплатою відсотків за користування кредитними коштами, виходячи з відсоткових ставок, вказаних в п. 3.1. Кредитного договору.
Отже, відповідальність поручителя за виконання зобов'язання Боржника за Кредитним договором є частковою та обмежена сумою боргу у розмірі - 3000000 грн. 00 коп.
Відповідно до п. 1.3. Договору поруки, Поручитель свідчить, що він ознайомлений з Кредитним договором і згоден з його умовами.
Згідно з п. 2.1 Договору поруку, у випадку невиконання Боржником зобов'язань по кредитному договору, Боржник та Поручитель відповідають перед Кредитором як солідарні боржники.
Відповідно до п. 2.2. Договору поруки, Поручитель відповідає перед Кредитором в тому ж обсязі, що і боржник, в т.ч. по основному боргу, оплаті щомісячних процентів і підвищених відсотків, оплаті комісійної винагороди, оплати неустойки по основному боргу і відсоткам, а також по відшкодуванню всіх збитків.
Згідно з п. 2.3. Договору поруки, у випадку непогашення Боржником заборгованості по Кредитному договору протягом 1-го банківського дня з моменту настання строку сплати відсотків, основного боргу, або комісійної винагороди, передбачених Кредитним договором, у Кредитора настає повне право вимоги сплати боргу в повному обсязі від Поручителя.
Пунктом 5.1 Договору поруки передбачено, що порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов'язання. Порука також припиняється, якщо кредитор протягом 6-ти місяців з дня настання строку виконання зобов'язання за кредитним договором не пред'явив вимоги до поручителя.
Відповідно до вимог ст. 559 Цивільного кодексу України порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки.
Строк виконання зобов'язань за кредитним договором настав 08 квітня 2016 року, таким чином Договір поруки діє до 07 жовтня 2016 року.
Оскільки борг за кредитним договором не сплачений, позивач звернувся з позовом про стягнення з поручителя (відповідача) 3000000 грн. 00 коп. боргу по тілу кредиту.
Оцінивши матеріали справи суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі і на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинно виконуватися належним чином, згідно умов договору, вимог Цивільного кодексу України. Припиняються зобов'язання виконанням, проведеним належним чином, відповідно ст. 599 Цивільного кодексу України.
Неналежне виконання Позичальником своїх обов'язків за Кредитним договором призвело до прострочення виконання грошового зобов'язання, що підтверджується матеріалами справи та не спростовано відповідачем і третьою особою у справі.
Відповідно до ст. 554 Цивільного кодексу України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Згідно з п.1.1. Договору поруки поручитель зобов'язується перед Кредитором відповідати за своєчасне та повне виконання Боржником зобов'язань в розмірі 3 000 000,00 грн. по Договору про мультивалютну кредитну лінію №1459м-13 від 11.04.2013, укладений між Кредитором та Позичальником, про надання Позичальнику кредиту в розмірі 318 990 510,00 грн., за сплатою відсотків за користування кредитними коштами, виходячи з відсоткових ставок, вказаних в п. 3.1. Кредитного договору.
Отже, відповідальність поручителя за виконання зобов'язання Боржника за Кредитним договором є частковою та обмежена сумою боргу у розмірі - 3 000 000,00 грн.
Оскільки заборгованість за Кредитним договором по тілу кредиту станом на 26.09.2016 становить 380097884 грн. 53 коп. і строк на її оплату минув, позовні вимоги про стягнення з відповідача 3000000 грн. 00 коп. обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» до Публічного акціонерного товариства «Стахановський завод технічного вуглецю» про стягнення 3000000 грн. 00 коп. задовольнити повністю.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Стахановський завод технічного вуглецю» (92700, Луганська область, Старобільський район, м. Старобільськ, вул. Монастирська, буд. 71А, ідентифікаційний код 05389959) на користь Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» (м. Київ, вул. Артема, буд. 60, ідентифікаційний код 09807856) заборгованість в сумі 3000000 грн. 00 коп., витрати по сплаті судового збору в розмірі 45000 грн. 00 коп. Наказ видати.
У судовому засіданні 26 грудня 2016 року було оголошено лише вступну і резолютивну частину рішення. Дане рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Дата підписання рішення 27 грудня 2016 року.
Суддя Є.А.Лісовицький
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2016 |
Оприлюднено | 30.12.2016 |
Номер документу | 63714263 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Лісовицький Є.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні