Постанова
від 28.11.2016 по справі 431/3324/16-а
СТАРОБІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

28.11.2016

Справа: 431/3324/16-а

Провадження: 2-а/431/55/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 листопада 2016 року Старобільський районний суд Луганської області

В складі: головуючого - судді Ткач О.В.,

При секретарі: Кустовій О.О.,

За участю представників: ОСОБА_1,

ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Старобільська Луганської області адміністративний позов ОСОБА_3 до Половинкинської сільської ради Старобільського району Луганської області про визнання не чинним рішення Половинкинської сільської ради в частині перейменування вулиці, -

В С Т А Н О В И В :

Позивачка вказує на те, що 20.01.16 року вона дізналась про прийняте Половинкинською сільською радою сьомого скликання від 20.11.15 року «Про перейменування вулиць, площ, провулків села Половинкине, назви яких підпадають під дію Закону України «Про засудження комуністичного та націонал соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні й заборону їхньої символіки». За цим рішенням перейменовано, зокрема вулицю Ворошилова на вул. ім. Т. Якуби.

Позивачка вважає, що при прийнятті цього рішення ігноровано пропозиції громадськості щодо назви вулиці, чим порушено ст. 3 Закону України «Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв та історичних подій», порушений порядок присвоєння об'єктам топоніміки населених пунктів імен фізичних осіб, як то: обов'язкове громадське обговорення; письмове подання з пропозицією про присвоєння конкретному об'єкту права власності імені фізичної особи; наявність письмової згоди родичів на присвоєння імені фізичної особи. На цій підставі позивачка просить визнати не чинним рішення Половинкинської сільської ради сьомого скликання від 20.11.2015 року № 02/01 «Про перейменування вулиць, площ, провулків села Половинкине, назви яких підпадають під дію Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону їхньої символіки» в частині перейменування вулиці Ворошилова у вулицю ім. Т.Якуби та стягнути судові витрати з відповідача.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали.

Представник відповідача - Половинкинської сільської ради Старобільського району Луганської області позов не визнав. В своїх запереченнях пояснив, що 20.11.15 року прийняте рішення Половинкинською сільрадою 7 скликання «Про перейменування вулиць, площ, провулків села Половинкине, назви яких підпадають під дію Закону України «Про засудження комуністичного та націонал соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні й заборону їхньої символіки. Цим рішенням перейменовано в тому числі вулицю Ворошилова на вул. ім. Т.Якуби. Прийняттю такого рішення передувало громадське обговорення, в рамках якого вивішувалося оголошення про дату та мету такого обговорення на відповідному місці для таких оголошень у с. Половинкине, а також на дошці оголошень у приміщенні Половинкинської сільради. На громадському обговоренні якому присутні приблизно 15 мешканців цієї вулиці й пропозиції були на перейменування на вул. Т.Якуби, вул. Зарічну, вул. Лугову, що відображено в протоколі сесії. Депутатами прийнято рішення про надання назви ім. Т. Якуби. ОСОБА_5 більш ніж 20 років перебував на посаді голови колгоспу у с. Половинкине, сприяв розвитку села. Згоду родичів Т.Якуби на надання його імені вулиці не отримано, але вони обізнані про таке рішення, заперечень це перейменування у них не викликало. Таким чином, представник відповідача вважає, що процедура та порядок прийняття оспорюваного рішення не було порушено.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши, повно й всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, суд прийшов до висновків про необхідність задоволення позову за слідуючих підстав:

Рішенням другої сесії сьомого скликання Половинкинської сільської ради від 20.11.2015 року № 02/01 «Про перейменування вулиць, площ, провулків села Половинкине, назви яких підпадають під дію Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону їхньої символіки» вулицю Ворошилова перейменовано у вулицю ім. Т. Якуби (а.с. 9).

За протоколом загальних зборів жителів вулиці Ворошилова села Половинкине від 15.11.2015 року, на яких були присутні 15 осіб внесено пропозиції щодо перейменування вулиці Ворошилова. Було три варіанти: Лугова, Зарічна, ім. Т.Якуби.

Вирішуючи спір, судом враховано:

Статтею 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, прийнятої 15.10.85 року в м. Страсбург, ратифікованої 15.07.1997 року, яка вступила в силу для України 01.01.1998 року передбачено, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються Конституцією або законом. Однак, ці положення не перешкоджають наділенню органів місцевого самоврядування повноваженнями і функціями для спеціальних цілей відповідно до закону. Органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене зі сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу. Повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними й виключеними. Вони не можуть скасовуватись чи обмежуватись іншим, центральним або регіональним органом, якщо інше не передбачено законом.

Згідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, внесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно п. 41 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах й порядку, визначених цим та іншими законами.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження: 1) підготовка і внесення на розгляд ради питань щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, мостів і інших споруд, розташованих на території відповідного населеного пункту; 2) підготовка й внесення на розгляд ради пропозиції щодо питань адміністративно-територіального устрою в порядку і межах повноважень, визначених законом.

Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (в разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Згідно до ч.ч. 1, 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим законом.

Пунктом 6 прикінцевих та перехідних положень Закону України від 09.04.2015 року № 317 «Про засудження комуністичного та націонал соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» передбачено, що органи місцевого самоврядування у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим законом в установленому порядку повинні здійснити демонтаж пам'ятників, пам'ятних знаків, посвячених особам, причетним до організації здійснення Голодомору 1932-1933 років в Україні, політичних репресій, особам, які обіймали керівні посади у комуністичній партії, вищих органах влади та управління СРСР, УСРС (УСРР), інших союзних та автономних радянських республік (крім осіб, діяльність яких була значною мірою пов'язана з розвитком української науки та культури) працівникам радянських органів державної безпеки, подіям, пов'язаним з діяльністю комуністичної партії, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у 20 столітті, а також в установленому порядку перейменувати райони в містах, сквери, бульвари, вулиці, провулки, узвози, проїзди, проспекти, площі, майдани, набережні, мости, інші об'єкти топоніміки населених пунктів, а також інші географічні об'єкти, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму.

Згідно з абзацом є п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 317, символіка комуністичного тоталітарного режиму - це символіка, що включає назви областей, районів, населених пунктів, районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів, інших об'єктів топоніміки населених пунктів, підприємств, установ, організацій, у яких використані імена або псевдоніми осіб, які обіймали керівні посади в комуністичній партії (включаючи партійні з'їзди) річницями Жовтневого перевороту 25 жовтня (7 листопада) 1917 року, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України або з розвитком української науки та культури.

Згідно пункту 6 прикінцевих та перехідних положень Закону № 317, для прийняття рішень про перейменування вулиць органам місцевого самоврядування надано шестимісячний строк з дня набрання чинності цим законом. Зазначений Закон набрав чинності 21.05.2015 року і відповідно цей строк сплинув 20.11.2015 року.

20.11.2015 року було прийнято рішення Половинкинської сільської ради сьомого скликання «Про перейменування вулиць, площ, провулків села Половинкине, назви яких підпадають під дію Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону їхньої символіки». Таким чином, рішення Половинкинською радою прийнято своєчасно.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України № 4865-УІ від 24.05.2012 року «Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій» подання про присвоєння юридичній особі або об'єкту права власності імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви й дати історичної події-письмовий документ, що містить пропозицію про присвоєння конкретно визначеній юридичній особі або об'єкту права власності імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви та дати історичної події та вноситься на розгляд суб'єктів, уповноважених присвоювати імена фізичних осіб, ювілейні та святкові дати, назви та дати історичних подій.

Подання про присвоєння юридичній особі або об'єкту права власності імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події повинно містити: 1) найменування суб'єкта, якому вноситься таке подання (стаття 8 цього закону); 2) найменування суб'єкта, який підготував подання з зазначенням місця його знаходження (стаття 7 цього закону); 3) зміст порушеного питання та обґрунтування необхідності присвоєння юридичній особі або об'єкту права власності імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви та дати історичної події із зазначенням підстав та умов присвоєння відповідно імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви та дати історичної події згідно з підставами та умовами, визначеними у ст. 3 цього Закону.

В ч. 2 ст. 6 Закону України зазначено, що до подання про присвоєння юридичній особі або об'єкту права власності імені фізичної особи, ювілейної або святкової дати, назви і дати історичної події також додаються: 1) інформаційна довідка про фізичну особу, ім'я якої пропонується присвоїти; 2) розрахунки та кошторис витрат, пов'язаних з присвоєнням юридичній особі або об'єкту права власності імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви чи дати історичної події; 3) узагальнені зауваження та пропозиції, що надійшли під час громадського обговорення.

На виконання положень закону України № 4865-УІ від 24.05.2012 року «Про присвоєння юридичним особам та об'єктам власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій», Постановою Кабінетів Міністрів України від 24.10.2012 року № 989 затверджено «Порядок проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності, які за ним закріплені, об'єктам права власності, які належать фізичним особам імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій».

За змістом п. 2 Порядку № 989 громадське обговорення проводиться з метою залучення представників громадськості до розгляду пропозицій щодо присвоєння юридичним особам імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій та врахування їх думки під час прийняття відповідного рішення.

У пункті 3 Порядку № 989 зазначено, що організатори громадського обговорення самостійно визначають форми його проведення (конференція, форум, громадські слухання, засідання за круглим столом, збори, зустрічі, теле - й радіо - дебати, Інтернет конференція, електронна консультація) виходячи з необхідності залучення якомога більшої кількості заінтересованих учасників та власних можливостей.

З обставин, встановлених у справі вбачається, що в порушення ч. 1 ст. 6, ч. 2 ст. 6 Закону України № 4865-УІ від 24.05.12 року «Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб…» письмовий документ, що містить пропозицію про присвоєння вулиці назви імені фізичної особи, а також подання відповідачем не вносилося. Факт проведення загальних зборів мешканців вулиці Ворошилова 15.11.2015 року підтверджений, але кількість учасників зборів 15 осіб й пропозиції не відображають за яку ж конкретно пропозицію (назву вулиці) проголосувала більшість мешканців.

Приймаючи до уваги обставини справи, неодноразові звернення позивачки й інших мешканців села Половинкине до Голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, Половинкинської сільської ради (а.с. 11-13; 36-37; 42-43) свідчить про наявність проблемного питання й незгоду мешканців села Половинкине з прийнятим рішенням щодо перейменування вулиці.

За ст. 3 ч. 1 Закону України «Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій» імена фізичних осіб присвоюються з метою увічнення пам'яті про осіб, які:

- внесли вагомий вклад у боротьбу за незалежність, розбудову України, підтримання міжнародного миру і безпеки, зміцнення міжнародного авторитету України;

- здійснили героїчний вчинок, звершення в ім'я Батьківщини;

- зробили значний особистий внесок у розвиток науки, освіти, культури та інших сфер суспільного життя».

При цьому Закон передбачає наявність письмової згоди родичів на присвоєння імені фізичної особи.

З відповіді українського інституту національної пам'яті від 16.11.2016 року № 01/2743 (а.с. 86-88) факт перебування Т.Якуби протягом більш ніж 20 років на посаді голови колгоспу імені Мічуріна у с. Половинкине Старобільського району Луганської області сам по собі не є й не може бути свідченням значного особистого внеску вказаної особи в розвиток науки, освіти, культури та інших сфер суспільного життя й не відповідає вимогам ст. 3 Закону України «Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій».

Таким чином, суд дійшов до висновку про порушення відповідачем ч. 2 п. 1, п. 2, п. 3 Порядку проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності, які за ними закріплені, об'єкти права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв та дат історичних подій, згідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.10.12 року № 989. А також про порушення відповідачем ч. 1 ст. 6, ч. 2 ст. 6 Закону України № 4865-У! від 24.05.2012 року «Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій», що призвело до прийняття незаконного рішення Половинкинською сільською радою сьомого скликання від 20.11.2015 року № 02/01 в частині перейменування вулиці Ворошилова у вулицю ім. Т. Якуби. Незаконність рішення тягне за собою його скасування в цій частині.

Вирішуючи клопотання позивачки про поновлення строку для звернення до суду від 18.07.2016 року, перевіривши її доводи в судовому засіданні, приймаючи до уваги, що позивачка дізналася про існування такого рішення лише 20.01.2016 року, що не оспорює відповідач, суд вважає такі доводи обґрунтованими й причину пропуску строку поважною, оскільки зверненнями й відповідями відповідача на звернення позивачки підтверджено момент обізнаності позивачки про порушення її права саме 20.01.2016 року.

Судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивачки.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 69, 71, 86, 99, 159-163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_3 до Половинкинської сільської ради Старобільського району Луганської області про визнання не чинним рішення - задовольнити.

Визнати незаконним рішення Половинкинської сільської ради сьомого скликання від 20.11.2015 року № 02/01 «Про перейменування вулиць, площ, провулків села Половинкине, назви яких підпадають під дію Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону їхньої символіки» в частині перейменування вулиці Ворошилова у вулицю ім. Т. Якуби.

Стягнути з Половинкинської сільської ради Старобільського району Луганської області (ЄДРПОУ 04337535) на користь ОСОБА_3 (і.н. НОМЕР_1) судові витрати в сумі 551,20 грн.

Повне рішення виготовлено й проголошено 02.12.2016 року о 9-00 годині.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Донецької області протягом 10 днів з дня його проголошення через Старобільський районний суд Луганської області.

Суддя: О.В. Ткач

СудСтаробільський районний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення28.11.2016
Оприлюднено07.12.2016
Номер документу63149925
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —431/3324/16-а

Ухвала від 29.05.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Донець О.Є.

Ухвала від 01.06.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Донець О.Є.

Ухвала від 23.02.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Донець О.Є.

Ухвала від 18.01.2017

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Міронова Галина Михайлівна

Ухвала від 21.12.2016

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Міронова Галина Михайлівна

Ухвала від 21.12.2016

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Міронова Галина Михайлівна

Постанова від 28.11.2016

Адміністративне

Старобільський районний суд Луганської області

Ткач О. В.

Постанова від 28.11.2016

Адміністративне

Старобільський районний суд Луганської області

Ткач О. В.

Ухвала від 22.07.2016

Адміністративне

Старобільський районний суд Луганської області

Ткач О. В.

Ухвала від 21.09.2016

Адміністративне

Старобільський районний суд Луганської області

Ткач О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні