ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСП ОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" червня 2009 р. Справа № 6/36-09-1221
Одеський апеляційний го сподарський суд у складі кол егії суддів:
головуючого судді Гла дишевої Т.Я.,
суддів Савицького Я.Ф., Л авренюк О.Т.
при секретарі судового зас ідання Кубік О.В.
за участю представників с торін в судовому засіданн і від 09 червня 2009 року:
від позивача: ОСОБА_1 , ОСОБА_2, за довіреніст ю;
від відповідача: Підл убний С.А., за довіреністю;
розглянувши у відкритому с удовому засіданні апеляційн у скаргу ОСОБА_4
на рішення господарськ ого суду Одеської області ві д 29.04.2009 року
по справі № 6/36-09-1221
за позовом: ОСОБА_4
до Відкритого акціонерн ого товариства „Одеська прод овольча компанія”
про стягнення 13567,28 грн.
У судовому засі данні 09.06.2009 року відповідно до с т. 85 Господарського процесуал ьного кодексу України оголош ено вступну та резолютивну ч астини постанови
Встановив:
У березні 2009 року ОСОБА_4 звернулась з поз овом до Відкритого акціонерн ого товариства „Одеська прод овольча компанія” про стягне ння 9356,75 грн. вартості частки у с татутному фонді ВАТ „Одеська продовольча компанія” та 4210,53 грн. дивідендів, які обрахова ні виходячи з вартості внеск ів, 3% річних і терміну невипла ти дивідендів.
В правове обґрунтува ння своїх вимог позивач посл ався на ст. 13 Закону України „П ро господарські товариства” , ст. 6 Закону України „Про цінн і папери та фондовий ринок”, с т. ст. 4, 48 Закону України „Про вл асність”, ст.ст. 86, 88, 167 Господарс ького кодексу України, ст. 625 Ци вільного кодексу України.
Рішенням господарськ ого суду Одеської області ві д 29.04.2009 року по справі № 6/25-09-999 (судд я Демешин О.А.) у задоволенні п озову відмовлено у повному о бсязі.
Мотивуючи рішення, су д вказав, що позивачем не дове дено позовних вимог в частин і стягнення дивідендів з ВАТ „Одеська продовольча компан ія” за період з 1996 року по 2008 рік , а приймаючи до уваги відсут ність грошових зобов' язань відповідача перед позивачем , підстави для стягнення на йо го користь інфляційних втрат та 3% річних - відсутні.
Не погодившись з ріше нням суду від 29.04.2009 року, ОСОБА _4 звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасу вати рішення суду та прийнят и нове про задоволення позов у. Скаржник вважає рішення та ким, що прийнято з порушенням норм матеріального та проце суального права.
Серед доводів апеляц ійної скарги скаржник наводи ть наступні: - судом не розглян ута вимога позивача стосовно стягнення вартості частки ОСОБА_4 у статутному фонді в ідповідача; - судом порушені в имоги п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції п ро захист прав людини та осно вних свобод, ст. 1 Протоколу № 1 д о Конвенції та Закону Україн и „Про виконання рішень та за стосування практики Європей ського Суду з прав людини”; - с удом не з' ясовані обставини , на які посилається позивач; - судом не надано оцінки тим фа ктам, що відсутність рішення загальних зборів акціонерів стосовно виплати дивідендів порушує права ОСОБА_4
Розглянувши матеріал и справи, проаналізувавши до води апеляційної скарги, над авши оцінку всім обставинам справи, перевіривши правильн ість застосування судом перш ої інстанції норм матеріальн ого та процесуального права, заслухавши пояснення предст авників сторін, колегія судд ів дійшла висновку про частк ове задоволення апеляційної скарги з огляду на наступне.
Як вже зазначалось вище, п озивач заявив вимоги: - про вип лату частки статутного фонду ВАТ „Одеська продовольча ко мпанія”, розмір якої обчисле но в сумі 9356,75 грн. виходячи з вар тості акцій, належних позива чу, з нарахуванням на загальн у вартість інфляційних втрат ; - про виплату дивідендів, роз мір яких обчислено з вартост і внесків, 3% річних і терміну н евиплати: 9356,75 грн. х 3% х 15 років = 4210, 53 грн.
З мотивувальної частини ос каржуваного рішення вбачаєт ься, що судом розглянуто тіль ки позовну вимогу про сплату дивідендів, у задоволенні як ої відмовлено.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 84 Госп одарського процесуального к одексу України рішення госпо дарського суду ухвалюється і менем України і складається із вступної, описової, мотиву вальної і резолютивної части н, при цьому резолютивна ч астина має містити висновок про задоволення позову або п ро відмову в позові повністю чи частково по кожній з заявл ених вимог. Висновок не може з алежати від настання або нен астання якихось обставин (ум овне рішення).
Згідно ч. 2 ст. 104 Господарсько го процесуального кодексу Ук раїни порушення або неправи льне застосування норм проце суального права може бути пі дставою для скасування або з міни рішення лише за умови, як що це порушення призвело до п рийняття неправильного ріше ння.
Допущене господарським су дом першої інстанції порушен ня вказаної норми процесуаль ного права призвело до прийн яття неправильного рішення, що є підставою для скасуванн я рішення від 29.04.2009 року та прий няття нового рішення у справ і.
Судом апеляційної інстанц ії встановлено, що відповідн о до Статуту ВАТ „Одеська про довольча компанія” (державна реєстрація останніх змін пр оведена 29.10.2007 року) товариство с творено шляхом зміни наймену вання та перереєстрації Одес ького відкритого акціонерно го товариства по виробництву і переробці м' яса (ВАТ „Оде сам' ясо”) відповідно до ріш ення загальних зборів акціон ерів ВАТ „Одесам' ясо” від 15.0 5.2001 року.
Згідно пункту 3.1 статті 3 Стат уту ВАТ „Одеська продовольча компанія” (в редакції, затвер дженій 07.09.2007 року рішенням зага льних зборів) статутний капі тал товариства становить 15000327, 00 грн. та розподілений на 337086 про стих іменних акцій номінальн ою вартість 44,50 грн. кожна.
Відповідно до сертифікату акцій № 05004386 ОСОБА_4 є власни ком 21 простої акції вартістю 5 000 крб.; відповідно до сертифік ату акцій серія А № 4175 ОСОБА_4 є власником 28 штук простих і менних акцій номінальною вар тістю 44,50 грн., емітент - ВАТ „О деська продовольча компанія ”.
Також, судом апеляційної ін станції встановлено, що згід но з рішенням загальних збор ів акціонерів ВАТ „Одеська п родовольча компанія”, оформл еним протоколом № 13 від 26.12.2008 рок у, вирішено ліквідувати ВАТ „ Одеська продовольча компані я” та затвердити ліквідаційн у комісію у складі трьох осіб .
Згідно ст. 24 Закону України „ Про господарські товариства ” акціонерним визнається тов ариство, яке має статутний (ск ладений) капітал, поділений н а визначену кількість акцій рівної номінальної вартості , і несе відповідальність за з обов'язаннями тільки майном товариства.
Відповідно до ст. 27 Закону Ук раїни „Про господарські това риства” акціонерне товарист во має право випускати цінні папери відповідно до вимог, в становлених Державною коміс ією з цінних паперів та фондо вого ринку. У разі додатковог о випуску акцій без реєстрац ії попереднього випуску акці й усі договори купівлі-прода жу акцій додаткового випуску вважаються недійсними з нас лідками, передбаченими части ною п'ятою статті 30 цього Зако ну.
Згідно ч. 1 ст. 6 Закону Україн и „Про цінні папери та фондов ий ринок” акція - іменний цінн ий папір, який посвідчує майн ові права його власника (акці онера), що стосуються акціоне рного товариства, включаючи право на отримання частини п рибутку акціонерного товари ства у вигляді дивідендів та право на отримання частини м айна акціонерного товариств а у разі його ліквідації, прав о на управління акціонерним товариством, а також немайно ві права, передбачені Цивіль ним кодексом України та зако ном, що регулює питання створ ення, діяльності та припинен ня акціонерних товариств.
Відповідно ч. 6 ст. 6 вказаного Закону прості акції надають їх власникам право на отрима ння частини прибутку акціоне рного товариства у вигляді д ивідендів, на участь в управл інні акціонерним товариство м, на отримання частини май на акціонерного товариства у разі його ліквідації та ін ші права, передбачені законо м, що регулює питання створен ня, діяльності та припинення акціонерних товариств. Прос ті акції надають їх власника м однакові права. Прості акці ї не підлягають конвертації у привілейовані акції або ін ші цінні папери акціонерного товариства.
Таким чином, поняття „акція ” використовується у двох зн аченнях: 1) як найдрібна частка статутного фонду (капіталу) а кціонерного товариства, воло діння якою надає право участ і в АТ; 2) як документ (цінний пап ір) без установленого строку обігу, що засвідчує володінн я найдрібнішою часткою стату тного фонду АТ і, відповідно, н адає її власникові права акц іонера.
Виходячи з положень виклад ених норм чинного законодавс тва, ОСОБА_4 як учасник ВАТ „Одеська продовольча ко мпанія” та власник його акці й, має право на участь в розпод ілі прибутку АТ (а також отрим анні інших, передбачених Ста тутом, благ і переваг); на учас ть в розподілі майна товарис тва під час його ліквідації; м ає право приймати участь в уп равлінні справами товариств а.
Відповідно до п. 4.3 ст. 4 Статут у ВАТ „Одеська продовольча к омпанія” акціонери товарист ва мають право, зокрема, брати участь в управлінні справам и товариства; у випадку прийн яття рішення товариства про виплату дивідендів одержува ти у вигляді дивідендів част ку прибутку від діяльності т овариства, пропорційно кільк ості належних йому акцій тов ариства; приймати участь у за гальних зборах акціонерів і голосувати особисто або чере з свого представника; обират и та бути обраним до органів у правління та контролю товари ства; у випадку ліквідації то вариства отримати частку вар тості майна товариства, проп орційну вартості належних ак ціонеру акцій товариства, ві дповідно до чинного законода вства та виду акцій.
Згідно частин 1, 3 ст. 21 Закону У країни „Про господарські тов ариства” грошові кошти, що на лежать товариству, включаючи виручку від розпродажу його майна при ліквідації, після р озрахунків по оплаті праці о сіб, які працюють на умовах на йму, та виконання зобов'язань перед бюджетом, банками, влас никами облігацій, випущених товариством та іншими кредит орами, розподіляються між уч асниками товариства у порядк у і на умовах, передбачених ци м Законом та установчими док ументами, у шестимісячний ст рок після опублікування інфо рмації про його ліквідацію. У разі виникнення спорів щодо виплати заборгованості това риства його грошові кошти не підлягають розподілу між уч асниками до вирішення цього спору або до одержання креди торами відповідних гарантій .
Виходячи з заявлених позов них вимог, ОСОБА_4 неправо мірно ототожнює поняття „вар тість частки у статутному фо нді” та „вартість частки май на”, тоді як позивач, будучи вл асником простих акцій ВАТ „О деська продовольча компанія ”, має право на отримання ча стки майна акціонерного т овариства у разі його ліквід ації, тому заявлена позиваче м вимога про сплату їй част ки в статутному фонді є без підставною, і в цій частині по зову ОСОБА_4 слід ві дмовити.
Стосовно вимоги позивача щ одо виплати дивідендів, суд а пеляційної інстанції зазнач ає наступне.
Пунктом „д” ч. 5 ст. 41 Закону Ук раїни „Про господарські това риства” передбачено, що до ко мпетенції загальних зборів н алежить затвердження річних результатів діяльності акці онерного товариства, включаю чи його дочірні підприємства , затвердження звітів і висно вків ревізійної комісії, пор ядку розподілу прибутку, стр оку та порядку виплати частк и прибутку (дивідендів), визна чення порядку покриття збитк ів.
Повноваження, передбачені пунктами б", "в", "г", "д", "е", "ї", "й", нал ежать до виключної компетенц ії загальних зборів акціонер ів і не можуть бути передані і ншим органам товариства (ч. 6 с т. 41 Закону України „Про госпо дарські товариства”).
Пунктом 5.2 ст. 5 Статуту ВАТ „О деська продовольча компанія ” встановлено, що товариство вільне у визначенні напрямк ів використання чистого приб утку. Він може використовува тись на створення резервного (страхового) фонду, фондів нак опичення, споживання, оплати дивідендів та інших фондів, в икуп акцій у своїх акціонері в, придбання цінних паперів і нших товариств та інші цілі.
Відповідно до ч. 2 п. 5.3.2 ст. 5 Ста туту ВАТ „Одеська продовольч а компанія” порядок і термін и нарахування та виплати див ідендів затверджуються зага льними зборами акціонерів за підсумками календарного рок у згідно з пропозицією Генер ального директора.
Як свідчать наявні в матері алах справи докази та з ураху ванням пояснень представник ів позивача та відповідача, р ішення про виплату дивіденді в не приймалось загальними з борами акціонерів ВАТ „Одесь ка продовольча компанія”, то му вимога позивача про їх стя гнення не підлягає задоволен ню.
Статтею 4-7 Господарського п роцесуального кодексу Украї ни встановлено, що судове ріш ення приймається суддею за р езультатами обговорення усі х обставин справи.
Приймаючи до уваги встанов лені колегією суддів фактичн і обставини, у позові ОСОБА _4 слід відмовити повністю.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуаль ного кодексу України поклада ються на позивача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 99, 101 - 105 Госп одарського процесуального к одексу України, колегія судд ів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу задо вольнити частково.
Рішення господарського с уду Одеської області від 29.04.2009 р оку по справі № 6/36-09-1221 - скасувати .
У позові ОСОБА_4 - відм овити.
Постанова набирає законн ої сили з дня її проголошення та може бути оскаржена в каса ційному порядку.
Головуючий суддя: Т.Я. Гладишева
Суддя: Я.Ф. Савицький
Суддя: О.Т. Лавренюк
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2009 |
Оприлюднено | 20.12.2010 |
Номер документу | 6331648 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Гладишева Т.Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні