ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" грудня 2016 р.Справа № 923/903/16 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Петрова М.С.
суддів: Разюк Г.П., Принцевської Н.М.
(Склад судової колегії змінено відповідно до розпорядження в. о. керівника апарату суду № 944 від 02.12.2016 року щодо повторного автоматизованого розподілу справи у зв'язку з перебуванням судді - члена колегії Колоколова С.І. у відпустці з 05.12.2016 по 13.12.2016)
при секретарі судового засідання: Полінецькій В.С
за участю представників сторін:
від прокуратури: ОСОБА_1, посвідчення № 035121, дата видачі : 13.08.15;
від позивача ОСОБА_2 сільської ради Олешківського району Херсонської області: не з'явився, про час та місце судового засідання належним чином повідомлений;
від позивача ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Херсонській області: ОСОБА_4, довіреність № 32-21-0.4-80/2-16, дата видачі : 05.01.16;
від відповідача: не з'явився, про час та місце судового засідання належним чином повідомлений
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю фірма "Гінтарас" ЛТД
на рішення господарського суду Херсонської області від 13.09.2016р.
по справі № 923/903/16
за позовом Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі ОСОБА_2 сільської ради Олешківського району Херсонської області, в особі ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Херсонській області
до ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю фірма "Гінтарас" ЛТД
за участю прокурора відділу прокуратури Херсонської області
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
В С Т А Н О В И В :
19.08.2016р. заступник керівника Новокаховської місцевої прокуратури звернувся до господарського суду Херсонської області із позовом в інтересах держави в особі позивачів ОСОБА_2 сільської ради Олешківського району Херсонської області та ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Херсонській області до ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю фірми "Гінтарас" ЛТД (далі по тексту ТОВ "Гінтарас" ЛТД) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 18.04.1997 р., укладеного між Казачелагерською сільською радою Цюрупинського району та ТОВ "Гінтарас" ЛТД , зареєстрованого у книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 18.04.1997р. за №1, виклавши пункт 2.1 Договору в наступній редакції:
«Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік»;
- замінити за текстом договору сторону договору оренди землі, виклавши Орендодавцем земельної ділянки ОСОБА_6 управління Держгеокадастру у Херсонській області, ідентифікаційний код 39766281, вул. 40 Жовтня, 136-а, м. Херсон замість Казачелагерської сільської ради Цюрупинського району.
Крім того, позивач просив стягнути з відповідача судові витрати.
Позовні вимоги щодо необхідності внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), укладеного 18.04.1997 р. між ОСОБА_2 сільською радою та ТОВ "Гінтарас" ЛТД в частині встановлення орендної плати у розмір 3% від нормативної грошової оцінки заступник керівника Новокаховської місцевої прокуратури пов'язує з тим, що 01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України, вимогами підпункту 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 якого змінено та зазначено, що розмір орендної плати не може бути менше 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Щодо вимоги позивача про внесення змін до вказаного договору, в частині заміни сторони договору, а саме Орендодавця земельної ділянки з ОСОБА_2 сільської ради Цюрупинського району на ОСОБА_6 управління Держгеокадастру, то вона обґрунтована тим, що відповідно до вимог ч. 4 ст. 122 ЗК України на даний час розпорядником земель, що перебувають в оренді відповідача на території Херсонської області є ОСОБА_6 управління Держеокадастру у Херсонській області .
Рішенням господарського суду Херсонської області від 13.09.16 р. (суддя Ситюк В.Г.) позов Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі ОСОБА_2 сільської ради Олешківського району Херсонської області, в особі ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Херсонській області задоволено. Внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 18.04.1997 року, укладеного між ОСОБА_2 сільською радою Цюрупинського району Херсонської області та ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю фірмою "Гінтарас" ЛТД, м. Херсон, який зареєстровано у книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 18.04.1997 р. за № 1, виклавши пункт 2.1 договору в наступній редакції - "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік" та зазначивши за текстом договору орендодавцем земельної ділянки ОСОБА_6 управління Держгеокадастру у Херсонській області, м. Херсон, замість ОСОБА_2 сільської ради Цюрупинського району Херсонської області. Стягнуто з ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю фірми "Гінтарас" ЛТД на користь прокуратури Херсонської області 1378 грн. витрат по сплаті судового збору.
Суд дійшов висновку щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині встановлення орендної плати у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки з огляду на те, що договір оренди земельної ділянки від 18.04.1997 р. є договором оренди земельної ділянки державної власності, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Також суд здійснив заміну в тексті договору оренди сторони - орендодавця земельної ділянки та зазначив орендодавцем земельної ділянки замість ОСОБА_2 сільської ради Цюрупинського району Херсонської області - ОСОБА_6 управління Держгеокадастру у Херсонській області, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, на даний час останнє є розпорядником земель, що перебувають у користуванні відповідача.
Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю фірма "Гінтарас" ЛТД через господарський суд Херсонської області звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Херсонської області від 13.09.16 р. та прийняти нове в якому відмовити у внесенні змін до Договору на право постійного користування землею від 18.04.1997р., зареєстрованого у книзі записів договорів на право тимчасового користування землею за №1 від 18.04.1997р. в частині розміру орендної плати, залишивши п. 2.1 договору без змін.
В обґрунтування апеляційної скарги скаржник посилається на те, що умовами укладеного між сторонами договору не передбачена можливість зміни його положень, а тому ні орендодавець, ні орендар не ініціювали внесення змін до договору.
На думку скаржника внесення змін Податкового кодексу та встановлення кодексом мінімальної орендної плати не є підставою для внесення змін до договору, оскільки Податковий кодекс не зобов'язує приводити у відповідність всі відносини, що виникли до його прийняття.
Скаржник звертає увагу на те, що в рішенні суду першої інстанції (в резолютивній частині) неправильно вказано реквізити договору. Замість Договору на право тимчасового користування землею від 18.04.1997 року, зареєстрованого у книзі записів договорів на право тимчасового користування землею за №1 від 18.04.1997 року вказано договір оренди земельної ділянки від 18.04.1997 р.
Крім того, скаржник погоджується з висновком суду 1 інстанції щодо внесення змін до договору на право тимчасового користування землею від 18.04.1997 року, зареєстрованого у книзі записів договорів на право тимчасового користування землею за №1 від 18.04.1997 в частині заміни Орендодавця, але зазначає що в резолютивній частині оскаржуваного рішення не прийнято рішення із вказаної вимоги позивача.
Позивач ОСОБА_6 управління Держгеокадастру у Херсонській області у відзиві на апеляційну скаргу просило залишити її без задоволення, а рішення місцевого господарського суду без змін, вважаючи його обґрунтованим та таким, що відповідає наявним матеріалам справи і чинному законодавству.
Позивач ОСОБА_2 сільська рада Олешківського району Херсонської області та відповідач в судові засідання не з'явились, хоча були належним чином повідомлені про час і місце судових засідань, про причини неявки не повідомили, клопотання про відкладення розгляду апеляційної скарги не заявляли, тобто без поважних причин не скористались своїм правом на участь у судових засіданнях, тому апеляційна скарга розглянута за відсутністю їх представників.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, вислухавши пояснення представників прокуратури та позивача - ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Херсонській області, перевіривши правильність юридичної оцінки судом першої інстанції встановлених фактичних обставин справи і застосування норм матеріального та процесуального права, судова колегія приходить до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи між ОСОБА_2 сільською радою Херсонської області та відповідачем ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю фірмою "Гінтарас" ЛТД, 18.04.1997р. укладено договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди).
Відповідно до умов договору ОСОБА_2 сільська рада народних депутатів на підставі рішення виконкому ОСОБА_2 сільської ради народних депутатів від 09.04.1197р. №34 надає, а фірма «Гінтарас» ЛТД приймає в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 109,04 га, в тому числі: ріллі 5,53га, садів 26,77га, виноградників 68,31га, госпшляхів 5,38га, лісосмуг 0,92га, госпдворів 2,13га.
Згідно п.1.2 земельна ділянка надається на умовах оренди строком на 49 років.
Договір зареєстровано у книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 18.04.1997 р. за № 1.
Згідно п. 2.1 вказаного договору, плата за землю вноситься землекористувачем щорічно у вигляді орендної плати у розмірі земельного податку згідно оцінки землі на рахунок № 11130907 не пізніше 15 серпня за звітний період .
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (набув чинності з 01.04.2014р.) введено в дію зміни до п. п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, відповідно до яких розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 % нормативної грошової оцінки.
На підставі зазначено 06.06.2014 р. та 15.08.2014 р. відділом Держземагенства у Цюрупинському районі Херсонської області надіслано відповідачу пропозиції щодо внесення змін до договору оренди землі, які позитивних наслідків не дали.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» №5245-VI від 06.09.2012р., який набрав чинності з 01.01.2013р., землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими. Землі розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності чи на яких розташовані об'єкти нерухомого майна комунальної власності, є землями державної власності.
Згідно із п.4 ст. 122 Земельного кодексу України (зміни до якого внесено на підставі вищевказаного закону) розпорядником земель сільськогосподарського призначення державної власності є центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи. Таким органом у Херсонській області є ОСОБА_6 управління Держгеокадастру України в Херсонській області.
Враховуючи, що згідно умов діючого договору орендодавцем є ОСОБА_2 сільська рада, а розпорядником земель на теперішній час є ОСОБА_6 управління Держгеокадастру України в Херсонській області, при цьому останнім не вжито належних заходів для внесення змін до договору в частині зміни орендодавця, а також враховуючи те, що у вказаному договорі розмір орендної плати визначено нижче розміру встановленого законодавством України прокуратурою району було вжито заходів прокурорського реагування представницького характеру шляхом звернення до суду з позовом про внесення змін до Договору на право постійного користування землею від 18.04.1997р.
При цьому відповідач визнав позовні вимоги в частині заміни сторони договору - орендодавця ОСОБА_2 сільської ради на ОСОБА_6 управління Держгеокадастру, а тому суд 1 інстанції правомірно в тексті договору здійснив заміну та зазначив орендодавцем земельної ділянки замість ОСОБА_2 сільської ради Цюрупинського району Херсонської області - ОСОБА_6 управління Держгеокадастру у Херсонській області враховуючи, що відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, на даний час останнє є розпорядником земель, що перебувають у користуванні відповідача.
Щодо вимоги позивача про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею ( в тому числі на умовах оренди) укладеного 18.04.1997 р. між ОСОБА_2 сільською радою та ТОВ "Гінтарас" ЛТД в частині встановлення орендної плати у розмір 3% від нормативної грошової оцінки, то судова колегія зазначає наступне.
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
За змістом ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
Згідно зі ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
З 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України (далі ПК України), який, відповідно до пункту 1.1 статті 1 регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, і, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За змістом підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 ПК України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 цього ж Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності. Отже, ПК України визначив обов'язок й орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (пункт 288.1 статті 288 ПК України). Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом.
Підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 зазначеного Кодексу встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2 зазначеного пункту).
Згідно з п. 2.18 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин (зі змінами та доповненнями) вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 Цивільного кодексу України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору.
Як зазначено у пункті 2.19 тієї ж постанови, у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Отже, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, що, в свою чергу, свідчить про наявність підстав для перегляду розміру орендної плати - у разі законодавчої зміни її граничного розміру, а тому мінімальний розмір орендної плати за вказаним договором на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) укладеним між від повинен становити 3 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.
Аналогічна правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 20.11.2012 року у справі № 28/5005/640/2012, з якої вбачається, що встановлення ст. 288 Податкового кодексу України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.
Враховуючи вищенаведене суд апеляційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду про підставність позовних вимог про внесення змін до п. 2.1 Договору на право тимчасового користування землею від 18.04.1997 року, зареєстрованого у книзі записів договорів на право тимчасового користування землею за №1 від 18.04.1997, а саме: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік".
При цьому, судова колегія вважає не правомірним посилання скаржника не те, що судом 1 інстанції в резолютивній частині оскаржуваного рішення не прийнято рішення щодо внесення змін до договору на право тимчасового користування землею від 18.04.1997 року, зареєстрованого у книзі записів договорів на право тимчасового користування землею за №1 від 18.04.1997 в частині заміни Орендодавця, оскільки в резолютивній частині рішення правомірно визначено: «зазначити за текстом договору орендодавцем земельної ділянки ОСОБА_6 управління Держгеокадастру у Херсонській області, м. Херсон, замість ОСОБА_2 сільської ради Цюрупинського району Херсонської області).
Доводи скаржника про те, що в рішенні суду першої інстанції (в резолютивній частині) неправильно вказано реквізити договору, а саме замість Договору на право тимчасового користування землею ( втому числі на умовах оренди) від 18.04.1997 року вказано договір оренди земельної ділянки від 18.04.1997 р. не заслуговують на увагу, оскільки по суті спірний договір і є договором оренди земельної ділянки.
Інші доводи апеляційної скарги ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю фірма "Гінтарас" ЛТД судова колегія не приймає до уваги з підстав, наведених вище у мотивувальній частині цієї постанови.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія дійшла висновку про залишення апеляційної скарги ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю фірма "Гінтарас" ЛТД
без задоволення, а рішення господарського суду Херсонської області від 13.09.16 р. - без змін.
Відповідно до ст.49 ГПК України судовий збір, сплачений при подачі апеляційної скарги, покладається на скаржника.
Керуючись ст.ст. 49, 99, 101-105 ГПК України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю фірма "Гінтарас" ЛТД залишити без задоволення, рішення господарського суду Херсонської області від 13.09.16 р. - без змін.
Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено в касаційному порядку.
Повний текст постанови складено 09.12.2016 р.
Головуючий суддя Петров М.С.
Суддя Разюк Г.П.
Суддя Принцевська Н.М.
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2016 |
Оприлюднено | 16.12.2016 |
Номер документу | 63405002 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Петров М.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні