Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.12.2016 селище Оржиця
Оржицький районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Гришка О.Я.
при секретарі - Федорині А.А.
з участю представника позивача - адвоката ОСОБА_1,
представника відповідача СТОВ «Селецька» - ОСОБА_2,
розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4, Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Селецька», третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: відділ Держгеокадастру в Оржицькому районі, про визнання договору оренди землі недійсним,-
в с т а н о в и в:
Позивач фізична особа-підприємець ОСОБА_3 01.08.2016 року звернувся до Оржицького районного суду Полтавської області з позовом до ОСОБА_4, Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Селецька» про визнання договору оренди землі недійсним та зобов'язання скасувати державну реєстрацію права оренди землі.
В позовній заяві ОСОБА_3 зазначено, що 24.06.2011 року позивач як фізична-особа підприємець та відповідач ОСОБА_4, власник земельної ділянки площею 3,25 га, кадастровий номер якої 5323685900:00:002:0162, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Селецької сільської ради Оржицького району Полтавської області, уклали договір оренди землі строком на п'ять років, який був зареєстрований посадовою особою відділу Держкомзему у Оржицькому районі ОСОБА_5 26.06.2012 року за №532368594003520.
Пунктом 8 вищевказаного договору сторони домовилися про переважне перед іншими орендарями право позивача на укладення договору оренди на новий строк після закінчення строку його дії при умові, що орендар (позивач) не пізніше ніж за 90 днів до його закінчення письмово повідомить орендодавця (відповідача) про намір продовжити його дію.
Позивач вказує, що прийнявши 24.06.2011 року за актом-прийому земельну ділянку, що належить ОСОБА_4, межі якої встановлені актом від 18.04.2011 року, він приступив до її використання. 22.03.2016 року, за 92 дня до закінчення строку дії договору оренди, позивач письмово повідомив ОСОБА_4 про намір продовжити дію договору на той же самий строк і на тих же умовах та надав проект додаткової угоди. Отримавши повідомлення та проект додаткової угоди, погодившись з пропозицією позивача, відповідач ОСОБА_4 24.06.2016 року уклав з позивачем додаткову угоду на десять років, якою продовжено строк дії основного договору оренди до 24 червня 2026 року.
З метою реєстрації вказаної додаткової угоди позивач звернувся до відділу Держгеокадастру в Оржицькому районі з проханням надати витяг з Державного земельного кадастру про орендовану ним земельну ділянку та до Оржицької райдержадміністрації про державну реєстрацію права на її оренду, подавши відповідні документи.
Як вказує позивач, завідувач сектору державного земельного кадастру відділу Держгеокадастру в Оржицькому районі ОСОБА_5, надала позивачу ОСОБА_6 з Держземкадастру про те, що спірну земельну ділянку з 18.09.2014 року орендує Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Селецька», право на яку зареєстроване 18.09.2014 року, договір укладено строком на 10 років. ОСОБА_7, посадова особа Оржицької райдержадміністрації, усно відмовила в реєстрації речового права позивачу, оскільки таке право зареєстроване за СТОВ «Селецька».
Посилаючись на вищевикладені обставини (з урахуванням уточнених позовних вимог), позивач просив визнати недійсним договір оренди земельної ділянки ОСОБА_4, площею 3,25 га, кадастровий номер -5323685900:00:002:0162, що знаходиться на території Селецької сільської ради Оржицького району Полтавської області, укладений ним 11.09.2014 року з СТОВ «Селецька», на підставі якого 18.09.2014 року державним реєстратором реєстраційної служби Оржицького районного управління юстиції Полтавської області ОСОБА_8 зареєстровано право оренди земельної ділянки строком на 10 років.
Ухвалою суду 22.08.2016 року відділ Держгеокадастру в Оржицькому районі Полтавської області був залучений до участі в розгляді справи в якості третьої особи, що не заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору.
В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали в повному обсязі, в своїх поясненнях посилалися на обставини, викладені в позовній заяві, просили суд позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлявся про розгляд справи.
Представник відповідача СТОВ «Селецька» позов не визнав та вказав, що СТОВ «Селецька» запропонувало ОСОБА_4 більш вигідні умови оренди його земельної ділянки, ніж позивач. Тому, зазначив представник СТОВ «Селецька», ОСОБА_4 на законних підставах уклав зі СТОВ «Селецька» договір оренди належної йому земельної ділянки, ні при укладенні договору, ні при державній реєстрації відповідного речового права вимоги законодавства порушені не були. Таким чином представник відповідача стверджує, що підстав для визнання цього договору недійсним немає.
Представник третьої особи - відділу Держгеокадастру в Оржицькому районі Полтавської області в судове засідання не з'явився, направив до суду клопотання про розгляд справи без участі їх представника.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, відповідача, представника відповідача, показання свідків, дослідивши докази і давши їм належну оцінку, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що між ОСОБА_4 та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 24 червня 2011 року було укладено договір оренди земельної ділянки, площею 3,25 га, кадастровий номер - 5323685900:00:002:0162, відповідно до якого ОСОБА_4 надав у строкове платне користування позивачу земельну ділянку сільськогосподарського призначення, що належить йому на праві приватної власності згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку та яка знаходиться на території Селецької сільської ради Оржицького району Полтавської області. Даний договір зареєстровано у відділі Держкомзему у Оржицькому районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26 червня 2012 року за номером 532368594003520. Відповідно п. 8 зазначеного Договору, договір укладено на п'ять років. Цим же пунктом договору визначено, що після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Приймання-передача вказаної земельної ділянки зафіксована у додатках до договору оренди (акт приймання-передачі) (а.с. 6-10).
11 вересня 2014 року між СТОВ «Селецька» та ОСОБА_4 (орендодавець) укладено договір оренди землі, який зареєстрований реєстраційною службою Оржицького районного управління юстиції Полтавської області 18.09.2014 року на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 15871239, від 18.09.2014 року. За умовами вказаного договору орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, загальною площею 3,25 га, кадастровий номер - 5323685900:00:002:0162. Відповідно до пункту 7 цей договір укладено на 10 років. Приймання-передача вказаної земельної ділянки зафіксована у додатках до договору оренди (акт приймання-передачі).
З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №64458360 від 27.07.2016 року вбачається, що в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстроване право оренди СТОВ «Селецька» на земельну ділянку, що належить ОСОБА_4, згідно договору оренди землі б/н від 11 вересня 2014 року, укладеного між ОСОБА_4 та СТОВ «Селецька» (кадастровий номер земельної ділянки 5323685900:00:002:0162). Відомості про реєстрацію права оренди даної земельної ділянки іншим орендарем в реєстрі відсутні (а.с. 16).
Свідок ОСОБА_9 в судовому засіданні показав, що ОСОБА_4 укладав договір оренди землі зі СТОВ «Селецька» добровільно без примусу, що ОСОБА_4 сам шукав суб'єктів господарювання для того щоб улести з ними договір оренди належної йому земельної ділянки.
Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні показала, що обставин видачі витягу з ДЗК щодо земельної ділянки ОСОБА_4, який був необхідний для реєстрації договору оренди між ОСОБА_4 та СТОВ «Селецька», вона не пам'ятає.
Свідок ОСОБА_8 в судовому засіданні показав, що перед тим як зареєструвати за СТОВ «Селецька» право оренди земельної ділянки ОСОБА_4, він перевірив речові права на даний об'єкт майна, ніяких обмежень щодо реєстрації права оренди ним виявлено не було.
Частиною четвертою статті 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Згідно із частиною першою статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).
Частиною другої статті 792 ЦК України передбачено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом. Законом України «Про оренду землі» визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.
Відповідно до статей 5, 13 Закону України «Про оренду землі» під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
Згідно положень ст. 27 Закону України «Про оренду землі» орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється в разі: - закінчення строку, на який його було укладено; - викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; - поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; - смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; - ліквідації юридичної особи-орендаря; - відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; - набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; - припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства). Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Право користування спірною земельною ділянкою у позивача виникло у відповідності до чинного на момент укладення договору оренди законодавства. Спірна земельна ділянка на момент підписання відповідачами договору оренди землі, перебувала у користуванні позивача відповідно до договору оренди від 24 червня 2011 року, доказів того, що цей договір на момент його підписання чи на момент державної реєстрації відповідного речового права був припинений, розірваний чи визнаний недійсним суду не надано.
Укладаючи з СТОВ «Селецька» спірний договір оренди б/н від 11.09.2014 року щодо земельної ділянки, площею 3,25 га (кадастровий номер 5323685900:00:002:0162), розташованої на території Селецької сільської ради Оржицького району Полтавської області, за відсутності права на одностороннє розірвання діючого на той час договору оренди від 24.06.2011 року з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 та відсутності підстав для розірвання даного договору з інших передбачених підстав, відповідач ОСОБА_4 діяв з порушенням вимог закону та положень договору, чим порушив права та інтереси позивача, як законного орендаря.
Статтею 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Згідно ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Таким чином, оспорюваний договір оренди землі, укладений 11 вересня 2014 року між СТОВ «Селецька» та ОСОБА_4 щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, загальною площею 3,25 га, кадастровий номер - 5323685900:00:002:0162 , розташованої на території Селецької сільської ради Оржицького району Полтавської області, підлягає визнанню недійсним, оскільки його зміст суперечить вимогам цивільного законодавства та порушує права фізичної особи-підприємця ОСОБА_3.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 203, 215, 626, 792 ЦК України, ст. 124 Земельного кодексу України, ст.ст. 3, 10, 11, 60, 88, 179, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 5, 13, 31 Закону України «Про оренду землі», суд,-
в и р і ш и в:
1. Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4, Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Селецька», третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: відділ Держгеокадастру в Оржицькому районі, про визнання договору оренди землі недійсним - задовольнити.
2. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки ОСОБА_4, площею 3,25 га, кадастровий номер 5323685900:00:002:0162, що знаходиться на території Селецької сільської ради Оржицького району Полтавської області, укладений ним 11.09.2014 року з СТОВ «Селецька», на підставі якого 18.09.2014 року державним реєстратором Реєстраційної служби Оржицького районного управління юстиції Полтавської області ОСОБА_8 зареєстроване право оренди земельної ділянки строком на 10 років.
Апеляційна скарга до апеляційного суду Полтавської області подається протягом десяти днів після проголошення рішення. Особи, які брали участь в справі, але не були присутні у судовому засіданні під час розгляду справи, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повне рішення складене 16.12.2016 року.
Суддя
Суд | Оржицький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2016 |
Оприлюднено | 20.12.2016 |
Номер документу | 63459604 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Оржицький районний суд Полтавської області
Гришко О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні