ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.08.10 Справа № 27/144/10
Суддя Дроздова С.С.
За позовом: Запорізької районної державної адміністрації, м. Запоріжжя
до: Гаражно-експлуатаційного кооперативу «Хортицький-17» , м. Запоріжжя
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору : Долинська сільська рада Запорізького району Запорізької області, с. Долинське Запорізького району Запорізької області
про усунення перешкод в користуванні та розпорядженні земельною ділянкою загальною площею 0,62312
Суддя Дроздова С.С.
Представники :
Від позивача: ОСОБА_1., на підставі довіреності №01-07/0211 від 25.02.2010р.
Від відповідача: ОСОБА_2, на підставі довіреності № 100/01 від 30.03.2010 р.
Від третьої особи: ОСОБА_3, на підставі довіреності б/н від 11.06.2010 р.
Відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України, у судовому засіданні 19.08.2010 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Запорізька районна державна адміністрація, м. Запоріжжя звернулась до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Гаражно-експлуатаційного кооперативу «Хортицький-17» , м. Запоріжжя, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Долинська сільська рада Запорізького району Запорізької області, с. Долинське Запорізького району Запорізької області про усунення перешкод в користуванні та розпорядженні земельною ділянкою загальною площею 0,62312, яка знаходиться за межами населеного пункту с. Хортиця Долинської сільської ради уздовж вулиці Дорошенка та вулиці Калнишевського шляхом звільнення та повернення земельної ділянки гаражно-експуатаційним кооперативом «Хортицький-17» Запорізькій районній державній адміністрації з приведенням земельної ділянки у придатний для використання стан, включаючи знесення самовільно побудованих споруд.
Ухвалою господарського суду від 01.07.2010 р. порушено провадження у справі № 27/144/10 та призначено судове засідання на 28.07.2010 р.
Ухвалою суду від 28.07.2010 р. розгляд справи відкладався, на підставі ст. 77 ГПК України, у зв'язку з неявкою у судове засідання третьої особи та для надання сторонами додаткових доказів. Судове засідання призначено на 16.08.2010 р.
У судовому засіданні, відкритому 16.08.2010 р. оголошувалася перерва на підставі статті 77 ГПК України до 19.08.2010 р., з метою надання сторонами додаткових доказів у справі.
19.08.2010 р. продовжено судовий розгляд справи № 27/144/10.
19.08.2009 р. до початку розгляду справи представники сторін заявили письмове клопотання щодо відмови від здійснення технічної фіксації судового процесу.
Головуючим суддею оголошено яка справа розглядається, склад суду, та роз'яснено представникам сторін, які прибули в судове засідання, його права, у тому числі право заявляти відводи.
Відводів складу суду не заявлено.
У судовому засіданні, відкритому 19.08.2010 р., позивач підтримав позовні вимоги на підставах, викладених у позовній заяві.
Відповідач проти позову заперечив, про що свідчить письмовий відзив, наданий у судовому засіданні, відкритому 28.07.2010 р.
Третя особа підтримала позовні вимоги позивача та надала письмові пояснення, які додані до матеріалів справи.
Проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, вислухавши представників позивача, відповідача та третьої особи, суд вважає вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, способами захисту цивільних прав та інтересів може бути -визнання права.
Господарським судом встановлено , що 05.03.1999 р. між Долинською сільською радою Запорізького району Запорізької області та Гаражно-експлуатаційним кооперативом «Хортицький-17» укладено договір на право тимчасового користування землею.
Відповідно до п. 1.1 договору Долинська сільська рада на підставі рішення № 8 від 24.12.1998 р. надає, а відповідач приймає в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 0,4га строком на 10 років для будівництва та обслуговування капітальних та металевих гаражів.
Строк дії договору оренди земельної ділянки встановлений 10 років, починаючи з дати його реєстрації -з 05.03.1999 р.
Стаття 1 Земельного кодексу України відтворює ст.14 Конституції України, за якою земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Цінність землі як національного багатства полягає в її багатофункціональному призначенні.
Земля є насамперед територією держави України, яка відмежовується кордонами від інших держав. Земля як територія держави є ознакою її цілісності, на яку поширюється суверенітет українського народу як носія незалежності і самостійності. Виходячи з цих конституційних положень, земля як територія держави є об'єктом права власності Українського народу.
Юридичне значення мають правовідносини, під якими розуміються суспільні відносини, врегульовані правом, учасники яких наділені суб'єктивними правами і юридичними обов'язками. У правовідносинах конкретизуються приписи правових норм, які визначають права та обов'язки конкретних осіб, органів, організацій. Елементами земельних правовідносин є право володіння, право користування і право розпорядження землею (земельною ділянкою). Згідно з Конституцією України (статті 14) суб'єктами земельних відносин є особи, які можуть набувати право власності на землю. Це громадяни, юридичні особи і держава. Згідно зі ст.142 Конституції України право на землю комунальної власності належить територіальним громадам.
Відповідно до ст.152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.
Згідно з ст.79 Земельного кодексу України земельна ділянка -це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту с. Хортиця Долинської сільської ради, в контурі 751, 730, а отже відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів здійснюють відповідні органи виконавчої влади. Як передбачено ст. 176 ЗК України, межі адміністративно-територіальних утворень посвідчуються державним актом України. Форма та порядок видачі державного акта України на межі адміністративно-територіального утворення встановлюються Верховною Радою України.
Тобто, рішення про встановлення меж Запорізького району Запорізької області посвідчується державним актом України у порядку встановленому Верховною Радою
України.
Рішення про встановлення меж с. Хортиця приймається Запорізькою обласною радою за поданням Долинської сільської ради.
Таких рішень в матеріалах справи не має, тому Запорізька районна державна адміністрація, як і Долинська сільська рада не має ніяких підстав стверджувати, що спірна земельна ділянка знаходиться в межах Запорізького району, чи в межах с. Хортиця, Запорізького району.
В матеріалах справи міститься схема розташування с. Хортиця, а також відповідних територій Запорізького району та міста Запоріжжя, що межують між собою, яка не дозволяє точно визначити межі цих адміністративно-територіальних утворень, а також компетенцію державного органу, який має розпоряджатися спірною земельною ділянкою.
Таким чином, єдиним належним доказом меж території Запорізького району Запорізької області чи міста Запоріжжя, та наявності на ній гаражів ОГК Хортицький-17 може бути лише державний акт України на межі адміністративно-територіального утворення.
Як стверджує представник 3-особи, земельна ділянка територіальної громади Долинської сільської ради загальною площею 0,6312га знаходиться в межах населеного пункту с. Хортиця Долинської сільської ради уздовж вулиці Дорошенка та вулиці Калнишевського.
Разом з тим, із укладеного сторонами договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 05.03.1999р. неможливо встановити місцезнаходження земельної ділянки, додатки до договору сторони не надали.
Постановою Верховної Ради України № 772-V1 від 18.12.2008р. присвоєно новоутвореному населеному пункту Запорізького району Запорізької області найменування -село Хортиця. Саме цим фактом Долинська сільська рада обґрунтовує позовні вимоги про звільнення земельної ділянки на її користь.
Як слідує із ОСОБА_3 перевірки дотримання вимог земельного законодавства, складеного Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Запорізькій області від 04.03.2009р., обслуговуючим гаражним кооперативом «Хортицький-17» самовільно зайнята та використовується земельна ділянка площею 0,2312 га, розташована на території Долинської сільської ради (землі лісогосподарського призначення), за межами населених пунктів, поблизу з вул. Дорошенка м. Запоріжжя.
Відповідно до повідомлення № 0833/01-17 від 22.03.2010р. Запорізька обласна рада рішення щодо встановлення меж с. Хортиця не приймала.
Згідно з листом № 01-08-21/2005 від 16.04.2010р. Головного управління Держкомзему у Запорізькій області межі населеного пункту с. Хортиця Запорізького району Запорізької області не встановлювалися.
Загальні засади організації та порядку встановлення або зміни уповноваженими органами влади меж населених пунктів України визначається Методичними рекомендаціями з розробки проекту землеустрою щодо встановлення або зміни меж населеного пункту (затв. наказом Держкомзему від 10.07.2008 р. № 165). До набрання чинності названими Методичними рекомендаціями дане питання регулювалось Технічними вказівками по складанню проектів встановлення меж сільських населених пунктів, які схвалені науковою радою Українського науково-дослідного і проектно вишукувального інституту по землеустрою 11 жовтня 1991 року (протокол № 5) і затверджені Держкомземом України 30.10.1991 р., відповідно до якого проект землеустрою щодо встановлення або зміни меж населеного пункту розробляється в такому порядку: підготовчі роботи; розробка проекту; затвердження проекту шляхом прийняття рішення щодо встановлення або зміни меж населеного пункту; розроблення технічної документації щодо встановлення або зміни меж населеного пункту; розробка технічної документації щодо складання Державного акта на межу населеного пункту.
Встановлення меж населеного пункту вважається таким, що відбулося, після встановлення меж в натурі (на місцевості) та внесення відомостей про це до державного земельного кадастру.
Надані позивачем у справі та Долинською сільською радою документи на підтвердження права розпорядження спірною земельною ділянкою, а саме -планово-картографічні матеріали, не є належним доказом встановлення меж земельної ділянки населеного пункту.
Таким чином, всупереч ст.ст.33,34 ГПК України позивачем не доведено, що земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту с. Хортиця Долинської сільської ради, і позивач має право вимагати усунення перешкод в користуванні, розпорядженні та володінні земельною ділянкою площею 0,6312 га.
Згідно з пунктами 2.2, 10.1, 10.3 Статуту обслуговуючого гаражного кооперативу "Хотицький-17" предметом діяльності кооперативу є будівництво та експлуатація гаражів членів кооперативу; технічне обслуговування та ремонт автомобілів членів кооперативу. Для досягнення мети своєї діяльності кооператив набуває та використовує майно, фінансові та інші ресурси. Спільною власністю кооперативу є належні йому електромережі, водопостачальні споруди, телефонні мережі, огорожі та інші споруди, придбані за рахунок коштів кооперативу. Приватною власністю члена кооперативу є майно та матеріальні цінності, створені або придбані за рахунок особистих коштів чи особистою працею члена кооперативу, приватизована ним земельна ділянка, будівлі.
Ні позивачем, ні відповідачем не надано доказів на підтвердженні того, що об'єкти (згідно з переліком) на спірній земельній ділянці були побудовані саме кооперативом (відповідачем) за власні кошти, є його власністю, а не власністю окремих фізичних осіб -членів кооперативу, та що саме відповідач має усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою шляхом знесення гаражів.
Запорізькою районною державною адміністрацією пред'явлено по суті негаторний позов, який є вимогою власника усунути порушення у здійсненні його права, які не пов'язані з позбавленням володіння майном. Тобто, негаторний позов пред'являється у випадках, коли власник має свою річ у володінні, але дії інших осіб перешкоджають йому вільно її використовувати або розпоряджатися нею тим чи іншим способом. Підставою негаторного позову є належне право позивача користуватися і розпоряджатися майном та факти, які підтверджують дії відповідача у створенні позивачеві перешкод щодо здійснення ним цих правомочностей. В даному випадку таких підстав немає.
Відповідно до ч. 5 ст. 55 Конституції України кожен має право будь-якими, не забороненими законом засобами, захищати свої права від порушень. Враховуючи це, а також положення статті 19 Конституції України, власник вправі звернутись за захистом своїх прав у будь-який спосіб, не заборонений законом.
Враховуючи вищевикладене, пояснення представників сторін та наявні матеріали справи, господарський суд дійшов висновку щодо відмови у задоволенні позову.
Судові витрати: державне мито України та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають віднесенню на позивача.
Керуючись ст.ст. 22,27, 49, 82 - 85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог відмовити.
(Рішення оформлено відповідно до вимог ст. 84 ГПК України та підписано 21.08.2010р.)
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя С.С. Дроздова
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 19.08.2010 |
Оприлюднено | 03.01.2017 |
Номер документу | 63759506 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Дроздова С.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні