Рішення
від 24.01.2017 по справі 369/8166/16-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 369/8166/16-ц Головуючий у І інстанції Ковальчук Л. М. Провадження № 22-ц/780/502/17 Доповідач у 2 інстанції ОСОБА_1 Категорія 56 24.01.2017

РІШЕННЯ

Іменем України

24 січня 2017 року м. Київ

Колегія суддів судової палати у цивільних справах

Апеляційного суду Київської області в складі:

Головуючого судді Фінагєєва В.О.,

суддів Ігнатченко Н.В., Яворського М.А.,

за участю секретаря Нагорної Г.О.,

розглянувши в судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2, який діє в інтересах ОСОБА_3, ОСОБА_4 на рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 20 жовтня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2, який діє в інтересах ОСОБА_3, ОСОБА_4, до Публічного акціонерного товариства Київобленерго , третя особа - Гореницька сільська рада Києво-Святошинського району Київської області про визнання незаконною відмови в укладенні договору та визнання договору укладеним, -

В С Т А Н О В И Л А:

У вересні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом в інтересах дітей ОСОБА_3, ОСОБА_4 та просив визнати відмову ПАТ Київобленерго в укладенні договору про приєднання до електричних мереж та видачі технічних умов стандартного приєднання незаконною; визнати укладеним між позивачем та ПАТ Київобленерго договір про приєднання до електричних мереж.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2, як законний представник своїх малолітніх дітей, є власником земельної ділянки та жилого будинку, які розташовані по вул. І. Кочерги, 1 в с. Гореничі, Києво-Святошинського району Київської області. Будівництво вказаного будинку проводилось у відповідності до вимог Закону України Про регулювання містобудівної діяльності , що підтверджується повідомленням про початок виконання будівельних робіт. 22 січня 2016 року з метою електрифікації земельної ділянки ОСОБА_2 звернувся до відповідача, однак замість підписання договору про приєднання електроустановок до електричних мереж та отримання технічних умов, електропостачальник відмовив в укладенні відповідного договору через належність земельної ділянки до території, що підлягає комплексній забудові, а також через отримання Гореницькою сільською радою Технічних умов на електрифікацію житлового масиву по вулиці І. Кочерги. Гореницька сільська рада повідомила, що через процес передачі електромереж на баланс ПАТ Київобленерго не має можливості надати дозвіл на приєднання до електромереж. На даний час будинок не приєднаний до електричних мереж.

Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 20 жовтня 2016 року у задоволенні позову ОСОБА_2, який діє в інтересах ОСОБА_3, ОСОБА_4 відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить скасувати рішення суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити. В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач зазначає, що він побудував на належній дітям земельній ділянці житловий будинок. Будівництво житлового будинку проводилося відповідно до Закону України Про регулювання містобудівної діяльності . Електропередавальна організація не має права відмовити замовнику, який має намір приєднати електроустановки до цих мереж, у наданні послуг з приєднання. Укладення договору є обов'язком, а не правом відповідача. ПАТ Київобленерго не має повноважень визначати територію такою, що належить до комплексної забудови, а дії щодо віднесення території до такої, що належить до комплексної забудови, є виключними повноваженнями органів місцевого самоврядування.

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково , виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Судом встановлено, що на підставі договору дарування від 23 липня 2015 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, законним представником яких є ОСОБА_2, належить земельна ділянка площею 0,0609 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 3222482001:01:006:5058, яка розташована за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Гореничі, вул. Кочерги, ділянка 1.

Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 01 липня 2016 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, законним представником яких є ОСОБА_2, належить житловий будинок загальною площею 163,4 кв.м., житловою площею 69,1 кв.м., який розташований за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Гореничі, вул. Кочерги, 1, буд. № 1.

Згідно Декларації про готовність об'єкта до експлуатації серія № КС 142153550570, виданої 21 грудня 2015 року Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області, технічний паспорт серії № б/н, виданий 19 листопада 2015 року, жилий будинок, який розташовано за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Гореничі, вул. Кочерги, 1, буд. № 1 введено в експлуатацію.

ОСОБА_2 звертався до ПАТ Київобленерго із заявою від 22 січня 2016 року, в якій просив приєднати до мережі електроустановки житлового будинку потужністю 15 кВт, ІІІ категорії за надійністю електропостачання, який розташований за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Гореничі, вул. Кочерги, 1, буд. № 1.

Згідно відповіді ПАТ Київобленерго № 05/361-Пр/266 від 05 лютого 2016 року з метою електрифікації вулиць Кочерги, ОСОБА_5 та провулку Каштанового в с. Гореничі Києво-Святошинського району Київської області між ПАТ Київобленерго та Гореницькою сільською радою укладено та діє договір про приєднання до електричних мереж № К-00-15-0774 від 01 липня 2015 року, невід'ємним додатком якого є технічні умови № К-00-15-0774 від 01 липня 2015 року, на приєднання електроустановок житлового будинку. Приєднання вказаних електроустановок житлового будинку за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Гореничі, вул. Кочерги, 1, буд. № 1, буде можливим після належного завершення електрифікації масиву (вул. Кочерги, ОСОБА_5, пров. Каштановий) згідно отриманих Гореницькою сільською радою технічних умов № К-00-15-0774 від 01 липня 2015 року, у порядку та на умовах, передбачених Договором та Правилами.

Ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_2 не надав суду належних доказів щодо можливості підключення до електричних мереж житлового будинку.

Однак, колегія суддів не може повністю погодитися з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Порядок приєднання новозбудованих, реконструйованих чи технічно переоснащених електроустановок регулюється Правилами приєднання електроустановок до електричних мереж , затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 17 січня 2013 року № 32.

Згідно п. 1.3. Правил, електропередавальна організація не має права відмовити в приєднанні до її мереж електроустановки замовника за умови дотримання ним вимог цих правил.

Функції замовника електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, може виконувати суб'єкт, уповноважений згідно положень Закону України Про регулювання містобудівної діяльності .

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 18 Закону України Про електроенергетику проектування та будівництво (нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, технічне переоснащення) об'єктів електроенергетики здійснюються відповідно до законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Згідно ч. 3 ст. 18 Закону України Про електроенергетику розвиток електричних мереж, які перебувають у власності або користуванні електропередавальних організацій, передбачається інвестиційними програмами, схваленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, та фінансується за рахунок коштів, передбачених у тарифах на передачу або розподіл електричної енергії, оплати вартості послуг з приєднання, поворотної фінансової допомоги замовників, банківських кредитів, коштів, залучених з інших джерел, не заборонених законодавством. Кошти, отримані як поворотна фінансова допомога замовників для фінансування робіт з приєднання, обліковуються окремо та використовуються електропередавальною організацією для приєднання електроустановок замовників. Розвиток електричних мереж електропередавальної організації має узгоджуватися з планами забудови відповідної території.

Відповідно до п. 1.2 Правил передбачено, що приєднання електроустановки - це надання електропередавальною організацією послуги замовнику зі створення технічної можливості для передачі (прийняття) у місце приєднання електроустановки замовника відповідної потужності до електричних мереж електропередавальної організації (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 є законним представником своїх дітей, яким належить земельна ділянка та житловий будинок, розташовані по вул. І. Кочерги, 1 в с. Гореничі, Києво-Святошинського району Київської області.

Відмовляючи ОСОБА_2 в укладенні договору про приєднання до електричних мереж та видачі технічних умов стандартного приєднання, ПАТ Київобленерго зазначає, що між ПАТ Київобленерго та Гореницькою сільською радою укладено та діє договір про приєднання до електричних мереж, невід'ємним додатком якого є технічні умови на приєднання електроустановок житлового будинку. Приєднання електроустановок житлового будинку, розташованого по вул. І. Кочерги, 1 в с. Гореничі, Києво-Святошинського району, буде можливим після належного завершення електрифікації масиву (вул. Кочерги, ОСОБА_5, пров. Каштановий). Крім того, відповідач зазначив, що приєднання електроустановок замовника на території, що підлягає комплексній забудові, здійснюється відповідно до умов Правил приєднання електроустановок до електричних мереж.

Однак, така відмова ПАТ Київобленерго є незаконною, виходячи з наступного.

У суді апеляційної інстанції ПАТ Київобленерго визнало ту обставину, що трансформаторна підстанція, до якої ОСОБА_2 просить приєднати житловий будинок та електричні мережі наявні біля будинку позивача належить відповідачу, а тому останній, як електропередавальна організація не мав права відмовляти позивачу в приєднанні його будинку до мережі.

Згідно п. 1.2. Правил приєднання електроустановок до електричних мереж термін стандартне приєднання визначається як приєднання електроустановки (крім електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії) замовника до діючих мереж електропередавальної організації на відстань, що не перевищує 300 метрів по прямій лінії від місця забезпечення потужності до місця приєднання, яке диференціюється за ступенем потужності об'єкта замовника: перший ступінь - до 16 кВт включно; другий ступінь - від 16 кВт до 50 кВт включно, третій ступінь від 50 кВт до 160 кВт включно.

Згідно листа ПАТ Київобленерго № 05/360/354 від 13 січня 2017 року від ТП-10/0,4 кВ № 1164 відходить три діючі ЛЕП-0,4кВ Л-2, Л-3, Л-5. найменша відстань від зазначеної Л-5 до земельної ділянки ОСОБА_2 становить 130 метрів. Таким чином, відстань між земельною ділянкою позивача та лінією електропередач є меншою ніж 300 метрів, що дозволяє приєднання земельної ділянки до електричної мережі за стандартним типом приєднання.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про задоволення позову в частині визнання відмови ПАТ Київобленерго в укладенні договору про приєднання до електричних мереж та видачі технічних умов стандартного приєднання незаконною, рішення суду в цій частині підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення по суті вказаної вимоги.

У позовній заяві ОСОБА_2 також просить визнати укладеним між ним та ПАТ Київобленерго договір про приєднання до електричних мереж.

Відповідно до п. 1.3 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж послуга з приєднання надається на підставі договору про приєднання, що укладається за типовою формою. Для отримання проекту договору про приєднання замовник звертається до електропередавальної організації за місцем розташування його електроустановок із заявою про приєднання електроустановки певної потужності та пред'являє паспортний документ. До заяви про приєднання електроустановки певної потужності додаються: ситуаційний план із зазначенням місця розташування електроустановки та викопіювання з топографо-геодезичного плану в масштабі 1:2000 із зазначенням місця розташування електроустановки, земельної ділянки або прогнозованої точки приєднання; копія документа, який підтверджує право власності чи користування цим об'єктом або, за відсутності об'єкта, право власності чи користування земельною ділянкою; копія належним чином оформленої довіреності чи іншого документа на право укладати договори особі, яка уповноважена підписувати договори (за потреби).

У п. 1.7. Правил зазначено, що точка приєднання електроустановок замовника зазначається в договорі про приєднання. Точка приєднання має бути розташована на межі земельної ділянки замовника або, за згодою замовника, на території цієї земельної ділянки.

Пунктом 1.7.1. Правил передбачено, що на підставі заяви замовника про приєднання електроустановки певної потужності та викопіювання із ситуаційного плану протягом двох робочих днів електропередавальна організація визначає точки забезпечення потужності з наданням замовнику технічного обґрунтування (у вигляді розрахунків, схем), виходячи зі структури мереж та навантаження у зоні можливого приєднання. У разі незгоди із запропонованими електропередавальною організацією точками забезпечення потужності замовник на підставі техніко-економічного обґрунтування може запропонувати інші варіанти можливого приєднання. При цьому вихідні дані для розробки техніко-економічного обґрунтування надаються протягом 5 робочих днів електропередавальною організацією безоплатно.

ОСОБА_2 не надав суду доказів того, що для отримання проекту договору про приєднання він звертався до електропередавальної організації за місцем розташування її електроустановок із відповідною заявою в порядку, встановленому Правилами приєднання електроустановок до електричних мереж та подав відповідачу документи, які визначені пунктом 1.3 зазначених Правил та між сторонами було погоджено всі необхідні умови для укладення договору.

Отже, правові підстави для визнання договору про приєднання до електричних мереж укладеним відсутні, оскільки ОСОБА_2 не надав належних та допустимих доказів, які вказують на дотримання ним порядку отримання проекту договору про приєднання.

Відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено. Якщо суд апеляційної або касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, суд відповідно змінює розподіл судових витрат.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору в силу вимог Закону України Про захист прав споживачів судовий збір у розмірі 1 157 грн. 57 коп. (2 315,14 (загальна сума, що підлягала сплаті при подачі позовної заяви та апеляційної скарги)*50 % (відсоток, на який задоволено позовні вимоги)), підлягає стягненню з відповідача в дохід держави.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 304, 307, 309, 313-314, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -

В И Р І Ш И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2, який діє в інтересах ОСОБА_3, ОСОБА_4 задовольнити частково.

Рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 20 жовтня 2016 року скасувати та ухвалити нове рішення.

Позов ОСОБА_2, який діє в інтересах ОСОБА_3, ОСОБА_4, до Публічного акціонерного товариства Київобленерго , третя особа - Гореницька сільська рада Києво-Святошинського району Київської області про визнання незаконною відмови в укладенні договору та визнання договору укладеним задовольнити частково.

Визнати відмову Публічного акціонерного товариства Київобленерго в укладенні договору про приєднання до електричних мереж та видачі технічних умов стандартного приєднання незаконною.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства Київобленерго , місце знаходження - вул. Стеценка, 1-А, м. Київ, ЄДРПОУ 23243188, в дохід держави судовий збір у розмірі 1 157 (одна тисяча сто п'ятдесят сім гривень, 57 копійок).

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Головуючий: Фінагєєв В.О.

Судді: Ігнатченко Н.В.

ОСОБА_6

СудАпеляційний суд Київської області
Дата ухвалення рішення24.01.2017
Оприлюднено31.01.2017
Номер документу64334523
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —369/8166/16-ц

Ухвала від 20.09.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Євтушенко Олена Іванівна

Ухвала від 27.03.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Євтушенко Олена Іванівна

Ухвала від 27.02.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Євтушенко Олена Іванівна

Рішення від 24.01.2017

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Фінагєєв В. О.

Рішення від 24.01.2017

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Фінагєєв В. О.

Ухвала від 25.11.2016

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Фінагєєв В. О.

Ухвала від 25.11.2016

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Фінагєєв В. О.

Рішення від 20.10.2016

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Ковальчук Л. М.

Рішення від 20.10.2016

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Ковальчук Л. М.

Ухвала від 07.09.2016

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Ковальчук Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні