20 вересня 2017 рокум. Київ Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
ЄвтушенкоО.І., Євграфової Є.П., Карпенко С.О.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Публічного акціонерного товариства Київобленерго , третя особа - Гореницька сільська рада Києво-Святошинського району Київської області, про визнання незаконною відмову в укладенні договору про приєднання до електричних мереж і видачі технічних умов стандартного приєднання, визнання укладеним договору про приєднання до електричних мереж,
за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства Київобленерго , подану представником Бабичем Миколою Михайловичем, на рішення апеляційного суду Київської області від 24 січня 2017 року,
в с т а н о в и л а:
У вересні 2016 року ОСОБА_4 звернувся до суду із позовом до Публічного акціонерного товариства Київобленерго (далі - ПАТ Київобленерго ), третя особа - Гореницька сільська рада Києво-Святошинського району Київської області, про визнання незаконною відмову в укладенні договору про приєднання до електричних мереж і видачі технічних умов стандартного приєднання, визнання укладеним договору про приєднання до електричних мереж.
На обґрунтування позовних вимог зазначав, що ОСОБА_4, як законний представник своїх малолітніх дітей, є власником земельної ділянки та жилого будинку, які розташовані по АДРЕСА_1.
Будівництво вказаного будинку проводилось у відповідності до вимог Закону України Про регулювання містобудівної діяльності , що підтверджується повідомленням про початок виконання будівельних робіт.
22 січня 2016 року з метою електрифікації земельної ділянкиОСОБА_4 звернувся до відповідача, однак замість підписання договору про приєднання електроустановок до електричних мереж та отримання технічних умов, електропостачальник відмовив в укладенні відповідного договору через належність земельної ділянки до території, що підлягає комплексній забудові, а також через отримання Гореницькою сільською радою технічних умов на електрифікацію житлового масиву по АДРЕСА_1.
Гореницька сільська рада повідомила, що через процес передачі електромереж на баланс ПАТ Київобленерго не має можливості надати дозвіл на приєднання до електромереж. На даний час будинок не приєднаний до електричних мереж.
Ураховуючи наведене, з урахуванням змін, ОСОБА_4 просив визнати відмову ПАТ Київобленерго в укладенні договору про приєднання до електричних мереж та видачі технічних умов стандартного приєднання незаконною та визнати укладеним між ОСОБА_4 та ПАТ Київобленерго договір про приєднання до електричних мереж.
Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 20 жовтня 2016 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Рішенням апеляційного суду Київської області від 24 січня 2017 року рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від
20 жовтня 2016 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким позовні вимоги задоволено частково. Визнано відмову ПАТ Київобленерго в укладенні договору про приєднання до електричних мереж та видачі технічних умов стандартного приєднання незаконною. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Вирішено питання про розподіл судових витрат.
У касаційній скарзі представник ПАТ Київобленерго - Бабич М.М. просить скасувати рішення апеляційного суду Київської області від 24 січня 2017 року та залишити в силі рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 20 жовтня 2016 року, мотивуючи свої вимоги неправильним застосуванням судом норм матеріального права та порушенням норм процесуального права.
Відповідно до п. 6 розд. XII Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII Про судоустрій і статус суддів Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ діє в межах повноважень, визначених процесуальним законом, до початку роботи Верховного Суду та до набрання чинності відповідним процесуальним законодавством, що регулює порядок розгляду справ Верховним Судом.
У звКјязку із цим справа підлягає розгляду в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України від 18 березня 2004 року.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, законність судового рішення в межах касаційного оскарження, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 324 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 335 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що ОСОБА_4 не надано суду належних та допустимих доказів щодо можливості підключення до електричних мереж житлового будинку.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про задоволення позовних вимог в частині визнання відмови ПАТ Київобленерго в укладенні договору про приєднання до електричних мереж та видачі технічних умов стандартного приєднання незаконною, суд апеляційної інстанції виходив із обґрунтованості заявлених цих позовних вимог.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що на підставі договору дарування від 23 липня 2015 року ОСОБА_6,
ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_7,
ІНФОРМАЦІЯ_2, законним представником яких є ОСОБА_8, належить земельна ділянка площею 0,0609 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 01 липня 2016 року ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, законним представником яких є ОСОБА_4, належить житловий будинок загальною площею 163,4 кв. м., житловою площею
69,1 кв. м., який розташований за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно Декларації про готовність обКјєкта до експлуатації серія
№ КС 142153550570, виданої 21 грудня 2015 року Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області, технічний паспорт серії № б/н, виданий 19 листопада 2015 року, жилий будинок, який розташовано за адресою: АДРЕСА_1 введено в експлуатацію.
ОСОБА_4 звертався до ПАТ Київобленерго із заявою від
22 січня 2016 року, в якій просив приєднати до мережі електроустановки житлового будинку потужністю 15 кВт, ІІІ категорії за надійністю електропостачання, який розташований за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно відповіді ПАТ Київобленерго № 05/361-Пр/266 від 05 лютого 2016 року з метою електрифікації АДРЕСА_1, АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 між ПАТ Київобленерго та Гореницькою сільською радою укладено та діє договір про приєднання до електричних мереж
№ К-00-15-0774 від 01 липня 2015 року, невідКјємним додатком якого є технічні умови № К-00-15-0774 від 01 липня 2015 року, на приєднання електроустановок житлового будинку. Приєднання вказаних електроустановок житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1, буде можливим після належного завершення електрифікації масиву (АДРЕСА_1,
АДРЕСА_2, АДРЕСА_3) згідно отриманих Гореницькою сільською радою технічних умов № К-00-15-0774 від 01 липня 2015 року, у порядку та на умовах, передбачених Договором та Правилами.
Порядок приєднання новозбудованих, реконструйованих чи технічно переоснащених електроустановок регулюється Правилами приєднання електроустановок до електричних мереж , затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 17 січня 2013 року № 32.
Згідно п. 1.3. Правил, електропередавальна організація не має права відмовити в приєднанні до її мереж електроустановки замовника за умови дотримання ним вимог цих правил.
Функції замовника електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, може виконувати субКјєкт, уповноважений згідно положень Закону України Про регулювання містобудівноїдіяльності .
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 18 Закону України Про електроенергетику проектування та будівництво (нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, технічне переоснащення) обКјєктів електроенергетики здійснюються відповідно до законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Згідно ч. 3 ст. 18 Закону України Про електроенергетику розвиток електричних мереж, які перебувають у власності або користуванні електропередавальних організацій, передбачається інвестиційними програмами, схваленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, та фінансується за рахунок коштів, передбачених у тарифах на передачу або розподіл електричної енергії, оплати вартості послуг з приєднання, поворотної фінансової допомоги замовників, банківських кредитів, коштів, залучених з інших джерел, не заборонених законодавством. Кошти, отримані як поворотна фінансова допомога замовників для фінансування робіт з приєднання, обліковуються окремо та використовуються електропередавальною організацією для приєднання електроустановок замовників. Розвиток електричних мереж електропередавальної організації має узгоджуватися з планами забудови відповідної території.
Відповідно до п. 1.2 Правил передбачено, що приєднання електроустановки це надання електропередавальною організацією послуги замовнику зі створення технічної можливості для передачі (прийняття) у місце приєднання електроустановки замовника відповідної потужності до електричних мереж електропередавальної організації (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності.
Згідно п. 1.2. Правил приєднання електроустановок до електричних мереж термін стандартне приєднання визначається як приєднання електроустановки (крім електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії) замовника до діючих мереж електропередавальної організації на відстань, що не перевищує 300 метрів по прямій лінії від місця забезпечення потужності до місця приєднання, яке диференціюється за ступенем потужності обєкта замовника: перший ступінь до 16 кВт включно; другий ступінь від 16 кВт до 50 кВт включно, третій ступінь від 50 кВт до 160 кВт включно.
Згідно листа ПАТ Київобленерго № 05/360/354 від 13 січня
2017 року від ТП-10/0,4 кВ № 1164 відходить три діючі ЛЕП-0,4кВ Л-2, Л-3, Л-5. найменша відстань від зазначеної Л-5 до земельної ділянки
ОСОБА_4 становить 130 метрів. Таким чином, відстань між земельною ділянкою позивача та лінією електропередач є меншою ніж 300 метрів, що дозволяє приєднання земельної ділянки до електричної мережі за стандартним типом приєднання.
Статтею 60 ЦПК України встановлено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Ураховуючи наведене, суд апеляційної інстанції на підставі належним чином оцінених доказів (ст. 212 ЦПК України) встановив, що трансформаторна підстанція, до якої ОСОБА_4 просить приєднати житловий будинок та електричні мережі наявні біля будинку позивача належить відповідачу, що було визнано ПАТ Київобленерго в суді апеляційної інстанції, а тому суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання відмови ПАТ Київобленерго в укладенні договору про приєднання до електричних мереж та видачі технічних умов стандартного приєднання незаконною.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині визнання укладеним між ОСОБА_4 та ПАТ Київобленерго договору про приєднання до електричних мереж з тих підстав, що позивачем не надано належних та допустимих доказів, які вказують на дотримання ОСОБА_4 порядку отримання проекту договору про приєднання, що передбачено Правилами приєднання електроустановок до електричних мереж
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, а лише зводяться до переоцінки доказів.
Перевіривши доводи касаційної скарги, суд касаційної інстанції дійшов висновку про відхилення касаційної скарги та залишення без змін рішення апеляційного суду Київської області від 24 січня 2017 року, тому що судове рішення законне та обґрунтоване.
Відповідно до ч. 3 ст. 332 ЦПК України суд касаційної інстанції при попередньому розгляді справи відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись статтями 332, 336, 337 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства Київобленерго , подану представником Бабичем Миколою Михайловичем, відхилити.
Рішення апеляційного суду Київської області від 24 січня 2017 року в справі за позовом ОСОБА_4 до Публічного акціонерного товариства Київобленерго , третя особа - Гореницька сільська рада Києво-Святошинського району Київської області, про визнання незаконною відмову в укладенні договору про приєднання до електричних мереж і видачі технічних умов стандартного приєднання, визнання укладеним договору про приєднання до електричних мереж залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:О.І. Євтушенко Є.П. Євграфова С.О. Карпенко
Суд | Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ |
Дата ухвалення рішення | 20.09.2017 |
Оприлюднено | 27.09.2017 |
Номер документу | 69127913 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Євтушенко Олена Іванівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Євтушенко Олена Іванівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Євтушенко Олена Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні