Справа № 539/2446/16-ц
РІШЕННЯ
/ЗАОЧНЕ/
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2017 року Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
В складі: головуючого судді - Даценка В. М.
при секретарі - Павличенко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лубнах цивільну справу за позовом Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства Всеукраїнський ОСОБА_1 ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про звернення стягнення на предмет іпотеки в рахунок погашення заборгованості за кредитним договором, -
В С Т А Н О В И В :
Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ Всеукраїнський ОСОБА_1 ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 про звернення стягнення на предмет іпотеки в рахунок погашення заборгованості за кредитним договором.
В позові вказано, що 04.07.2007 року між ВАТ Всеукраїнський ОСОБА_1, після перейменування ПАТ Всеукраїнський ОСОБА_1 (ПАТ ВіЕйБі Банк ) та ОСОБА_3 був укладений кредитний договір № 62/07-К відповідно до якого останній отримав грошові кошти у сумі 20 000 доларів США, що складає еквівалент 126 250, 00 грн. що курсом НБУ на момент укладення договору під цільове використання кредиту - придбання згідно договору купівлі-продажу нерухомого майна - квартири №3 за адресою с. Засулля, вул. Костенюк, 42, Лубенського району Полтавської області загальною площею 64,9 м.кв. За користування кредитом встановлено плату в розмірі 13% річних, при умові невиконання позичальником умов договору плата за користування кредитними коштами встановлюється в розмірі 14%, а також встановлено щомісячну плату за обслуговування кредиту в розмірі 0,03% від суми кредиту. Строк користування кредитом встановлено по 03.07.2032 року.
В забезпечення виконання зобов'язання за вищевказаним кредитним договором було укладено іпотечний договір, посвідчений державним нотаріусом Другої лубенської державної нотаріальної контори ОСОБА_4 за реєстровим номером 1-2271. Предметом іпотеки є трикімнатна квартира, загальною площею 64,9 м.кв., що знаходиться за адресою АДРЕСА_1.
Разом з тим, взятих на себе кредитним договором зобов'язань ОСОБА_3 належним чином не виконує у зв'язку з чим виникла прострочена заборгованість, яка станом на 28.07.2016 року складає 1 069 498 грн. 32 коп., з яких: 20 832,09 доларів США, що еквівалентно 516 955 грн. 60 коп. заборгованості за кредитом; 21 271, 51 доларів США, що еквівалентно 527 859 грн. 97 коп. заборгованості за відсотками; 2 651 грн. 60 коп. по комісії за РО та 22 031 грн. 15 коп. штраф/пеня за несвоєчасне погашення кредиту, сплату процентів за користування.
23.11.2010 року Лубенським міськрайонним судом Полтавської області було ухвалено рішення про стягнення з ОСОБА_3 за користь ПАТ ВіЕйБі Банк заборгованість за вищевказаним кредитом в сумі 210 364 грн. 00 коп., яка складалася з: 21 579,20 доларів США заборгованості по кредиту; 4 047,45 доларів США заборгованості по сплаті відсотків за користування кредитом; 244 грн. 06 коп. комісії за РО та 6 388 грн. 07 коп. штрафу за несвоєчасне погашення кредиту, сплату процентів за користування.
Таким чином не стягнена сума заборгованості становить 452 107 грн. 92 коп., яка складається з: 17 244,06 доларів США, що еквівалентно 412 669 грн. 23 коп. заборгованості по відсотках; 2 407 грн. 54 коп. заборгованості по комісії за РО та 22 031 грн. 15 коп. штраф/пеня за несвоєчасне погашення кредиту, сплату процентів за користування.
Позивач стверджує, що у зв'язку з неналежним виконанням зобов'язань за кредитним договором у ПАТ ВіЕйБі Банк виникає право звернути стягнення на предмет іпотеки.
Відповідно до постанови Правління НБУ від 19.03.2015 року №188 Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ ВіЕйБі Банк , виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 20.03.2015 року №63 Про початок процедури ліквідації ПАТ ВіЕйБі Банк та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку , згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ ВіЕйБі Банк та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ ВіЕйБі Банк провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності ОСОБА_2 Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 22.02.2016 року №213 продовжений строк здійснення процедури ліквідації ПАТ ВіЕйБі Банк та повноваження ліквідатора строком на два роки до 19.03.2018 року включно.
На підставі вищевикладеного, позивач прохає суд в рахунок часткового погашення заборгованості ОСОБА_3 перед ПАТ ВіЕйБі Банк за кредитним договором №62/07-К від 04.07.2007 року, що становить нестягнуту суму боргу 1 069 498 грн. 32 коп. звернути стягнення на майно належне ОСОБА_3 на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого 04.07.2007 року державним нотаріусом Другої лубенської державної нотаріальної контори ОСОБА_4 за реєстровим №1-2250, яке є предметом договору іпотеки №62/07-К від 04.07.2007 року, а саме квартиру, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2, шляхом її продажу ПАТ ВіЕйБі Банк від свого імені будь-якій особі - покупцю за початковою ціною, зазначеною на рівні не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна на підставі оцінки, проведеної суб'єктом оціночної діяльності під час його реалізації. Також прохає стягнути з відповідача понесені судові витрати.
В судове засідання представник позивача не з'явився. До суду надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності. Проти заочного розгляду справи не заперечує.
Відповідач ОСОБА_3 в жодне із судових засідань не з'явився, хоча судом вживались всі необхідні заходи для повідомлення його про місце і час розгляду справи. Відповідно до ст.74 ЦПК України судові повістки на ім'я відповідача надсилались судом за адресою його реєстрації, яка також зазначена в позовній заяві, однак повернулись до суду без вручення. А тому, відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи.
Згідно з ч.5 ст.74 ЦПК України у разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за адресою їх місця проживання або місця перебування, зареєстрованого у встановленому законом порядку, вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Відповідно до ст. 224 ЦПК України перелічені обставини дають суду право провести заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів. При цьому суд враховує, що позивач проти заочного розгляду справи не заперечує.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлений позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.ст.526, 530 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином та в певний строк відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства.
Згідно ст. 527 ЦК України боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.
Відповідно до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив зобов'язання, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник, який прострочив виконання зобов'язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після розстрочення.
Стаття 1054 ЦК України встановлює, що за кредитним договором банк зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ст.589 ЦК України в разі невиконання зобов'язання, забезпеченою заставою, заставодержатель набуває права звернення стягнення на предмет застави. За рахунок предмета застави заставодержатель має право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов'язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також вимог, понесених у зв'язку із пред'явленням вимоги, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ч.2 ст. 6 ЗУ Про іпотеку майно, що є у спільній власності, може бути передане в іпотеку лише за нотаріально посвідченою згодою усіх співвласників.
Відповідно до ч.1 ст. 33 ЗУ Про іпотеку у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов'язання іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов'язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.
Згідно ч.3 ст.33 ЗУ Про іпотеку звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється на підставі рішення суду, виконавчого напису нотаріуса або згідно з договором про задоволення вимог іпотекодержателя.
Відповідно до ст. 39 ЗУ Про іпотеку та ст.590 ЦК України також передбачено звернення стягнення на предмет іпотеки на підставі рішення суду.
Відповідно до ч.ч. 2,5 ст. 509 ЦК України заставодержатель набуває права звернення стягнення на предмет застави, якщо зобов'язання не буде виконано в установлений строк (термін), якщо інше не передбачено договором або законом. Якщо предметом застави є дві або більше речей (два або більше прав), стягнення може бути звернене на всі ці речі (права) або на будь яку з речей на вибір заставодержателя.
Згідно п.42 ППВССУ №5 від 30 березня 2012 року Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин резолютивна частини рішення суду в разі задоволення позову про звернення стягнення на предмет іпотеки має відповідати вимогам як статті 39 Закону України "Про іпотеку", так і положенням пункту 4 частини першої статті 215 ЦПК. Зокрема, у ньому в обов'язковому порядку має зазначатись: загальний розмір вимог та всі його складові, що підлягають сплаті іпотекодержателю з вартості предмета іпотеки; спосіб реалізації предмета іпотеки - шляхом проведення прилюдних торгів або застосування процедури продажу шляхом надання права іпотекодержателю на продаж предмета іпотеки; початкова ціна предмета іпотеки для його подальшої реалізації (при цьому суд може зазначити, що початкова ціна встановлюється на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна, на підставі оцінки, проведеної суб'єктом оціночної діяльності/незалежним експертом на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій).
Судом встановлено, що 04.07.2007 року між ВАТ Всеукраїнський ОСОБА_1, після перейменування ПАТ Всеукраїнський ОСОБА_1 та ОСОБА_3 був укладений кредитний договір № 62/07-К відповідно до якого останній отримав грошові кошти у сумі 20 000 доларів США, що складає еквівалент 126 250, 00 грн. що курсом НБУ на момент укладення договору під цільове використання кредиту - придбання згідно договору купівлі-продажу нерухомого майна - квартири №3 за адресою с. Засулля, вул. Костенюк, 42 Лубенського району Полтавської області загальною площею 64,9 м. кв. За користування кредитом встановлено плату в розмірі 13% річних, при умові невиконання позичальником умов договору плата за користування кредитними коштами встановлюється в розмірі 14%, а також встановлено щомісячну плату за обслуговування кредиту в розмірі 0,03% від суми кредиту. Строк користування кредитом встановлено по 03.07.2032 року.
При цьому, відповідно до п.3.3.3. вказаного кредитного договору відповідач зобов'язався щомісячно повертати частини кредитних коштів, згідно з умовами визначеними п.2.5.1. цього договору. Не пізніше визначеного п. 1.3. цього договору терміну повернути банку всю суму наданих кредитних коштів, сплачувати проценти за користування кредитними коштами, сплачувати кошти, передбачені пп. 1.4.1, 2.3 цього договору, а також на вимогу банку сплачувати можливі штраф та пеню (а.с.19-22).
Повернення кредиту та сплата процентів згідно умов договору відбувається шляхом сплати позичальником платежів, що зменшуються згідно з графіком погашення до цього договору (а.с.23-25).
В рахунок забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором між ПАТ ВіЕйБі Банк та відповідачем був укладений договір іпотеки №62/07-К від 04.07.2007 року, предметом якого є трикімнатна квартира зі всіма об'єктами функціонально пов'язаними з цим нерухомим майном, загальною площею 64,9 м.кв., житловою площею 39,4 м.кв., що знаходиться за адресою АДРЕСА_3 та належить іпотекодавцю на підставі договору купівлі-продажу кравтири, посвідченого державним нотаріусом Другої лубенської державної нотаріальної контори 04.07.2007 року за реєстровим № 1-2250, згідно з Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно №15109009 від 04.07.2007 року (а.с.26-28).
Загальна вартість предмета іпотеки визначена сторонами в сумі 150 870 грн. 00 коп. (п.2.3.3 договору іпотеки). Заставна не оформлялася.
Позичальник умови кредитного договору належним чином не виконав. Пунктом 4 умов кредитного договору передбачена відповідальність позичальника за несвоєчасне повне чи часткове повернення кредитних коштів та за несвоєчасну повну чи часткову сплату процентів, та за несвоєчасне повну чи часткову сплату плати за обслуговування кредиту та за несвоєчасну плату комісій передбачених п. 2.6.3 цього договору у виді штрафу у розмірі 20% від суми неповерненого кредиту та/або несплачених процентів, плати за обслуговування кредиту але не менше еквівалента 50 грн. (а.с.22).
Внаслідок порушення умов кредитного договору у позичальника перед банком виникла заборгованість, яка станом на 28.07.2016 року складає 1 069 498 грн. 32 коп., з яких: 20 832,09 доларів США, що еквівалентно 516 955 грн. 60 коп. заборгованості за кредитом; 21 271, 51 доларів США, що еквівалентно 527 859 грн. 97 коп. заборгованості за відсотками; 2 651 грн. 60 коп. по комісії за РО та 22 031 грн. 15 коп. штраф/пеня за несвоєчасне погашення кредиту, сплату процентів за користування.
23.11.2010 року Лубенським міськрайонним судом Полтавської області було ухвалено рішення про стягнення з ОСОБА_3 за користь ПАТ ВіЕйБі Банк заборгованість за вищевказаним кредитом в сумі 210 364 грн. 00 коп., яка складалася з: 21 579,20 доларів США заборгованості по кредиту; 4 047,45 доларів США заборгованості по сплаті відсотків за користування кредитом; 244 грн. 06 коп. комісії за РО та 6 388 грн. 07 коп. штрафу за несвоєчасне погашення кредиту, сплату процентів за користування (а.с.58).
Відповідно до постанови Правління НБУ від 19.03.2015 року №188 Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ ВіЕйБі Банк , виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 20.03.2015 року №63 Про початок процедури ліквідації ПАТ ВіЕйБі Банк та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку , згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ ВіЕйБі Банк та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ ВіЕйБі Банк провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності ОСОБА_2 Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 22.02.2016 року №213 продовжений строк здійснення процедури ліквідації ПАТ ВіЕйБі Банк та повноваження ліквідатора строком на два роки до 19.03.2018 року включно (а.с.8-14), а тому останній є належним позивачем по справі.
Згідно п.6.1 укладеного договору іпотеки у випадку не виконання чи неналежного виконання іпотекодавцем зобов'язання в цілому або в частині, а також у інших випадках передбачених цим договором, кредитним договором або чинним законодавством, іпотеко держатель має право задовольнити свої вимоги за рахунок предмета іпотеки в порядку, передбаченому цим договором та чинним законодавством.
Відповідно до п.6.2 договору іпотеки звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється серед іншого за рішенням суду.
За таких обставин, враховуючи, що відповідачем ОСОБА_3 було порушено умови укладеного ним кредитного договору, в добровільному порядку він заборгованість не погашає, приймаючи до уваги умови договору іпотеки та положення ст.ст.33, 39 ЗУ Про іпотеку , позов про звернення стягнення на предмет іпотеки слід задовольнити.
Згідно ст.88 ЦПК України, стороні на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Керуючись ст.ст.509, 526, 527, 530, 551, 589, 612, 1054 ЦК України, ст. ст. 6, 33, 39, 40 ЗУ Про іпотеку , ППВССУ №5 від 30 березня 2012 року Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин , ст.ст.11, 31, 60, 88, 212-215, 224 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства Всеукраїнський ОСОБА_1 ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про звернення стягнення на предмет іпотеки в рахунок погашення заборгованості за кредитним договором, задовольнити.
Звернути стягнення на заставлене за договором іпотеки №62/07-К від 04.07.2007 року майно, а саме: трикімнатну квартиру зі всіма об'єктами функціонально пов'язаними з цим нерухомим майном, загальною площею 64,9 м.кв., житловою площею 39,4 м.кв., що знаходиться за адресою АДРЕСА_3 та належить іпотекодавцю на підставі договору купівлі-продажу квартири, посвідченого державним нотаріусом Другої лубенської державної нотаріальної контори 04.07.2007 року за реєстровим № 1-2250, згідно з Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно №15109009 від 04.07.2007 року шляхом їх продажу ПАТ ВіЕйБі Банк від свого імені будь-якій особі-покупцю за початковою ціною, визначеною на рівні не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна, на підставі оцінки, проведеної суб'єктом оціночної діяльності під час реалізації, за рахунок вартості якого стягнути на користь ПАТ ВіЕйБі Банк заборгованість за кредитним договором № 62/07-К від 04.07.2007 року станом на 28.07.2016 року в розмірі 1 069 498 грн.32 коп., з яких:
- заборгованість по кредиту складає 516 955 грн. (що еквівалентно 20 832,09 дол. США);
- заборгованість по процентам за користування кредитом - 527 859 грн. 97 коп. (що еквівалентно 21 271,51 дол. США);
- комісія за РО - 2 651 грн. 60 коп.;
- штраф за несвоєчасне погашення кредиту - 22 031 грн. 15 коп.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Публічного акціонерного товариства Всеукраїнський ОСОБА_1 1 378 грн. 00 коп. судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуто Лубенським міськрайонним судом Полтавської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання ним його копії.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Полтавської області протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу до апеляційного суду Полтавської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду ОСОБА_5 В. М.
Суд | Лубенський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 01.02.2017 |
Оприлюднено | 08.02.2017 |
Номер документу | 64578939 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області
Даценко В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні