ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м.Херсон, вул. Театральна, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
У Х В А Л А
09 лютого 2017 року Справа № 923/1279/16
Господарський суд Херсонської області у складі судді Ярошенко В.П. при секретарі Бєловій О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: ОСОБА_1, м. Херсон
про визнання недійсним рішення загальних зборів
представники сторін в засідання суду не прибули
ОСОБА_1 (позивач) звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельне підприємство "Меліоратор" (відповідач) про визнання недійсним рішення загальних зборів Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельне підприємство "Меліоратор" від 14.06.2016 щодо виключення зі складу засновників його померлої сестри - ОСОБА_2.
Ухвалами від 22.12.2016 та від 19.01.2017 розгляд справи відкладався за клопотанням представника позивача.
Представники сторін в засідання суду не прибули, незважаючи на те, що були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, що підтверджується протоколом судового засідання від 19.01.2017, в якому було оголошено про відкладення розгляду справи на 09.02.2017 та в якому були присутні представники сторін: ОСОБА_3 та ОСОБА_4
Відповідач згідно відзиву на позовну заяву позовні вимоги не визнає, мотивуючи відсутністю правових підстав для їх задоволення, позовну заяву вважає такою, що не відповідає фактичним обставинам справи.
Розглянувши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в:
14 червня 2016 року відбулись загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельне підприємство "Меліоратор", на яких прийнято рішення, оформлене протоколом від 14.06.2016 (а.с. 47-50).
Пунктом 2 порядку денного в зазначеному протоколі зазначено "Про виключення учасників з Товариства та відмова спадкоємцям у прийнятті до складу учасників Товариства". По другому питанню було вирішено виключити зі складу засновників товариства, зокрема, ОСОБА_2, яка померла (свідоцтво про смерть від ІНФОРМАЦІЯ_1), та відмовити її спадкоємцям у прийнятті до складу учасників (засновників) товариства.
ОСОБА_1 (позивач), посилаючись на те, що він є спадкоємцем ОСОБА_2, звернувся до суду з позовом про визнання недійсним рішення загальних зборів Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельне підприємство "Меліоратор" від 14.06.2016 щодо виключення зі складу засновників його померлої сестри - ОСОБА_2.
Відповідно до ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно з ст. 21 ГПК України сторонами в судовому процесі є позивач і відповідач. Позивачами є підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу, що подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є юридичні особи та у випадках, передбачених цим Кодексом, - фізичні особи, яким пред'явлено позовну вимогу.
Відповідно до п. 4 ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів.
З огляду на викладене, фізичні особи не можуть бути стороною в господарському процесі, за винятком корпоративних спорів між юридичною особою та її учасниками. А учасниками юридичних осіб можуть бути і фізичні особи (ст. 114 ЦК України).
Таким чином, фізична особа може звернутись до суду з позовом у справі, що виникає з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками, за умови, що ця фізична особа є учасником юридичної особи.
Пунктами 4.7, 4.9 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 25.0.22016 № 4 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" роз'яснено, що за змістом статей 130, 147 і 166 ЦК України та статей 55 і 69 Закону України "Про господарські товариства", якими передбачено спадкування саме частки учасника господарського товариства, у разі смерті (ліквідації) учасника ТОВ (ТДВ) спадкоємцем (правонаступником) спадкується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі .
Частиною п'ятою статті 147 ЦК України закріплено право учасників ТОВ або ТДВ передбачити у статуті товариства необхідність отримання згоди інших учасників товариства на перехід частки у статутному капіталі до спадкоємця фізичної особи або правонаступника юридичної особи.
Після набуття частки в статутному капіталі у спадкоємців (правонаступників) виникає переважне право вступу до цього товариства, передбачене статтею 55 Закону України "Про господарські товариства", проте у цьому разі не йдеться про автоматичне набуття такими спадкоємцями права участі в товаристві.
Прийняття рішення про вступ спадкоємця (правонаступника) до складу учасників ТОВ (ТДВ) належить до компетенції загальних зборів учасників товариства. Отже, лише після прийняття вищим органом ТОВ (ТДВ) позитивного рішення спадкоємець (правонаступник) частки у статутному капіталі може стати учасником відповідного товариства. У свою чергу, товариство може відмовитися від прийняття спадкоємця (правонаступника) до складу учасників. Чинне законодавство не обмежує ТОВ (ТДВ) у такому праві.
У разі відмови правонаступника (спадкоємця) від вступу до ТОВ (ТДВ) або відмови товариства у прийнятті до нього правонаступника (спадкоємця) йому видається у грошовій або натуральній формі частка у майні, яка належала померлому учаснику, реорганізованій або ліквідованій юридичній особі (спадкодавцю), вартість якої визначається на день реорганізації або ліквідації (смерті) учасника. У цих випадках розмір статутного капіталу товариства підлягає зменшенню.
Якщо спадкоємець (правонаступник) відмовився від участі у ТОВ (ТДВ) або йому було відмовлено у прийнятті до товариства, до відносин, пов'язаних з виплатою спадкоємцю (правонаступнику) вартості частки майна товариства, за аналогією застосовується стаття 54 Закону України "Про господарські товариства".
Загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельне підприємство "Меліоратор", на яких прийнято рішення, оформлене протоколом від 14.06.2016, вирішили відмовити спадкоємцям ОСОБА_2 у прийнятті до складу учасників (засновників) товариства.
В той же час, відповідач не заперечує проти виплати вартості частки майна товариства спадкоємцям.
ОСОБА_1 (позивач по справі) посилається на те, що він є спадкоємцем ОСОБА_2, але документального підтвердження (свідоцтво про право на спадщину) ним не надано.
Однак, ОСОБА_1, навіть якщо він є спадкоємцем ОСОБА_2, не може бути учасником Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельне підприємство "Меліоратор", оскільки рішенням загальних зборів учасників товариства відмовлено спадкоємцям ОСОБА_2 у прийнятті до складу учасників (засновників) товариства.
Оскільки позивач ОСОБА_1 (фізична особа) не є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельне підприємство "Меліоратор", то відповідно до ст. 1, 21, 12 ГПК України не може бути стороною в господарському процесі.
З огляду на викладене, виходячи із суб'єктного складу сторін, спір не підлягає вирішенню в господарських судах України, тому відповідно до п. 1 ст. 80 ГПК України суд припиняє провадження у справі.
У випадках припинення провадження у справі повторне звернення до господарського суду зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав не допускається.
Згідно з п. 5 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
З огляду на викладене, сплачений позивачем при зверненні з позовом до суду судовий збір в сумі 1378 грн підлягає поверненню позивачу.
Керуючись п. 1 ст. 80, ст. 86 ГПК України,
у х в а л и в:
1. Провадження у справі припинити.
2. Повернути з державного бюджету України ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) 1378 грн судового збору, сплаченого квитанцією № 0272820015 від 28.11.2016, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи № 923/1279/16.
Суддя В.П.Ярошенко
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 09.02.2017 |
Оприлюднено | 12.02.2017 |
Номер документу | 64654998 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Ярошенко В.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні