ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 лютого 2017 р. Справа № 909/11/17
Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Фанди О.М., секретаря судового засідання Поліводі С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, вул. Незалежності, 27, м. Косів, Івано-Франківська область, 78600, поштова адреса: вул. І. Франка, 109, смт. Верховина, Івано-Франківська область, 78700,
про стягнення надмірно виплаченої суми пенсії в розмірі 293 814,92 грн.
за участю:
від позивача: ОСОБА_1 - головний спеціаліст юридичного відділу, (довіреність № 213/06 від 13.01.2017 року)
від відповідача: ОСОБА_2 - представник, (довіреність № 01 від 14.01.2017 року)
встановив: Косівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі - позивач) звернулось до господарського суду Івано-Франківської області із позовною заявою до Приватного підприємства Міжгосподарська пересувна механізована дільниця №2 (далі - відповідач) про стягнення надмірно виплаченої суми пенсії в розмірі 293814 грн.92 коп.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що довідки про заробітну плату видані відповідачем громадянам ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 для призначення перерахунку пенсії не відповідають дійсності, а відповідно нараховані суми пенсій на підставі таких довідок є такими, що виплачені безпідставно та відповідно до чинного законодавства підлягають відшкодуванню у встановленому законодавством порядку.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просить суд позов задовольнити.
Відповідач позов заперечив . Свої заперечення обгрунтовує відсутністю вини саме відповідача, посилаючись на те, суми коштів, які безпідставно чи на підставі недостовірних документів було виплачено, стягуються саме із пенсіонерів, мотивуючи тим, що документи, які містили неправдиві відомості подавались до органів пенсійного забезпечення саме пенсіонерами, а не відповідачем.
Розглянувши матеріали справи із врахуванням вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, вислухавши представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.
У 2009-2011 роках громадяни ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 звернулись до органів Пенсійного Фонду у Верховинському районі із заявами про перерахунок (призначення) їм пенсій та долученими до неї документами (довідками) про нараховану заробітну плату. у 1994-1998 роках у Приватному підприємстві "Міжгосподарська пересувна механізована дільниця №2".
На підставі виданих відповідачем довідок про заробітну плату за 1994-1998 роки від 18.03.2009 року №9, від 08.02.09 №22, від 08.09.09 №21, від 26.05.04 №16, від 26.05.04 №15, від 14.02.09 №3, які представлені для обчислення (перерахунку) пенсій, позивачем здійснено перерахунок пенсій.
У липні, вересні та листопаді 2014 року позивачем направлено на адресу відповідача повідомлення (копії долучені до матеріалів справи) щодо узгодження дати та часу проведення зустрічних перевірок.
Однак, керівником відповідача документи для проведення зустрічної перевірки не надано.
У зв'язку із ухиленням відповідача у проведенні зустрічних перевірок Управлінням Пенсійного фонду у Верховинському районі витребувано у архівному відділі Верховинської РДА копії звітів Приватного підприємства "Міжгосподарська пересувна механізована дільниця №2" про нарахування страхових внесків на заробітну плату та витрачання коштів Пенсійного фонду за 1994-1998 роки.
На підставі вказаного, Головним Управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області була здійснена перевірка правильності призначення (перерахунку) та визначення розмірів пенсії окремим громадянам за довідками про заробітну плату для обчислення пенсії, виданими приватним підприємством "Міжгосподарська пересувна механізована дільниця №2", про що складено Акт, копія якого знаходиться в матеріалах справи.
В ході вказаної перевірки було встановлено, що суми нарахованої заробітної плати у 1994-1998 роки, відображені у довідках, у декілька разів перевищують фонд оплати праці даного підприємства, що задекларований у звітності та з якого відповідно до законодавства сплачено страхові внески (збір). Тобто за період з квітня 2009 року по грудень 2015 року здійснено переплату пенсійних коштів в сумі 293 814 грн.92 коп.
Зокрема було встановлено, що згідно представлених пенсіонерами довідок загальна сума заробітної плати МПМД №2 за період з 01.01.1994р. по 31.12.1998 року наведених вище пенсіонерів складає в сумі 97600 грн.63 коп., в той час як загальний фонд оплати праці підприємства - 34 547 грн. 43 коп.
ОСОБА_9 персоніфікованого обліку, інформаційних систем та мереж пенсійного фонду України №30029/05-10 від 09.06.2015 року повідомлено Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області, що за інформацією Державної фіскальної служби України отримано дані про заробітну плату (доходи) ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_3 за період з 01.01.98 року по 31.12ю1998 року та встановлено, що довідки про заробітну плату, видані МПМД №2, на підставі яких обчислено розмір пенсії громадянам ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_3 не відповідають даним про отриману заробітну плату (дохід), наданих Державною фіскальною службою України.
26 січня 2016 року Управління Пенсійного фонду України у Верховинському районі звернулось до Приватного підприємства "Міжгосподарська пересувна механізована дільниця №2" із претензією, у якій просило відшкодувати переплату пенсії, що виникла у зв'язку з поданням недостовірних даних у розмірі 293 814 грн.92 коп.
Однак відповіді на претензію відповідач не надав, борг не сплатив.
Приписами статей 1, 14, 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" унормовано, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Підприємства, установи і організації (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами) є страхувальниками для фізичних осіб, що працюють у них на умовах трудового договору (контракту), або інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, а згідно із статтею 15 - платниками страхових внесків.
Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відповідно до ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права та інтересу у разі його порушення, невизнання або оспорювання, шляхом звернення до суду у спосіб зокрема відшкодування збитків та інших способів відшкодування майнової шкоди.
Відповідно до ч.1 ст.1 ГПК України до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів мають право звертатися підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності.
Положеннями ст.11 ЦК України встановлено, що підставою виникнення цивільних прав і обов'язків є зокрема завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.
Відповідно до ст.1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відшкодування шкоди є одним із видів цивільно-правової відповідальності і для застосування такої міри відповідальності необхідна наявність всіх елементів складу правопорушення, а саме: протиправної поведінки, дії чи бездіяльність особи; шкідливого результату такої поведінки - збитків (шкоди), їх наявності та розміру; причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками; вини особи, яка заподіяла шкоду. За відсутності б хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не наступає.
Згідно із ч.1 ст.50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
В частині 2 ст.17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що довідки про заробітну плату видаються підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією (в редакції на час видачі довідки).
Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005р. №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі Порядок).
Відповідно до п.17 Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами.
Відповідно до статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів і відшкодовують її.
Відповідно до п. 2 "Порядку відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003р. №6-4 визначено, що переплатою пенсій та грошової допомоги є сума пенсій та грошової допомоги, виплачена з різних причин понад розмір, визначений законодавством.
В ході вирішення справи судом встановлено, що довідки від 18.03.2009 року №9, від 08.02.09 №22, від 08.09.09 №21, від 26.05.04 №16, від 26.05.04 №15, від 14.02.09 №3 про заробіток для обчислення пенсії громадянам ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, які видавалась відповідачем і були підставою для призначення пенсії, містили недостовірні дані, що відображено в акті зустрічної перевірки правильності призначення (перерахунку) та визначення розмірів пенсії окремим громадянам за довідками про заробітну плату для обчислення пенсії, виданими приватним підприємством "Міжгосподарська пересувна механізована дільниця №2".
Судом встановлено, що складання та видача відповідачем довідок про заробіток для обчислення пенсії вищезазначеним громадянам із недостовірними даними стало підставою для нарахування пенсії в розмірі більшому від обґрунтованого, а нарахування надмірного розміру пенсії призвело до необґрунтованих виплат, які фактично є бюджетними втратами.
Отже, протиправна поведінка відповідача полягає у подані до органів пенсійного фонду недостовірних довідок, шкода - у нарахуванні надмірного розміру пенсії, а причинний звязок - у нарахуванні пенсії на основі недостовірного документу; вина відповідача - надання довідки за підписом уповноважених осіб підприємства із недостовірною інформацією про фактичний заробіток громадян ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 за період 1994-1998 роки. в установі відповідача та про заробіток останніх у зазначений період.
Тобто, видача відповідачем довідок з недостовірними даними, стала причиною нарахування пенсії у розмірі більшому від обгрунтованого. Нарахування ж надмірного розміру пенсій призвело до необгрунтованих виплат в сумі 293 814 грн. 92 коп.
Суд зважає на те, що відповідач у поданому відзиві не заперечує факт видачі такої довідки, яка містила недостовірні дані.
Судом також враховується, що ані дії посадових осіб під час перевірки, ані самі результати перевірки у встановленому законом порядку не оскаржувались та недійсними не визнавались.
Тобто, видача відповідачем довідок з недостовірними даними, стала причиною нарахування пенсії у розмірі більшому від обгрунтованого. Нарахування ж надмірного розміру пенсій призвело до необгрунтованих виплат в сумі 293 814 грн. 92 коп.
З огляду на викладене, суд вважає, що з боку відповідача наявний склад правопорушення вимог пенсійного законодавства, внаслідок чого було завдано шкоди державі, від імені якої виступають органи Пенсійного фонду України. в сумі 293 814 грн. 92 коп.
За приписами статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд, у визначеному законом порядку, встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. (ст. 34 ГПК України).
Виходячи із змісту ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості. Отже, обовязок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини.
Згідно ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі усіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
З урахуванням наведеного, вимоги позивача є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір слід відшкодувати позивачу за рахунок відповідача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ч. 18 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-УІ , ст. ст. 1, 14, 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 11, 15, 16 Цивільного кодексу України, ст. ст. 1, 32, 34, ст. ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
Керуючись ст. ст. 1, 14, 17, 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 11, 15, 16, 1156 Цивільного кодексу України, ст.ст.1, 32, 33, 43, 49, ст. ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
в и р і ш и в :
задовольнити позов Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області до Приватного підприємства Міжгосподарська пересувна механізована дільниця №2 про стягнення надмірно виплаченої суми пенсії в розмірі 293 814 грн.92 коп.
Стягнути з Приватного підприємства Міжгосподарська пересувна механізована дільниця №2 (с. Ільці, Верховинський район, Івано-Франківська область, код 03577987) на користь Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (вул. Незалежності, 27, м. Косів, Івано-Франківська область, код 40385698) - 293 814 грн.92 коп.(двісті дев'яносто три тисячі вісімсот чотирнадцять гривень) надміру виплачену суму пенсії та 4 407 грн. 23 коп. (чотири тисячі чотириста сім гривень двадцять три копійки) судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 24.02.17
Суддя Фанда О. М.
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2017 |
Оприлюднено | 01.03.2017 |
Номер документу | 64949906 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Фанда О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні