Постанова
від 24.02.2017 по справі 821/2223/16
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/2223/16

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Вітічак О.Р.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Шилова М.І.,

представників третьої особи - Череповича В.А., Піргаса В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Південноукраїнський пісок" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_5 (далі - позивач) звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправною відмову ГУ Держгеокадастру у Херсонській області, відповідно до листа № 7128/0-1612/6-16-СГ від 22.08.2016 р., у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення бажаної земельної ділянки площею 2,0000 га, розташованої на території Подо-Калинівської сільської ради Олешківського району, для ведення особистого селянського господарства; зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Херсонській області повторно розглянути заяву від 08.08.2016 р. про надання дозволу на виготовлення проекту відведення у власність земельної ділянки площею 2,0000 га, розташованої на території Подо-Калинівської сільської ради Олешківського району, для ведення особистого селянського господарства, та прийняти відповідне рішення за наслідками розгляду питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Свої вимоги мотивує тим, що 15.08.2016 р. звернувся до ГУ Держгеокадастру у Херсонській області із заявою від 08.08.2016 р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вільної земельної ділянки орієнтованою площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Подо-Калинівської сільської ради Олешківського району Херсонської області за межами населеного пункту. Однак, ГУ Держгеокадастру в Херсонській області листом від 22.08.2015 р. за № 7128/0-1612/6-16-СГ відмовило позивачу в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою без будь-яких обґрунтованих мотивів, з надуманих підстав. Дану відмову позивач вважає незаконною та безпідставною.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити з вказаних підстав.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, оскільки позивачу правомірно відмовлено у наданні дозволу на виготовлення землевпорядної документації щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення ОСГ у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Вказав на те, що земельна ділянка, на яку претендує ОСОБА_5, перебуває у користуванні ТОВ "Південноукраїнський пісок" в межах гірничого відводу, наданому цьому підприємству. Просить відмовити в задоволенні позову.

Представники третьої особи просили відмовити в задоволенні позову, так як бажана позивачем земельна ділянка відведена ТОВ "Південноукраїнський пісок" згідно з актом про надання гірничого відводу.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 15.08.2016 р. ОСОБА_5 звернувся до ГУ Держгеокадастру у Херсонській області із заявою від 08.08.2016 р. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтованою площею 2,0000 га, що розташована на території Подо-Калинівської сільської ради Цюрупинського району для ведення особистого селянського господарства, до якої додав копії відповідних документів.

Відповідач листом від 22.08.2016 р. № П-7128/0-1612/6-16-СГ повідомив позивача, що у зв'язку з тим, що жодною землевпорядною документацією (схемами землеустрою, впорядкування територій, тощо) не передбачено розміщення на даній території земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, на підставі п.7 ст.118 ЗК України ГУ Держгеокадастру у Херсонській області відмовляє в задоволенні клопотання.

Позивач не погодився з листом-відповіддю від 22.08.2016 р. № П-7128/0-1612/6-16-СГ та викладеною в ньому позицією відповідача, вважає, що останній відмовив в задоволенні клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою без належних мотивів та безпідставно послався на ч.7 ст.118 ЗК України.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства та встановлених у судовому засіданні фактичних обставин справи.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З приписів ст.ст.1, 78 ЗК України слідує, що земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній і державній власності та є, в свою чергу, основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною Держави.

Згідно ч.ч.1, 2, 3 ст.22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

До земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо). Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно ч.ч.6, 7 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектарів (п.б ч.1 ст.121 ЗК України).

Згідно абз.1 ч.3 ст.123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як вже зазначалося, підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення бажаної земельної ділянки площею 2,0000 га, розташованої на території Подо-Калинівської сільської ради Олешківського району, відповідачем у листі від 22.08.2016 р. № П-7128/0-1612/6-16-СГ зазначено те, що жодною землевпорядною документацією (схемами землеустрою, впорядкування територій, тощо) не передбачено розміщення на даній території земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства.

У судовому засіданні представник відповідача пояснив, що бажана позивачем земельна ділянка знаходяться в межах гірничого відводу, наданого ТОВ "Південноукраїнський пісок" для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення.

З матеріалів справи слідує, що розпорядженням голови Цюрупинської районної державної адміністрації від 16.05.2002 р. № 270 надано дозвіл ТОВ "Південноукраїнський пісок" на проведення геологічного вивчення надр на площі 50 га та збір матеріалів погодження розміщення кар'єру по видобутку піску із земель державної власності, що знаходяться за межами с.Подокалинівка Цюрупинського району.

12.04.2007 р. ТОВ "Південноукраїнський пісок" видано Міністерством охорони навколишнього природного середовища України спеціальний дозвіл на користування надрами № 4250 для промислового видобування піску в межах, визначених у ньому географічних координат, терміном дії на 20 років.

Згідно акта "Про передачу Подокалинівського родовища піску (ділянка Північна) Цюрупинського району Херсонської області ТОВ "Південноукраїнський пісок" від 27.05.2008 р. № 2, складеного міжвідомчою комісією, ТОВ "Південноукраїнський пісок" передано Подокалинівське родовище будівельних пісків (ділянка Північна), розташованого поблизу с.Подокалинівка Цюрупинського району Херсонської області в межах координат, визначених спеціальним дозволом на користування надрами № 4250 від 12.04.2007 р., у промислове освоєння.

З листа Херсонської обласної державної адміністрації від 22.08.2008 р. № 502-1524/0/8-08/39/404, адресованого директору ТОВ "Південноукраїнський пісок", вбачається погодження питання щодо надання гірничого відводу ТОВ "Південноукраїнський пісок" для промислового видобування піску.

11.06.2015 р. у додаток до спеціального дозволу № 4250 від 12.04.2007 р. автоматизованою системою обробки геодезичних мереж НВЦ "Геодезкартінформатика" переобчислено геодезичні координати в прямокутні.

Крім того, ТОВ "Південноукраїнський пісок" також передано в користування для видобування пісків земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1, яка розташована за адресою: Херсонська область, Цюрупинський район, Подо-Калинівська сільська рада, площею 15 га, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, згідно якого ця земельна ділянка зареєстрована 29.05.2015 р.

Приписами ч.1 ст.18 Кодексу про надра України визначено, що надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України.

Положеннями ч.2 ст.18 Кодексу про надра України передбачено, що земельні ділянки для користування надрами надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів.

Відповідно до відомостей з веб-ресурсу електронних послуг Держгеокадастру земельні ділянки, площею 50 га та 15 га, які перебувають у користуванні ТОВ "Південноукраїнський пісок", знаходяться поруч (фактично впритул).

Згідно ситуаційної схеми розміщення земельної ділянки під кар'єр по видобутку піску ТОВ "Південноукраїнський пісок", ОСОБА_5 земельна ділянка накладається на земельну ділянку площею 15 га, яка перебуває у користуванні третьої особи.

При цьому відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, земельна ділянка площею 15 га, відноситься до категорії земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

З викладеного слідує, що відповідачем правомірно відмовлено позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га, яка розташована на території Подо-Калинівської сільської ради Олешківського району для ведення особистого селянського господарства у власність, оскільки жодною землевпорядною документацією не передбачено розміщення на даній території земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства. ОСОБА_5 земельна ділянка накладається на земельну ділянку площею 15 га, яку передано у користування ТОВ "Південноукраїнський пісок" для видобування піску, і відповідно до витягу з Державного земельного кадастру категорія землі - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_5 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність своєї відмови, викладеної у листі від 22.08.2016 р. № П-7128/0-1612/6-12-СГ.

Керуючись ст.ст.8, 9, 11, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив :

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_5 до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Південноукраїнський пісок" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 28 лютого 2017 р.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 6.2.1

СудХерсонський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення24.02.2017
Оприлюднено03.03.2017
Номер документу65007074
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —821/2223/16

Ухвала від 23.05.2017

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Кравець О.О.

Ухвала від 25.04.2017

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Кравець О.О.

Ухвала від 24.04.2017

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Кравець О.О.

Ухвала від 27.03.2017

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Кравець О.О.

Постанова від 24.02.2017

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Бездрабко О.І.

Ухвала від 24.02.2017

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Бездрабко О.І.

Ухвала від 22.02.2017

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Бездрабко О.І.

Ухвала від 22.02.2017

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Бездрабко О.І.

Ухвала від 17.02.2017

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Бездрабко О.І.

Ухвала від 18.01.2017

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Бездрабко О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні