Справа № 536/2002/16-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2017 року Кременчуцький районний суд Полтавської області в складі: головуючого судді Клименко С.М.
за участю секретаря Дяденко С.В.
позивача ОСОБА_1 та її представників за угодою адвокатів ОСОБА_2, ОСОБА_3
представників відповідача ПСП Майбородівське за угодою адвоката ОСОБА_4, за довіреностями ОСОБА_5, ОСОБА_6
представників третьої особи Відділу Держгеокадастру у Кременчуцькому районі Полтавської області за довіреностями ОСОБА_7 ОСОБА_8
представника третьої особи Новознам'янської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області ОСОБА_9
розглянувши у відритому судовому засіданні в приміщенні суду в залі судових засідань в місті Кременчуці справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного сільськогосподарського підприємства Майбородівське , треті особи: Відділ Держгеокадастру у Кременчуцькому районі Полтавської області, Майбородівська сільська рада Кременчуцького району Полтавської області, Червонознам'янська сільська рада Кременчуцького району Полтавської області про визнання Державного акту на право колективної власності на землю таким, що втратив чинність
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 20 грудня 2016 року звернулася до суду з позовом Приватного сільськогосподарського підприємства Майбородівське про визнання Державного акту на право колективної власності на землю таким, що втратив чинність.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідач звернувся до суду з позовом до неї та Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, кадастровий номер 5322482200:05:000:0185, площею 14,0834 га від 24 липня 2015 року укладеного між нею та Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області, визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 22.07.2015 р. №421/0/75-15-СГ, виключення з Державного земельного кадастру інформації про власника земельної ділянки номер 5322482200:05:000:0185, площею 14,0834 га, та відомостей про оренду земельної ділянки номер 5322482200:05:000:0185 площею 14,0834 га посилаючись, що земельна ділянка, яка надана їй в оренду не є державною власністю, а є колективною власністю відповідно до Державного акту на право колективної власності від 27.03.1997 року, за якою він здійснює догляд починаючи з 1997 року з моменту видання розпорядження про розпаювання землі та є правонаступником КСП Майбородівське в частині прав колективної власності на зазначену в акті земельну ділянку та що було порушено його законне право, як належного власника, на володіння, користування та розпорядження даною земельною ділянкою, яка оспорюваним ним рішенням передана їй в оренду терміном на 25 років і водночас перебуває у його власності, а тому не могла бути передана їй в користування без його згоди чи волевиявлення.
Підставою для оспорювання її права оренди, чим вважає порушено її законні інтереси, було те, що при ліквідації КСП Майбородівське не була скасована державна реєстрація Державного акту на право колективної форми власності на землю та не здійснено запис (реєстрацію) про припинення права власності, тому просила суд визнати таким, що втратив чинність Державний акт на право колективної власності на землю площею 2845,65 га виданий колективному сільськогосподарському підприємству КСП Майбородівське серії ПЛ-19 27 березня 1997 року, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за №1, з дати припинення КСП Майбородівське та зобов'язати ПСП Майбородівське повернути його до Відділу Держгеокадастру у Кременчуцькому районі Полтавської області, судові витрати покласти на відповідача.
Мотивуючи свої позовні вимоги позивач зазначає наступне.
Згідно рішення загальних зборів робітників та пенсіонерів радгоспу Майбородівський від 08 серпня 1996 року та розпорядження голови Кременчуцької районної державної адміністрації від 19 серпня 1996 року радгосп Мабородівський реорганізований в колективне сільськогосподарське підприємство Майбородівське .
Відповідно до виданого 27 березня 1997 року Майбородівською сільською радою Кременчуцького району Полтавської області Державного акту на право колективної власності на землю серії ПЛ-19 КСП Майбородівське передано у колективну власність 2845,65 га землі, яка була розпайована на підставі рішення Кременчуцької райдержадміністрації від 31 березня 1997 року №190 та визначено розмір земельної частки (паю) 4,89 умовних кадастрових гектарів.
Рішенням загально-установчих зборів уповноважених членів КСП Майбородівське 18 лютого 2000 року вирішено реорганізувати КСП Майбородівське в приватне сільськогосподарське підприємство Майбородівське , затверджено нову форму господарювання - приватну, схвалено Статут господарства на засадах приватної власності на землю та майно.
Розпорядженням голови Кременчуцької райдержадміністрації від 14 березня 2000 року №137 КСП Майбородівське перереєстровано в приватне сільськогосподарське підприємство.
Відповідно до Статуту, приватне сільськогосподарське підприємство Майбородівське є приватним сільськогосподарським підприємством заснованим на приватній власності громадянина України з правом найму робочої сили, засновником і власником якого є громадянин ОСОБА_10, яке створене на базі колективного сільськогосподарського підприємства Майбородівське і являється його правонаступником.
У Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ПСП Майбородівське відсутні будь-які відомості про найменування та місцезнаходження юридичних осіб, правонаступником яких є дане підприємство, відсутня інформація про утворення підприємства в результаті перетворення, міститься інформація, що статутний фонд підприємства - 0,00 грн. Членами КСП Майбородівське до статутного фонду підприємства ні земельні ділянки, ні права на них не вносились.
Вважає, що КСП Майбородівське припинило свою діяльність, оскільки було перереєстровано в ПСП Майбородівське .
Враховуючи ліквідацію суб'єктів права колективної власності, у відповідності до Указу Президента України від 03.12.1999 року №1529/99, відносини права колективної власності на землю припиняються та автоматичний перехід права власності на землю у порядку правонаступництва не допускається.
Зазначене підтверджує, що ПСП Майбородівське не є правонаступником усіх майнових прав та обов'язків колишнього підприємства, що права та обов'язки на земельні ділянки, які були передані у колективну власність на підставі Державного акту на право колективної власності на землю серії ПЛ-19, не перейшли.
У розділі 10 Перехідних положень Земельного кодексу України передбачено, що громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю. Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
У Державний акт на право колективної власності на землю серії ПЛ-19 після набуття прав власності на земельні частки (паї) громадянами, відповідно до проектної документації, в установленому законом порядку не були внесені зміни та всупереч п.3.10 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання Державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди, він не був повернутий до архіву державного органу земельних ресурсів. Враховуючи ліквідацію суб'єкта права колективної власності КСП Майбородівське , Державний акт на право колективної власності є таким, що втратив чинність.
Ухвалою суду від 27 січня 2017 року третя особа Червонознам'янська сільська рада Кременчуцького району Полтавської області замінена на Новознам'янську сільську раду Кременчуцького району Полтавської області, третя особа Майбородівська сільська рада Кременчуцького району Полтавської області виключена із третіх осіб.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представники ОСОБА_3, ОСОБА_2 позов підтримали та просили задовольнити, про обставини та підстави якого пояснили так, як це викладено в заяві.
Представники відповідача ПСП Майбородівське адвокат ОСОБА_4 та за довіреностями ОСОБА_5 і ОСОБА_6 в судовому засіданні позов не визнали та в його задоволенні просили відмовити і пояснили, що 27березня 1997 року колективному сільськогосподарському підприємству Майбородівське Майбородівською сільською радою Кременчуцького району Полтавської області видано Державний акт на право колективної власності на землю серії ПЛ-19 відносно 2645,65 га землі в межах відповідно плану, який зареєстрований в книзі державних актів на право колективної власності на землю за №1. На підставі рішення загально-установчих зборів уповноважених членів КСП Майбородівське 18 лютого 2000 року вирішено реорганізувати КСП Майбородівське в приватне сільськогосподарське підприємство Майбородівське . Згідно розпорядження голови Кременчуцької райдержадміністрації від 14 березня 2000 року №137 КСП Майбородівське перереєстровано в ПСП Майбородівське . В п.2.2 Статуту ПСП Майбородівське передбачено, що підприємство створене на базі колективного сільськогосподарського підприємства Майбородівське та являється його правонаступником. Вважають, що колективне сільськогосподарське підприємство Майбородівське реорганізоване шляхом перетворення в ПСП Майбородівське , до якого, як правонаступника за Статутом відповідно до ч.6 ст.31 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство переходять усі майнові права та обов'язки колишнього підприємства, в тому числі і право на колективну власність на землю за Державним актом серії ПЛ-19 від 27 березня 1997 року.
Крім цього, виходячи з положень ст.28 Земельного кодексу України від 18.12.1990 року, вважають, що факт припинення діяльності КСП Майбородівське як юридичної особи шляхом перетворення в ПСП Майбородівське не є підставою для припинення права власності, оскільки право колективної власності на землю не було припинено, обов'язку щодо повернення державного акта на право колективної власності на землю серії ПЛ-19 у ПСП Майбородівське не виникало, а тому були відсутні підстави для здійснення відповідного припису про припинення права власності.
Крім того вважають, що позивачем не надано підтверджень того, які саме права та інтереси його порушуються внаслідок існування Державного акту на право колективної власності, виданого колективному сільськогосподарському підприємству Майбородівське серії ПЛ-19.
Також вважають, що Приватне сільськогосподарське підприємство Майбородівське є неналежним відповідачем у справі, оскільки не є суб'єктом, що має повноваження щодо видачі відповідного Державного акту на право колективної власності на землю.
Окрім зазначених підстав для відмови в задоволенні позову, просили не задовольняти позов в зв'язку з пропуском строку позовної давності. Вважають, що позивач пропустила строк позовної давності, оскільки з моменту реорганізації КСП Майбородівське в ПСП Майбородівське , що відбулася 14 березня 2000 року, минуло майже 17 років, що свідчить про те, що позивач знав та міг дізнатися про порушення свого права. Будь-яких доказів на підтвердження поважності причин пропуску позовної давності, або доказів, що підтверджують факт, що позивач не міг дізнатися про порушення свого цивільного права він не надав.
Представник третьої особи Відділу Держгеокадастру у Кременчуцькому районі Полтавської області ОСОБА_8 в судовому засіданні пояснив, що оскільки КСП Майбородівське , якому видавався Державний акт на право колективної власності реорганізовано, то він втратив силу, тому що колективної власності на землю законами не передбачено. Відповідно до зазначеного Державного акту на право колективної власності на землю КСП Майбородівське було передано у колективну власність 2845,65 га землі, яка була розпайована та визначено розмір земельної частки 4,89 умовних кадастрових гектарів. Державні акти на право власності на земельні ділянки видано 550 особам розмірами 3,9 умовних кадастрових гектарів, на іншу частину видано тільки сертифікати, залишилася не розпайованою земля під багаторічними насадженнями, ніхто права на неї не втратив, необхідно це вирішувати загальними зборами. Вважає, що позов необхідно задовольнити.
Представник третьої особи Новознам'янської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області ОСОБА_9 в судовому засіданні пояснила, що, оскільки, згідно Статуту ПСП Майбородівське є правонаступником КСП Майбородівське , то йому перейшли усі майнові права та обов'язки колишнього підприємства, в тому числі і право на колективну власність на землю за Державним актом серії ПЛ-19 від 27 березня 1997 року. Вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, третіх осіб, їх уповноважених представників, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити виходячи з наступного.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Відповідно з ч.3 ст.10, ч.1 ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах встановлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно ч.1 ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Частиною 4 статті 60 ЦПК України передбачено, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Рішення повинно бути законним і обґрунтованим, ухваленим на основі повно і всебічно з'ясованих обставин.
Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Земельне законодавство базується на принципах: забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом; забезпечення гарантій прав на землю (пункти б, в, г статті 5 Земельного кодексу України).
Установлено, що радгосп Майбородівський села Майбородівка Кременчуцького району Полтавської області був реорганізований в Колективне сільськогосподарське підприємство (КСП) Майбородівське згідно рішення загальних зборів робітників на пенсіонерів радгоспу Майбородівський від 08 серпня 1996 року та розпорядження голови Кременчуцької районної державної адміністрації від 19 серпня 1996 року №433, яке перереєстровано в приватне сільськогосподарське підприємство Майбородівське згідно розпорядження голови Кременчуцької районної державної адміністрації від 14 березня 2000 року №137 і це вбачається із архівної довідки Кременчуцької районної державної адміністрації № 04-01/257 від 08 серпня 2015 року.
27 березня 1997 року Майбородівською сільською радою Кременчуцького району Полтавської області Колективному сільськогосподарському підприємству Майбородівське був виданий Державний акт на право колективної власності на землю площею 2845,65 га сільськогосподарського призначення.
31 березня 1997 року розпорядженням голови Кременчуцької районної державної адміністрації №190 Про затвердження вартості земельної частки (паю) по КСП Майбородівське було затверджено розмір земельної частки (паю), який становить 4,89 умовних кадастрових гектарів без визначення межі цієї частки в натурі (на місцевості) вартістю 21288 грн.
Указом Президента України Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки від 03 грудня 1999 року було встановлено з метою забезпечення реалізації державної аграрної політики, прискорення реформування та розвитку аграрного сектора економіки на засадах приватної власності, Кабінету Міністрів України, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним та Севастопольській міській державним адміністраціям здійснити організаційні заходи щодо реформування протягом грудня 1999 - квітня 2000 року колективних сільськогосподарських підприємств на засадах приватної власності на землю та майно шляхом забезпечення всім членам колективних сільськогосподарських підприємств права вільного виходу з цих підприємств із земельними частками (паями) і майновими паями та створення на їх основі приватних (приватно-орендних) підприємств, селянських (фермерських) господарств, господарських товариств, сільськогосподарських кооперативів, інших суб'єктів господарювання, заснованих на приватній власності. Це право, гарантоване частиною другою статті 14 Конституції України, не може бути обмежено рішеннями загальних зборів членів колективних сільськогосподарських підприємств або будь-якими іншими рішеннями.
Відповідно до Протоколу №7 від 18 лютого 2000 року загально-установчих зборів уповноважених членів КСП Майбородівське було ухвалено реорганізувати КСП Майбородівське в Приватне сільськогосподарське підприємство Майбородівське , затвердити форму господарювання - приватну, схвалити Статут господарства на засадах приватної власності на землю та майно, призначити директором ПСП Майбородівське ОСОБА_10.
Частиною 6 ст.31 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство передбачено, що при перетворенні одного підприємства в інше, до новоствореного підприємства переходять усі майнові права і обов'язки колишнього підприємства.
Згідно пунктів 2.1,2.2,6.1 Статуту приватного сільськогосподарського підприємства Майбородівське , зареєстрованого Кременчуцькою районною державною адміністрацією 14 березня 2000 року відповідно до розпорядження №137, підприємство є юридичною особою, створене на базі колективного сільськогосподарського підприємства Майбородівське і являється його правонаступником. До земель, які використовуються підприємством, належать: землі, що є у власності та користуванні підприємства; право власності користування цими землями посвідчується відповідними державними актами; підприємство застосовує тимчасове користування і оренду земельних ділянок, в тому числі і тих, що складаються з земельних паїв (часток) колишніх членів колективного сільськогосподарського підприємства Майбородівське , інших громадян та юридичних осіб. Умови використання землі, форми і розмір орендної плати та інші умови обумовлюються у відповідному договорі; земельні паї (частки) колишніх членів колективного сільськогосподарського підприємства Майбородівське складають земельний масив, що є спільною частковою власністю громадян до виділення їх в натурі (на місцевості) згідно з положенням, затвердженим загальними зборами (зборами уповноважених) співвласників.
Аналізуючи зазначені норми права та встановлені обставини суд приходить до висновку, що приватне сільськогосподарське підприємство Майбородівське створене на базі колективного сільськогосподарського підприємства Майбородівське і є його правонаступником.
Також встановлено, що рішенням Кременчуцької районної ради Полтавської області тринадцятої сесії двадцять третього скликання від 16 серпня 2000 року Про затвердження схеми організації території земельних часток (паїв) в межах розпайованих земель КСП Майбородівське було затверджено схему організації території земельних часток (паїв) в межах розпайованих земель КСП Майбородівське , якою передбачено: визначені земельні ділянки загальною площею 541,8 га багаторічні насадження, виходячи з напрямку господарської діяльності підприємства поділити одночасно, без подрібнення на окремі паї, організацію території 550 земельних часток (паїв), загальною площею 2147,83 га ріллі, створення мережі польових шляхів площею 16,77 га за рахунок рільних земель. Мережу під'їзних шляхів передбачених схемою для забезпечення під'їздів до земельних ділянок рахувати землями загального користування. Прийняти уточнену загальну площу земельної частки (пай) позначену схемою організації території в розмірі 4,88 кадастрових гектарів вартістю 21 073,3 гривень, з яких ріллі 3,9 га, багаторічних насаджень 0,98 га.
Як пояснив в судовому засіданні представник третьої особи Відділу Держгеокадастру у Кременчуцькому районі Полтавської області ОСОБА_8, і це не оспорюється сторонами, державні акти на право власності на земельні ділянки отримали 550 членів КСП Майбородівське розмірами 3,9 умовних кадастрових гектарів, на іншу частину видано тільки сертифікати, залишилася не розпайованою земля під багаторічними насадженнями 0,98 умовних кадастрових гектарів.
Отже, до Приватного сільськогосподарського підприємства Майбородівське , як правонаступника Колективного сільськогосподарського підприємства Майбородівське , окрім усіх майнових прав та обов'язків перейшло і право на колективну власність на землю за Державним актом на право колективної власності на землю КСП Майбородівське серії ПЛ-19 від 27 березня 1997 року.
Викладене спростовує твердження позивача, що ПСП Майбородівське не є правонаступником КСП Майбородівське .
Оскільки залишаються не розпайованими землі, а це значить, що дія зазначеного Державного акту не вичерпана, тому відсутні підстави для визнання його таким, що втратив чинність, а вимога про його повернення до відділу Держгеокадастру у Кременчуцькому районі Полтавської області незаконна.
Підстави припинення права колективної власності на земельну ділянку визначені статтею 28 Земельного кодексу України від 18.12.1990 року, чинного на час виниклих спірних правовідносин, у разі: добровільної відмови від земельної ділянки; відчуження (продажу) земельної ділянки Раді народних депутатів; викупу земельної ділянки для державних або громадських потреб; припинення у випадках, передбачених пунктами 4, 6-8 статті 27 цього Кодексу, а також у випадках, зазначених у статті 114 цього Кодексу.
Підстави припинення права колективної власності на земельну ділянку в зв'язку з ліквідацією підприємства, зазначеної позивачем, законом не передбачено.
Крім викладеного, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Позивач вважає, що її права порушені відповідачем в зв'язку зі зверненням останнього до суду з позовом до неї та Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, кадастровий номер 5322482200:05:000:0185, площею 14,0834 га від 24 липня 2015 року укладеного між нею та Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області, визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 22.07.2015 р. №421/0/75-15-СГ, виключення з Державного земельного кадастру інформації про власника земельної ділянки номер 5322482200:05:000:0185, площею 14,0834 га, та відомостей про оренду земельної ділянки номер 5322482200:05:000:0185 площею 14,0834 га.
Установлено, що рішення по справі за вказаним позовом не набрало законної сили, і позивач не була членом КСП Майбородівське і не мала права на земельну частку (пай).
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що порушення прав та інтересів позивача вбачається в майбутньому, а тому вони не можуть бути захищені визначеним нею способом в межах заявленого позову.
З огляду на викладені висновки суду не підлягає задоволенню і заява представника відповідача про застосування строків позовної давності.
Оскільки в задоволенні позову відмовлено, то в відповідності до ст.88 ЦПК України не підлягають до задоволення і вимоги позивача щодо стягнення понесених судових витрат.
Керуючись ст.ст.10,11, 60, 88,209,212,214, 215,218 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
ОСОБА_1 в позові до Приватного сільськогосподарського підприємства Майбородівське про визнання Державного акту на право колективної власності на землю таким, що втратив чинність відмовити.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Полтавської області через Кременчуцький районний суд всіма учасниками процесу на протязі 10 днів з часу його проголошення або отримання копії рішення особами, які не були присутні у судовому засіданні під час його проголошення.
У разі застосування ст.218 ЦПК України скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного рішення.
Суддя С. М. Клименко
Суд | Кременчуцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 07.03.2017 |
Оприлюднено | 14.03.2017 |
Номер документу | 65197900 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Червинська Марина Євгенівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Червинська Марина Євгенівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Червинська Марина Євгенівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Червинська Марина Євгенівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Червинська Марина Євгенівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Червинська Марина Євгенівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Червинська Марина Євгенівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні