РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" березня 2017 р. Справа № 5019/750/11
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючої судді Коломис В.В.
суддів Тимошенко О.М.
суддів Огороднік К.М.
при секретарі судового засідання Величко К.Я.
розглянувши апеляційну скаргу кредитора - Публічного акціонерного товариства "Західінкомбанк" на ухвалу господарського суду Рівненської області від 10.01.17 р.
у справі № 5016/750/11 (суддя Пашкевич І.О. )
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Пластіком"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони"
про визнання банкрутом
за участю представників сторін:
кредиторів - не з'явився;
апелянта - не з'явився;
арбітражного керуючого - Дуплика П.Г.
Судом роз'яснено представникам сторін права та обов'язки, передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України. Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 16.12.2015 року у справі №5019/750/11 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Пластіком" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" про визнання банкрутом затверджено звіти ліквідатора та ліквідаційний баланс Товариства з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони", ліквідовано юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони", припинено провадження у справі.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 26.01.2016 року ухвалу господарського суду Рівненської області від 16.12.2015 року скасовано, справу №5019/750/11 передано на розгляд до господарського суду Рівненської області.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 10.01.2017 року у саправі № 5019/750/11 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Пластіком" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" про визнання банкрутом затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс Товариства з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони". Затверджено звіт ліквідатора про нарахування і виплату грошової винагороди в сумі 44 271 грн. 50 коп. Ліквідовано юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони".
Вимоги усіх кредиторів визнані погашеними; виконавчі документи за відповідними вимогами визнано такими, що не підлягають виконанню.
Припинено провадження у справі №5019/750/11.
Не погоджуючись з прийнятою судом першої інстанції ухвалою, кредитор - ПАТ "Західінкомбанк" звернувся до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Рівненської області скасувати, справу надіслати до господарського суду Рівненської області для продовження розгляду справи по суті.
Обгрунтовуючи свої вимоги апелянт посилається на порушення господарським судом Рівненської області норм матеріального та процесуального права, а також на невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого суду, обставинам справи.
Ініціюючий кредитор - ТзОВ "Пластіком" та арбітражний керуючий Дуплика П.Г. у відзивах на апеляційну скаргу вважають оскаржувану ухвалу місцевого господарського суду законною та обгрунтованою, а тому просять залишити її без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
В судове засідання представники апелянта та кредиторів не з'вилися, про причини неявки суд не повідомили.
Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників кредиторів та апелянта, оскільки останні були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи.
Безпосередньо в судовому засіданні арбітражний керуючий повністю підтримав вимоги та доводи, викладені в апеляційній скарзі.
Враховуючи, що оскаржувана ухвала господарського суду стосується вирішення по суті питання щодо затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу, що є підставою для ліквідації товариства і припинення провадження у справі, а відтак за своєю природою набуває значення судового рішення, колегія суддів зазначає, що дана ухвала переглядається в апеляційному порядку у двомісячний строк, встановлений частиною 1 статті 102 ГПК України для розгляду апеляційних скарг на рішення суду. Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною у пункті 4.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 24 жовтня 2011 року №11 "Про деякі питання практики застосування розділу ХІІ-1 Господарського процесуального кодексу України".
Колегія суддів, заслухавши пояснення арбітражного керуючого, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що у задоволенні вимог апеляційної скарги слід відмовити, ухвалу місцевого господарського суду - залишити без змін.
При цьому колегія суддів виходила з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Рівненської області від 09.11.2011 року у справі №5019/750/11 введено процедуру санації боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони", керуючим санацією боржника призначено арбітражного керуючого Сторонського А.П.
Постановою господарського суду Рівненської області від 22.10.2014р. у справі №5019/750/11 Товариство з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором боржника арбітражного керуючого Сторонського А.П.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 16.12.2015 року у справі №5019/750/11 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Пластіком" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" про визнання банкрутом затверджено звіти ліквідатора та ліквідаційний баланс Товариства з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони", ліквідовано юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони", припинено провадження у справі.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 26.01.2016 року ухвалу господарського суду Рівненської області від 16.12.2015 року скасовано, справу №5019/750/11 передано на розгляд до господарського суду Рівненської області.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 21.06.2016 року у справі №5019/750/11, серед іншого, звільнено від виконання повноважень ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" арбітражного керуючого Сторонського А.П., призначено ліквідатором боржника арбітражного керуючого Дуплику П.Г., продовжено термін ліквідаційної процедури на 6 місяців до 22.12.2016 року.
22.11.2016 року ліквідатор ТОВ "Млинівські макарони" - Дуплика П.Г. за результатами своєї роботи представив суду ліквідаційний баланс підприємства-банкрута і звіт про роботу ліквідатора, та просив суд затвердити поданий звіт, ліквідувати банкрута як юридичну особу і припинити провадження у справі (т.7, а.с. 187-205).
Місцевий господарський суд, розглянувши поданий ліквідатором ліквідаційний баланс підприємства-банкрута і звіт про свою роботу та розглянуши клопотання ліквідатора про припинення провадження у справі, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються дані вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, прийшов до висновку про наявність правових підстав для затвердження ліквідаційного балансу підприємства-банкрута і звіту ліквідатора та припинення провадження у справі.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Згідно ст.37 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство) ліквідація - припинення субєкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом, з метою здійснення заходів щодо задоволення в порядку цього Закону вимог кредиторів шляхом продажу його майна.
Відповідно до ст.41 Закону про банкрутство, ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.
Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; предявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Законом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю; заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обовязковому зберіганню на строк не менше пяти років з дати визнання особи банкрутом; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному органу з питань банкрутства відповідну інформацію для ведення Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство; веде реєстр вимог кредиторів; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
З дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи-банкрута.
Відповідно до положень ст.46 Закону про банкрутство, після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію обєктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів; довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; для акціонерних товариств копія розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, засвідчена Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; для емітентів цінних паперів копія звіту про наслідки погашення цінних паперів, засвідчена Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
З матеріалів справи вбачається, що до реєстру вимог кредиторів ТОВ "Млинівські макарони" включено грошові вимоги наступних кредиторів:
- Млинівської об'єднана державна податкова інспекція - 746770,05грн.;
- ПАТ "Західінкомбанк" - 23360212,78грн., судові витрати - 125,00грн.;
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова мережа "Барвінок" - 9110,00грн.; судові витрати - 125,00грн.;
- Дочірнє підприємство "Асканія Дістріб'юшн Дон" Товариства з обмеженою відповідальністю "Асканія-Трейдінг" - 59532,41грн., судові витрати - 125,00грн.;
- Управління пенсійного фонду України в Млинівському районі - 12706,89грн.;
-Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвестаційна компанія "Атланта" - 741852,34грн., судові витрати - 125,00грн.;
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Терлич" - 1246178,76грн., судові витрати - 125,00грн.;
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Пластіком" - 965009,79грн., судові витрати 321,00грн..
Також, з матеріалів справи вбачається, що в процедурі санації ТОВ "Млинівські макарони" були погашені вимоги ПАТ "Західінкомбанк" в сумі 1276696,23 грн. та Управління пенсійного фонду України в Млинівському районі в сумі 2700,00 грн..
При цьому, у ліквідаційній процедурі, на виконання постанови господарського суду Рівненської області від 22.10.2014р. у справі №5019/750/11 ліквідатором ТзОВ "Млинівські макарони" відповідно до ст. 41 Закону про банкрутство вчинялись дії на виконання заходів ліквідаційної процедури (здійснено інвентаризацію, оцінку майна банкрута).
Зокрема, з метою виявлення майнових активів ТОВ "Млинівські макарони" ліквідатором було скеровано відповідні запити до Державної інспекції сільського господарства в Рівненській області; Управління ДержгІрпромнагляду по Рівненській області; Центру надання послуг пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, з обслуговування м.Дубно, Дубенського, Демидівського, Млинівського, Радивилівського районів, підпорядкованого ВДАІ ПРИ УМВС; Млинівської МДПІ; Державної архітектурно-будівельної інспекції Міністерства регіонального розвитку та будівництва України щодо наявності/відсутності дозволу на виконання будівельних робіт та переліку замовника будівництва; Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ПАТ "Національного Депозитарію України" - щодо наявності в боржника цінних паперів; Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб підприємців - щодо наявності частки боржника в статутному капіталі інших підприємств; Державної митної служби України - щодо наявності не розмитнених товарів Боржника, які зберігаються на митниці; Державної авіаційної адміністрації Міністерства транспорту та зв'язку України про наявність/відсутність зареєстрованих повітряних суден; Державної інспекції котлонагляду і підіймальних споруд щодо наявності/відсутності підіймальних споруд та котлів; Територіального управління державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду щодо наявності/відсутності об'єктів підвищеної небезпеки, високо вантажних автомобілів, технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації у вулично-дорожній мережі, трубопроводів, об'єктів нафтогазового комплексу, ділянок надр, наданих для експлуатації та будівництва підземних споруд; Державного підприємства "Український інститут промислової власності" Філія "Український центр інноватики та патентно-інформаційних послуг", Держаного департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України про наявність/відсутність патентів та інших) щодо виявлення майнових активів підприємства (майна та майнових прав), зокрема, щодо наявності або відсутності патентів, ліцензій тощо; Інспекції головного державного реєстратора флоту України, щодо наявності суден; Головного управління Держкомзему у Рівненській області про наявність про наявність земельних ділянок зареєстрованих за підприємством- банкрутом; КП "Рівненське ОБІГ" про наявність зареєстрованих будівель та споруд за підприємством-банкрутом; Головного управління статистики у Рівненській області.
На визначені запити ліквідатором було отримано наступні відповіді:
- Державна інспекції сільського господарства в Рівненській області повідомила, що за ТОВ "Млинівські макарони" зареєстрованої техніки на території Рівненської області не значиться;
- Управління Держгірпромнагляду по Рівненській області повідомило, що за ТОВ "Млинівські макарони" великовантажних технологічних транспортних засобів ~ не зареєстровано;
- Центр надання послуг пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, з обслуговування м.Дубно, Дубенського, Демидівського, Млинівського, Радивилівського р-нів, підпорядкованого ВДАІ УМВС повідомило, що за ТОВ "Млинівські макарони" транспортних засобів - не зареєстровано;
- листом №40-302-207 від 25.09.2015р. Державна архітектурно-будівельна інспекція Міністерства регіонального розвитку та будівництва України повідомила, про те що відповідно до даних Єдиного реєстру документів, що мають право на виконання підготовчих та будівельних робіт станом на 18.09.2015р., інформація щодо видачі дозволів на виконання будівельних робіт вищевказаним підприємством - відсутня;
- листом № 09/01/21968/нк від 08.10.2015р. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку повідомила, про те що серед власників, які володіють значними пакетами акцій емітентів (10 відсотків і більше статутного капіталу) ТОВ "Млинівські макарони"- відсутнє;
- листом №1795/30 від 05.10.2015р. ДП "Український інститут інтелектуальної власності" повідомило, про те що для отримання вищевказаної інформації, необхідно провести оплату послуг ДП "Український інститут інтелектуальної власності" згідно рахунку в сумі 720,00грн. (з урахуванням ПДВ).
- листом №05-01-08/1065 від 02.10.2015р. Головне управління статистики у Рівненській області надіслало копії фінансової звітності підприємства станом: на 31.03.2013р., на 01.07.2013р., на 30.09.2013р., на 31.12.2013р. та на 31.12.2014р.;
- листом №33-17-0,41-1441/22-15 від 21.09.2015р. Головне управління Держкомзему у Рівненській області повідомило, про те що інформацію про державну реєстрацію прав власності та інших речових прав на земельні ділянки з 2013 року здійснює Державна реєстраційна служба України.
- листом №1802-05/4/3-11 від 10.11.2015р. Державна інспекція України з безпеки на морському та річковому транспорті, у відповідь на поданий запит від 16.09.2015р. повідомила про те, що за підприємством-банкрутом ТОВ "Млинівські макарони" суден та морських транспортних засобів - не зареєстровано;
- Державне підприємство "Український інститут промислової власності" Філія "Український центр інноватики та патентно-інформаційних послуг" на запит щодо наявності або відсутності патентів, ліцензій тощо, повідомило, що для отримання даної інформації потрібно оплатити послуги цієї служби згідно рахунку.
- КП "Рівненське ОБТІ" на запит щодо наявності у боржника нерухомого майна повідомило, що на сьогоднішній час КП "Рівненське ОБТІ" не проводить реєстрації нерухомого майна, ці повноваження має реєстраційна служба та нотаріуси. Згідно витягу з реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, вказано, що нерухомого майна за ТОВ "Млинівські макарони" не значиться;
- Державна митна служба України щодо наявності не розмитнених товарів боржника, які зберігаються на митниці, листом №11506/А/97-99-24-02-02-14 від 08.12.2015 р., повідомила, що за наявними в Єдиній автоматизованій інформаційній системі ДФС даними, станом на 04.12.2015р. ТОВ "Млинівські макарони" - зовнішньоекономічну діяльність не здійснює та на обліку в митних органах ДФС не перебуває. Також, згідно довідки про відсутність за межами України валютних цінностей та майна №1/15 від 21.01.2016р., вказано, що декларування валютних цінностей та майна Товариство з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" не проводилося;
- Державна авіаційна адміністрація Міністерства транспорту та зв'язку України, листом №21.1.19-15853 від 07.10.2015р., на запит №123 повідомила, що у Державному реєстрі цивільних повітряних суден України за ТОВ "Млинівські макарони" не значиться;
- Територіальне Управління Держгірпромналяду у Рівненській області повідомило, що за ТОВ "Млинівські макарони" великовантажних технологічних транспортних засобів, вантажопідіймальних споруд, котлів, ліфтів, трубопроводів пари та гарячої води, посудин що працюють під тиском - не значиться;
- Інспекція головного державного реєстратора флоту України повідомила, що в Державному судновому реєстрі України та Судновій книзі України власниками або судновласниками яких є ТОВ "Млинівські макарони" - відсутні.
Також, ліквідатором 15.01.2015 року була проведена оцінка майна ТОВ "Млинівські макарони" згідно договору №0708/14 від 08.07.2014р. про проведення оцінки майна. Вартість майна згідно оцінки становить 722500,00 грн..
05.02.2015 року відбулося засідання зборів комітету кредиторів №12 ТОВ "Млинівські макарони", на яких була затверджена оцінка майна та порядок реалізації майна.
05.06.2015 року відбулося засідання зборів комітету кредиторів №13 ТОВ "Млинівські макарони", на яких було затверджена реалізація майна на аукціоні, який відбувся 28.05.2015р. і на якому було реалізовано ЦМК на суму 729725,00 грн. Затверджено оплату витрат та оплату послуг за період проведення ліквідаційної процедури, а саме:
- біржові витрати 10% від суми реалізації - 72975,00 грн.;
- витрати на проведення оцінки майна - 35500,00 грн.;
- оплата послуг ліквідатора - 43848,00 грн.;
- оплата послуг найманих працівників - 21924,00 грн.;
- господарські витрати - 24750,00 грн.
Всього витрат на суму: 198997,00 грн.
При цьому, кошти від реалізації майна були розподілені згідно ст.45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" на погашення першої черги, а саме, заставному кредитору ПАТ "Західінкомбанк" в сумі 530731,00 грн. та кошти в сумі 198997,00 грн. на витрати в процедурі ліквідації та оплату послуг за період проведення ліквідаційної процедури, а саме:
- Публічне акціонерне товариство "Західінкомбанк" - 530731,00 грн.;
- оплата послуг біржі - 72972,00 грн.;
- витрати на експертну оцінка майна- 35500,00 грн.;
- оплата послуг арбітражного керуючого - 43848,00 грн.;
- оплата послуг найманих працівників - 21924,00 грн.;
- господарські витрати - 24750,00 грн..
Як вже зазначалося вище, постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 26.01.2016 року ухвалу господарського суду Рівненської області від 16.12.2015 року скасовано, справу №5019/750/11 передано на розгляд до господарського суду Рівненської області.
При цьому, судом апеляційної інстанції вказано, що ліквідатором в порушення норм ст.ст. 42,45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", кошти від реалізації майна, яке перебувало у заставі ПАТ "Західінкомбанк", окрім останнього, були спрямовані і на оплату послуг арбітражного керуючого, оплату послуг найманих працівників, господарські витрати, оплату послуг біржі, витрати на експертну оцінку майна.
Як вбачається з матеріалів справи, 11 травня 2016 року ліквідатором була проведена інвентаризація майна ТОВ "Млинівські макарони", в процесі якої виявлено майно, а саме:
- матриця "Бюлер" короткоріз - 16 шт.;
- фасувальний автомат "ROVEMA" короткоріз - 1 шт.;
- вентилятор ВЦ-11 - 2 шт.
11.05.2016 року відбулося засідання зборів комітету кредиторів №17 ТОВ "Млинівські макарони", на яких, зокрема, була затверджена інвентаризація виявленого майна.
25.05.2016 року була проведена оцінка майна ТОВ "Млинівські макарони" згідно договору №0708/14 від 25.05.2016р. про проведення оцінки майна. Вартість майна згідно оцінки становить 226 900,00 грн. (т.7, а.с. 195-197).
28 липня 2016 року відбувся аукціон з продажу майна підприємства-банкрута ТОВ "Млинівські макарони", на якому було реалізовано майно, а саме, лот №1 обладнання у складі: матриця "Бюлер" короткоріз - 16 шт.; фасувальний автомат "ROVEMA" короткоріз - 1 шт.; вентилятор ВЦ-11 - 2 шт. на загальну суму 238 245,00 грн. (т.7, а.с. 174-175).
Як вбачається, кошти від реалізації майна в сумі 198 997,00 грн. були перераховані кредитору - ПАТ "Західінкомбанк" (на виконання постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 26.01.2016 року), решта коштів в сумі 39 248,00 грн. були розподілені наступним чином:
- витрати на проведення оцінки майна - 15 000,00 грн.;
- біржові витрати 10% від суми реалізації - 23 824,50 грн.;
- оплата послуг ліквідатора - 423,50 грн.
Враховуючи вищевикладені обставини справи, апеляційний суд не може не погодитись з місцевим господарським судом, що ліквідатором дотримано вимоги Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" під час проведення ліквідаційної процедури у справі №5019/750/11 та вжито усіх можливих заходів щодо виявлення активів боржника, внаслідок яких виявлено та реалізовано майнові активи банкрута на загальну суму 967 970,00 грн., погашено кредиторські вимоги ПАТ "Західінкомбанк" на загальну суму 729 725,00 грн. грн., оплата послуг біржі - 96 796 грн. 50 коп.; витрати на експертну оцінка майна - 50 500 грн. 00 коп.; оплата послуг арбітражного керуючого - 44 271 грн. 50 коп.; оплата послуг найманих працівників - 21 924 грн. 00 коп.; господарські витрати - 24 750 грн. 00 коп.
Інших майнових активів банкрута не виявлено, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками відповідних реєструючих органів.
Згідно ч.5 ст.45 Закону про банкуртство вимоги, не задоволені за недостатністю майна, вважаються погашеними.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст.46 Закону про банкрутство, після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс. Якщо за результатами ліквідаційної процедури після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи банкрута. Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора.
Отже, законодавством передбачено певну сукупність дій, яку необхідно вчинити ліквідатору в ході ліквідаційної процедури, та перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом із зазначеним звітом та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури; подання звіту здійснюється ліквідатором за наслідком всіх проведених ним дій в ході ліквідаційної процедури.
15.11.2016 року відбулось засідання комітету кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони", на якому прийнято наступні рішення: роботу ліквідатора в процедурі ліквідації ТОВ "Млинівські макарони" визнати доброю; затвердити ліквідаційний баланс; подати клопотання до господарського суду про затвердження звіту, фінансового звіту, провадження у справі припинити, ТзОВ "Млинівські макарони" - ліквідувати (протокол зборів комітету кредиторів №20 від 15.11.2016 р., т.7, а.с. 190-192).
Оскільки ліквідатором вчинено всі належні дії по виявленню активів та пасивів боржника, виявлене в ході ліквідаційної процедури майно реалізоване на торгах у відповідності до вимог Закону про банкрутство, а будь-яких інших майнових активів, що підлягають включенню до ліквідаційної маси, та грошових коштів, за рахунок яких було б можливе остаточне (повне) погашення кредиторських вимог, не виявлено, суд першої інстанції, на думку апеляційного суду, прийшов до правильного висновку про наявність правових підстав для затвердження ліквідаційного балансу і звіту ліквідатора, та відповідно припинення провадження у даній справі на підставі ст.ст. 45 ч.5, 46 ч.2, 83 ч.1 п.6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
При цьому, посилання скаржника на те, що отримані ним в листопаді 2016 року в розмірі 198 997,00 грн. не були коштами, що отримані від реалізації 28.05.2015 року заставного майна банку, а є коштами від реалізації незаставного майна банку, колегією суддів до уваги не беруться, оскільки при реалізації виявленого в ході інвентаризації майна, яка проводилася 11.05.2016 року, були отримані кошти в сумі 238 245,00 грн., з яких і були перераховані банку 198 997,00 грн. на виконання постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 26.01.2016 року.
При цьому слід зазначити, що ліквідатором при розподілі цих коштів не були порушені вимоги ст.45 Закону про банкрутство.
Так, згідно ст.45 Закону про банкрутство кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цією статтею. У першу чергу задовольняються витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді та роботою ліквідаційної комісії, у тому числі:
- витрати на оплату судового збору;
- витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їхніх коштів;
- витрати заявника на публікацію оголошення про порушення справи про банкрутство, введення процедури санації, визнання боржника банкрутом;
- витрати на публікацію в офіційних друкованих органах інформації про порядок продажу майна банкрута;
- витрати на публікацію в засобах масової інформації про поновлення провадження у справі про банкрутство у зв'язку з визнанням мирової угоди недійсною;
- вимоги щодо виплати основної грошової винагороди арбітражному керуючому;
- вимоги щодо відшкодування витрат арбітражного керуючого, пов'язаних з виконанням ним повноважень розпорядника майна, керуючого санацією боржника або ліквідатора банкрута.
Разом з тим, згідно з ч.4 ст.42 Закону про банкрутство майно банкрута, що є предметом забезпечення, не включається до складу ліквідаційної маси і використовується виключно для задоволення вимог кредитора за зобов'язаннями, які воно забезпечує.
Як вже зазначалося вище, кошти від реалізації заставного майна в розмірі 729 725,00 грн. (530 731,00 грн. + 198 997,00 грн.) були перераховані заставному кредитору - ПАТ "Західінкомбанк".
Кошти від реалізації виявленого в ході інвентаризації майна згідно акту від 11.05.2016 року (т.7, а.с.193) в розмірі 238 245,00 грн. були розподілені у відповідності до вимог ст.45 Закону, а саме, оплата послуг біржі - 96 796 грн. 50 коп.; витрати на експертну оцінка майна - 50 500 грн. 00 коп.; оплата послуг арбітражного керуючого - 44 271 грн. 50 коп.; оплата послуг найманих працівників - 21 924 грн. 00 коп.; господарські витрати - 24 750 грн. 00 коп.
При цьому, кошти в розмірі 198 997,00 грн. були перераховані на виконання постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 26.01.2016 року у даній справі ПАТ "Західінкомбанк" як забезпеченому кредитору.
Саме уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Західіпкомбанк" Костенко І.І. в листі від 01.11.2016 року на ім'я арбітражного керуючого - ліквідатора ТОВ "Млинівські макарони" повідомила реквізити банку для додаткового зарахування коштів, отриманих внаслідок реалізації майна банкрута.
При цьому, факт отримання коштів в сумі 198 997,00 грн., що мало місце в листопаді 2016 року ПАТ "Західінкомбанк" визнає, про що сам зазначає в своїй апеляційній скарзі. Крім того, кредитор ПАТ "Західінкомбанк" починаючи з листопада 2016 року не ініціював питання про повернення коштів в сумі 198 997,00 грн., як таких, що отримані без належної правової підстави.
Таким чином, усі кошти від реалізації майна ТОВ "Млинівські макарони", що перебувало в заставі ПАТ "Західінкомбанк" були спрямовані на задоволення вимог заставного кредитора.
Крім того, ст.115 Закону про банкрутство визначено, що арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) виконує повноваження за грошову винагороду.
Сплата грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого у зв'язку з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство здійснюються за рахунок наявних у боржника коштів, одержаних у результаті господарської діяльності боржника, або коштів, одержаних від продажу майна (майнових прав) боржника.
Крім того, ст. 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
При цьому, відсутність виробничої діяльності боржника, відсутність майна у боржника або ж відсутність інших джерел для покриття витрат на оплату послуг арбітражного керуючого слід вважати, як примушування до безоплатної праці, що забороняється та прирівнюється до рабства в контексті ст.4 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950р., а також інших міжнародних правових актів, та суперечить ст. 43 Конституції України.
Слід також зазначити, що ліквідатор не є кредитором у даній справі та особою, яка заінтересована в банкрутстві та ліквідації боржника, а тому вимоги по виплаті грошової винагороди ліквідатора неприпустимо залишати без задоволення, та вважати погашеними відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Також, відповідно до ст.41 Закону про банкрутство ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження, зокрема, проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута, аналізує фінансове становище банкрута.
Згідно ст.115 Закону про банкрутство відшкодування витрат арбітражного керуючого у зв'язку з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство здійснюються за рахунок наявних у боржника коштів, одержаних у результаті господарської діяльності боржника, або коштів, одержаних від продажу майна (майнових прав) боржника.
Крім того, слід зазначити, що доводи банку стосовно того, що кошти в розмірі 198 997,00 грн., отримані останнім в листопаді 2016 року не є коштами, які були повернуті на виконання постанови Рівненського апеляційного гсоподарського суду від 26.01.2016 року, колегія суддів важає безпідставними та надуманими, оскільки зазначене суперечить вимогам ч.2 ст.45 Закону про банкрутство, відповідно до якої вимоги кожної наступної черги задовольняються у міру надходження на рахунок коштів від продажу майна банкрута після повного задоволення вимог попередньої черги, крім випадків, установлених цим Законом.
Також слід зазначити, що 05.09.2016 року відбулося засідання комітету кредиторів ТОВ "Млинівські макарони" (протокол №19 від 05.09.2016 року), на якому одноголосно було вирішено взяти до уваги та попередньо погодити фінансовий звіт та ліквідаційний баланс банкрута. За дане рішення проголосував також голова комітету кредиторів - повноважний представник ПАТ "Західіпкомбанк" Смалюх Р.Я.
В подальшому, згідно протоколу №20 від 15.11.2016 року зборів комітету кредиторів ТзОВ "Млинівські макарони", комітетом кредиторів одноголосно вирішено, зокрема, затвердити звіт ліквідатора про роботу, фінансовий звіт та ліквідаційний баланс банкрута.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" під час здійснення своїх повноважень були усунуті допущені порушення - кошти в ході ліквідаційної процедури перераховані Публічному акціонерному товариству "Західінкомбанк" як забезпеченому кредитору в повному обсязі.
Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Натомість, скаржником не подано судовій колегії належних та достатніх доказів, які стали б підставою для скасування рішення місцевого господарського суду. Посилання скаржника, викладені в апеляційній скарзі, колегія суддів вважає безпідставними, документально необґрунтованими, такими, що належним чином досліджені судом першої інстанції при розгляді спору.
Враховуючи все вищевикладене в сукупності, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду вважає, що ухвала господарського суду Рівненської області ґрунтується на матеріалах і обставинах справи, відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому відсутні правові підстави для її скасування.
Керуючись ст.ст. 99,101,103,105,106 ГПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Західінкомбанк" залишити без задоволення.
Ухвалу господарського суду Рівненської області від 10.01.2017 року у справі №5019/750/11 - залишити без змін.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуюча суддя Коломис В.В.
Суддя Тимошенко О.М.
Суддя Огороднік К.М.
Суд | Рівненський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2017 |
Оприлюднено | 16.03.2017 |
Номер документу | 65252711 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Рівненський апеляційний господарський суд
Коломис В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні