ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15.03.2017 Справа № 904/68/17
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Східтехмаш", 85327,Донецька область, м. Мирноград
до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ", Дніпропетровська область, м. Павлоград
про стягнення заборгованості
Суддя Панна С.П.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1- представник за дов. № б/н від 12.10.2016 року
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Товариства з обмеженою відповідальністю "Східтехмаш" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" про стягнення боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції в сумі 545 021,49 грн., 3% річних в сумі 18 732,75 грн., а всього 563 754,24 грн.; судового збору.
Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем умов договору поставки № 531-ПУ від 20.02.2014 року.
Вдповідач проти задоволення позову заперечує та в своєму відзиві №б/н від 08.02.2017 зазначає, що під час виконання договору підприємством позивача були допущені чисельні порушення його умов, зокрема, щодо строків поставки продукції. Відповідно до п.п. 5.7., 6.2. договору позивачу були нараховані штрафні санкції у вигляді штрафу на суму 19750,02 грн. ПРАТ ДТЄК Павлоградвугілля" повідомило ТОВ "Східтехмаш" про застосування оперативно-господарської санкції на суму 19750,02 грн. Відповідач вважає,що в зв'язку з застосуванням оперативно-господарської санкції, його зобов'язання на суму 19750,02 грн. припинились.
19.01.2017 року позивачем подано до суду клопотання про №б/н від 19.01.2017 року про продовження строку розгяду справи №904/68/17, яке ухвалою господарського суду від 19.01.2017 року задоволено та продовжено строк розгляду справи терміном на 15 днів, тобто до 19.03.2017 року.
Відповідач в судове засідання 15.03.2017 року не з'явився.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 17.03.2017 року юридичне місцезнаходження відповідача - 51400, Дніпропетровська обл., місто Павлоград, вул. Соборна, буд. 76 - куди судом і направлялись ухвала про порушення провадження у справі.
Відповідно до п.3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо , то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Справа згідно зі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України розглядається за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у справі оголошувались вступна та резолютивна частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
20.02.2014 року між Публічним акціонерним товариством "ДТЕК Павлоградвугілля" (покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Східтехмаш» (постачальник) укладений договір поставки №531-ПУ згідно до умов якого (п.1.1.) постачальник, в порядку і на умовах, визначених цим договором, зобовязується поставити у власність покупця продукцію та/або обладнання виробничо-технічного призначення (в подальшому - продукція), в асортименті, кількості, в строки, за ціною і якісними характеристиками, погодженими сторонами в договорі та специфікаціях, які є невід'ємною частиною договору.
Покупець зобовязується прийняти і оплатити продукцію у відповідності з умовами цього договору (п.1.2. договору).
Цей договір вступає в силу з дати його підписання уповноваженими представниками і скріплення печатками сторін. Сторони дійшли згоди, що у випадку належного виконання сторонами своїх зобовязань, строк дії договору встановлюється до 31.12.2015 включно. У випадку невиконання або неналежного виконання сторонами своїх зобовязань за цим договором, строк дії договору продовжується до повного виконання сторонами своїх зобов'язань (п.8.1. договору).
Відповідно до п.5.1. договору загальна сума договору визначається загальною сумою всіх специфікацій, які є невід'ємною частиною цього договору. У випадку відхилення кількості фактично поставленої продукції від погодженої до поставки, загальна вартість договору змінюється пропорційно кількості фактично поставленої продукції з розрахунку її ціни, вказаної у відповідних специфікаціях до договору. В будь-якому випадку, загальна орієнтовна сума договору не повинна перевищувати суму, еквівалентну 3900 000,00грн. з ПДВ на дату укладення договору.
22.10.2014 року сторонами підписана специфікація до договору поставки №531-ПУ від 20.02.2014 року.
Згідно п.3 специфікації визначено умови поставки, місце призначення поставки: DDP (Інкотермс-2010), 51500, Україна, Дніпропетровська область, м. Терновка, вул. Харківська, 1, склад ПСП "Шахта "Терновская".
Вспецифікації визначено строк поставки продукції до 15.11.2014 року (а.с.29).
На виконання умов договору позивач поставив відповідачу продукцію в повному обсязі відповідно до накладної №5 від 28.11.2014 року (а.с.30) та товарно-транспортної накладної №5 від 28.11.2014 року (а.с.31) на суму 395000,36 грн.
25.11.2014 року між сторонами було складено акт приймання продукції (товарів) за якістю з якого вбачається, що претензій до якості продукції немає.
Додатковою угодою №б/н від 21.10.2014 до договору сторони змінили пункт 5.4. та виклали його в наступній редакції: розрахунки за поставлену постачальником продукцію по дійсному договору здійснюється покупцем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника в наступному порядку:
5.4.1. протягом п'яти робочих днів з шістдесятого календарного дня з рейтингом поставки відповідної продукції на підставі отриманого покупцем рахунку за умови надання постачальником належним чином оформленої податкової накладної та документів, які передбачені розділом 4 цього договору: або
5.4.2. протягом п'яти робочих днів з 90 (дев'яностого) календарного дня з дати поставки відповідної продукції на підставі отриманого покупцем рахунку і за умови надання постачальником належним чином оформленої податкової накладної, а також документів, передбачених розділом 4 договору, якщо інший більший строк відстрочки не обумовлено у відповідній специфікації. Датою оплати вважається дата списання грошових коштів з поточного рахунка покупця. Остаточні взаєморозрахунки між покупцем і постачальником здійснюються на підставу даних якості, кількості, асортименту та комплектності продукції, визначених відповідно до розділу 2 цього договору.
Як вбачається з матеріалів справи поставка продукції від позивача відповідачу відбулася 28.11.2014 року, кінцевий строк оплати продукції, отриманої покупцем - 05.03.2015 року.
Відповідач своє зобов'язання по оплаті продукції не виконав.
В силу приписів частини першої статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Стаття 526 Цивільного кодексу України встановлює вимогу щодо виконання зобов'язань належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч. 1 ст. 530 ЦК України).
Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частини першої статті 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 ЦК України).
В силу приписів ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з частиною першою статті 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару (ч. 2 ст. 692 ЦК України).
Зі змісту правової норми, наведеної у частині першій статті 692 ЦК України, вбачається, що за загальним правилом обов'язок покупця оплатити товар виникає після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього. Це правило діє, якщо спеціальними правилами або договором купівлі-продажу не встановлений інший строк оплати.
Доказів повної оплати вартості одержаної від позивача продукції відповідач не надав, доводи позивача щодо наявності основного боргу у сумі 395000,36 грн. шляхом надання належних доказів не спростував.
Відповідно до п. 5.5 Договору сторони передбачили, що у випадку порушення постачальником (позивачем) строків поставки, обумовлених в Специфікації, покупець вправі направити постачальнику розрахунок штрафних санкцій та/або збитків та до їх оплати затримати оплату за поставлену продукцію на суму штрафних санкцій. Постачальник зобов'язується провести оплату штрафних санкцій протягом п'яти банківських днів з моменту направлення розрахунку штрафних санкцій постачальнику.
Пунктом 5.7. договору передбачено, що обов'язок постачальника здійснити поставку у відповідності до умов договору, специфікацій до договору забезпечується оперативно-господарською санкцією.
За змістом пункту 6.2. договору, у випадку не поставки в тому числі недопоставки продукції або поставки продукції з порушенням строків, постачальник за письмовою вимогою покупця сплачує покупцю неустойку у вигляді штрафу в розмірі 5% від вартості продукції, яка постачається по відповідній специфікації. У випадку порушення постачальником своїх обов'язків згідно даному пункту більш ніж на 10 календарних днів постачальник за письмовою вимогою покупця сплачує покупцю неустойку у розмірі 0,1% від вартості не поставленої, недопоставленої або поставленої з порушенням строків продукції.
У зв'язку з порушенням позивачем строків поставки продукції, яка постачалась по специфікації, відповідачем були нараховані штрафні санкції у вигляді штрафу на суму 19750,02 грн. (на підставі п. 6.2 та п. 5.7. договору поставки №531 від 20.02.2014 р.).
Як вбачається з матеріалів справи 13.01.2017 року відповідач направив позивачу повідомлення про застосування оперативно-господарської санкції у вигляді штрафу, тобто після спливу одного року з дати поставки (поставка продукції за договором була виконана позивачем 28.11.2014 року).
Відповідно до ч. 1 ст. 261 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Згідно до ч. 1 ст. 267 Цивільного кодексу України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
15.03.2017 року позивачем надано до суду заперечення на відзив на позовну заяву, в яких він просить про застосування позовної давності відносно застосування відповідачем оперативно-господарської санкції у вигляді штрафу у розмірі 5% від вартості продукції у сумі 19750,02 грн., які приймаються судом.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобовязання, на вимогу кредитора зобовязаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до пункту 3.2. постанови пленуму Вищого господарського суду України №14 від 17.12.2013 року "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань" розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений Державною службою, за період прострочення, починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).
Враховуючи вищезазначене підлягає задоволенню стягнення 3% річних за період з 06.03.2015 р. по 03.10.2016 р. в сумі 18732 грн. 75 коп., інфляційні витрати за період з квітня 2016 року по серпень 2016 року у розмірі 96918грн. 80 коп.
Згідно ст. 49 ГПК України судові витрати по справі покладаються на відповідача, оскільки спір виник з його вини.
Керуючись ст.ст. 33, 36, 43-45, 49, 75, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства ДТЕК Павлоградвугілля (51400, Дніпропетровська обл., м. Павлоград вул. Соборна 76 код ЄДРПОУ 00178353) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Східтехмаш (85327 м. Мирноград, Донецька обл., м-н. Восточний 15-а/16 код ЄДРПОУ 33123519) основний борг у сумі 395000 (триста дев'яносто п'ять тисяч) грн. 36 коп., 3% річних в сумі 18732 (вісімнадцять тисяч сімсот тридцять дві) грн. 75 коп., інфляційні витрати у розмірі 96 918 (дев'яносто шість тисяч дев'ятсот вісімнадцять) грн. 80 коп., судовий збір у розмірі 7659 (сім тисяч шістсот п'ятдесят дев'ять) грн. 77 коп., про що видати наказ.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 17.03.2017 року.
Суддя ОСОБА_2
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 15.03.2017 |
Оприлюднено | 22.03.2017 |
Номер документу | 65381280 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні