Постанова
від 20.03.2017 по справі 569/3174/17
РІВНЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 569/3174/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2017 року м.Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в складі:

головуючий суддя - Кучина Н.Г.

при секретарі - Довбенко Г.В.

з участю: позивача - ОСОБА_1 та його представника - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Рівненського міського суду Рівненської області із вищевказаним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Рівненського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу за списком № 2 періоду роботи з 30 липня 1984 року по 01 березня 1989 року та з 17 травня 1990 року по 18 липня 1994 року та у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з 18 жовтня 2016 року; зобов"язати Рівненське об"єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити з 18 жовтня 2016 року ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах на підставі пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зарахувавши до пільгового стажу за списком № 2 періоди роботи з 30 липня 1984 року по 01 березня 1989 року та з 17 травня 1990 року по 18 липня 1994 року; стягнути на його користь судові витрати по справі.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з підстав викладених в позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання подав письмові заперечення на адміністративний позов ОСОБА_1, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 повністю з наступних підстав.

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" передбачено що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, професій, посад, показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або вислугу років, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні форми здійснюється за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Пунктом б ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за списками № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженими Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, зокрема чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", зокрема, чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія на віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи, з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року не менше 26 років у чоловіків.

Відповідно до чинного пенсійного законодавства вирішення питання про право на пенсійне забезпечення проводиться на підставі документів про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів:України від 12.08.1993 р. № 637 (із змінами).

Згідно з п. 20 означеного Порядку для визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списками № 1,2 для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ та організацій. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу роботи; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Означені відомості відсутні в трудових книжках працівників, тому, для підтвердження спеціального пільгового стажу і надаються уточнюючі довідки підприємств.

Згідно з витягом з ЄДРПОУ, АТЗТ "Житлобуд-6" (код 01273409) припинило свою діяльність 09.12.2008 за судовим рішенням по припинення юридичної особи у зв"язку з визнанням його банкрутом.

При ліквідації підприємства, де колись працювала особа, без визначення правонаступника, підтвердження періодів роботи, що зараховується до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, здійснюється відповідно до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 10.11.2006 № 18-1 (зі змінами), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.1 1.2006 за № 1231/13105.

Згідно пункту 6 Постанови №18-1 основним завданням комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку.

Вважають, що відсутність підтвердження вищезгаданих обставин (відсутність звернення до комісії для підтвердження пільгового стажу) не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу ОСОБА_1, а тому виходячи з наявних документів, наданих ОСОБА_1 в управління Пенсійного фонду України в м. Рівне не має законних підстав для зарахування спірного стажу.

Крім того вказують, що вимога позивача про призначення пенсії з жовтня 2016 року є необгрунтованою, так як, в разі підтвердження стажу в шкідливих умовах праці, позивач набув право на призначення пільгової пенсії за віком із 01.12.2016 року.

Заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши письмові матеріали справи, заперечення відповідача, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, 18 жовтня 2016 року звернувся до відповідача із письмовою заявою та підтверджуючими документами про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту "б" статті 13 та статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Листом від 03 листопада 2016 року № 924/10, відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах з посиланням на те, що недостатньо документів для підтвердження пільгового трудового стажу та необхідність звернення до комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

23 грудня 2016 року представник позивача за довіреністю ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою та пакетом документів про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області 18.01.2017 року за №410/02 відхилило розгляд заяви представник позивача за довіреністю ОСОБА_2 з тих підстав, що документи (згідно Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років) подані не особисто заявником ОСОБА_1, а представником як довіреною особою (яка діє на підставі довіреності від 15.09.2016 серія НВА 542427), тобто з порушенням умов п. 11 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Комісія з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах або за вислугу років, при головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області в складі 13 осіб 12.01.2017 (протокол № 1) відхилила розгляд заяви ОСОБА_1, підписаної та поданої представником по довіреності. Також вказали, що Рішення про підтвердження або про відмову періодів пільгової роботи за Списком № 2 з 30.07.1984 по 28.02.1989 та з 17.05.1990 по 18.07.1994, Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах або за вислугу років, не приймалося.

Нормами статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.2 Прикінцевих положень закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" особам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та мали або матимуть право на пенсію відповідно до ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсії призначатимуться за нормами цього Закону виходячи з вимог віку, стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно до ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.6 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок), до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про трудовий стаж, визначені Порядком. Згідно з п.20 Порядку, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств.

Відповідно до п.б ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за списками № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженими Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, зокрема чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", зокрема, чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

З урахуванням вказаних вимог ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" можна дійти висновку, що право на призначення пенсії за Списком №2 може бути реалізоване чоловіком в залежності від наявного спеціального стажу в шкідливих умовах праці: за досягненням віку 55 років, наявність загального стажу 25 років 6 місяців та спеціального 12 років 6 місяців; в разі відсутності спеціального стажу 12 років та 6 місяців, проте в разі наявності не менше половини такого стажу - 6 років та 3 місяці, пенсійний вік 60 років зменшується на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців роботи в шкідливих умовах праці.

Як вбачається із записів у трудовій книжці позивача, ОСОБА_1 працював в Будівельно-монтажному управлінні "Житлобуд-6" на посаді майстра з 30 липня 1984 року по 18 липня 1994 року.

Судом встановлено, що відповідно до довідки від 12 серпня 2008 року № 26, виданої Акціонерним товариством закритого типу "Житлобуд-6", ОСОБА_1 працював: 30 липня 1984 року (наказ №112 від 30.07.1984 року) по 01 березня 1989 року (наказ №20 від 28.02.1989 року) майстром на новому будівництві з повним робочим днем та інших робіт не виконував. Професія майстра входить до Списку № 2, розділ ХХІХ "Будівництво, будівель і споруд" пункт "б", затвердженого постановою Ради міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173; з 17 травня 1990 року (наказ №37 від 17.05.1990 року) по 18 липня 1994 року (наказ №21 від 18.07.1994 року) майстром у виробництві з повним робочим днем та інших робіт не виконував. Професія майстра входить до Списку № 2, розділ ХХVІІ "Будівництво, реконструкція, технічне переоснащення, реставрація і ремонт будинків, споруд і інших об"єктів" п.б позиція 22900006-23419, затвердженого постановою КМ СРСР 26 грудня 1991 року № 10. Працював п"ятиденний робочий день. Тривалість пільгового стажу по Списку №2 становить 8 років 09 місяців. Атестацією робочих місць затверджене право на пільгову пенсію по списку №2, наказ №23 від 09.03.1995 року. Фактично відпрацював з 01 січня 1992 року.

Вказана довідка видана на підставі первинних документів за час виконання виконаних вище робіт, а також трудової книжки, книги наказів з 1984-1994 роки, особових рахунків за 1984-1994 роки, карти форми - Т2.

Відповідно до п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Згідно із п.23 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою.

Уточнююча довідка № 26 від 12 серпня 2008 року, подана позивачем, відповідає наведеним вимогам.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 09 грудня 2008 року до реєстру внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи - Акціонерного товариства закритого типу "Житлобуд-6". Документи Будівельно-монтажного управління "Житлобуд-6" ( АТЗТ "Житлобуд-6" ) до архівів на зберігання не надходили.

Згідно діючого законодавства позивачем було подано всі документи, необхідні для призначення пенсії по віку на пільгових умовах.

Відповідно до ст.100 Законом України "Про пенсійне забезпечення", особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, а також те, що позивач та представник позивача в судовому засіданні належними та допустимими доказами довели заявлені ними у адміністративному позові вимоги, а представник відповідача заявлені позовні вимоги не спростував, а у адміністративних справах обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається саме на відповідача, тому суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження та підлягають до задоволення.

Крім того, відповідно до правил ст.94 КАС України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача здійснені ним та документально підтверджені судові витрати на оплату судового збору.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Рівненського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними - задовольнити.

Визнати протиправними дії Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу за списком № 2 періоду роботи з 30 липня 1984 року по 01 березня 1989 року та з 17 травня 1990 року по 18 липня 1994 року та у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з 18 жовтня 2016 року.

Зобов"язати Рівненське обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити з 18 жовтня 2016 року ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах на підставі пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зарахувавши до пільгового стажу за списком № 2 періоди роботи з 30 липня 1984 року по 01 березня 1989 року та з 17 травня 1990 року по 18 липня 1994 року.

Стягнути з Рівненського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 640 грн. 00 коп. у відшкодування судових витрат.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя -

СудРівненський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення20.03.2017
Оприлюднено22.03.2017
Номер документу65389910
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —569/3174/17

Постанова від 11.07.2019

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Берназюк Я.О.

Ухвала від 10.07.2019

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Берназюк Я.О.

Ухвала від 10.07.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Донець О.Є.

Постанова від 12.06.2017

Адміністративне

Житомирський апеляційний адміністративний суд

Моніч Б.С.

Ухвала від 20.04.2017

Адміністративне

Житомирський апеляційний адміністративний суд

Моніч Б.С.

Постанова від 20.03.2017

Адміністративне

Рівненський міський суд Рівненської області

Кучина Н.Г. Н. Г.

Ухвала від 28.02.2017

Адміністративне

Рівненський міський суд Рівненської області

Кучина Н.Г. Н. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні