Рішення
від 14.03.2017 по справі 922/4795/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" березня 2017 р.Справа № 922/4795/16

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Байбака О.І.

при секретарі судового засідання Рученко К.Д.

розглянувши справу

за позовом ОСОБА_1, м. Харків до Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія Науково-дослідний колектив Даніка , с. Черкаська Лозова, Дергачівський р-н., Харківська обл. третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державний реєстратор департаменту реєстрації Харківської міської ради Щербина Лариса Миколаївна про про визнання недійсним рішення загальних зборів за участю представників сторін:

позивача - ОСОБА_4 (довіреність № 1863 від 29.12.2016 р.);

відповідача - Сідей О.В (довіреність б/н від 01.02.2017 р.);

третьої особи - Водолазький О.М. (довіреність №6/0/277-17 від 20.01.2017 р.);

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, м. Харків (далі за текстом - позивач) звернулася до господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить суд визнати недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія Науково-дослідний колектив Даніка (далі за текстом - відповідач) про її виключення із складу учасників зазначеного товариства.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що вона є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія Науково-дослідний колектив Даніка . Однак, 17.05.2016 р. державним реєстратором, на виконання рішення загальних зборів учасників товариства проведено реєстраційну дію якою внесено зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія Науково-дослідний колектив Даніка . Згідно з даними змінами, позивача виключено зі складу учасників зазначеного товариства.

Позивач наголошує на порушенні оскаржуваним рішенням загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія Науково-дослідний колектив Даніка її корпоративних прав, передбачених ч. 1 ст. 58 закону України "Про господарські товариства", ч. 1 ст. 167 ГК України, ч. 1 ст. 116 ЦК України та ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" у зв'язку з їх прийняттям за відсутності позивача, яку було незаконно виключено зі складу учасників цього товариства та не повідомлено про проведення загальних зборів учасників.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 03 січня 2017 року вищевказану позовну заяву прийнято до провадження та призначено до розгляду в судовому засіданні; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державного реєстратора департаменту реєстрації Харківської міської ради Щербину Ларису Миколаївну (далі за текстом - третя особа).

Розгляд справи неодноразово відкладався.

Ухвалою господарського суду від 28.02.2017 р. продовжено строк розгляду справи на 15 днів за відповідним клопотанням відповідача.

В процесі розгляду справи суд ухвалою від 24.01.2016 р. зобов'язав Дергачівську районну державну адміністрацію (адреса: 62303, Харківська обл., м. Дергачі, пл. Перемоги, буд. 5-А) на протязі двох днів з моменту отримання даної ухвали направити на адресу Управління державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Департаменту реєстрації Харківської міської ради (адреса: 61068, м. Харків, пр-т Московський, буд. 96-А) реєстраційну справу Товариства з обмеженою відповідальністю "Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка", с. Черкаська Лозова, Дергачівський р.-н, Харківська обл. (код ЄДРПОУ: 34466386); зобов'язано департамент реєстрації Харківської міської ради надати на огляд суду реєстраційну справу Товариства з обмеженою відповідальністю "Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка", с. Черкаська Лозова, Дергачівський р-н, Харківська обл. (код ЄДРПОУ: 34466386).

В зв'язку з невиконання зазначених вимог суду ухвалами від 14.02.2016 р. та від 28.02.2016 р. розгляд справи відкладався та повторно зобов'язано Дергачівську районну державну адміністрацію та департамент реєстрації Харківської міської ради виконати ці вимоги суду.

Проте, станом на момент винесення даного рішення вимоги суду Дергачівською районною державною адміністрацією та департаментом реєстрації Харківської міської ради не виконано.

Листом № 2463/0/279-17 від 01.03.2017 р. департамент реєстрації Харківської міської ради повідомив суд про те, що надати реєстраційну справу Товариства з обмеженою відповідальністю "Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка" на виконання ухвал суду по даній справі він не може, оскільки така реєстраційна справа на його адресу від Дергачівської районної державної адміністрації не надходила.

Третя особа надала суду заперечення на позовну заяву (вх. № 172 від 23.01.2017 р.) в яких просить суд в задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що реєстраційні дії щодо державної реєстрації змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю "Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка" здійснювалися в відповідності до вимог чинного законодавства України.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву (вх. № 5112 від 14.02.2017 р.) в якому просить суд в задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що позивача було виключено зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Перша Українська Бджільницька Компанія Науково-дослідний колектив Даніка на підставі рішення загальних зборів учасників товариства від 12.05.2016 р. на підставі частини 3 статті 52 Закону України Про господарські товариства , в зв'язку з несплатою нею внеску до статутного капіталу товариства.

Відповідач зазначає, що частка позивача у розмірі 20% статутного капіталу цим же рішенням була перерозподілена на користь гр. ОСОБА_7, про що 17.05.2016 року вказані зміни були внесені до Державного реєстру юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та громадських формувань.

Щодо доводів позивача про неповідомлення її про час та місце проведення загальних зборів учасників товариства від 12.05.2016 р. відповідач зазначає, що таке повідомлення дійсно не здійснювалося, оскільки позивач в зв'язку з несплатою частки в статутному капіталі товариства не набула відповідних корпоративних прав, та відповідно не набула права участі на загальних зборах учасників товариства та право голосу на них.

Позивач надав суду письмові пояснення у справі (вх. № 7075 від 28.02.2017 р.) в яких категорично не погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позов, та наполягає на задоволенні позову в повному обсязі.

Зокрема, позивач зазначає, що її частка в статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю Перша Українська Бджільницька Компанія Науково-дослідний колектив Даніка є повністю сплаченою, оскільки цю частку вона придбала на підставі договору про відступлення шляхом купівлі-продажу частки у статутному фонді (капіталі) від 08.04.2014 р. умови якого містять відповідне застереження. Зазначене, на думку позивача, свідчить про те, що до неї може бути застосовано положення абз. 2 ст. 52 Закону України Про господарські товариства .

Позивач наполягає на тому, що вона, згідно з Законом є повноправним учасником Товариства з обмеженою відповідальністю Перша Українська Бджільницька Компанія Науково-дослідний колектив Даніка , а тому володіє відповідними корпоративними правами, в т.ч. правом управління належною їй часткою у статутному фонді, та правом участі на загальних зборах учасників товариства.

Позивач зазначає, що рішення загальних зборів учасників товариства про її виключення зі складу учасників є незаконним, оскільки її не було повідомлено про їх проведення.

Також позивач надав суду заяву про зміну предмету позову (вх. № 8576 від 14.03.2017 р.) в якій зазначає, що в процесі розгляду даної справи їй стало відомо яким саме рішенням загальних зборів її було виключено зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Перша Українська Бджільницька Компанія Науково-дослідний колектив Даніка , а тому вона вважає за доцільне викласти зміст позовних вимог в наступній редакції:

- визнати недійсним рішення загальних зборів Товариства з обмеженою відповідальністю Перша Українська Бджільницька Компанія Науково-дослідний колектив Даніка , оформлене протоколом № 3 від 12.05.2016 р., яким було внесено зміни до установчих документів товариства, а саме, виключено ОСОБА_1 зі складу учасників.

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Перша Українська Бджільницька Компанія Науково-дослідний колектив Даніка на користь ОСОБА_1 судовий збір за розгляд справи у суді першої інстанції у розмірі 1378 грн.

Розглянувши зазначену заяву суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог ст. 22 ГПК України, до початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Суд констатує, що подана позивачем заява за своєю правовою природою, формою та змістом не є заявою про зміну предмету позову, оскільки в ній позивач лише конкретизує яке саме рішення загальних зборів він просить суд визнати недійсним в межах даної справи. При цьому, фактично саме про визнання недійсним рішення загальних зборів Товариства з обмеженою відповідальністю Перша Українська Бджільницька Компанія Науково-дослідний колектив Даніка , оформлене протоколом № 3 від 12.05.2016 р. позивач просив суд при зверненні до суду з позовом по даній справі.

За таких обставин, та з метою необхідності прийняття рішення у відповідності до вимог ст. ст. 82-85 ГПК України, суд продовжує розгляд справи з урахуванням вимог, викладених в вищезазначеній заяві.

Позивач надав до суду клопотання про вихід за межі позовних вимог (вх. 8672 від 14.03.2017 року), в якій з метою захисту прав та інтересів позивача, та керуючись ст. 83 ГПК України просить суд вийти за межі позовних вимог та визнати недійсним та скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю Перша Українська Бджільницька Компанія Науково-дослідний колектив Даніка зміна складу учасників або інформацію про засновників - виключено зі складу учасників ОСОБА_1 та відчуження ї частки на користь ОСОБА_7 (реєстраційна дія № 19561050017001693, вчинена Державним реєстратором департаменту реєстрації Харківської міської ради Щербиною Л.М.)

В судове засідання 14.03.2017 р. прибули представники позивача, відповідача та третьої особи.

Представник позивача позов підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечує, просить в його задоволенні відмовити.

Представник третьої особи проти задоволення позову також заперечує, просить в його задоволенні відмовити.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представника позивача, встановив наступне.

Як свідчать матеріали справи, згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка" зареєстрована як новоутворена юридична особа шляхом її заснування 04.08.2006 р. державним реєстратором Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області, номер запису 14561020000001643.

На підставі договору про відступлення шляхом купівлі-продажу частки у статутному фонді (капіталі) Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка" від 08.04.2014 р. позивач у даній справі - ОСОБА_1 придбала у ОСОБА_8 - 10 відсотків, у ОСОБА_9 - 5 відсотків, та ОСОБА_10 - 5 відсотків частки у статутному фонді (капіталі) Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка", тобто стала власником 20 відсотків частки у статутному капіталі зазначеного товариства, яка у вартісному співвідношенні дорівнює 5000 грн.

Згідно з п. 1.3.6. договору, продавці частки підтверджують, що їх частки повністю сплачені до статутного фонду (капіталу).

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 16.05.2016 р. (а. с. 16-18), учасниками Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка" були наступні особи:

1) ОСОБА_9, адреса: індекс 61023, АДРЕСА_1, розмір внеску до статутного капіталу - 8000.00 грн.;

2) ОСОБА_10, адреса: індекс 61123, АДРЕСА_2, розмір внеску до статутного капіталу - 8000.00 грн.;

3) ОСОБА_8, адреса: індекс 61051, АДРЕСА_3, розмір внеску до статутного капіталу - 16000.00 грн.;

4) ОСОБА_1, адреса: індекс 61166, АДРЕСА_4, розмір внеску до статутного капіталу - 8000.00 грн..

Рішенням загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка" від 12.05.2016 р., оформлених відповідним протоколом № 3 загальних зборів:

- задоволено заяву ОСОБА_8 про вихід зі складу учасників товариства та передачу належної йому частки у розмірі 40% на користь ОСОБА_7;

- у відповідності до умов статуту Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка" та положень чинного законодавства, а саме, відповідно до ч. 3 ст. 52 Закону України Про господарські товариства (тобто в зв'язку з несплатою у передбачений законом строк частки до статутного фонду товариства) примусово виключено ОСОБА_1 зі складу учасників товариства та відчужено її частку у розмірі 20% на користь ОСОБА_7;

- проведено перерозподіл часток у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка" наступним чином: 1) ОСОБА_9 - 20% частки статутного фонду, номінальна вартість частки 8000 грн.; 2) ОСОБА_10 - 20% частки статутного фонду, номінальна вартість частки 8000 грн.; 3) ОСОБА_7 - 60% частки статутного фонду, номінальна вартість частки 24000 грн.;

Як свідчить протокол рішення загальних зборів № 3, відповідні рішення приймалися за відсутності учасника Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка" - ОСОБА_1. В процесі розгляду даної справи відповідач не заперечує той факт, що останню не запрошували на ці збори.

На підставі прийнятих загальними зборами рішень від 12.05.2016 р., Державним реєстратором Харківської міської ради Щербиною Л.М. 17.05.2016 р. проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка", номер запису 14561050017001643;

ОСОБА_1 при зверненні до суду з позовом по даній справі наполягає як на незаконності її виключення зі складу учасників товариства так і незаконному прийнятті відповідних рішень загальними зборами 12.05.2016 р., оскільки її, як учасника товариства, не було повідомлено про час та місце проведення загальних зборів, тобто позбавлено право участі на загальних зборах, так і порушено її право власності на частку у статутному фонді Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка".

Зазначені обставини стали підставами для звернення ОСОБА_1 до суду з позовом по даній справі, в якому остання просить визнати недійсним відповідне рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка", оформлених протоколом № 3 від 12.05.2016 р.

Надаючи правову кваліфікацію існуючим між сторонами правовідносинам суд виходить з наступного:

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно зі ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Частиною 1 ст. 43 ГПК України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Пунктами 1-2 ст. 321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ст. 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Статтею 10 Закону України Про господарські товариства передбачено, що учасники товариства мають право:

а) брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом;

б) брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди). Право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів;

в) вийти в установленому порядку з товариства;

г) одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів;

д) здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, в порядку, встановленому законом.

Учасники можуть мати також інші права, передбачені законодавством і установчими документами товариства.

Згідно з ч. 1 ст. 50 Закону України Про господарські товариства , товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний капітал, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами.

Статтею 52 зазначеного закону передбачено, що статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю підлягає сплаті учасниками товариства до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства. Якщо учасники до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства не внесли (не повністю внесли) свої вклади, загальні збори учасників приймають одне з таких рішень:

про виключення із складу товариства тих учасників, які не внесли (не повністю внесли) свої вклади, та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;

про зменшення статутного капіталу та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;

про ліквідацію товариства.

Зміни до статуту, пов'язані із зміною розміру статутного капіталу та/або із зміною складу учасників, підлягають державній реєстрації в установленому законом порядку.

Частиною 1, 4 ст. 54 Закону України Про господарські товариства передбачено, що учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства.

Частка учасника товариства з обмеженою відповідальністю може бути відчужена до повної її сплати лише в тій частині, в якій її уже сплачено.

Згідно з вимогами ст. 58 цього ж закону, вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників. Учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному капіталі.

Відповідно до ст. 59 Закону України "Про господарські товариства", до компетенції зборів товариства з обмеженою відповідальністю крім питань, зазначених у пунктах "а", "б", "г - ж", "и - й" статті 41 цього Закону, належить:

а) встановлення розміру, форми і порядку внесення учасниками додаткових вкладів;

б) вирішення питання про придбання товариством частки учасника;

в) виключення учасника з товариства;

г) визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу, створення та визначення повноважень відповідних контрольних органів.

З питань, зазначених у пунктах "а", "б" статті 41 цього Закону, а також при вирішенні питання про виключення учасника з товариства рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. З решти питань рішення приймається простою більшістю голосів.

Нормами ст. 41, 59 Закону України "Про господарські товариства" не передбачається можливість встановлення у статутах товариств з обмеженою відповідальністю іншого порядку прийняття рішень загальними зборами.

Згідно з ч. 1, 4 ст. 60 Закону України Про господарській товариства загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 50 відсотками голосів. Будь-хто з учасників товариства з обмеженою відповідальністю вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів.

Статтею 61 Закону України Про господарській товариства передбачено, що Загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами.

Позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного капіталу.

Загальні збори учасників товариства повинні скликатися також на вимогу виконавчого органу.

Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників.

Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

В пункті 2.25. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 25.02.2016 року № 4 Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин , зокрема, зазначено, що згідно з положеннями частини п'ятої статті 61 Закону України "Про господарські товариства" про проведення загальних зборів ТОВ чи ТДВ учасники повідомляються передбаченим статутом способом із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Наведені норми законодавства вказують на те, що обов'язковою умовою повідомлення про скликання загальних зборів юридичної особи є одночасна наявність у такому повідомленні інформації про час, місце проведення зборів та інформації про питання, що будуть винесені на розгляд зборів (порядок денний). Відсутність у повідомленні про проведення загальних зборів будь-якої з названих складових, як і відсутність самого повідомлення, може бути підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів. Господарським судам потрібно брати до уваги, що телефонне повідомлення про дату, час та місце проведення загальних зборів учасників товариства є неналежним доказом такого повідомлення. Роздрукування телефонних переговорів, надані операторами зв'язку, лише підтверджують факт з'єднання двох абонентів телефонного зв'язку певної тривалості.

В пункті 4.24. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 25.02.2016 року № 4 Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин зазначено, що у рішенні загальних зборів про виключення учасника з господарського товариства повинні міститися обґрунтовані причини такого виключення і зазначено, які саме факти невиконання статутних обов'язків стали підставою для виключення учасника з товариства, в чому полягає систематичність невиконання учасником товариства його обов'язків, якими саме діями (бездіяльністю) учасник перешкоджає досягненню цілей товариства. Відсутність відповідних відомостей у рішенні про виключення учасника з товариства може бути підставою для визнання зазначеного рішення недійсним за позовом такого учасника. Під час вирішення питання про наявність факту перешкоджання учасником своїми діями досягненню цілей товариства необхідно встановити, що поведінка учасника суттєво ускладнює діяльність товариства чи робить її практично неможливою. Господарські суди повинні перевірити фактичні обставини, що були підставою для виключення учасника товариства, а також дослідити питання щодо дотримання вимог законодавства та установчих документів під час скликання та проведення відповідних загальних зборів.

В пунктах 17-18 Постанови Пленуму Верховного суду України від 24.10.2008 № 13 Про практику розгляду судами корпоративних спорів , зокрема, зазначено, що судам необхідно враховувати, що рішення загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

У зв'язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути:

- порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства;

- позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах;

- порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.

При розгляді справ судам слід враховувати, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень.

Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних

зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є:

- прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму

для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41,

42, 59, 60 Закону про господарські товариства);

- прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених

до порядку денного загальних зборів товариства (частина четверта

статті 43 Закону про господарські товариства;

- прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (статті 40, 45 Закону про господарські товариства;

При вирішенні питання про недійсність рішень загальних зборів у зв'язку з іншими порушеннями, допущеними під час скликання та проведення загальних зборів, господарський суд повинен оцінити, наскільки ці порушення могли вплинути на прийняття загальними зборами відповідного рішення.

В пункті 21 Постанови Пленуму Верховного суду України від 24.10.2008 № 13 Про практику розгляду судами корпоративних спорів , зокрема, зазначено, що Рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої статтями 43, 61 Закону про господарські товариства. Права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо. При вирішенні спорів про визнання недійсними рішень загальних зборів господарського товариства з підстав недопущення до участі в них акціонерів (учасників) товариства судам необхідно з'ясувати, чи могла їх відсутність (або наявність) істотно вплинути на прийняття рішення, яке оскаржується.

Суд констатує, що станом час проведення оскаржуваних загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка" від 12.05.2016 р. ОСОБА_1 володіла корпоративними правами на частку у статутному капіталі зазначеного товариства розміром 20%.

Як свідчать матеріали справи, та не спростовується відповідачем під час розгляду цієї справи, рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка", оформлених протоколом № 3 від 12.05.2016 р. приймалися за відсутності одного з учасників товариства - ОСОБА_1, яку, всупереч відповідним положенням Статуту товариства та ст. ст. 60-61 Закону України Про господарські товариства взагалі не було повідомлено про дату, час та місце проведення цих зборів.

Таким чином, загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка", оформлені протоколом № 3 від 12.05.2016 р. проведені без дотримання передбаченої законом процедури скликання загальних зборів, в т.ч. щодо порядку повідомлення всіх учасників товариства про проведення таких зборів.

Суд зазначає, що в зв'язку з неповідомленням ОСОБА_1 про дату, час та місце проведення зборів від 12.05.2016 р., були порушені корпоративні права останньої на прийняття участі в цих зборах, голосування з питань, що були поставлені на розгляд загальних зборів, та більше того, було незаконно вирішено питання про її виключення зі складу учасників товариства.

Крім того, рішенням загальних від 12.05.2016 р. фактично незаконно було позбавлено права власності на частку у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка".

Зазначене, з урахуванням вищевказаних положень Закону зумовлює прийняття судом рішення про задоволення позову, та визнання загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка", оформлених протоколом № 3 від 12.05.2016 р. недійсними.

При цьому, суд вважає безпідставними та такими, що суперечать Закону України Про господарські товариства доводи відповідача про те, що ОСОБА_1 не набула корпоративних прав на частку у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка" та була виключена зі складу учасників товариства на підставі ч. 2 ст. 52 Закону України Про господарські товариства , оскільки нібито у передбачений законом строк не сплатила свою частку до статутного капіталу товариства.

По-перше, положеннями Закону України Про господарські товариства не передбачено жодної залежності в обсязі користування правами засновника або учасника Товариства з обмеженою відповідальністю від факту оплати частки статутного капіталу, окрім права на відчуження такої частки на користь третіх осіб. Тобто ОСОБА_1 з моменту придбання частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка" та державної реєстрації змін у склід учасників товариства користується всіма правами, наданими учаснику товариства законом та статутом цього товариства.

По-друге, ОСОБА_1 придбала частку у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка" на підставі договору про відступлення шляхом купівлі-продажу частки у статутному фонді (капіталі) Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка" від 08.04.2014 р., згідно з п. 1.3.6. якого, продавці частки підтверджують, що їх частки повністю сплачені до статутного фонду (капіталу). Таким чином, придбана ОСОБА_1 частка станом на час укладання договору вже була сплачена її продавцями. До того ж, ч. 4 ст. 54 Закону України Про господарські товариства забороняє реалізацію не сплачених часток у статутному капіталі товариства.

По-третє, стаття 52 Про господарські товариства визначає часові рамки щодо можливості виключення із складу товариства тих учасників, які не внесли (не повністю внесли) свої вклади. Такими часовими рамками (терміном) є перший рік з дня державної реєстрації. Законом не передбачено продовження такого терміну.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка" було зареєстровано 04.08.2006р., про що до Державного реєстру внесено запис №14561020000001643.

За таких обставин, підстав для застосування положень абз. 2 ст.52 Закону України Про господарські товариства у загальних зборів учасників щодо ОСОБА_1 не було.

Крім того, згідно з п. 6.8 Статуту Товариство з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка", якщо Учасники протягом першого року діяльності Товариства не сплатили повністю суму своїх вкладів, Товариство повинно оголосити про зменшення свого статутного капіталу і зареєструвати відповідні зміни до Статуту у встановлено порядку або прийняти рішення про ліквідацію Товариства.

Із аналізу зазначеного вище пункту Статуту вбачається, що повноважень щодо виключення із складу товариства тих учасників, які не внесли (не повністю внесли) свої вклади, та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі безпосередньо Статутом Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка" не передбачено.

За таких обставин, посилання в рішенні загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка" на недотримання ОСОБА_1 положень статуту товариства є також безпідставними.

Так само безпідставними суд вважає посилання відповідача на те, що оскаржуваним рішенням загальних зборів від 12.05.2016 р. приймалися і інші рішення, які нібито не зачіпають інтересів ОСОБА_1, та на прийняття яких остання, з огляду на можливу кількість її голосів при проведенні голосування, не могла вплинути.

Як вже було зазначено вище, загальні збори від 12.05.2016 р. проведено з порушенням порядку скликання учасників товариства, за наявності факту неповідомлення про їх проведення ОСОБА_1, як учасника який володіє часткою розміром 20% у статутному капіталі товариства, та з порушенням корпоративних право останньої.

До того ж, в п. 2.16 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 25.02.2016 року № 4 Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин , зокрема зазначено, що позивачеві не може бути відмовлено у задоволенні вимог про визнання недійсними рішень загальних зборів тільки з мотивів недостатності його голосів для зміни результатів голосування з прийнятих загальними зборами учасників (акціонерів, членів) рішень, оскільки вплив учасника (акціонера, члена) на прийняття загальними зборами рішень не вичерпується лише голосуванням.

Згідно з Законом, недійсні рішення не породжують будь-яких юридичних наслідків.

Разом з тим, як свідчать матеріали справи, зміна у складі учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія Науково-дослідний колектив Даніка що відбулася на підставі недійсного рішення загальних зборів від 12.05.2016 р. призвела до внесення відповідних змін зміни в установчих документах і внесення відповідного запису в Єдиний державний реєстр юридичних, фізичних осіб - підприємців та громадянських формувань

Зокрема, як вже було зазначено вище, на підставі недійсного рішення загальних зборів від 12.05.2016 р., Державним реєстратором Харківської міської ради Щербиною Л.М. 17.05.2016 р. проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка", номер запису 14561050017001643.

В клопотанні про вихід за межі позовних вимог (вх. 8672 від 14.03.2017 року), позивач просить суд вийти за межі позовних вимог і визнати недійсним та скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю Перша Українська Бджільницька Компанія Науково-дослідний колектив Даніка проведених на підставі рішення загальних зборів товариства від 12.05.2016 р. Державним реєстратором департаменту реєстрації Харківської міської ради Щербиною Л.М. 17.05.2016 р. реєстраційна дія № 19561050017001693.

Розглянувши зазначене клопотання суд зазначає наступне.

Згідно зі п. 3 ст. 83 ГПК України, господарський суд, приймаючи рішення, має право виходити за межі позовних вимог, якщо це необхідно для захисту прав і законних інтересів позивачів або третіх осіб з самостійними вимогами на предмет спору і про це є клопотання заінтересованої сторони.

Суд зазначає, що скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка", вчинених Державним реєстратором Харківської міської ради Щербиною Л.М. 17.05.2016 р. номер запису 14561050017001643, на підставі недійсного рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія Науково-дослідний колектив Даніка від 12.05.2016 р., є необхідним для захисту прав та інтересів позивача у даній справі, оскільки в такому випадку порушене право останнього в зв'язку з прийняттям незаконного рішення загальних зборів буде захищено більш ефективним способом.

При цьому, суд також враховує той факт, що станом на момент звернення до суду з позовом по даній справі ОСОБА_1 не знала яким саме рішенням загальних зборів були порушені її права, тобто не могла відповідним чином сформувати власні позовні вимоги. Крім того, як свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб - підприємців та громадянських формувань, після внесення відповідних змін до реєстру 17.05.2016 р. номер запису 14561050017001643, відповідачем також ініційовано внесення низки інших змін до реєстру щодо Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка", в т.ч. пов'язаних зі зміною до установчих документів юридичної особи та зміною відомостей про юридичну особу. Тобто фактично, дані рішення про внесення змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія "Науково-дослідний колектив "Даніка" приймалися без їх відповідного узгодження з ОСОБА_1, що також не заперечується відповідачем під час розгляду даної справи.

За таких обставин, клопотання позивача про вихід за межі позовних вимог підлягає частковому задоволенню, а реєстраційна дія щодо змін до установчих документів юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія Науково-дослідний колектив Даніка проведена державним реєстратором Департаменту реєстрації Харківської міської ради Щербиною Ларисою Миколаївною 17.05.2016 р., номер запису 14561050017001643 підлягає скасуванню, за відповідним клопотанням позивача про вихід за межі позовних вимог (вх. 8672 від 14.03.2017 року)

З урахуванням вимог ст. 44, 49 ГПК України, з відповідача на користь позивача також підлягають стягненню судовий збір в сумі 1378 грн.

Керуючись ст. ст. 4-2, 4-3, 4-5, 22, 44, 49, 75, 84, 85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія Науково-дослідний колектив Даніка (адреса: 62340, Харківська область, Дергачівський район, с. Черкаська Лозова, вул. Колективістів, буд. 5; код ЄДРПОУ: 34466386) оформлене протоколом загальних зборів учасників від 12.05.2016 року № 3.

Задовольнити клопотання ОСОБА_1 (вх. 8672 від 14.03.2017 року) про вихід за межі позовних вимог.

Скасувати реєстраційну дію щодо змін до установчих документів юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія Науково-дослідний колектив Даніка (адреса: 62340, Харківська область, Дергачівський район, с. Черкаська Лозова, вул. Колективістів, буд. 5; код ЄДРПОУ: 34466386) проведену державним реєстратором Департаменту реєстрації Харківської міської ради Щербиною Ларисою Миколаївною 17.05.2016 р., номер запису 14561050017001643.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Перша українська бджільницька компанія Науково-дослідний колектив Даніка (адреса: 62340, Харківська область, Дергачівський район, с. Черкаська Лозова, вул. Колективістів, буд. 5; код ЄДРПОУ: 34466386) на користь ОСОБА_1 (адреса: 61166, АДРЕСА_5, Ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 1378 грн. судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 17.03.2017 р.

Суддя О.І. Байбак

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення14.03.2017
Оприлюднено23.03.2017
Номер документу65409747
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/4795/16

Рішення від 30.06.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

Постанова від 13.06.2017

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Бородіна Л.І.

Ухвала від 18.05.2017

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Бородіна Л.І.

Ухвала від 07.04.2017

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Бородіна Л.І.

Рішення від 14.03.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

Ухвала від 28.02.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

Ухвала від 14.02.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

Ухвала від 24.01.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

Ухвала від 03.01.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні