ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"30" березня 2017 р. Справа № 911/312/17
За позовом Керівника Бориспільської місцевої прокуратури, 08300, Київська обл., м. Бориспіль, вул. Героїв Небесної Сотні, 21, в інтересах держави в особі:
1. Бориспільської районної державної адміністрації, 08300, Київська обл., місто Бориспіль, вулиця Київський Шлях, будинок 74
2. Вишеньківської сільської ради, 08341, Київська обл., Бориспільський район, село Вишеньки, вулиця Центральна, будинок 79-А
третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Бориспільського відділення Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, 03000, Київська обл., м. Бориспіль, вул. Котляревського, 2
про стягнення 3318,64 грн. та розірвання договору
суддя Шевчук Н.Г.
за участю представників сторін:
від прокуратури: ОСОБА_1 (посв. №034764 від 05.08.2015);
від позивача 1: не з'явився;
від позивача 2: не з'явився;
від відповідача: не з'явився;
від третьої особи: не з'явився.
суть спору:
Керівник Бориспільської місцевої прокуратури звернувся у господарський суд в інтересах держави в особі Бориспільської районної державної адміністрації та Вишеньківської сільської ради з позовом до Громадської організації садівницьке товариство "Бичаки", в якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог просить стягнути 2814,07 грн. заборгованості та розірвати договір оренди земельної ділянки б/н від 02.12.2004, укладений між Бориспільською районною державною адміністрацією та Громадською організацією садівницьке товариство "Бичаки".
Справа розглядається за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Бориспільського відділення Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором оренди земельної ділянки б/н від 02.12.2004 в частині сплати орендних платежів.
Відповідач належно повідомлений про час та місце проведення судових засідань у засідання не з'явився, відзив на позов не надав.
Позивачі належно повідомлені про час та місце проведення судових засідань у засідання не з'явились, письмової позиції з приводу заявлених прокурором позовних вимог не надали.
Вишеньківська сільська рада подала клопотання, в якому просила розляд справи провести без її участі в порядку, передбаченому чинним законодавством.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд
встановив:
02.12.2004 між Бориспільською районною державною адміністрацією Київської області (Орендодавець) та Громадською організацією садівницьке товариство "Бичаки" (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки (Договір, а.с. 19-21), відповідно до пункту 1.1. якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове, платне володіння і користування земельну ділянку, яка знаходиться в адміністративних межах Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, відповідно до плану, що додається (надалі за текстом - „Земельна ділянка").
Пунктами 1.2. і 1.3. Договору встановлено, що земельна ділянка виділена в натурі (на місцевості) у встановленому законом порядку. В оренду передається Земельна ділянка для розширення садівницького товариства загальною площею 4,244 гектарів пісків, за рахунок земель державної власності в адмінмежах Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області за межами населеного пункту.
Згідно пункту 1.4. Договору Нормативна грошова оцінка Земельної ділянки становить 12470грн. 40 коп.(дванадцять тисяч чотириста сімдесят гривень 40 копійок).
Відповідно до пункту 2.7.1. Договору орендна плата встановлюється та справляється в грошовій формі в розмірі 10% (десяти відсотків) від грошової оцінки земельної ділянки, визначеної у пункті 1.4. цього договору, за рік: 1 247 грн. 04 коп. (одна тисяча двісті сорок сім гривень 04 копійки). Орендна плата вноситься на поточний рахунок Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області.
Орендна плата сплачується щомісячно в терміни, встановлені законодавством. Якщо законодавством такі терміни не будуть. встановлені, орендна плата сплачується Орендарем за базовий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. Орендар має право сплатити орендну плату на майбутнє, але не більш ніж за один рік. Орендна плата справляється також і у випадках, якщо Орендар з поважних причин тимчасово не використовує Земельну ділянку за умовами Договору (пункти 2.7.2., 2.7.3. Договору).
Згідно підпункту (б) пункту 4.2.3. Договору Орендар зобов'язаний у відповідності із пунктом 2.7.2 цього Договору своєчасно вносити орендну плату.
Відповідно до пунктів 2.3.1., 2.3.2.Договору Договір укладається на термін 49 (сорок дев'ять) років, починаючи з дати його державної реєстрації. Якщо за два місяці до закінчення строку Договору жодна із Сторін не повідомить іншу про припинення дії Договору, цей Договір вважається поновленим на новий строк на цих же умовах. По закінченні терміну Договору, якщо його не було автоматично поновлено, Орендар має переважне право на поновлення Договору на новий термін, а Орендодавець Зобов'язаний поновити Договір на цих же умовах, якщо немає прямої законодавчої заборони на оренду Земельної ділянки.
Як стверджує прокурор, відповідач свої зобов'язання щодо сплати орендних платежів належним чином не виконував, в зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість в сумі 2814,07 грн.
Оскільки дана заборгованість відповідачем в добровільному порядку не погашена, прокурор звернувся з позовом до суду.
У відповідності до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, зазначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Положеннями частин 1,4 статті 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача земельних ділянок в оренду, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно їх повноважень, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно зі статтею 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною першою статті 96 Земельного кодексу України встановлено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із пунктом 3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцем знаходження земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до абзацу 2 пункту 2.23 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011 Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватися належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією про наявність (або відсутність) заборгованості за земельним податком та орендною платою.
Відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно витягу, наданого Бориспільським відділенням Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, станом на 02.03.2017 за Громадською організацією садівницьке товариство "Бичаки" рахується заборгованість з орендної плати за землю ІКП 18010600 у сумі 2814,07 грн.
Докази сплати вказаної заборгованості відсутні.
За таких обставин позовні вимога про стягнення з відповідача на користь Вишеньківської сільської ради боргу в сумі 2814,07 грн. є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
З приводу вимоги про розірвання договору оренди земельної ділянки б/н від 02.12.2004 суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частина друга статті 651 Цивільного кодексу України передбачає, що договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, установлених договором або законом.
Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Статтею 32 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Статтею 782 Цивільного кодексу України передбачено, що наймодавець має право відмовитись від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.
У разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.
З аналізу наведених положень законодавства випливає, що договір може бути розірвано за рішенням суду лише на вимогу однієї із сторін цього правочину.
Враховуючи, що Керівник Бориспільської місцевої прокуратури не являється стороною договору оренди земельної ділянки б/н від 02.12.2004 та беручи до уваги, що в матеріалах справи відсутня письмова позиція Бориспільської районної державної адміністрації з приводу заявлених прокурором вимог, суд приходить до висновку, що прокурор позбавлений права самостійно заявляти вимогу про розірвання договору оренди земельної ділянки б/н від 02.12.2004, у зв'язку з чим підстав для задоволення даної вимоги не вбачається.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню та з відповідача на користь Вишеньківської сільської ради підлягає стягненню 2814,07 грн. заборгованості за договором оренди земельної ділянки б/н від 02.12.2004. В іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судові витрати відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України при частковому задоволенні позову покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
А тому на відповідача покладаються витрати по сплаті судового збору у сумі 1600грн (задоволена позовна вимога майнового характеру).
Враховуючи вищезазначене, керуючись статями 49, 82-85, Господарського процесуального кодексу України господарський суд
вирішив:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Громадської організації садівницьке товариство "Бичаки" (код 26425984) на користь Вишеньківської сільської ради (код 04363490) - 2814 (дві тисячі вісімсот чотирнадцять) грн. 07 коп. заборгованості
3. Стягнути з Громадської організації садівницьке товариство "Бичаки" (код 26425984) на користь прокуратури Київської області (код 02909996) на р/р 35216008015641, МФО 820172, Державне казначейство України, м. Київ, ЄДРПОУ 02909996 - 1600 (одна тисяча шістсот) грн. судового збору.
4. В іншій частині вимог у позові відмовити.
5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Н.Г. Шевчук
Дата підписання повного рішення: 03.04.2017
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 30.03.2017 |
Оприлюднено | 06.04.2017 |
Номер документу | 65705135 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні