Рішення
від 29.03.2017 по справі 545/4019/16-ц
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 545/4019/16-ц

Провадження № 2/545/248/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" березня 2017 р.Полтавський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді: Потетій А.Г.,

при секретарі: Задорожна Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тростянецької сільської ради Полтавського району, третя особа: Полтавська районна державна адміністрація Полтавської області, про визнання факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Полтавського районного суду Полтавської області з позовом про визнання факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла двоюрідна баба позивача - ОСОБА_2, у віці 100 років, про що ІНФОРМАЦІЯ_2 складено відповідний актовий запис № 14, підтвердженням чого є Свідоцтво про смерть, видане Виконавчим комітетом Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області 16 травня 2013 року НОМЕР_2.

Спадкоємець, донька - ОСОБА_3, фактично приступила до управління спадковим майном в шестимісячний строк з дня смерті матері ОСОБА_2, шляхом постійної реєстрації та проживання в будинку постійно та безвиїзно, без юридичного оформлення, про що свідчить Довідка видана Тростянецькою сільською радою Полтавського району Полтавської області № 1 137\02-25 від 26.09.2016 року.

Крім того 17.10.2013 року Полтавською районною нотаріальною конторою, була відкрита спадкова справа № 573\2013 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 за заявою ОСОБА_3, дочки померлої за законом. Інших заяв про прийняття або відмову від спадщини до нотаріальної контори не надходило, про що свідчить Постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії винесена Державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріальної контори Л.В.Замулко 31 жовтня 2016 року № 02-31 \ 1500.

ІНФОРМАЦІЯ_3 померла двоюрідна тітка позивача - ОСОБА_3, у віці 76 років, про що 29 січня 2014 року складено відповідний актовий запис № 03, підтвердженням чого є Свідоцтво про смерть, видане Виконавчим комітетом Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області 29 січня 2014 року НОМЕР_3.

Позивач, ОСОБА_1, фактично приступила до управління спадковим майном в шестимісячний строк з дня смерті ОСОБА_3, шляхом користування земельною ділянкою та житловим будинком, де проводила ремонт. Крім того Позивач проводила догляд померлих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та здійснила їх похорон за свій рахунок, так як інших родичів у них не було, дані факти підтверджуються Довідкою виданою Тростянецькою сільською радою Полтавського району Полтавської області № 1137\02-25 від 26.09.2016 року.

В зв'язку з тим, що ОСОБА_3 за час свого життя не склала заповіт як розпорядження на випадок своєї смерті, позивач у відповідності до ст. 1265 ЦК України, є спадкоємцем п'ятої черги за законом, оскільки являється двоюрідною племінницею ОСОБА_3 В той час інших спадкоємців, які б були віднесені до п'ятої чи попередніх черг спадкування за законом і мали б право на рівні з Позивачем здійснювати право на спадкування - відсутні.

03.07.2014 року відкрита спадкова справа на майно померлої ОСОБА_3 за заявою ОСОБА_1, відповідно до Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії винесена Державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріальної контори Л.В.Замулко 31 жовтня 2016 року № 02-31 \1500.

Представник Позивача ОСОБА_6 31.10.2016 року отримала Постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, винесену Державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріальної контори Л.В.Замулко 31 жовтня 2016 року № 02-31 \ 1500.

В Постанові зазначено, що до Полтавської державної нотаріальної контори, звернулась ОСОБА_6 представник за довіреністю ОСОБА_1 з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно, а саме на приватизовані земельні ділянки для ведення товарного виробництва площею 2,38 га та 2,00 га розташовані на території Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3, а у разі неможливості видачі свідоцтва про право на спадщину видати Постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.

В Постанові зазначено, що згідно п.4.14, п. 4.15, п. 4.20 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом МЮУ 22.02.2012 року № 296//5, зареєстрованого в МЮУ 22.02.2012 року за № 282\20595, а саме: видача свідоцтва про право на спадщину на майно, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих до документів щодо належності цього майна спадкодавцеві, встановлення кола спадкоємців, правових підстав успадкування та прийняття відповідного рішення про видачу свідоцтва .

Враховуючи, що спадкоємець ОСОБА_1. заявляючи про право на спадкове майно, а саме на приватизовані земельні ділянки для ведення товарного виробництва площею 2,38 га та 2,00 га, розташовані на території Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області, що належали померлій ОСОБА_2 та ОСОБА_3, не має можливості надати підтвердження підстав на успадкування вказаного майна, та доказів наявності родинних стосунків - дані факти унеможливлюють видачу свідоцтва про право на спадщину, згідно вимог чинного законодавства.

На підставі вищевикладеного Постановою відмовлено гр. ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії - у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельні ділянки для ведення товарного виробництва площею 2.38 га, що належала померлій ОСОБА_2 та площею 2,00 га. що належала померлій ОСОБА_3, розташованих на території Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області.

До складу спадщини, у відповідності до ст. 1218 ЦК України ввійшли всі права та обов'язки ОСОБА_3, що належали їй на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок її смерті, зокрема майнові права на приватизовані земельні ділянки для ведення товарного виробництва площею 2,38 га та 2,00 га розташовані на території Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області, які належали спадкодавцю на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_4 виданого Полтавською райдержадміністрацією 28.12.2004 року та Державного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_5 виданого Полтавською райдержадміністрацією 28.12.2004 року.

Відповідно до розділу 4 пункту 4 Правил державної реєстрації актів цивільного стану зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 року за № 719V4940, повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану здійснюється за заявою особи, щодо якої складено запис, батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, представника закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина, органу опіки та піклування. Свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану видається представникам зазначених установ за довіреністю установи та при пред'явленні документів, що посвідчують їх особу. Свідоцтва про народження дітей повторно видаються їх батькам, усиновителям незалежно від віку дитини. Свідоцтво про смерть повторно видається другому з подружжя, а також дітям, у тому числі й усиновленим, та їх законним представникам, близьким родичам померлого (братам і сестрам, онукам, діду і бабі як з боку батька, так і з боку матері), особі, яка є спадкоємцем за законом або заповітом, представникові органу опіки та піклування у разі виконання ним повноважень з опіки та піклування стосовно осіб, які мають право на отримання такого свідоцтва. Свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану можуть повторно видаватись представнику особи, яка має право на повторне отримання свідоцтв про державну реєстрацію акту цивільного стану, у разі документального підтвердження його повноважень.

Отже, отримати необхідні документи, такі як свідоцтва про народження, свідоцтва про одруження, свідоцтва про смерть кожного з родичів не має можливості.

Таким чином, позивач, не має можливості набути спадщину в порядку передбаченому ст. 1298 ЦК України, шляхом отримання свідоцтва про право на спадщину на приватизовані земельні ділянки, що розташовані на території Тростянецької сільської ради, Полтавського району Полтавської області, які належали спадкодавцю, оскільки відсутня можливість належним чином підтвердити родинні стосунки.

В судове засідання позивач та її представник не з'явились, надавши суду заяви з проханням розглянути дану справу у їх відсутність, позов підтримали та прохали його задовольнити.

Від представник відповідача - Тростянецької сільської ради Полтавського району на адресу суду надійшла заява про розгляд справи без їх участі, поклались на розсуд суду при вирішенні питання позову.

Представник третьої особи - Полтавської районної державної нотаріальної контори в судове засідання не з'явилась, надіславши на адресу суду заяву про розгляд справи у їх відсутність, не заперечили проти її задоволення.

Суд вважає за можливе розгляд справи по суті у відсутності не з'явившихся сторін по наявним матеріалам справи та за наявності від них відповідних заяв.

Суд, дослідивши докази, якими обґрунтовується позов, вважає, що позов підлягає до задоволення.

Судом встановлено всі обставини на які послалася в заяві заявниця і вони підтверджуються матеріалами справи.

Так судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла двоюрідна баба позивача - ОСОБА_2, у віці 100 років, про що ІНФОРМАЦІЯ_2 складено відповідний актовий запис № 14, підтвердженням чого є Свідоцтво про смерть, видане Виконавчим комітетом Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області ІНФОРМАЦІЯ_2 НОМЕР_2.

Спадкоємець, донька - ОСОБА_3, фактично приступила до управління спадковим майном в шестимісячний строк з дня смерті матері ОСОБА_2, шляхом постійної реєстрації та проживання в будинку постійно та безвиїзно, без юридичного оформлення, про що свідчить Довідка видана Тростянецькою сільською радою Полтавського району Полтавської області № 1 137\02-25 від 26.09.2016 року.

Крім того 17.10.2013 року Полтавською районною нотаріальною конторою, була відкрита спадкова справа № 573\2013 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 за заявою ОСОБА_3, дочки померлої за законом. Інших заяв про прийняття або відмову від спадщини до нотаріальної контори не надходило, про що свідчить Постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії винесена Державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріальної контори Л.В.Замулко 31 жовтня 2016 року № 02-31 \ 1500.

ІНФОРМАЦІЯ_3 померла двоюрідна тітка позивача - ОСОБА_3, у віці 76 років, про що 29 січня 2014 року складено відповідний актовий запис № 03, підтвердженням чого є Свідоцтво про смерть, видане Виконавчим комітетом Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області 29 січня 2014 року НОМЕР_3.

ОСОБА_7, фактично приступила до управління спадковим майном в шестимісячний строк з дня смерті ОСОБА_3, шляхом користування земельною ділянкою та житловим будинком, де проводила ремонт. Крім того Позивач проводила догляд померлих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та здійснила їх похорон за свій рахунок, так як інших родичів у них не було, дані факти підтверджуються Довідкою виданою Тростянецькою сільською радою Полтавського району Полтавської області № 1137\02-25 від 26.09.2016 року.

В зв'язку з тим, що ОСОБА_3 за час свого життя не склала заповіт як розпорядження на випадок своєї смерті, позивач у відповідності до ст. 1265 ЦК України, є спадкоємцем п'ятої черги за законом, оскільки являється двоюрідною племінницею ОСОБА_3 В той час інших спадкоємців, які б були віднесені до п'ятої чи попередніх черг спадкування за законом і мали б право на рівні з Позивачем здійснювати право на спадкування - відсутні.

03.07.2014 року відкрита спадкова справа на майно померлої ОСОБА_3 за заявою ОСОБА_1, відповідно до Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії винесена Державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріальної контори Л.В.Замулко 31 жовтня 2016 року № 02-31 \1500.

Представник Позивача ОСОБА_6 31.10.2016 року отримала Постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, винесену Державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріальної контори Л.В.Замулко 31 жовтня 2016 року № 02-31 \ 1500.

В Постанові зазначено, що до Полтавської державної нотаріальної контори, звернулась ОСОБА_6 представник за довіреністю ОСОБА_1 з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно, а саме на приватизовані земельні ділянки для ведення товарного виробництва площею 2,38 га та 2,00 га розташовані на території Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3, а у разі неможливості видачі свідоцтва про право на спадщину видати Постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.

В Постанові зазначено, що згідно п.4.14, п. 4.15, п. 4.20 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом МЮУ 22.02.2012 року № 296//5, зареєстрованого в МЮУ 22.02.2012 року за № 282\20595, а саме: видача свідоцтва про право на спадщину на майно, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих до документів щодо належності цього майна спадкодавцеві, встановлення кола спадкоємців, правових підстав успадкування та прийняття відповідного рішення про видачу свідоцтва .

Враховуючи, що спадкоємець ОСОБА_1. заявляючи про право на спадкове майно, а саме на приватизовані земельні ділянки для ведення товарного виробництва площею 2,38 га та 2,00 га, розташовані на території Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області, що належали померлій ОСОБА_2 та ОСОБА_3, не має можливості надати підтвердження підстав на успадкування вказаного майна, та доказів наявності родинних стосунків - дані факти унеможливлюють видачу свідоцтва про право на спадщину, згідно вимог чинного законодавства.

На підставі вище викладеного Постановою відмовлено гр. ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії - у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельні ділянки для ведення товарного виробництва площею 2,38 га, що належала померлій ОСОБА_2 та площею 2,00 га. що належала померлій ОСОБА_3, розташованих на території Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області.

До складу спадщини, у відповідності до ст. 1218 ЦК України ввійшли всі права та обов'язки ОСОБА_3, що належали їй на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок її смерті, зокрема майнові права на приватизовані земельні ділянки для ведення товарного виробництва площею 2,38 га та 2,00 га розташовані на території Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області, які належали спадкодавцю на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_4 виданого Полтавською райдержадміністрацією 28.12.2004 року та Державного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_5 виданого Полтавською райдержадміністрацією 28.12.2004 року.

Відповідно до розділу 4 пункту 4 Правил державної реєстрації актів цивільного стану зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 року за № 719V4940, повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану здійснюється за заявою особи, щодо якої складено запис, батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, представника закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина, органу опіки та піклування. Свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану видається представникам зазначених установ за довіреністю установи та при пред'явленні документів, що посвідчують їх особу. Свідоцтва про народження дітей повторно видаються їх батькам, усиновителям незалежно від віку дитини. Свідоцтво про смерть повторно видається другому з подружжя, а також дітям, у тому числі й усиновленим, та їх законним представникам, близьким родичам померлого (братам і сестрам, онукам, діду і бабі як з боку батька, так і з боку матері), особі, яка є спадкоємцем за законом або заповітом, представникові органу опіки та піклування у разі виконання ним повноважень з опіки та піклування стосовно осіб, які мають право на отримання такого свідоцтва. Свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану можуть повторно видаватись представнику особи, яка має право на повторне отримання свідоцтв про державну реєстрацію акту цивільного стану, у разі документального підтвердження його повноважень.

Отже, отримати необхідні документи, такі як свідоцтва про народження, свідоцтва про одруження, свідоцтва про смерть кожного з родичів не має можливості.

Таким чином, позивач, не має можливості набути спадщину в порядку передбаченому ст. 1298 ЦК України, шляхом отримання свідоцтва про право на спадщину на приватизовані земельні ділянки, що розташовані на території Тростянецької сільської ради, Полтавського району Полтавської області, які належали спадкодавцю, оскільки відсутня можливість належним чином підтвердити родинні стосунки.

Обставини щодо родинних відносин підтвердили свідки ОСОБА_8 та ОСОБА_9, зокрема підтвердили те, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 - є двоюрідною онукою ОСОБА_2, що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та двоюрідною племінницею ОСОБА_3, що померла ІНФОРМАЦІЯ_3. вказали, що позивачка окрім опікувалась за рідними та займалась іх похоронами коли вони померли.

Згідно п. 1 .ч.1 ст.256 ЦК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до ст.1217 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст.. 114 ЦПК України, позови, що виникають з приводу нерухомого майна, пред'являються за місцезнаходженням майна або його основної частини.

Відповідно до ст. 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщина і не припинилися в наслідок його смерті.

Відповідно до 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, хто його пережив, та батьки.

Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ст. 1297 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно , зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

У відповідності до п.4.14 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання право встановлювальних документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.

Відповідно до змісту ст. ст. 11, 15 ЦК України цивільні права і обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист.

Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Під способами захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника.

На підставі викладеного суд вважає позов таким , що підлягає до задоволення.

Керуючись ст. 27, 31, 208, 214, 215, 218, 294 ЦПК України, ст. 11, 15-16, 328, 346, 355-357, 370, 1268,1270 ЦК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, а саме факт того, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 - є двоюрідною онукою ОСОБА_2, що померла ІНФОРМАЦІЯ_2.

Встановити факт родинних відносин, а саме факт того, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 - є двоюрідною племінницею ОСОБА_3, що померла ІНФОРМАЦІЯ_3.

Визнати за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в порядку спадкування право власності на земельну ділянку, кадастровий номер НОМЕР_6, розміром 2,38 гектара, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області, за межами населених пунктів, та належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_5 виданого Полтавською райдержадміністрацією 28.12.2004 року.

Визнати за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в порядку спадкування право власності на земельну ділянку, кадастровий номер НОМЕР_7, розміром 2,38 гектара, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області, за межами населених пунктів, та належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_8 виданого Полтавською райдержадміністрацією 28.12.2004 року.

Судові витрати покласти на позивача.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Полтавської області через Полтавський районний суд протягом десяти днів з моменту проголошення шляхом подачі апеляційної скарги, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення -протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий: А.Г.Потетій

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення29.03.2017
Оприлюднено05.04.2017
Номер документу65714326
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —545/4019/16-ц

Ухвала від 17.05.2017

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

Рішення від 29.03.2017

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

Ухвала від 03.02.2017

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

Ухвала від 16.01.2017

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

Ухвала від 27.12.2016

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

Ухвала від 13.12.2016

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні