Постанова
від 30.03.2017 по справі 813/4632/16
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 березня 2017 року м. Львів № 813/4632/16

12 год. 01 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Клименко О.М. за участю секретаря судового засідання Єрмакової Х.Р. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник ОСОБА_1;

відповідача: не прибув;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Гал-Євро-Контакт про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, -

ВСТАНОВИВ:

Залізнична об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області (далі - Залізнична ОДПІ) звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Гал-Євро-Контакт (далі - ТОВ Гал-Євро-Контакт ) про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач має заборгованість перед бюджетом в сумі 70748,90 грн. Вказана сума боргу є узгодженою та для її стягнення контролюючим органом вживались заходи, визначені чинним податковим законодавством. Зокрема, на виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду у справі № 813/430/13-а Залізничною ОДПІ скеровано інкасові доручення в банки, які обслуговують відповідача, для стягнення з рахунків податкового боргу, що повернулися без виконання. Позивачем також проведено опис активів боржника. У зв'язку з тим, що відповідачем самостійно борг не сплачено, вжиті податковим органом заходи погашення податкового боргу не дали позитивних результатів, просить суд надати дозвіл на погашення всієї суми податкового боргу за рахунок майна ТОВ Гал-Євро-Контакт , що перебуває у податковій заставі.

Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав, просив задовольнити.

Відповідач явки уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час і місце судового засідання відповідно до ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Клопотань про відкладення розгляду справи чи іншого змісту не подавав, як і не подавав письмових заперечень на пропозицію суду.

Таким чином, з врахуванням строків розгляду справи, визначених ст. 122 КАС України, відповідно до ч. 4 ст. 128 та ч. 6 ст. 71 КАС України, суд продовжив розгляд справи за відсутності уповноваженого представника відповідача на основі наявних доказів.

Суд заслухав пояснення представника позивача, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

ТОВ Гал-Євро-Контакт зареєстроване як юридична особа 02.04.1997 року, ідентифікаційний код юридичної особи 20813917, перебуває на податковому обліку в Залізничній ОДПІ.

Згідно з інформацією № 18183/9/13-03-07-02-28/707 від 28.11.2016 року податковий борг позивача станом на 25.11.2016 року становить 70748,90 грн. (в т.ч. штрафні санкції - 1025,75 грн.; пеня - 1329,41 грн.) (а.с.6).

Відповідно до довідки про податкову заборгованість № 1141/9/13-03-07-02-24/195 від 22.02.2017 року контролюючим органом повідомлено, що станом на 29.12.2016 року у відповідача наявна заборгованість в сумі 70748,90 грн. (а.с.66-68).

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

За правилом підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до пп. 6.2.1. п. 6.2. ст. 6 Закону України Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (який діяв до набрання чинності ПК України, на момент надсилання позивачем першої та другої податкової вимоги) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Так, відповідачу надіслано першу податкову вимогу форми Ю1 від 27.08.2009 року № 1/788 на суму 377,07 грн. та другу податкову вимогу форми Ю2 від 07.10.2009 року № 2/918 на суму 352,14 грн., що підтверджується долученими до матеріалів справи корінцями вказаних вимог (а.с.12, 13).

Проте, підприємством відповідача заборгованість із податків не погашена, доказів оскарження вказаних податкових вимог також не надано.

З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (п. 88.1 ст. 88 ПК України).

16.05.2012 року позивачем проведено опис майна боржника на загальну суму 74657,97 грн., про що складено акт опису № 20 (а.с.14), що підписаний посадовою особою платника податків.

Пунктом 95.1 ст. 95 ПК України визначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно з п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Стягнення податкового боргу шляхом продажу майна такого платника податків може здійснюватись лише у разі недостатності коштів, які перебувають у його власності.

З аналізу наведених норм слідує, що стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок майна, що належить такому платнику податків, здійснюється контролюючим органом виключно на підставі рішення суду, яке передує процедурі продажу майна такого платника, включеного до податкової застави.

Крім цього, слід з'ясувати на підставі яких первинних документів контролюючим органом було визначено ТОВ Гал-Євро-Контакт суму податкового боргу у розмірі саме 70748,90 грн., яка підлягала сплаті за рахунок майна платника податків.

Вказана позиція узгоджується із позицією ВАС України, викладеною в ухвалі суду від 28.07.2015 року №К/800/12505/15.

Судом встановлено, що з метою погашення податкового боргу ТОВ Гал-Євро-Контакт контролюючий орган звертався до суду про стягнення коштів з рахунків платника податків.

Так, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06.03.2013 року у справі № 813/430/13-а адміністративний позов Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби до ТОВ Гал-Євро-Контакт задоволено повністю та стягнуто з підприємства відповідача до бюджету в рахунок погашення податкового боргу кошти в сумі 46888,00 грн., які знаходяться на рахунках підприємства відповідача у банках, обслуговуючих такого платника податків (а.с.11).

Також в матеріалах містяться копії інкасових доручень (розпоряджень), направлених контролюючим органом до банківських установ про стягнення з рахунків відповідача сум заборгованості на підставі вказаної постанови від 20.11.2013 року (а.с.15-25). Проте, вказані інкасові доручення повернуті банком у зв'язку з: - надходженням до банку платіжної вимоги/інкасового доручення (розпорядження) за іншим виконавчим документом, ніж той, для забезпечення виконання якого накладено арешт і на цьому рахунку немає інших (крім арештованих) коштів; - з відсутністю коштів на банківському рахунку.

З огляду на зазначене, суд вважає, що позивачем здійснені належним чином всі необхідні заходи, що передують зверненню контролюючого органу до суду щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі на суму 46067,00 грн.

В той же час, щодо залишку суми податкового боргу 24681,90 грн. суд зазначає наступне.

Контролюючим органом на підтвердження наявності податкового боргу в сумі 70748,90 грн. до матеріалів справи долучено, зокрема: копії інтегрованих карток платника податків за платежами: податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг); податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів; податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податків у вигляді заробітної плати; податку на прибуток приватних підприємств (а.с.31-50), копій податкових декларацій з податку на додану вартість, а також копій актів перевірки підприємства відповідача та прийнятих на їх основі податкових повідомлень-рішень у зв'язку з виявленням порушень чинного податкового законодавства, що у таких актах зафіксовані.

Враховуючи відомості інтегрованих карток стосовно платника податків - ТОВ Гал-Євро-Контакт , податкову звітність, а також те, що Податковим кодексом України встановлений особливий порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетами і визначений перелік заходів, які повинен здійснити орган стягнення на виконання власних повноважень, що застосовуються виключно в порядку черговості (спочатку звернутись до суду з позовом про стягнення коштів з рахунків у банках; описати та вилучити майно боржника, пересвідчитись про відсутність коштів на рахунках боржника в установах банку шляхом виставлення інкасового доручення), і тільки потім звернутись до суду за отриманням дозволу на погашення усієї суми боргу за рахунок майна платника податків у разі недостатності коштів на розрахункових рахунках у банках; прийняти рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Продаж майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі здійснюється лише у разі недостатності коштів в результаті здійснених заходів щодо стягнення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, відтак, суд дійшов висновку, що контролюючий орган порушив таку черговість, заявивши вимоги про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна в сумі 24681,90 грн., не виконавши свій обов'язок спочатку стягнути даний новоутворений борг за рахунок грошових коштів. Отже, вимога про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, в сумі 24681,90 грн. є передчасною.

За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відтак, суд приходить до переконання, що наведені позивачем підстави для надання дозволу на погашення суми податкового боргу в сумі 70748,90 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі узгоджуються із вимогами пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 та ст. 95 ПК України частково, а саме: в межах суми 46067,00 грн. В той же час, обґрунтованість вимоги про надання дозволу на погашення податкового боргу в сумі 24681,90 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі підприємства позивача, контролюючим органом не підтверджено долученими до матеріалів справи доказами, а отже в цій частині позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються

Керуючись статтями 17-19, 94, 160-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Надати Залізничній об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Львівській області дозвіл на погашення суми податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю Гал-Євро-Контакт (вул. Куликівська, 36/1, м. Львів, 79044; код ЄДРПОУ 20813917) у розмірі 46067 (сорок шість тисяч шістдесят сім) грн. 00 коп. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 04.04.2017 року.

Суддя Клименко О.М.

СудЛьвівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення30.03.2017
Оприлюднено07.04.2017
Номер документу65738687
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —813/4632/16

Постанова від 06.12.2022

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Бившева Л.І.

Ухвала від 05.12.2022

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Бившева Л.І.

Ухвала від 09.10.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Маринчак Н.Є.

Ухвала від 03.08.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Маринчак Н.Є.

Ухвала від 11.07.2017

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Хобор Романа Богданівна

Ухвала від 25.05.2017

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Хобор Романа Богданівна

Ухвала від 25.05.2017

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Хобор Романа Богданівна

Ухвала від 25.04.2017

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Хобор Романа Богданівна

Постанова від 30.03.2017

Адміністративне

Львівський окружний адміністративний суд

Клименко Оксана Миколаївна

Ухвала від 16.01.2017

Адміністративне

Львівський окружний адміністративний суд

Клименко Оксана Миколаївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні