Справа № 168/128/17
Провадження № 2/168/74/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 квітня 2017 року смт. Стара Вижівка
Старовижівський районний суд Волинської області, головуючий - суддя Назарук О.В., секретар с/з - ОСОБА_1,
з участю:
прокурора Старовижівського відділу Ковельської місцевої прокуратури - ОСОБА_2,
представника ДП ОСОБА_3 лісове господарство - ОСОБА_4,
відповідача - ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Стара Вижівка цивільну справу за позовом заступника керівника Ковельської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державного підприємства ОСОБА_3 лісове господарство , Сереховичівської сільської ради Старовижівського району Волинської області до ОСОБА_5 про відшкодування шкоди,
В С Т А Н О В И В:
Заступник керівника Ковельської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державного підприємства ОСОБА_3 лісове господарство , Сереховичівської сільської ради Старовижівського району Волинської області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_5 про відшкодування шкоди, завданою незаконною порубкою лісу. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 01 січня 2017 року відповідач, перебуваючи в кварталі № 14 виділу 29 Буцинського лісництва ДП ОСОБА_3Г. незаконно, без виписки лісорубного квитка, зрізав п'ять сироростучих дерев породи сосни з діаметром пнів 55 см, 44 см, 20 см, 46 см, 32 см., чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене статтею 65 КУпАП. У зв'язку з цим 03 січня 2017 року відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено стягнення штраф. Постанова про притягнення до адміністративної відповідальності відповідачем не оскаржувалася, штраф сплачено в повному обсязі, що стверджується квитанцією.
Крім того, позивачем зазначено, що відповідачем завдано шкоди порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища на загальну суму 29 396 гривень 59 копійок, що підтверджується розрахунками розміру шкоди, проведеними ДП ОСОБА_3Г. на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 665 від 23 липня 2008 року Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу . ОСОБА_5 в добровільному порядку шкода не відшкодована, у зв'язку з чим позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача такої шкоди на користь спеціального фонду місцевого бюджету Сереховичівської сільської ради Старовижівського району Волинської області.
В судовому засіданні прокурор Горбунов І.О. та представник ДП ОСОБА_3 лісове господарство" позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, викладених у поданій до суду заяві, просили стягнути з відповідача на користь спеціального фонду місцевого бюджету Сереховичівської сільської ради Старовижівського району Волинської області 29 396 гривень 59 копійок у відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Представник Сереховичівської сільської ради подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнав, зазначив, що не вчиняв адмінстративного правопорушення. Пояснив суду, що 01 січня 2017 року перебував в кварталі № 14 виділу 29 Буцинського лісництва ДП ОСОБА_3Г. , повантажив на підводу одну верхівку зрізаного невідомою особою дерева породи сосна, був помічений майстром лісу ОСОБА_6, у зв'язку з чим відносно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення, за результатами розгляду якого 03 січня 2017 року винесена постанова про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 170 гривень. ОСОБА_5 зазначив, що постанова йому не вручалась, а була надіслана листом, у зв'язку з чим пропустив строки оскарження останньої.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 пояснив, що займаючи посаду інженера охорони та захисту лісу ДП ОСОБА_3Г. , здійснював обчислення розміру шкоди, заподіяної ОСОБА_5 порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Подана суду відомість обчислення розміру шкоди проведена на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 665 від 23 липня 2008 року Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу .
Заслухавши пояснення учасників процесу, проаналізувавши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Згідно зі статтею 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Частини 1, 4 статті 68, Закону України Про охорону навколишнього природного середовища від 25 червня 1991 року № 1264-XII, визначають, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Частина 1 статті 69 даного закону передбачає, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відповідно до статті 105 Лісового кодексу України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Стаття 107 Лісового кодексу України встановлює, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_5 01 січня 2017 року, перебуваючи в кварталі № 14 виділу 29 Буцинського лісництва ДП ОСОБА_3Г. незаконно, без виписки лісорубного квитка, зрізав п'ять сироростучих дерев породи сосни з діаметром пнів 55 см, 44 см, 20 см, 46 см, 32см., чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене статтею 65 КУпАП та завдав шкоди на загальну суму 23 396 грн. 59 копійок, що підтверджено розрахунками розміру шкоди, проведеними ДП ОСОБА_3Г. на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 665 від 23 липня 2008 року Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу . Да даним фактом 01 січня 2017 року інспектором охорони і захисту лісу ДП ОСОБА_3Г. ОСОБА_4 був складений протокол про адміністративне правопорушення № 000170, за результатами розгляду якого 03 січня 2017 року винесена постанова про накладення адміністративного стягнення № 000170.
Суд не бере до уваги доводи відповідача про те, що постанова від 03 січня 2017 року № 000170 не була доведена до його відома, та отримана із закінченням строків для її оскарження, оскільки згідно з відміткою на постанові ОСОБА_5 своїм підписом ствердив, що отримав копію постанови особисто 03 січня 2017 року. Жодних доказів, всупереч вимогам статті 60 ЦПК України, на підтвердження тих обставини, на які він посилається суду не надав.
Крім того, в судовому засіданні встановлено факт добровільності сплати штрафу, що стверджується наявною в матеріалах справи квитанцією та підтверджує ту обставину, що ОСОБА_5 був відомий зміст винесеної постанови та останній мав достатньо часу для сплати штрафу або оскарження даної постанови.
Таким чином в судовому засіданні встановлено факт заподіяння відповідачем шкоди, шляхом незаконної порубки лісу.
Згідно з дослідженого в судовому засіданні акту огляду місця вчинення правопорушення лісового законодавства та відомості обчислення розміру шкоди заподіяної лісу незаконним вирубуванням дерев і чагарників до ступеня припинення росту, становить 29 396 гривень 59 копійок. Зазначена сума в добровільному порядку відповідачем на пропозицію ДП ОСОБА_3Г. не відшкодована в досудовому порядку так і на момент розгляду справи судом.
Свого розрахунку суми шкоди відповідач ОСОБА_5 до суду не надав.
Згідно з підпунктом 1 пункту 2 частини 1 статті 33 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських рад належать: здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.
Статтею 47 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища передбачено формування місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища за рахунок частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до пункту 7 частини 3 статті 29 Бюджетного кодексу України, джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 1 частини другої статті 67 -1 цього Кодексу) є: 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
З огляду на встановлені обставини справи та викладенні норми закону, суд приходить до переконання що позов підставний та підлягає до задоволення в повному обсязі.
Згідно з частиною 1 статті 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Підпунктом 1 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України Про судовий збір визначено, що ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою становить 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 1600 гривень.
З матеріалів справи встановлено, що прокуратурою Волинської області при зверненні з даним позовом було сплачено судовий збір в розмірі 1600 гривень (а.с. ), а тому вказану суму судового збору слід стягнути з відповідача ОСОБА_5
Керуючись 10, 60, 88, 209, 212 - 215, 294 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави в особі Державного підприємства ОСОБА_3 лісове господарство , Сереховичівської сільської ради Старовижівського району Волинської області шкоду, заподіяну незаконною порубкою лісу, в розмірі 29 396 (двадцять дев'ять тисяч триста дев'яносто шість) гривень 59 (п'ятдесят дев'ять) копійок та зарахувати на розрахунковий рахунок Сереховичівської сільської ради Старовижівського району Волинської області №33112331700390 в ГУДКСУ у Волинській області; МФО 803014, ЄДРПОУ 37626821 .
Стягнути з ОСОБА_5 на користь прокуратури Волинської області (р/р 35216072004945, МФО 820172, ЄДРПОУ 02909915) судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Волинської області через Старовижівський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя ОСОБА_8
Суд | Старовижівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2017 |
Оприлюднено | 07.04.2017 |
Номер документу | 65744440 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Старовижівський районний суд Волинської області
Назарук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні