ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"20" квітня 2017 р.Справа № 916/238/17
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Порше Лізинг Україна"
До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Патріот"
про стягнення та вилучення об'єкту лізингу
Суддя Рога Н.В.
Представники:
Від позивача: не з'явився;
Від відповідача: не з'явився.
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "ПОРШЕ ЛІЗИНГ УКРАЇНА" звернулося до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Патріот" про стягнення заборгованості за Договором про фінансовий лізинг № 00004235 від 19.01.2012 р. у розмірі 63 640 грн. 02 коп., що складається з плати за фактичний час користування об'єктом лізингу у розмірі 51 640 грн. 02 коп. та збитків у розмірі 12 000 грн. 00 коп. та вилучення об'єкта лізингу.
Ухвалою господарського суду від 02 лютого 2017 р. суддею Волковим Р.В. порушено провадження у справі № 916/238/17.
Розпорядженням керівника апарату № 267 від 02.03.2017 р. "Щодо призначення повторного автоматичного розподілу судової справи", відповідно до п. 4.2.6 рішення Зборів суддів господарського суду Одеської області (протокол №17-01/2017 від 07.02.2017р.), приймаючи до уваги перебування судді Волкова Р.В. з 08.02.2017 р. на тривалому лікарняному, призначено повторний автоматичний розподіл справи та згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено суддю Рога Н.В. для розгляду справи № 916/238/17.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 03 березня 2017 р. справу № 916/238/17 прийнято до провадження суддею Рога Н.В.
Представник позивача надав клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, наполягає на задоволенні позову.
Відповідач про місце та час судових засідань був повідомлений належним чином за юридичною адресою, але своїм правом на захист у судовому порядку не скористався. Представник відповідача в судові засідання не з'являвся та відзив на позовну заяву до суду не надавав.
За таких обставин. справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, суд встановив:
19 січня 2012 р. між ТОВ "ПОРШЕ ЛІЗИНГ УКРАЇНА" (Лізингодавець) та ТОВ "Патріот" (Лізингоодержувач) було укладено Договір про фінансовий лізинг № 00004235 (далі - Договір), відповідно до якого Лізингодавець зобов'язався передати у розпорядження Лізингоодержувачао об'єкт лізингу - транспортний засіб типу VW Polo Sedan 1.6 I benzin, шасі № XW8ZZZ61ZCG035098, 2012 року виробництва, двигун № НОМЕР_1 строком на 60 місяців, а Лізингоодержувач зобов'язався прийняти об'єкт лізингу і сплатити суму коштів за Договором шляхом здіснення платежів згідно Графіку покриття витрат та виплати лізингових платежів на загальну суму 14 150,00 Дол. США та авансовий платіж у розмірі 3 537,50 Дол. США.
Розділом 1 Загальних умов, що є додатком до Договору, передбачено, що Загальні комерційні умови внутрішнього фінансового лізингу (надалі разом із Договором про фінансовий лізинг спільно іменуються як "Контракт"), а також Графік покриття витрат та виплати лізингових платежів (План відшкодування) як додаток до Контракту, що є невід'ємною його частиною, та інші додатки, що є невід'ємними його частинами, являють собою угоду між Сторонами щодо придбання ТОВ "ПОРШЕ ЛІЗИНГ УКРАЇНА", а також передачі Об'єкту лізингу Лізингоодержувачу згідно з положеннями Закону України "Про фінансовий лізинг", а також іншими положеннями українського законодавства.
Відповідно до п.п.3.1., 3.2., 3.3., 3.4. Договору об'єктом контракту є транспортний засіб, зазначений у Договорі про фінансовий лізинг (надалі - Об'єкт лізингу). Об'єкт лізингу був обраний у відповідності до специфікації Лізингоодержувачем та в повній мірі відповідає вимогам Лізингоодержувача. Лізингоодержувач на власний розсуд здійснив вибір Дилера-продавця, у якого ТОВ "Порше Лізинг Україна" придбало Об'єкт лізину. ТОВ "Порше Лізинг Україна" придбаває Об'єкт лізингу (отримує право власності на Об'єкт лізингу) та передає Лізингоодержувачу Об'єкт лізингу на умовах фінансового лізингу згідно з положеннями застосованого українського законодавства та цього контракту. Лізингоодержувач користується Об'єктом лізингу на умовах фінансового лізингу згідно з положеннями застосовного українського законодавства та забезпечує експлуатацію Об'єкта лізингу у відповідності до цього контракту. Після завершення строку дії цього контракту Лізингоодержувач придбаває Об'єкт лізингу у ТОВ "Порше Лізинг Україна" за купівельною ціною, що буде визначена ТОВ "Порше Лізинг Україна" з урахуванням виконання Лізингоодержувачем своїх зобов'язань щодо лізингових платежів та інших платежів, які підлягають виплаті за Контрактом.
Відповідно до умов Договору, Об'єктом лізингу є транспортний засіб типу VW Polo Sedan 1.6 I benzin, шасі № XW8ZZZ61ZCG035098, 2012 року виробництва, двигун № НОМЕР_1.
Згідно з п. 3.4 Договору за умови повної сплати Лізингоодержувачем лізингових платежів та інших платежів, що підлягають виплаті за цим контрактом, ТОВ "Порше Лізинг Україна" приймає рішення про визначення купівельної ціни у розмірі вартості Об'єкта лізингу, як це визначено у Графіку покриття витрат та виплати лізингових платежів (Плану відшкодування), а сплачені Лізингоодержувачем авансовий платіж та платежі, що відшкодовують половину вартості Об'єкту лізингу, будуть зараховані у сплату купівельної ціни. У разі неповної сплати Лізингоодержувачем будь-яких платежів за контрактом, розмір купівельної ціни буде відповідним чином збільшений.
Із змісту п.4.1. Договору, вбачається, що ТОВ "Порше Лізинг Україна" зберігатиме за собою право власності на Об'єкт лізингу, в той час як Лізингоодержувач матиме право на експлуатацію Об'єкта лізингу впродовж усього строку дії контракту (окрім випадків, коли ТОВ "Порше Лізинг Україна" матиме право розірвати цей контракт, відмовитися від Контракту, вимагати повернення Об'єкта лізингу, як зазначено в цьому контракті).
У відповідності до п. 6.1. Договору для експлуатації Об'єкта лізингу Лізингоодержувач щомісяця виплачуватиме ТОВ "Порше Лізинг Україна" лізингові платежі у відповідності до Графіку покриття витрат та виплати лізингових платежів (Плану відшкодування), що являє собою невід'ємну частину цього контракту, та інших положень контракту. Кожний лізинговий платіж включає в себе:
- відсотки (проценти) за користування обсягом фінансування;
- частину від обсягу фінансування (сума, яка відшкодовує частину вартості Об'єкта лізингу);
- комісії;
- покриття витрат, пов'язаний з оплатою послуг та відшкодуванням, що підлягають виплаті у строки та на умовах, передбачених цим Контрактом та інші витрати, передбачені або прямо пов'язані з Контрактом.
Будь-які податки, що можуть застосовуватися до контракту після його виконання або в будь-який час у майбутньому та інші витрати та платіжні зобов'язання не включаються до лізингових платежів.
Пунктом 6.3 Договору передбачено, що лізингові платежі, передбачені цим Договором, розраховуються в доларах США на змінній основі та підлягають сплаті в українських гривнях на основі діючого курсу обміну Євро/дол.США, встановленого Національним Банком України або Українським комерційним банком (ПАТ „КІБ Креді Агріколь» або іншим банком), або на основі обмінних курсів, за якими на встановлену дату укладалися угоди з клієнтами банку (ПАТ „КІБ Креді Агріколь» або іншим банком) з купівлі та продажу Євро/дол.США до української гривні), як буде обрано за рішенням ТОВ "Порше Лізинг Україна", станом на дату, коли кожен платіж підлягає виплаті.
Як вбачається зі змісту п. 6.5. Договору лізингові платежі перераховуються Лізингоодержувачем на рахунок, зазначений ТОВ "Порше Лізинг Україна" у Графіку покриття витрат та виплати лізингових платежів (План відшкодування) не пізніше дати, вказаної у Графіку покриття витрат та виплати лізингових платежів (план відшкодування).
Позивач вказує, що починаючи з грудня 2015 р. до дати звернення з позовною заявою до господарського суду Одеської області відповідач систематично порушував умови Договору щодо сплати лізингових платежів, не сплативши щомісячні лізингові платежі за липень 2016 р. на суму 7 143 грн. 74 коп., серпень 2016 р. на суму 7 144 грн. 03 коп., за вересень 2016 р. на суму 7 484 грн. 88 коп., за жовтень 2016 р. на суму 7 464 грн. 45 коп., за листопад 2016 р. на суму 7 344 грн. 40 коп., за грудень 2016 р. на суму 7 357 грн. 92 коп., за грудень 2016 р. на суму 7 700 грн. 78 коп. в строки, передбачені Договором про фінансовий лізинг № 00004235 від 19.01.2012 р
За приписами п.п. 8.2., 8.2.3. Договору у випадку прострочення сплати платежу до Лізингоодержувача застосовуються санкції, які включають пеню у розмірі 10 % річних від вчасно невиплаченої суми за кожний день затримки до моменту повної виплати відповідного платежу, штрафні санкції за вимоги щодо сплати, надіслані ТОВ "Порше Лізинг Україна" та компенсація будь-яких витрат, понесених ТОВ "Порше Лізинг Україна" та/або винагороди, включаючи, окрім іншого, гонорари юристам, судові та позасудові витрати, нараховані/невиплачені з метою відшкодування сум, не виплачених Лізингоодержувачем у відповідності до контракту.
Зі змісту п. 8.3.2. Договору вбачається, що якщо Лізингоодержувач повністю, або частково не здійснить оплату 1 (одного) лізингового платежу, при цьому якщо прострочення платежу триває більш, ніж 30 днів, (у відповідності до Закону України "Про фінансовий лізинг"), ТОВ "Порше Лізинг Україна" має право розірвати контракт/відмовитися від Контракту і витребувати Об'єкт лізингу від Лізингоодержувача у примусовому порядку, згідно з виконавчим написом нотаріуса.
Пунктом 12.6.1 Договору передбачено, що ТОВ "Порше Лізинг Україна" має право розірвати контракт/відмовитися від Контракту і витребувати Об'єкт лізингу, якщо Лізингоодержувач не платив 1 (один) наступний Лізинговий платіж у повному обсязі або частково, і строк невиконання зобов'язання зі сплати перевищує 30 (тридцять) календарних днів.
Згідно п.12.9. Договору у разі дострокового закінчення строку лізингу/розірвання Контракту відповідно до п.12, відмови Лізингоодержувача, придбати Об'єкт лізингу, як передбачено пунктом 4.2., а також якщо ТОВ "Порше Лізинг Україна" вимагає повернення Об'єкта лізингу відповідно до інших положень контракту, Лізингоодержувач зобов'язаний повернути Об'єкт лізингу за свій власний рахунок у відмінному робочому та технічному стані до головного офісу ТОВ "Порше Лізинг Україна" впродовж 10 (десяти) робочих днів від дати одержання відповідного запиту. Крім того, відповідно до Вимоги на відповідача покладено обов'язок погасити заборгованість за Договором лізингу протягом 3 (трьох)з дня отримання вимоги.
В зв'язку з неналежним виконання відповідачем своїх зобов'язань за договором, позивачем 06.11.2015 р. було направлено на адресу відповідача вимогу про сплату заборгованості, повернення Об'єкта лізингу та повідомлення про відмову від Договору фінансового лізингу, які були повернуті відправнику поштою з приміткою: „за закінченням строку зберігання» .
Згідно пункту 12.13 Договору, у випадках, передбачених, пунктами 12.6 та 12.12 Контракт вважається розірваним на 10-й (десятий) робочий день з дня надсилання письмового повідомлення стороною на адресою іншої сторони. День, що вважається датою розірвання/відмови від Контракту, визначається ТОВ "Порше Лізинг Україна" у відповідному повідомленні/вимозі (п.12. 7 Договору).
За посиланнями позивача, датою припинення договору є 20.11.2015 р.
Згідно п. 13.6 Договору Лізингоодержувач відшкодовує всі та будь-які витрати, понесені ТОВ "Порше Лізинг Україна" у зв'язку з вилученням Об'єкта лізингу, у тому числі витрати пов'язані із залученням будь-яких третіх осіб, що надають послуги з вилученням Об'єкті лізингу. Якщо ТОВ "Порше Лізинг Україна" не зможе здійснити свої права на вилучення (повернення), як передбачено у пункті 13, воно матиме право на вилучення Об'єкту лізингу у Лізингоодержувача в примусовому порядку відповідно до виконавчого напису нотаріуса (п. 13.7 Договору).
Позивач вказує, що у зв'язку з тим, що відповідачем систематично порушувались терміни сплати лізингових платежів, позивач був вимушений, з метою супроводження процесу повернення заборгованості та об'єкта лізингу, звернутись до спеціалізованої організації ТОВ «Юридична фірма Вернер» (договір про надання юридичних послуг № 17/2010 від 09.06.2010 р.), внаслідок чого поніс витрати на загальну суму 12 000 грн. 00 коп., що підтверджується актом до Договору про надання юридичних послуг № 17/2010 від 09.06.2010 р. № 35 від 16.01.2017 р.
Також позивач, посилаючись на умови Договору та вимоги діючого законодавства України, у зв'язку з тим, що на момент звернення з позовом до господарського суду Одеської області відповідачем фінансові зобов'язання за Договором фінансового лізингу № 00004235 від 19.01.2012 р. не виконані, а Об'єкт лізингу не повернуто, просить стягнути з відповідача компенсацію несплачених щомісячних платежів за фактичний час користування Об'єктом оренди у розмірі 51 640 грн. 02 коп.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що за приписами ст. 526 Цивільного кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати свої зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Крім того, позивач зазначає, відповідно до ч.1 ст. 224 Господарського кодексу України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Відповідач своїм правом на захист в судовому порядку не скористався.
Розглянув матеріали справи, на підставі чинного законодавства України, суд доходить до такого висновку:
Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами своїх зобов'язань.
Статтею 806 Цивільного кодексу України визначено, що за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі). До договору лізингу застосовуються загальні положення про найм (оренду) з урахуванням особливостей, встановлених цим параграфом та законом. До відносин, пов'язаних з лізингом, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж та положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом. Особливості окремих видів і форм лізингу встановлюються законом.
Згідно ст.1 Закону України "Про фінансовий лізинг" фінансовий лізинг (далі - лізинг) - це вид цивільно-правових відносин, що виникають із договору фінансового лізингу. За договором фінансового лізингу (далі - договір лізингу) лізингодавець зобов'язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).
За приписами ст.2 Закону України "Про фінансовий лізинг" відносини, що виникають у зв'язку з договором фінансового лізингу, регулюються положеннями Цивільного кодексу України про лізинг, найм (оренду), купівлю-продаж, поставку з урахуванням особливостей, що встановлюються цим Законом. Відносини, що виникають у разі набуття права господарського відання на предмет договору лізингу, регулюються за правилами, встановленими для регулювання відносин, що виникають у разі набуття права власності на предмет договору лізингу, крім права розпорядження предметом лізингу.
Умовами ст. 3 Закону України "Про фінансовий лізинг" встановлено, що предметом договору лізингу (далі - предмет лізингу) може бути неспоживна річ, визначена індивідуальними ознаками та віднесена відповідно до законодавства до основних фондів. Не можуть бути предметом лізингу земельні ділянки та інші природні об'єкти, єдині майнові комплекси підприємств та їх відокремлені структурні підрозділи (філії, цехи, дільниці). Майно, що перебуває в державній або комунальній власності та щодо якого відсутня заборона передачі в користування та/або володіння, може бути передано в лізинг у порядку, встановленому цим Законом.
За договором лізингу майновий інтерес лізингодавця полягає у розміщенні та майбутньому поверненні з прибутком грошових коштів, а майновий інтерес лізингоодержувача - в можливості користуватися та придбати предмет лізингу у власність.
Статтею 628 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.
Отже, договір фінансового лізингу поєднує в собі елементи договорів оренди та купівлі-продажу. У зв'язку із цим лізингові платежі включають як плату за надання майна у користування, так і частину покупної плати за надання майна у власність лізингоодержувачу по закінченні дії договору.
Згідно зі статтею 16 Закону України "Про фінансовий лізинг" лізингові платежі можуть включати: суму, яка відшкодовує частину вартості предмета лізингу; платіж як винагороду лізингодавцю за отримане у лізинг майно; компенсацію відсотків за кредитом та інші витрати лізингодавця, що безпосередньо пов'язані з виконанням договору лізингу.
Належне виконання лізингоодержувачем обов'язків зі сплати всіх лізингових платежів, передбачених договором лізингу, означає реалізацію ним права на викуп отриманого в лізинг майна.
Таким чином, на правовідносини, що складаються між сторонами договору лізингу щодо одержання лізингодавцем лізингових платежів у частині покупної плати за надання майна в майбутньому у власність лізингоодержувача, поширюються загальні положення про купівлю-продаж.
Статтею 655 Цивільного кодексу України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Статтею 692 Цивільного кодексу України встановлено, що покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару, встановлену в договорі. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу.
Згідно зі статтею 697 Цивільного кодексу України договором може бути встановлено, що право власності на переданий покупцеві товар зберігається за продавцем до оплати товару або настання інших обставин.
Частиною другою статті 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.
Як вбачається із матеріалів справи, 19 січня 2012 р. між ТОВ "ПОРШЕ ЛІЗИНГ УКРАЇНА" (Лізингодавець) та ТОВ "Патріот" (Лізингоодержувач) було укладено Договір про фінансовий лізинг № 00004235 (далі - Договір), відповідно до якого Лізингодавець зобов'язався передати у розпорядження Лізингоодержувачао об'єкт лізингу - транспортний засіб типу VW Polo Sedan 1.6 I benzin, шасі № XW8ZZZ61ZCG035098, 2012 року виробництва, двигун № НОМЕР_1 строком на 60 місяців, а Лізингоодержувач зобов'язався прийняти об'єкт лізингу і сплатити суму коштів за Договором шляхом здіснення платежів згідно Графіку покриття витрат та виплати лізингових платежів на загальну суму 14 150,00 Дол. США та авансовий платіж у розмірі 3 537,50 Дол. США.
Згідно п. 3.4 Умов лізингу, що є додатком до Договору, після завершення строку лізингу за контрактом Лізингоодержувач придбаває Об'єкт лізингу у ТОВ „Порше Лізинг Україна» за купівельною ціною, що буде визначена ТОВ „Порше Лізинг Україна» з урахуванням виконання Лізингоодержувачем своїх зобов'язань щодо сплати лізингових платежів та інших платежів, які підлягають виплаті за цим контрактом. За умови повної сплати Лізингоодержувачем лізингових платежів та інших платежів, які підлягають здійсненню за цим контрактом, ТОВ „Порше Лізинг Україна» приймає рішення про визначення купівельної ціни у розмірі вартості об'єкта лізингу, як це визначено у Графіку покриття витрат та виплати лізингових платежів (плану відшкодування), а сплачені Лізингоодержувачем авансовий платіж та платежі, що відшкодовують частину вартості Об'єкта лізингу, будуть зараховані у сплату купівельної ціни. У разі неповної сплати Лізингоодержувачем будь-яких платежів за контрактом, розмір купівельної ціни буде відповідним чином збільшений.
Із змісту п.4.1. Договору, вбачається, що ТОВ "Порше Лізинг Україна" зберігатиме за собою право власності на Об'єкт лізингу, в той час як Лізингоодержувач матиме право на експлуатацію Об'єкта лізингу впродовж усього строку дії контракту (окрім випадків, коли ТОВ "Порше Лізинг Україна" матиме право розірвати цей Контракт, відмовитися від Контракту, вимагати повернення Об'єкта лізингу, як зазначено в цьому контракті).
Відповідно до положень п. 6.1 Умов лізингу для експлуатації Об'єкта лізингу Лізингоодержувач щомісяця виплачуватиме ТОВ „Порше Лізинг Україна» платежі у відповідності до Графіку покриття витрат та виплати лізингових платежів (План відшкодування). Кожний лізинговий платіж включає в себе: відсотки (проценти) за користування обсягом фінансування; частину від обсягу фінансування (сума, яка відшкодовує частину вартості об'єкта лізингу); комісії; покриття витрат, пов'язаних з оплатою послуг та відшкодуваннями, що підлягають виплаті у строки та на умовах, передбачених цим Контрактом та інші витрати, передбачені або прямо пов'язані з Контрактом. Такі витрати підлягають сплаті Лізингоодержувачем на користь ТОВ „Порше Лізинг Україна» . У разі, якщо ТОВ „Порше Лізинг Україна» понесло такі витрати, Лізингоодержувач зобов'язується компенсувати суму таких витрат у повному обсязі протягом трьох робочих днів з моменту відправлення ТОВ „Порше Лізинг Україна» відповідної вимоги Лізингоодержувачу.
Зі змісту п.8.3.2. Договору вбачається, що якщо Лізингоодержувач повністю, або частково не здійснить оплату 1 (одного) лізингового платежу, при цьому якщо прострочення платежу триває більш, ніж 30 днів, (у відповідності до Закону України "Про фінансовий лізинг"), ТОВ "Порше Лізинг Україна" має право розірвати контракт/відмовитися від Контракту і витребувати Об'єкт лізингу від Лізингоодержувача у примусовому порядку, згідно з виконавчим написом нотаріуса.
Згідно пункту 12.13 Договору, у випадках, передбачених, пунктами 12.6 та 12.12 Контракт вважається розірваним на 10-й (десятий) робочий день з дня надсилання письмового повідомлення стороною на адресою іншої сторони. День, що вважається датою розірвання/відмови від Контракту, визначається ТОВ "Порше Лізинг Україна" у відповідному повідомленні/вимозі (п.12. 7 Договору).
За матеріалами справи, у зв'язку з неналежним виконання відповідачем своїх зобов'язань за Договором, позивачем 06.11.2015 р. було направлено на адресу відповідача вимогу про сплату заборгованості, повернення Об'єкта лізингу та повідомлено про відмову від Договору фінансового лізингу, які були повернуті поштою відправнику з приміткою: „за закінченням строку зберігання» .
Таким чином, на підставі положень укладеного Договору, судом встановлено, що датою припинення Договору про фінансовий лізинг № 00004235 від 19.01.2012 р. є 20.11.2015 р.
Згідно п.12.9. Договору у разі дострокового закінчення строку лізингу/розірвання Контракту відповідно до п.12, відмови Лізингоодержувача, придбати Об'єкт лізингу, як передбачено пунктом 4.2., а також якщо ТОВ "Порше Лізинг Україна" вимагає повернення Об'єкта лізингу відповідно до інших положень контракту, Лізингоодержувач зобов'язаний повернути Об'єкт лізингу за свій власний рахунок у відмінному робочому та технічному стані до головного офісу ТОВ "Порше Лізинг Україна" впродовж 10 (десяти) робочих днів від дати одержання відповідного запиту. Крім того, відповідно до Вимоги на відповідача покладено обов'язок погасити заборгованість за Договором лізингу протягом 3 (трьох)з дня отримання вимоги.
Таким чином, суд дійшов висновку, що є правомірною вимога позивача щодо вилучення об'єкта лізингу за Договором про фінансовий лізинг № 00004235 від 19.01.2012 р., а саме транспортного засобу типу VW Polo Sedan 1.6 I benzin, шасі № XW8ZZZ61ZCG035098, 2012 року виробництва, двигун № НОМЕР_1 на користь ТОВ "Порше Лізинг Україна".
Згідно п. 6.17 Договору сторони погодилися, що у випадку розірвання Контракту/відмови від Контракту за ініціативою ТОВ "Порше Лізинг Україна» відповідно до п. 12, Лізинговий платіж буде вважатися платою за користування Об'єктом лізингу.
Щодо позовних вимог позивача про стягнення з відповідача плати за фактичний час користування Об'єктом лізингу у розмірі 51 640 грн. 02 коп., на думку суду, виходячи з положень укладеного Договору та Закону України „Про фінансовий лізинг» , позивач правомірно нарахував відповідачу заборгованість по платі за фактичний час користування Об'єктом лізингу у розмірі 51 640 грн. 02 коп., що складаються з щомісячних лізингових платежів за липень 2016 р. на суму 7 143 грн. 74 коп., серпень 2016 р. на суму 7 144 грн. 03 коп., за вересень 2016 р. на суму 7 484 грн. 88 коп., за жовтень 2016 р. на суму 7 464 грн. 45 коп., за листопад 2016 р. на суму 7 344 грн. 40 коп., за грудень 2016 р. на суму 7 357 грн. 92 коп., за грудень 2016 р. на суму 7 700 грн. 78 коп.
Згідно п. 13.6 Договору Лізингоодержувач відшкодовує всі та будь-які витрати, понесені ТОВ "Порше Лізинг Україна" у зв'язку з вилученням Об'єкта лізингу, у тому числі витрати пов'язані із залученням будь-яких третіх осіб, що надають послуги з вилученням Об'єкті лізингу. Якщо ТОВ "Порше Лізинг Україна" не зможе здійснити свої права на вилучення (повернення), як передбачено у пункті 13, воно матиме право на вилучення Об'єкту лізингу у Лізингоодержувача в примусовому порядку відповідно до виконавчого напису нотаріуса (п.13.7 Договору).
Як встановлено судом, у зв'язку з тим, що відповідачем були порушені терміни сплати лізингових платежів, позивач для повернення заборгованості та об'єкта лізингу звернувся до спеціалізованої організації ТОВ «Юридична фірма Вернер» (договір про надання юридичних послуг № 17/2010 від 09.06.2010 р.), внаслідок чого поніс витрати на загальну суму 12 000 грн. 00 коп., що підтверджується актом до Договору про надання юридичних послуг № 17/2010 від 09.06.2010 р. № 35 від 16.01.2017 р.
Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків.
За приписами ст.22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Згідно положень ст.224 Господарського кодексу України, які узгоджуються з положеннями ст.623 Цивільного кодексу України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Під збитками, згідно ч. 2 ст. 224 Господарського кодексу України, розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду передбачені ст. 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відшкодування збитків може бути покладено на відповідача лише при наявності передбачених законом умов, сукупність яких створює склад правопорушення, яке є підставою для цивільно-правової відповідальності відповідно до ст.ст. 623, 1166 Цивільного кодексу України та ст.224 Господарського кодексу України.
Обов'язковими умовами для застосування такої міри цивільно-правової відповідальності як відшкодування збитків є: протиправна поведінка боржника, яка проявляється у невиконанні або неналежному виконанні ним зобов'язання; наявність збитків; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та завданими збитками, що означає, що збитки мають бути наслідком саме даного порушення боржником зобов'язання, а не якихось інших обставин, зокрема дій самого кредитора або третіх осіб; вина боржника.
Слід довести, що протиправні дії чи бездіяльність відповідача є причиною, а збитки, які виникли у позивача - безумовним наслідком такої протиправної поведінки.
Таким чином, заявляючи позовні вимоги про стягнення збитків, позивач має довести вищезазначені умови в порядку ст.33 ГПК України, відповідно до якої кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Витрати на оплату юридичних послуг не є збитками, оскільки такі витрати не мають обов'язкового характеру та необхідних ознак збитків відповідно до приписів чинного законодавства, а факт їх наявності та розмір не знаходяться у безпосередньому причинному зв'язку з неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором про фінансовий лізинг.
Отримання позивачем послуг по юридичному консультуванню, підготовці процесуальних документів та участі у судових засіданнях не є обов'язковими витратами, які особа має зробити для відновлення свого порушеного права, а вибір представників, які будуть представляти його інтереси, є її правом.
Таким чином, суд приходить до висновку, що витрати, які включені позивачем до складу збитків не відповідають вимогам ст.22 Цивільного кодексу України та ст.225 Господарського кодексу України, а тому вимога позивача про стягнення збитків у розмірі 12 000 грн. 00 коп. є безпідставною, необґрунтованою, а тому не підлягає задоволенню.
Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 33 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач доказів своєчасної сплати лізингових платежів за Договором про фінансовий лізинг № 00004235 від 19.01.2012 р. до суду не надав.
Згідно ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням , що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності , керуючись законом.
За таких обставин, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Порше Лізинг Україна" підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно зі ст.ст.44,49 ГПК України у розмірі, пропорційному сумі стягнення.
На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Порше Лізинг Україна" - задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Патріот" (65007, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 32165596) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Порше Лізинг Україна" (02152, м. Київ, пров. Павла Тичини, 1В, офіс "В", код ЄДРПОУ 35571472) плату за фактичний час користування об'єктом лізингу у розмірі 51 640 грн. 02 коп. за Договором про фінансовий лізинг № 00004235 від 19.01.2012 р. та витрати по сплаті судового збору у сумі 7 746 грн. 00 коп.
3. Вилучити об'єкт лізингу - транспортний засіб типу VW Polo Sedan 1.6 I benzin, шасі № XW8ZZZ61ZCG035098, 2012 року виробництва, двигун № НОМЕР_2 та передати Товариству з обмеженою відповідальністю "Порше Лізинг Україна" (02152, м. Київ, пров. Павла Тичини, 1В, офіс "В", код ЄДРПОУ 35571472).
4. В решті позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 25 квітня 2017 р.
Суддя Н.В. Рога
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 20.04.2017 |
Оприлюднено | 28.04.2017 |
Номер документу | 66165437 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Рога Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні