ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
УХВАЛА
"24" квітня 2017 р.Справа № 924/150/17
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Олійника Ю.П., розглянувши матеріали справи
за позовом ОСОБА_1 м. Хмельницький
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комунпостачсервіс" м.Хмельницький
про стягнення вартості частини майна ТОВ "Комунпостачсервіс", пропорційну належній частці в статутному капіталі товариства
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - Товариство з обмеженою відповідальністю Рембудсервіс м.Хмельницький.
Представники:
від позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2 за дов. від 12.05.16,
від відповідача - Друченко А.Ю. за дов. від 07.03.17.
Позивач у позовній заяві та його представник у судовому засіданні просять сягнути з відповідача вартість частини майна ТОВ "Комунпостачсервіс", пропорційну належній частці в статутному капіталі товариства та стягнути частину прибутку, одержаного ТОВ "Комунпостачсервіс" до дня виходу з товариства. Позовні вимоги огрунтовуються тим, що частка позивача у статутному фонді товариства становить 11460,00грн., що складає 30% статутного фонду, про що внесені відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Згідно поданої відповідачу заяви від 28.12.15 (одержано 29.12.15) позивач повідомив про вихід з товариства, а 25.01.16 загальними зборами товариства прийнято рішення про виключення позивача зі складу учасників товариства. Проте на дату звернення з позовом доо суду позивачу не виплачену належну йому частку у статутному капіталі та частину прибутку, одержаного у 2015 році до моменту виходу. При цьому посилаються на ст.ст. 148 ЦК України, ст.54 Закону України "Про господарські товариства", а також на правові позиції пленуму Верховного Суду України, викладені у постанові №13 від 24.10.08, а також Вищого господарського суду України (постанова пленуму №4 від 25.02.16, інформаційний лист від 27.02.12 №0106/224/2012). Вважають, що датою виходу позивача з товариства є дата отримання заяви про вихід - 29.12.15 і у строк до 12 місяців з дня виходу йому повинна була бути виплачена частка у статутному фонді товариства та частина майна товариства, пропорційна вартості частки у статутному капіталі, при визначенні якої повинна використовуватись дійсна ринкова вартість майна товариства, що перебувало на балансі станом на 29.12.15. В огрунтування зазначеного посилаються на п. 11.5 ст.11 статуту товариства.
Позивач у письмових поясненнях та його представник у судовому засіданні зазначають, що долучені до матеріалів справі документи, а саме: копії нової редакції статуту ТОВ Комунпостачсервіс , затверджена протоколом №2 загальних зборів учасників ТОВ Комунпостачсервіс від 04.03.09; додаток до статуту ТОВ Комунпостачсервіс , затвердженого протоколом №4 зборів учасників ТОВ Комунпостачсервіс від 02.06.14; додаток до статуту ТОВ Комунпостачсервіс, затвердженого протоколом №5 загальних зборів учасників ТОВ Комунпостачсервіс від 19.08.14, нова редакція статуту ТОВ Комунпостачсервіс , затверджена протоколом №б/н загальних зборів учасників ТОВ Комунпостачсервіс від 25.01.16, свідчать про те, що з 06.03.09 і до 29.12.15 (дати отримання товариством заяви позивача про вихід із складу учасників) частка позивача в статутному капіталі ТОВ Комунпостачсервіс не змінювалась та становила 11460 грн., що складає 30% статутного капіталу товариства. Крім того, зміст фінансових звітів (річні та квартальні звіти за формою №1 Баланс та №2 Звіт про фінансові результати ) відповідача, які надані Головним управління статистики у Хмельницькій області, свідчить про те, що згідно даних бухгалтерського обліку статутний капітал відповідача у 2015 році становив 38.400,00 грн., а в 2016 році після виходу позивача статутний капітал товариства зменшився до 26.900,00 грн. Тобто, статутний капітал відповідач було зменшено на розмір частки (вкладу) позивача. Зазначається, що чинним законодавством визначено право позивача, як учасником товариства, який вийшов з його складу, на одержання вартості частини майна, пропорційної його частці у статутному капіталі товариства, захист вказаного права зумовив звернення позивача до суду із позовом. Оскільки на день звернення до суду із позовом у позивача була відсутня інформація та документи, які дозволяють визначити дійсну (ринкову) вартість його частки в статутному капіталі відповідача, то для визначенні розміру майнових вимог позивач вказав вартість частки, що була визначена статутом ТОВ Комунпостачсервіс на дату виходу позивача. Згідно з ст. 142 ГПК України та ст.ст.15, 54 Закону України Про господарські товариства , статуту відповідача, позивач у своїх письмових поясненнях зазначає, що учаснику, який вийшов з товариства, має бути виплачена належна йому частка всього прибутку товариства, одержаного ним у поточному році до моменту (дня) виходу учасника з товариства, і лише після проведення в повному обсязі вказаних розрахунків з учасником, який вийшов, залишок частини прибутку лишається у повному розпорядженні товариства. Згідно з даними звіту про фінансові результати відповідача (Звіт фінансові результати за 2015 рік (Форма №2) чистий фінансовий результат (прибуток) товариства становив 10100,00 грн. (код рядка 2350). Відтак, частина прибутку, одержаного відповідачем у 2015 році до дня виходу ОСОБА_1 повинна бути виділена позивачу.
Відповідач у відзиві на позов проти позову заперечує, заначаючи про те, що у заяві від 28.12.15 позивач не повідомив про дату його виходу з товариства , як передбачено ст.18 ЦК України та п.11.1 статуту товариства. Стверджує, що 30.06.16 господарським судом Хмельницької області прийнято рішення по справі №924/413/16 за позовом ОСОБА_1 до ТОВ "Комунпостачсервіс" про стягнення вартості частки у майні товариства, визначеної на підставі дійсної (ринкової) вартості майна та стягнення частини прибутку за 2015 рік, яким у позові відмовлено. Позивачу було запропоновано вирішити питання про виплату належної йому частки у статутному фонді у разі подання ним докупентів, виданих банківською установою, що підтверджують сплату його частки у статутний капітал товариства. Звертають увагу, що позивач не визначив суму вартості частини майна, пропорційно його частці у статутному фонді товариства, яку він вимагає стягнути, фактично вимагаючи встановити її у судовому порядку, що суперечить передбаченим ст.16 ЦК України способам захисту порушенного права. Крім того посилаються на те, що відповідно до ст.10 Закону України "Про господарські товариства" право отримання частки у прибутку (дивідендів) пропрційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів. Однак, згідно постанова пленуму ВСУ №13 від 24.10.08 суд вправі прийняти рішення про стягнення прибутку (дивідендів) лише за наявності рішення загальних зборів товариства про спрямування прибутку на виплату дивідендів, виходячи з якого визначається розмівр належних позивачу дивідендів, строк та порядок їх виплати. У разі якщо загальні збори прийняли рішення не розподіляти прибуток товариства, господарський суд не вправі підміняти вищий орган управління товариством та втрчатися у господарську діяльність товариства.
Відповідачем подані письмові пояснення по справі, у яких зазначається про те, що відповідно до ч. 2, 4 ст. 52 Закону України "Про господарські товариства" (у редакції від 20.04.1995р., яка діяла на час створення ТОВ "Комунпостачсервіс") до моменту реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю кожен з учасників зобов'язаний внести не менше 30% вказаного в установчих документах вкладу, що підтверджується документами, виданими банківською установою. Учаснику товариства з обмеженою відповідальністю, який повністю вніс свій вклад, видається свідоцтво товариства. Тобто, документами, що підтверджують внесення вкладу у статутний фонд товариства є документи, що виданні банківською установою, а документом, що підтверджує повне внесення учасником товариства своєї частки до статутного фонду товариства є свідоцтво товариства. Посилається також на ч.1 ст.144, ст. 117, ч.2 ст.148 ЦК України, ч.2 ст.86, ч.1 ст.87, ст.88 ГК України, ст.54 Закону України "Про господарські товариства". Зазначається, що, визначаючи за учасником товариства право на одержання вартості частини майна, законодавець виходив із належного виконання учасником свого зобов'язання щодо внесення повної вартості свого вкладу до статутного капіталу товариства (аналогічна правова позиція відображена у п.30 постанови пленуму ВСУ "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" №13 від 24.10.2008р., де зазначено, що у разі, якщо учасник не повністю вніс (не повністю оплатив) свій вклад до статутного капіталу товариства, йому виплачується дійсна вартість частки пропорційно внесеній (оплаченій) частині вкладу). Отже, учасник, який виходить з товариства, має право на отримання вартості частини майна, пропорційної його оплаченій частки (вкладу) у статутному капіталі. Наводить практику Вищого господарського суду України по справі №15/62 ПН-К від 06.04.2011р., по справі №5/28-76 від 23.11.2011р., по справі №5016/3325/2011(12/173) від 23.05.2012р .
У поданих до суду письмових поясненнях представник відповідача зазначає про те, що відповідано до ст. 52 Закону України "Про господарські товариства" (у редакції від 20.04.1995р.) у товаристві з обмеженою відповідальністю створюється статутний фонд, розмір якого повинен становити не менше суми, еквівалентної 625 мінімальним заробітним платам, виходячи із ставки мінімальної заробітної плати, діючої на момент створення товариства з обмеженою відповідальністю. До моменту реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю кожен з учасників зобов'язаний внести не менше 30 відсотків вказаного в установчих документах вкладу, що підтверджується документами, виданими банківською установою. Учасник зобов'язаний повністю внести свій вклад не пізніше року після реєстрації товариства. Учаснику товариства з обмеженою відповідальністю, який повністю вніс свій вклад, видається свідоцтво товариства. Тобто, документами, що підтверджують внесення вкладу у статутний фонд товариства є документи, що виданні банківською установою, а документом, що підтверджує повне внесення учасником товариства своєї частки до статутного Фонду товариства є свідоцтво товариства. Таким чином, позивачем не було внесено вклад ні у статутний фонд МП "Комунпостачсервіс", ні у статутний фонд ТОВ "Комунпостачсервіс" та не надано доказів, що б підтверджували внесення такого вкладу. Посилаючись на ст.ст. 86, 87, 88 ГК України, ст.148 ЦК України, ст. 50 ЗУ "Про господарські товариства" та п.30 постанови пленуму ВСУ "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" №13 від 24.10.2008р. робить висновок про те, що учасник, який виходить з товариства, має право на отримання вартості частини майна, пропорційної його оплаченій частки (вкладу) у статутному капіталі. Наводить правову позицію, відображену у довідці за результатами узагальненої судової практики вирішення спорів про корпоративне управління та реалізацію корпоративних прав ВГСУ 2014 року п.9, а також правову позицію у постановах ВГСУ по справі №15/62 ПН-К від 06.04.2011р., по справі №5/28-76 від 23.11.2011р., по справі №5016/3325/2011(12/173) від 23.05.2012р., по справі №10/303/08-20/5009/3338/11 від 31.10.2012р. Звертає увагу, що у позовній заяві позивач не визначив суму вартості частини майна, пропорційно його частці у статутному Фонді, яку він вимагає стягнути. Фактично позивач вимагає визначити вартість належної йому частки майна у судовому порядку, проте такий спосіб захисту порушеного права ст. 16 ЦК України не передбачено. Посилається на п.п. 10.11 постанови пленуму ВСУ "Про практику розгляду судами корпоративних спорів"№ 13 від 24.10.2008р. Щодо вимоги про стягнення частини прибутку, одержаного ТОВ "Комунпостачсервіс" до дня виходу позивача із цього товариства заначає, що суд вправі прийняти рішення про стягнення прибутку(дивідендів) лише за наявності рішення загальних зборів товариства про спрямування прибутку на виплату дивідендів, виходячи з якого визначається розмір належних позивачу дивідендів, строки та порядок їх виплати. Прийняття господарським судом рішення стосовно спрямування прибутку (частини прибутку) товариства на виплату дивідендів виходить за межі компетенції господарського суду (аналогічна правова позиція відображена у Постанові Пленуму "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" №4 від 25.04.2016р., п. 2.10, п.3.1). Проте, позивачем не надано доказів того, що на загальних зборах товариства приймалося рішення про спрямування прибутку на виплату дивідендів та взагалі розглядалося питання про виплату дивідендів позивачу. При цьому посилається на ст.ст.10, 41 Закону України "Про господарські товариства", пп. ж п. 6.7 Статуту товариства (у редакції 04.03.2009р.), п.35 постанови Пленуму ВСУ "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" №13 від 24.10.2008р.
Позивачем подано до суду клопотання, у якому, посилаючись на п.4.14, 4.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 25.02.16 №4 та п.11.5 Статуту ТОВ Комунпостачсервіс , зазначає про необхідність призначення у даній справі комплексної судової експертизи, яка має встановити дійсну (ринкову) вартість необоротних і оборотних активів ТОВ Комунпостачсервіс та його зобов'язань станом на 29.12.15, а також суму прибутку, одержаного ТОВ Комунпостачсервіс до вказаної дати. При оцінці вартості необоротних і оборотних активів ТОВ Комунпостачсервіс необхідно врахувати те, що згідно інформації з ЄДР ТОВ Комунпостачсервіс є учасником ТОВ Рембудсервіс ( код ЄДРПОУ 05449957). Частка відповідача статутному капіталі товариства становить 80790,00 грн. Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 11.04.17 №84817127 ТОВ Рембудсервіс на праві приватної власності володіє нежитловими приміщенням, які знаходяться за адресою м.Хмельницький, вул.Кобилянської, 29/1. Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 11.04.17 №84775680 ТОВ Комунпостачсервіс є власником нерухомого майна, яке знаходиться за адресою м.Хмельницький, вул. Проскурівська, 4; товариству належить 50/100 частки нежитлового приміщення, загальною площею 253,2 кв.м. (реєстраційний номер майна в реєстрі прав власності на нерухоме майно 298547363); товариству належить 49/100 частки офісних приміщень, загальною площею 135,6 кв.м. (реєстраційний номер майна в реєстрі прав власності на нерухоме майно 27332587). Згідно додаткової угоди до договору засновника №1/2 Хмельницьке міське управління житлово-комунального господарства передало МП Комунпостачсервіс , правонаступником якого є ТОВ Комунпостачсервіс , 3 автомобілі (автомобіль марки ЗІЛ-130 у кількості 1 шт., марки ІЖ-2715 - 1 піт. та марки УАЗ-469 - 1 шт). Вказані автомобілі згідно листа Управління житлово-комунального господарства від 20.11.95 №466 у 1991 році були викуплені МП Комунпостачсервіс .
У судовому засіданні позивачем подано клопотання про призначення судової експертизи від 24.04.17, у якому підтримує раніше заявлене клопотання івважає за необхідне уточнити питання на експертизу : 1. Яка дійсна (ринкова) вартість частки товариства з обмеженою відповідальністю КОМУНПОСТАЧСЕРВІС (код ЄДРПОУ 14147563) у статутному каліталі товариства з обмеженою відповідальністю РЕМБУДСЕРВІС (код ЄДРПОУ 05449957) станом на 29.12.2015 року? 2. Яка дійсна (ринкова вартість) частки ОСОБА_1 у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю КОМУНПОСТАЧСЕРВІС (код ЄДРПОУ 14147563) у розмірі 30% станом на 29.12.2015 року (дата виходу учасника), що підлягає до виплати ОСОБА_1 ?
Як вбачається з матеріалів справи, 01.08.1991р. між Хмельницьким міським управлінням житлово-комунального господарства (засновник) та МП "Комунпостачсервіс" укладено договір засновника №1, згідно якого засновник організовує МП "Комунпостачасервіс", м. Хмельницький, вул. Леніна, 6. Згідно з ст.4 договору засновника для забезпечення діяльності МП "Комунпостачсервіс" за рахунок коштів засновника створюється статутний фонд, який скоадєьться з коштів та майна.
Додатковими умовами до договору засновника №1/1 від 01,10.1991р. визначено перелік матеріальних цінностей, які міське управління житлово-комунального господарства передає МП "Комунпостачсервіс". Додатковими умовами до договору засновника №1/2 від 23.11.1991р. визначені транспортні засоби, що передаються міським управлінням житлово-комунального господарства до МП "Комунпостачсервіс".
18.07.1991р. виконавчим комітетом Хмельницької міської Ради народних депутатів прийнято рішення №162-ж, відповідно до якого зареєстровано мале підприємство "Комунпостачсервіс" (скорочене найменування - МП "Комунпостачсервіс"). Відповідно до п.1.2. статуту МП "Комунпостачсервіс" засновником підприємства є Хмельницьке міське управління житлово-комунального господарства. Згідно з п. 3.1. статуту МП "Комунпостачсервіс" статутний фонд підприємства належить йому на правах повного господарського відання. Згідно з п.3.2 статуту МП майно підприємства формується за рахунок передачі майна засновником, доходів від реалізації продукції, робіт, послуг, а аткож кредитів банку , надходження цільових коштів, відрахування від прибутку госпрозрахункових підрозділів, власності працівників підприємства, інших джерел.
25.03.1996р. на зборах працівників МП "Комунпостачсервіс" прийнято рішення про реорганізацію МП "Комунпостачсервіс" у ТОВ "Комунпостачсервіс" та затвердити статут товариства, що підтверджується протоколом зборів від 25.03.1996р. №4.
25.07.1996р. виконкомом Хмельницької міської ради затверджено статут ТОВ "Комунпостачсервіс". Відповідно до п. 1.2 статуту товариства засновниками товариства є ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_6 Згідно з п. 5.1. статуту ТОВ "Комунпостачсервіс" засновники створюють статутний фонд товариства у розмірі 13431000000крб. Згідно з п. 5.2 статуту вклад учасника у статутний фонд, оцінений у карбованцях, складає частку у статутному фонді. Розміри і види вкладів учасників, порядок оцінки і внесення ними вкладів вказується в установчому договорі.
Згідно з п.3.1 установчого договору статутний фонд товариста становить 13431000000крб. з балансу МП "Комунпостачсервіс", який розподіляється між учасниками у розмірах: ОСОБА_5 - 15% - 2014650тис.крб., ОСОБА_1 - 15: - 2014650тис.крб., ОСОБА_6 - 70% - 9401700тис.крб.
Згідно нотаріально завіреної заяви ОСОБА_5 ( ОСОБА_5, враховуючи свідоцтво про розірвання шлюбу від 22.09.99) від 04.03.2009р. остання передала свою частку у статутному фонді товариства (15%) ОСОБА_1
Згідно статуту ТОВ "Комунпостачсервіс" в редакції, затвердженій протоколом загальних зборів учасників товариства №2 від 04.03.09 (статут зареєстровано 06.03.09), учасниками товариства є ОСОБА_6 та ОСОБА_1 (п. 1.1). Для забезпечення діяльності товариства за рахунок вкладів учасників створюється статутний фонд товариства у розмірі 38200,00грн., який розподіляється серед учасників наступним чином: ОСОБА_6 - 26740,00грн. , що складає 70% статутного фонду, ОСОБА_1 - 11460,00грн., що складає 30% статутного фонду ( п.5.1).
Згідно з п. 5.3 статуту до моменту державної реєстрації товариства учасники повинні внести у статутний фонд товариства 30% своєї частки. Частина статутного фонду, що залишилась несплаченою, підлягає сплаті протягом першого року діяльності товариства. Внесення до статутного фонду грошей підтверджується документами, виданими банківською установою.
Згідно з п. 5.4 статуту, якщо учасники протягом першого року діяльності товариства не сплатили повністю своїх вкладів, товариство повинно оголосити про зменшення свого статутного фонду і зареєструвати відповідні зміни до статуту у встановленому порядку, якщо учасники не прийняли рішення про ліквідацію товариства.
Згідно з п.11.1 статуту учасник товариства має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за один місяць до виходу.
Згідно з п.11.2 статуту учасник, який виходить із товариства, має право одержати вартість частини майна, пропорційну його частці у статутному фонді товариства.
Виплата вартості частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному фонді та належна йому частка прибутку, одержаного товариством в даному році до моменту виходу проводиться тільки після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу (п. 11.6 статуту).
Згідно Витягу з ЄДР станом на 06.03.09 у реєстрі зареєстровано ТОВ "Комунпостачсервіс", код 14147563, засновники ОСОБА_6, розмір внеску до статутного фонду - 26740,00грн., ОСОБА_1, розмір внеску до статутного фонду - 11460,00грн., розмір статутного капіталу - 38200,00грн.
Згідно додатку до статуту товариства, затвердженого зборами учасників (протокол №4) від 02.06.14 (зареєстровано 03.06.14) п.1.2 статуту викладено у новій редакції, згідно якої учасниками товариства є ОСОБА_8 та ОСОБА_1, а також п. 5.1 викладено у новій редакції, згідно якої для забезпечення діяльності товариства за рахунок вкладів учасників створюється статутний фонд товариства у розмірі 38200,00грн., який розподіляється серед учасників наступним чином: ОСОБА_8 - 26740,00грн., що складає 70% статутного фону , ОСОБА_1 - 11460,00грн., що складає 30% статутного фонду.
Згідно додатку до статуту товариства, затвердженого зборами учасників (протокол №5) від 19.08.14 (зміни зареєстровано 19.08.14) п. 11 статуту викладено у новій редакції, згідно якої учасниками товариства є ОСОБА_9 та ОСОБА_1, а також п. 5.1 викладено у новій редакції, згідно якої для забезпечення діяльності товариства за рахунок вкладів учасників створюється статутний фонд товариства у розмірі 38200,00грн., який розподіляється серед учасників наступним чином: ОСОБА_9 - 26740,00грн., що складає 70% статутного фонду, ОСОБА_1 - 11460,00грн., що складає 30% статутного фонду.
Згідно нотаріально посвідченої заяви від 28.12.15 ОСОБА_1 повідомив про вихід з ТОВ "Комунпостачсервіс" та просив виплатити належну йому частку у розмірі 11460,00грн., що становить 30% у статутному капіталі товариства. Рекомендоване повідомленням про вручення поштового відправлення (заява ОСОБА_1.) вручене поштою 29.12.15.
25.01.16 загальними заборами учасників товариства (учасник ОСОБА_9, частка якої у статутному фонді становить 70%) прийнято рішення, оформлене протоколом №1 від 25.01.16, про виключення зі складу засновників товариства ОСОБА_1, у зв'язку з чим вирішено зменшити статутний капітал товариства.
Згідно нової редакції статуту ТОВ "Комунпостачсервіс" від 25.01.16 учасником товариства є ОСОБА_9 (п.1.2), статутний капітал товариства складає 26740,00грн. і належить ОСОБА_9 у розмірі 100%.
Згідно наявних в матеріалах справи Витягами з ЄДР станом на 17.05.16, 24.02.17, 17.03.17 засновником (учасником) ТОВ "Комунпостачсервіс" є ОСОБА_9, розмір статутного капіталу - 26740,00грн.
Головним управлінням статистики у Хмельницькій області надано фінансові звіти ТОВ "Комунпостачсервіс" за формою №1 "Баланс" та №2 "Звіт про фінансові результати" на 31.02.15, 30.06.15, 30.09.15, 31.12.15, 31.03.16, 30.06.16, 30.09.16, 31.12.16.
Судом долучено до матеріалів справи надані відповідачем документи: копія акта від 17.01.17 №23 про наслідки залиття нежитлового приміщення по вул. Проскурівська, 4, м. Хмельницький; акт №1 від 17.01.17 про те, що в офісному приміщенні по вул. Проскурівська, 4 відбулось залиття приміщення у зв'язку з проривом у системі опалення, внаслідок якого було затоплено бухгалтерську документацію ТОВ "Комунпостачсервіс".
Відділом державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради надано реєстраційну справу ТОВ Комунпостачсервіс , яку оглянуто в судовому засіданні.
Згідно з ст.54 Закону України „Про господарські товариства" при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному (складеному) капіталі . Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі. Учаснику, який вибув, виплачується належна йому частка прибутку, одержаного товариством в даному році до моменту його виходу. Майно, передане учасником товариству тільки в користування, повертається в натуральній формі без винагороди.
Відповідно до п.30 Постанови пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 р. №13 „Про практику розгляду судами корпоративних спорів" при визначенні порядку і способу обчислення вартості частини майна товариства та частини прибутку, яку має право отримати учасник при виході (виключенні) з ТОВ (ТДВ), а також порядку і строків їх виплати господарські суди мають застосовувати відповідні положення установчих документів товариства. У випадку неврегульованості в установчих документах вартість частини майна товариства, що підлягає виплаті, повинна відповідати вартості чистих активів товариства , що визначається в порядку, встановленому законодавством, пропорційно його частці в статутному капіталі товариства на підставі балансу, складеного на дату виходу (виключення). Розрахунок належної учаснику частини прибутку здійснюється на дату виходу (виключення) з товариства. У разі, якщо учасник не повністю вніс (не повністю оплатив) свій вклад до статутного капіталу товариства, йому виплачується дійсна вартість частки пропорційно внесеній (оплаченій) частині вкладу.
Відповідно до ч.1,3 ст.41 ГПК України для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. Проведення судової експертизи має бути доручено компетентним організаціям чи безпосередньо спеціалістам, які володіють необхідними для цього знаннями. Особа, яка проводить судову експертизу (далі - судовий експерт) користується правами і несе обов'язки, зазначені у ст.31 цього Кодексу.
Під час розгляду справи виникла необхідність у визначені вартості належної до виплати позивачеві вартості частки майна ТОВ "Комунпостачсервіс", яку не може визначити сам позивача і не надає доказів відповідач. Тому визначення зазначеного потребує спеціальних знань.
Відповідно до ч.2 ст.41 ГПК України учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі.
Позивач надав два клопотання про призначення судової експертизи , просить призначити по справі комплексну судову експертизу, проведення якої доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз , Хмельницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз . На розгляд судової експертизи пропонує поставити питання: Яка ринкова вартість нерухомого майна ТОВ Комунпостачсервіс станом на 29.12.15? Яка ринкова вартість нерухомого майна ТОВ Рембудсервіс на 29.12.15? Яка ринкова вартість рухомого майна (транспортних засобів тощо) ТОВ Комунпостачсервіс станом на 29.12.15? Яка ринкова вартість рухомого майна (транспортних засобів тощо) ТОВ Рембудсервіс ) станом на 29.12.15? Яка дійсна (ринкова) вартість частки ТОВ Комунпостачсервіс у статутному капіталі ТОВ Рембудсервіс (код ЄДРПОУ 05449957) станом на 29.12.15? Яка дійсна (ринкова вартість) частки ОСОБА_1 у статутному капіталі ТОВ Комунпостачсервіс у розмірі 30% станом на 29.12.15 (дата виходу учасника), що підлягає до виплати ОСОБА_1? Який розмір частини прибутку, отриманого ТОВ Комунпостачсервіс за період з 01.01.15 року по 29.12.15, що пропорційний частці ОСОБА_1 у розмірі 30% статутного капіталу ТОВ Комунпостачсервіс ? У іншому клопотанні уточнює питання на експертизу : 1. Яка дійсна (ринкова) вартість частки товариства з обмеженою відповідальністю КОМУНПОСТАЧСЕРВІС (код ЄДРПОУ 14147563) у статутному каліталі товариства з обмеженою відповідальністю РЕМБУДСЕРВІС (код ЄДРПОУ 05449957) станом на 29.12.2015 року? 2. Яка дійсна (ринкова вартість) частки ОСОБА_1 у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю КОМУНПОСТАЧСЕРВІС (код ЄДРПОУ 14147563) у розмірі 30% станом на 29.12.2015 року (дата виходу учасника), що підлягає до виплати ОСОБА_1 ?
Враховуючи викладені обставини, приймаючи до уваги те, що при вирішенні спору виникла необхідність з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань, суд вважає за необхідне призначити по справі судову експертизу, проведення якої необхідно доручити Хмельницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (вул. Володимирська, 109, м. Хмельницький, 29013), на розгляд якої поставити визначені судом запитання, частково задоволивши клопотання позивача. При цьому враховуються норми ст.54 Закону України „Про господарські товариства", п.30 Постанови пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 р. №13 „Про практику розгляду судами корпоративних спорів", відомості ЄДР щодо того, що відповідач є учасником ТОВ Рембудсервіс .
Відповідно до абз.3-5 п.23 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики призначення судової експертизи" від 23.03.2012 р. №4, витрати, пов'язані з проведенням судової експертизи, під час судового розгляду має нести заінтересована сторона. Тому в зазначеній ухвалі суд вправі зобов'язати відповідну сторону перерахувати, в тому числі шляхом здійснення попередньої оплати, суму витрат на проведення експертизи на рахунок експертної установи. Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне, витрати, пов'язані з проведенням судової експертизи покласти на позивача.
Керуючись ст.ст. 22, 41, 42, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Призначити по справі №924/150/17 судову експертизу, проведення якої доручити Хмельницькому відділенню Київського Науково-дослідного інституту судових експертиз (29013, м.Хмельницький, вул. Володимирська, 109).
На розгляд експертизи поставити наступні питання:
1. Яка вартість частини майна ТОВ "Комунпостачсервіс" (вартість чистих активів товариства), пропорційна частці ОСОБА_1 у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю КОМУНПОСТАЧСЕРВІС (код ЄДРПОУ 14147563) у розмірі 30% станом на дату виходу цього участника з товариства - 29.12.2015.?
2. Яка дійсна (ринкова) вартість частки товариства з обмеженою відповідальністю КОМУНПОСТАЧСЕРВІС (код ЄДРПОУ 14147563) у статутному каліталі товариства з обмеженою відповідальністю РЕМБУДСЕРВІС (код ЄДРПОУ 05449957) станом на 29.12.2015р.?
Зобов'язати сторонни та третю особу надати експерту на його вимогу документи необхідні для проведення експертного дослідження, забезпечити експерту належні умови для проведення експертизи, а позивача - також оплатити проведення експертизи не пізніше 10 днів з моменту вимоги, докази про що надати суду.
Попередити експерта про передбачену ст.ст.384 та 385 Кримінального Кодексу України кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивих висновків або відмову експерта від виконання покладених обов'язків.
Матеріали справи №924/150/17 надіслати Хмельницькому відділенню Київського Науково-дослідного інституту судових експертиз (29013, м. Хмельницький, вул. Володимирська, 109).
Зобов'язати Хмельницьке відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз повідомити суд про закінчення проведення експертизи, а експертний висновок направити на адресу суду разом з матеріалами справи.
Суддя Ю.П. Олійник
Віддрук. 3 прим. :
1 - до справи,
2- третій особі - ТОВ Рембудсервіс (29000, м. Хмельницький, вул. О. Кобилянської, буд.29/1) реком. з вруч.,
3- Хельницьке відділення Київського Науково-дослідного інституту судових експертиз (29013, м. Хмельницький, вул. Володимирська, 109) реком. з вруч.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2017 |
Оприлюднено | 03.05.2017 |
Номер документу | 66166166 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні