ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
К/800/9897/17
21 квітня 2017 року м. Київ
Суддя Вищого адміністративного суду України Донець О.Є., перевіривши касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі в м. Одеси на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 26 жовтня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі в м. Одеси про зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі в м. Одеси подало касаційну скаргу на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 26 жовтня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року у справі № 521/11353/16-а.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 130 березня 2017 року касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі в м. Одеси в порядку, передбаченому статтею 213 Кодексу адміністративного судочинства України, було залишено без руху для виправлення недоліків.
У встановлений судом строк скаржником було усунуто недоліки касаційної скарги.
Після дослідження змісту оскаржуваних судових рішень суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження з огляду на наступне.
ОСОБА_1 звернувся до Малиновського районного суду м. Одеси з позовом до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі в м. Одеси, в якому просив зобов'язати останнього здійснити перерахунок пенсії, на підставі частини 4 статті 45 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , з урахуванням наданих позивачем довідок.
Постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 26 жовтня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року, позов було задоволено. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси: врахувати для обчислення розміру пенсії довідку Приватного підприємства фірма Фенікс-Альфа від 03 червня 1997 року № 9/97, довідку Акціонерного товариства закритого типу Лізінгова компанія Агротехлізінг від 30 листопада 1997 року № 5, довідку Відкритого акціонерного товариства Одеський завод сільськогосподарського машинобудування від 03 лютого 1998 року № б/н, довідку Закритого акціонерного товариства Резон від 04 грудня 2000 року № 22; в довідках, де не вказані помісячні заробітки, вважати заробітки рівномірно розподіленими по місяцях, враховуючи неповні місяці роботи, як повні. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2015 року відповідно до абз. 2 частини 4 статті 45 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
У касаційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі в м. Одеси, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Відповідно до статті 40 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
Відповідно пп. 3 п. 2.1 вказаного порядку, до заяви про призначання пенсії 3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).
За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно із п. 2.10 Порядоку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Відповідно до статті 66 Закону України Про пенсійне забезпечення , до заробітку для обчислення пенсії включалися всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справлялися страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування , збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховувався юридичними особами, які використовували працю найманих працівників, згідно із встановленими у статті 4 Закону ставками, на фактичні витрати на оплату праці працівників, які підлягали обкладанню податком на доходи фізичних осіб (прибутковим податком з громадян) та суми винагород, які виплачувалися фізичним особам за договорами цивільно-правового характеру і, згідно із статті 5 Закону, сплачувався одночасно з одержанням коштів в установах банку на оплату праці.
Відповідно до п. 8.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами страхових внесків до Пенсійного фонду України, а також обліку надходження і витрачання його коштів, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України №11-1 від 06 вересня 1996 року, суми внесеної Пенсійному фонду плати підприємства відображали у звіті форми 4-ПФ.
Згідно із п. 10 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхових внесків підприємствами, установами, організаціями, громадянами до Пенсійного фонду України, а також обліку надходження і витрачання його коштів, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 5-5 від 10 червня 1994 року, що діяла до прийняття Інструкції №11-1, внески сплачувалися одночасно із сплатою податку з громадян після закінчення календарного місяця, але не пізніше строку одержання в установах банків коштів на виплату належних громадянам сум. Платники внесків одночасно з поданням чеків на отримання коштів для виплати належних громадянам сум за другу половину місяця подавали до установ банків платіжне доручення на перерахування до Пенсійного фонду суми внесків. Якщо на рахунку в банку підприємство не мало коштів для виплати заробітної плати і сплати внесків до Пенсійного фонду в повному розмірі, то воно подавало банку чек на заробітну плату і платіжне доручення на перерахування внесків до Фонду пропорційно нарахованим сумам. Платники могли достроково вносити внески в рахунок поточного року.
Відповідно до п. 21 вказаної інструкції, облік внесків та доходів, на які вони нараховувалися, вівся органом Пенсійного фонду на особових рахунках і включався до квартального звіту форми № 4-11Ф.
Судами встановлено, що позивачем для перерахунку пенсії до відповідача було надано довідку Приватного підприємства фірма Фенікс-Альфа від 03 червня 1997 року № 9/97, довідку Акціонерного товариства закритого типу Лізінгова компанія Агротехлізінг від 30 листопада 1997 року № 5, довідку Відкритого акціонерного товариства Одеський завод сільськогосподарського машинобудування від 03 лютого 1998 року, довідку Закритого акціонерного товариства Резон від 04 грудня 2000 року № 22.
При цьому, сума доходів, отриманих позивачем у 1996-1997 роках від Приватного підприємства Фенікс-Альфа , Відкритого акціонерного товариства Одессільмаш , Акціонерного товариства закритого типу Лізінгова компанія Агротехлізінг , підтверджуються довідкою Державної податкової інспекції у Малиновському районі міста Одеси управління ДФС в Одеській області від 18 серпня 2015 року № 3654/1/15-52-1702.
Факт одержання позивачем доходу від Відкритого акціонерного товариства Одессільмаш за цивільно-правовими угодами, за період червень-липень 1997 року, у сумі 390,00 грн., підтверджується листом ПАТ Одессільмаш від 15 лютого 2016 року № 72-25.
Відомості про суми заробітків для нарахування пенсії по місяцях, які отримані позивачем, у період з листопада 1999 року по лютий 2000 року, від підприємства ЗАТ Резон , наведені в індивідуальних відомостях про застраховану особу Пенсійного фонду України за номером облікової картки, що видані районними управліннями Пенсійного фонду України від 06 липня 2015 року та 09 липня 2015 року.
Суми доходів, виплачених позивачу, у період із четвертого кварталу 1999 року по перший квартал 2000 року, Закритим акціонерним товариством Резон підтверджуються відомостями з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб ДФС України про суми виплачених доходів та утриманих податків від 09 червня 2016 року № 42784.
Сплата Відкритим акціонерним товариством Одессільмаш , Приватним підприємстваом Фенікс-Альфа , Закритим акціонерним товариством Резон страхових внесків до Пенсійного фонду України за відповідні періоди трудових та цивільно-правових відносин підтверджується листами управління Пенсійного фонду України у Суворовському районі міста Одеси від 16 січня 2016 року № 377/05, управління Пенсійного фонду України у Київському районі міста Одеси від 06 лютого 2015 року № 3, Приморського районного відділу Одеського обласного управління Пенсійного фонду України від 26 вересня 2002 року №159/6-с та управління Пенсійного фонду України у Приморському районі міста Одеси від 13 липня 2015 року № 327/Р-11.
Враховую, що видані ОСОБА_1 у 1997-2000 роках довідки про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року видані відповідно до законодавства та містять відомості про нараховані за відповідні періоди суми заробітної плати (доходу), на які законним чином були нараховані страхові внески (збори) до Пенсійного фонду України, суди дійшли вірного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального або процесуального права.
Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и в:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі в м. Одеси на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 26 жовтня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі в м. Одеси про зобов'язання вчинити певні дії.
Копію ухвали разом з доданими до касаційної скарги матеріалами направити скаржнику.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Суддя О.Є. Донець
Суд | Вищий адміністративний суд України |
Дата ухвалення рішення | 21.04.2017 |
Оприлюднено | 28.04.2017 |
Номер документу | 66220605 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вищий адміністративний суд України
Донець О.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні