ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2017 року справа № 823/1889/16
м. Черкаси
12 год. 00 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гараня С.М., суддів - Гаврилюка В.О., Тимошенко В.П.,
секретаря - Тараненка М.О.,
за участю:
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_1 - адвоката - ОСОБА_2 (за договором про надання правової допомоги),
представника Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру - ОСОБА_3 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного агентства земельних ресурсів України, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, управління Держгеокадастру у Золотоніському районі Черкаської області про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та компенсації за несвоєчасну виплату заборгованості по заробітній платі,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним позовом, в якому просив:
- стягнути з Державного агентства земельних ресурсів України, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, а також управління Держземагентства у Золотоніському районі Черкаської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 31.10.2014 по 20.08.2015 в сумі 32 244,57грн.;
- стягнути з Державного агентства земельних ресурсів України, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, а також управління Держземагентства у Золотоніському районі Черкаської області на користь ОСОБА_1 компенсацію за несвоєчасну виплату заборгованості по заробітній платі за період з 20.08.2016 по 06.12.2016 в розмірі 3 340,21грн.
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначив, що постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 31.10.2014 у справі № 823/2913/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2015, визнано протиправним та скасовано наказ Державного агентства земельних ресурсів України № 460-кт/а від 26.08.2014 та зобов'язано поновити його на посаді начальника управління Держземагентства у Золотоніському районі Черкаської області.
Разом з тим, позивач був поновлений на посаді лише 20.08.2015 відповідно до наказу Державного агентства земельних ресурсів України № 948-кт/а, внаслідок чого на його користь необхідно стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 31.10.2014 по 20.08.2015 у розмірі 32 244 грн. 57 коп., а також компенсацію за затримку виплати такого заробітку.
В судовому засіданні позивач та його представник вимоги позовної заяви підтримали та просили їх задовольнити.
Представник Державного агентства земельних ресурсів України до зали судового засідання не прибув, на попередніх судових засіданнях проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 заперечив в повному обсязі та наголосив, що виконанню підлягають рішення суду, які набрали законної сили. Постанова суду про поновлення позивача на посаді набрала законної сили 26.05.2015. В подальшому, 24.06.2015 Черкаським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі № 823/2913/14 про поновлення ОСОБА_1 на посаді. Наказом Державного агентства земельних ресурсів України 20.08.2015 № 948-кт/а позивач був поновлений на посаді начальника Управління Держземагентства у Золотоніському районі Черкаської області. Зазначене рішення суду виконано в повному обсязі, що підтверджує постанова державного виконавця від 07.09.2016 про закінчення ВП № 48311672. Питання щодо стягнення середнього заробітку постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 31.10.2014 у справі № 823/2913/14 вирішено не було, а отже на даний час відсутні підстави для її стягнення в судовому порядку, що також є підставою для відмови в стягненні компенсації за несвоєчасну виплату заборгованості по заробітній платі.
Представник Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру до зали судового засідання прибув та в повному обсязі заперечив проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 з підстав викладених в запереченні. Крім цього зазначив, що підтримує доводи, якими Державне агентство земельних ресурсів України обґрунтувало свої заперечення проти позовних вимог.
Управління Держгеокадастру у Золотоніському районі Черкаської області проти задоволення позовних вимог заперечило зазначивши, що стягнення на користь позивача коштів за вимушений прогул, в зв'язку з незаконним звільненням, мав розглядати той орган, який поновив його на посаді, а саме - Державне агентство земельних ресурсів України. До повноважень Управління відноситься лише реалізація повноважень Держземагентства України на території Золотоніського району, а отже останнє не є належним відповідачем, в зв'язку з чим вимоги про стягнення коштів з Управління не підлягають до задоволення. Додатково зазначено, що розрахунок наданий заявником не відповідає дійсним фактам та вимогам постанови КМУ «Про обчислення середньої заробітної плати» № 100 від 08.02.1995, оскільки є набагато завищеним.
Заслухавши доводи та пояснення учасників процесу, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що у вересні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою в якій просив: - визнати протиправним та скасувати наказ Державного агентства земельних ресурсів України від 26.08.2014 про звільнення його з займаної посади начальника Управління Держземагентства у Золотоніському районі Черкаської області; - зобов'язати відповідача поновити ОСОБА_1 на вищезазначеній посаді та стягнути на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу, а саме з 26 серпня 2014 року по дату винесення судового рішення. Матеріалам адміністративного позову ОСОБА_1 присвоєно № 823/2913/14.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 31.10.2014 у справі № 823/2913/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2015, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправним та скасовано наказ Державного агентства земельних ресурсів України № 460-кт/а від 26.08.2014 та поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника управління Держземагентства у Золотоніському районі Черкаської області, в решті позовних вимог відмовлено.
В подальшому, 24.06.2015 Черкаським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі № 823/2913/14, в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді.
Згідно наказу Державного агентства земельних ресурсів України № 948-кт/а від 20.08.2015, виданого на виконання постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 31.10.2014 у справі № 823/2913/14, позивача поновлено на посаді начальника управління Держземагентства у Золотоніському районі Черкаської області.
Вважаючи, що його поновлення відбулось із значною затримкою з вини суб'єктів владних повноважень, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
У відповідності положень Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України, яке є обов'язковим до виконання на всій території України.
Постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України (ч.2 ст.255 КАС України).
Статтею 235 КЗпП України визначено, що рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, прийняте органом, який розглядає трудовий спір, підлягає негайному виконанню. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що підставою для виплати незаконно звільненому працівнику середнього заробітку є затримка власником або уповноваженими ним органом виконання рішення про поновлення такого працівника на роботі. Тобто, обов'язок власника або уповноваженого ним органу виплатити працівникові середній заробіток настає тоді, коли така затримка була допущена з вини власника або уповноваженого ним органу.
Постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 31.10.2014 у справі № 823/2913/14 набрала законної сили 26.05.2015, натомість фактично ОСОБА_1 поновлено на посаді лише 20.08.2015, що є на думку суду значним затягуванням виконання судового рішення, яке набрало законної сили, а отже є обов'язковим до виконання (незважаючи на відсутність в ньому посилання про звернення останнього до негайного виконання), в зв'язку з чим такі дії відповідачів визнаються протиправною бездіяльністю.
Обчислення середньої заробітної плати для визначення розміру відшкодування шкоди, заподіяної працівникові ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним трудових обов'язків регламентовано постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» (надалі - Порядок).
У відповідної до п.1 Порядку, він застосовується у випадках вимушеного прогулу.
Пунктом 2 вказаного вище Порядку, обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки.
Відповідно до абзацу 3 п.2 Порядку, у всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата.
При обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються: основна заробітна плата; доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час; суміщення професій і посад; розширення зон обслуговування або виконання підвищених обсягів робіт робітниками-почасовиками; високі досягнення в праці (високу професійну майстерність); умови праці; інтенсивність праці; керівництво бригадою, вислугу років та інші); виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо. Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату. Премії, які виплачуються за квартал і більш тривалий проміжок часу, при обчисленні середньої заробітної плати за останні два календарні місяці, включаються в заробіток в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. У разі коли число робочих днів у розрахунковому періоді відпрацьовано не повністю, премії, винагороди та інші заохочувальні виплати під час обчислення середньої заробітної плати за останні два календарні місяці враховуються пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому періоді (п.3 Порядку).
Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи у відповідності до п.8 Порядку провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
Беручи до уваги, що ОСОБА_1 звільнено з посади начальника управління Держземагентства у Золотоніському районі Черкаської області 26.08.2014, то останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, є червень та липень 2014 року.
У відповідності до розрахунку про нараховані та здійснені ОСОБА_1 виплати за спірний період, наданий управлінням Держгеокадастру у Золотоніському районі Черкаської області, суд встановив, що за червень 2014 року заявникові нараховано 2 801,03грн., в той час, як за липень цього ж року - 3 385,03грн. Загальна кількість відпрацьованих ОСОБА_1 днів за цей період становить 43, з урахуванням чого середньоденна заробітна плата становить 143,86 грн. (2 801,03грн.+ 3 385,03грн./43).
Оскільки, в даному випадку, судом встановлено бездіяльність відповідачів в частині затягування виконання судового рішення про поновлення ОСОБА_1 на посаді, то періодом вимушеного прогулу останнього є період з 31.10.2014 по 19.08.2015, в зв'язку з чим загальна сума середнього заробітку, яка підлягає стягненню з Держгеокадастру у Золотоніському районі Черкаської області (органу з яким позивач мав трудові правовідносини) за час затримки виконання постанови суду від 31.10.2014 у справі № 823/2913/14, становить 28 053,02 грн. (1 438,60грн. (за 10 робочих днів в листопаді 2014 року, з урахуванням листка непрацездатності за період з 02.11.2014 по 14.11.2014) + 24 744,24грн. (за повний грудень 2014 та повні січень-липень 2015) + 1 870,18грн. (за 13 днів у серпні 2015).
Щодо вимоги позивача стягнути на його користь компенсацію за несвоєчасну виплату заборгованості по заробітній платі за період з 20.08.2016 по 06.12.2016 в розмірі 3 340,21грн. суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 34 Закону України Про оплату праці від 24.03.1995 № 108/95-ВР, компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати № 2050-ІІІ (надалі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159 (надалі - Порядок № 159).
Відповідно до статей 1, 2 Закону № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).
Відповідно до Закону № 2050-ІІІ та Порядку №159, підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов:
1) нарахування громадянину належних йому доходів, а саме заробітної плати (грошове забезпечення), пенсії, соціальних виплат, стипендії;
2) порушення встановлених строків їх виплати (як з вини так і без вини підприємств всіх форм власності і господарювання);
3) затримка виплати доходів один і більше календарних місяців;
4) зростання цін на споживчі товари і тарифи на послуги;
5) доходи не повинні носити разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата).
При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Таким чином, для проведення компенсації обов'язковими умовами є наявність нарахованого, але не виплаченого доходу, а також порушення встановлених строків його виплати на один і більше календарних місяців.
В даному випадку відсутня послідовність вищевказаних умов для проведення ОСОБА_1 виплати компенсації за несвоєчасну виплату заборгованості по заробітній платі за період з 20.08.2016 по 06.12.2016, в зв'язку з чим вимоги останнього в цій частині задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 та 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1
На підставі викладеного, керуючись статтями 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з управління Держгеокадастру у Золотоніському районі Черкаської області (ідентифікаційний код - 39999834) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) середній заробіток за час затримки виконання постанови суду від 31.10.2014 у справі № 823/2913/14 за період з 31.10.2014 по 19.08.2015 в сумі 28 053,02 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги яка подається до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Головуючий суддя С.М. Гарань
Судді В.О. Гаврилюк
ОСОБА_4
Повний текст постанови виготовлено 16.05.2017
Суд | Черкаський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.05.2017 |
Оприлюднено | 22.05.2017 |
Номер документу | 66532163 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Черкаський окружний адміністративний суд
С.М. Гарань
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні