ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" травня 2017 р. Справа № 926/672/15
За позовом прокурора м.Чернівці в інтересах держави в особі Національної академії аграрних наук України та Буковинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України , м.Чернівці
до 1)державного підприємства "Дослідне господарство "Центральне" Буковинської державної сільськогосподарської дослідної станції інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України, м.Чернівці
2)товариства з обмеженою відповідальністю "Акрополе", м.Хмельницький
3)фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, с.Розтоки Путильського району Чернівецької області
4) фізичної особи - підприємця ОСОБА_3, м.Чернівці
про визнання недійсними договорів, звільнення та повернення земельних ділянок
Колегія суддів: головуючий суддя Дутка В.В. судді Ніколаєв М.І. Проскурняк О.Г. Представники сторін: від позивача 1 - не з'явився від позивача 2 - ОСОБА_5, довіреність від 24.04.2017р. від відповідача 1 - ОСОБА_6, довіреність від 12.04.2017р. від відповідача 2 - не з'явилися від відповідача 3 - не з'явилися від відповідача 4 - не з'явилися від прокуратури - ОСОБА_7
СУТЬ СПОРУ: прокурор м.Чернівці в інтересах держави в особі Національної академії аграрних наук України Буковинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України звернувся до господарського суду Чернівецької області з позовом до державного підприємства "Дослідне господарство "Центральне" Буковинської державної сільськогосподарської дослідної станції інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України; товариства з обмеженою відповідальністю "Акрополе"; фізичної особи - підприємця ОСОБА_2; фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про визнання недійсними договорів, звільнення та повернення земельних ділянок.
В обґрунтування позовних вимог зроблені посилання на постанову Президії НААН України від 25.12.2013р., якою скасовані попередні її рішення про передачу землі ДПДГ Центральне та передано землі Буковинській державній сільськогосподарській дослідній станції. Дослідна станція звернулася до ДПДГ Центральне про повернення землі, однак земельні ділянки не повернуто. Крім того, прокуратурі стало відомо, що 16.06.2014р. ухвалою господарського суду Чернівецької області по справі №5027/805-б/2014 затверджено план санації ДПДГ Центральне , згідно якого одним із заходів відновлення платоспроможності підприємства є укладення контрактів на закупівлю сільськогосподарської продукції з наданням послуг по обробітку земельних ділянок, законним користувачем яких є Дослідна станція, а не ДПДГ Центральне . Вказані договори суперечать вимогам Цивільного кодексу України, інтересам держави та суспільства, а тому є підстави для визнання їх недійсними в порядку ст. ст. 203, 215 Цивільного кодексу України.
Ухвалою господарського суду Чернівецької області від 27.04.2015р. порушено провадження у справі.
Ухвалою від 01.07.2015р. зупинено провадження у справі №926/672/15 до вирішення пов'язаної з нею справи №910/14685/15.
Ухвалою від 23.03.2017р. поновлено провадження у справі та призначено судове засідання на 30.03.2017р.
Ухвалою від 30.03.2017р. призначено колегіальний розгляд справи № 926/672/15 у складі трьох суддів.
Згідно протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями визначено склад колегії суддів для колегіального розгляду справи № 926/672/15 у складі: Головуючий суддя Дутка В.В., суддя Ніколаєв М.І., суддя Проскурняк О.Г.
Ухвалою від 30.03.2017р. прийнято справу до колегіального розгляду та призначено судове засідання на 12.04.2017р.
12.04.2017р. через канцелярію суду відповідач 1 подав відзив на позов, де вважає вимоги безпідставними.
Ухвалою від 12.04.2017р. розгляд справи відкладено на 15.05.2017р.
15.05.2017р. через канцелярію суду надійшли письмові пояснення позивача 2, в яких він просить задовольнити позовні вимоги повністю.
Чернівецька місцева прокуратура подала заяву в порядку ст.22 ГПК України про уточнення позовних вимог, а саме вказала номери та дати укладення оспорюваних договорів. Поряд з цим, суду надано копію наказу Генеральної прокуратури України від 23.09.2015р. №96ш за яким, у зв'язку з утворенням з 15.12.2015р. місцевих прокуратур та припинення діяльності шляхом реорганізації міських, районних, районних у містах та міжрайонних прокуратур внесені зміни до структури та штатного розпису прокуратури Чернівецької області. Зокрема пунктом 1 цього наказу виключено штатні розписи наступних прокуратур: зокрема прокуратуру міста Чернівці, а пунктом 1.2. наказу включені штатні розписи наступних місцевих прокуратур: зокрема Чернівецької місцевої прокуратури.
Заява про уточнення позовних вимог не змінює предмет чи предмет позову, не суперечить приписам ст. 22 ГПК України та підлягає прийняттю до розгляду.
У судовому засіданні 15.05.2017р. прокурор, представник позивача 2 просили задовольнити позовні вимоги, представник відповідача 1 просив відмовити у задоволенні позову.
Представники позивача 1, відповідачів 2, 3, 4 в засідання не з'явилися, що не перешкоджає розгляду спору по суті за наявними в справі документами, враховуючи належне повідомлення учасників справи про час, дату та місце судового засідання.
Розглянувши надані документи та матеріали, заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Як вбачається з позовної заяви, прокуратурою міста Чернівці встановлено, що державне підприємство Дослідне господарство Центральне Буковинської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільськогосподарського господарства Карпатського регіону Національної Академії аграрних наук України (далі ДПДГ), як окрема юридична особа створене 30.06.1999р. Постановою Президії Української академії аграрних наук, оформленої протоколом №13, на базі частини земель і майна виробничого підрозділу Чернівецької державної сільськогосподарської дослідної станції НААН України (далі Дослідна станція).
На момент створення ДПДГ в користуванні Дослідної станції перебувала земельна ділянка, площею 3012 га. (згідно Державних актів на право постійного користування № 000003 від 10.02.1993 року ( 2187,5 га.) та № А-000004 від 03.06.1993 року (825,3 га.)
Згідно п.2 вищевказаної постанови Президії НААН за Дослідною станцією залишено 350 га землі, в тому числі 350 га ріллі. Решту землі 2652 га, в тому числі 2090 ріллі зобов'язано передати, у встановленому Законом порядку, новоствореному дослідному господарству.
Згідно довідок управління Держземагентства м. Чернівці та відділу Держземагентства у Вижницькому районі вартість переданої ДПДГ Центральне земельної ділянки становить 30373579 грн.
На виконання Постанови Президії ДПДГ Центральне приступило до використання вказаних земельних ділянок і використовує їх на даний час.
Згідно ст. 19 Земельного кодексу України (в редакції від 18.12.1990 року) надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні, іншому громадянину, підприємству, установі, організації провадиться лише після вилучення (викупу) цієї ділянки в порядку, передбаченому статтями 31 і 32 цього Кодексу.
Надання земельних ділянок здійснюється за проектами відведення цих ділянок.
Розробку проектів відведення земельних ділянок, перенесення їх меж у натуру (на місцевість) і виготовлення документів, що посвідчують право користування землею, здійснюють державні та інші землевпорядні організації.
В порушення вимог вищевказаного законодавства, ДПДГ та Дослідною станцією проекти відведення (поділу) земельних ділянок не розроблялись та правовстановлюючі документи на землю не змінювались.
Таким чином, законним постійним користувачем даних земельних ділянок є Дослідна станція, що підтверджується Державними актами на право постійного користування № 000003 від 10.02.1993 року, № А-000004 від 03.06.1993 року та листом Держземагенства м. Чернівці.
Згідно вищевказаних державних актів земля надана для науково-дослідної і виробничої діяльності.
Відповідно до ч.1 ст.150 Земельного кодексу України - землі дослідних полів науково-дослідних установ відносяться до особливо цінних земель.
Статтею 3 Закону України Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу передбачено, що Національна академія наук України, здійснюючи повноваження з управління об'єктами майнового комплексу Національної академії наук України, забезпечує реалізацію прав держави як власника цих об'єктів, пов'язаних з ефективним їх використанням та розпорядженням у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
На виконання покладених повноважень, 25.12.13 Президією НААН було прийнято постанову, оформлену протоколом № 22 (зі змінами від 26.03.14 року), згідно якої скасовано п.2 Постанови Президії від 30.06.1999 року (протокол № 13) в частині передачі землі та передано вказані земельні ділянки Дослідній станції. Зобов'язано керівника Дослідної станції здійснити прийом передачу вказаних земельних ділянок.
На виконання даної постанови керівником дослідної станції направлено листи до ДПДГ про повернення земельних ділянок, проте в добровільному порядку земельні ділянки ДПДГ не повернуто.
Відповідно ст. 1 Закону України Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу у віданні Національної академії аграрних наук України перебувають установи організації, підприємства згідно з переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Академії.
Згідно Переліку установ, організацій та підприємств, які перебувають у віданні Української академії аграрних наук, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 1999 р. № 1089, Державне підприємство Дослідне господарство Центральне (код ЄДРПОУ 00729876 ) перебуває у віданні Національної академії аграрних наук України.
Згідно ст.ст.1,4,8 Закону України Про управління об'єктами державної власності Національна академія аграрних наук України є суб'єктом управління об'єктами державної власності, тобто уповноваженим органом щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням ними, у межах визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Таким чином, Національна академія аграрних наук України є органом, уповноваженим управляти майном боржника і відповідно має право ним розпоряджатись.
Враховуючи вищевикладене, ДПДГ Центральне зобов'язане повернути вказані земельні ділянки в користування Дослідної станції і припинити господарську діяльність на них.
Крім цього, прокуратурою міста встановлено, що 16.06.2014 року ухвалою господарського суду Чернівецької області по справі № 5027/805-6/2012 затверджено план санації ДПДГ Центральне , згідно якого одним із заходів відновлення платоспроможності підприємства є укладення контрактів на закупівлю сільгосппродукції з наданням послуг по обробітку земельних ділянок, законним користувачем яких є Дослідна станція, а не ДПДГ Центральне .
10.04.2015 року арбітражним керуючим ДПДГ Центральне було повідомлено прокуратуру міста, про те, що ДПДГ Центральне укладено три довгострокові договори поставки сільськогосподарської продукції з ТОВ Акрополе , ФОП ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Вказані договори з Національною академією аграрних наук України не погоджувались, крім того, суперечать вимогам Цивільного кодексу України, інтересам держави та суспільства, оскільки не відповідають меті і напрямам діяльності господарства створеного державою, а тому є підстави для визнання їх недійсними.
Предметом позовних вимог є визнання недійсними вищезгаданих договорів; припинення зазначеними суб'єктами підприємництва господарської діяльності на земельних ділянках, які перебувають у постійному користуванні Буковинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних на України; звільнення та повернення відповідачем 1 за актом приймання-передавання земельних ділянок площею 2652 га Буковинській державній сільськогосподарській дослідній станції Національної академії аграрних наук України.
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, в межах провадження у справі №5027/805-б/2012 про банкрутство державного підприємства "Дослідне господарство "Центральне" Буковинської державної сільськогосподарської дослідної станції інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України, ухвалою господарського суду Чернівецької області від 16.06.2014р. затверджено план санації боржника, яким передбачалось, що джерелами фінансування плану санації є укладення з Інвесторами довгострокових (5 років) контрактів на постачання сільськогосподарської продукції, яка повинна бути вирощена на земельних ділянках, закріплених за боржником.
План санації, згідно ч.5 ст. 18 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом , погоджений з органом, уповноваженим управляти державним майном, а саме Національною академією аграрних наук України в особі Буковинської державної сільськогосподарської дослідної станції НААН України.
План санації передбачав відновлення платоспроможності боржника до 12.06.2015р.
Так, на виконання умов плану санації, укладені три договори: №АКЦ -ДПЦ від 14.07.2014р., №805/07-01 від 10.07.2014р., №805/07-02 від 10.07.2014р.
За умовами договору №АКЦ -ДПЦ від 14.07.2014р., укладеного між ТОВ Акрополе (Контрактант) і ДПДГ Центральне (Виробник), Виробник зобов'язується виростити і передати у власність Контрактанта сільськогосподарську продукцію (надалі - Продукція) визначену у Додатках до цього договору, та вирощену Виробником на земельних ділянках, які вказані у п. 1.3. цього Договору, а Контрактант зобов'язується сприяти Виробнику у вирощуванні зазначеної Продукції, прийняти і провести розрахунки за Продукцію на умовах, передбачених цим Договором (п.1.2. Договору).
Вирощування сільськогосподарської продукції здійснюватиметься на земельній ділянці, яка знаходиться на території Вашківецької міської ради Вижницького району Чернівецької області загальною площею 866-1200 га згідно Схеми розміщення земельних ділянок (Додаток до цього Договору), та перебуває в користуванні Виробника відповідно до державного акту на право постійного користування НОМЕР_3 від 03.06.1993 року, державного акту на право постійного користування НОМЕР_4 від 03.06.1993 року та постанови Президії Української академії аграрних наук від 30 червня 1999 року протокол №13. Схема розміщення земельних ділянок узгоджується сторонами перед початком кожного агротехнічного року. Обсяг права користування зазначеною земельною ділянкою зберігається за Виробником повністю (п.1.3. Договору).
Згідно п.2.2. Договору, оплата Продукції на умовах даного Договору здійснюється шляхом перерахування Контрактантом коштів на розрахунковий рахунок Виробника. Контрактант вправі здійснити оплату вартості Продукції у повному розмірі чи частково шляхом передоплати.
За умовами п.2.3. Договору, при здійсненні розрахунків за Продукцію, зобов'язання Контрактанта з оплати Продукції зменшуються на вартість поставлених Контрактантом Виробнику товарно-матеріальних цінностей (наданих робіт, послуг) для виробництва Продукції на умовах цього Договору шляхом заліку зустрічних вимог. При цьому вказані товарно-матеріальні цінності повинні містити в своїй вартості податок на додану вартість.
Відповідно до п.2.7. Договору, на виконання умов плану санації до 30.11.2014р. Контрактант сплачує Виробнику кошти за сільськогосподарську продукцію 2014 року виробництва та вносить авансові платежі (інвестиції) на сільськогосподарську продукцію 2016-2018 років виробництва в розмірі 20% від щорічних мінімальних виплат, передбачених п.2.6. цього Договору, але не менше 1 500 000,00 грн. (Один мільйон п'ятсот тисяч гривень) у тому числі ПДВ.
Платежі за сільськогосподарську продукцію, яка буде зібрана у 2016-2018р.р., в розмірі повної суми щорічних мінімальних виплат згідно п.2.6 цього Договору за мінусом авансових платежів здійснених у 2014 році, згідно п.2.7. цього Договору, але у розмірі не менше 700 000,00 грн. (Сімсот тисяч гривень) у тому числі ПДВ, сплачуються Контрактантом до 31 жовтня кожного відповідного року. Остаточний розрахунок за вирощену у 2016-2018р.р. сільськогосподарську продукцію проводиться до 01 грудня кожного року (п.2.9. Договору).
Згідно п.3.2. Договору, Контрактант за власний кошт здійснює транспортування, навантажування та розвантажування Продукції до місця поставки, визначеного у Додатку до цього Договору.
Відповідно до п.4.2.1. Договору, Виробник зобов'язаний виростити, зібрати і поставити (передати) Контрактанту якісну Продукцію, а також передати Контрактанту необхідну документацію (акти, видаткові накладні, ТТН, складські квитанції, податкові накладні, зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, документи, які підтверджують якість) на неї в місті та установлений цим Договором строк, але не пізніше 5 числа місяця, наступного за місяцем фактичного збору врожаю.
Контрактант в свою чергу за п.4.3.1. Договору, зобов'язується сприяти Виробнику у вирощуванні Продукції шляхом:
-надання сільськогосподарських послуг (виконання робіт), у тому числі з використанням сільськосподарської техніки особисто з використанням власних засобів та/або із залученням для виконання сільськогосподарських послуг (робіт) третіх осіб. При цьому Виробник залишається Виробником Продукції в розумінні цього Договору та законодавства України;
-передачі Виробнику товарно-матеріальних цінностей (гасіння, засобів захисту рослин, мінеральних добрив тощо), які Виробник зобов'язується використовувати при виробництві Продукції.
Згідно п.4.3.2., п.4.3.3. Договору Контрактант зобов'язується у встановлений цим Договором строк та спосіб оплатити Виробнику вартість Продукції, прийняти Продукцію відповідно до умов цього Договору.
Договір набирає чинності з моменту підписання та діє до 31.12.2018р., але в будь-якому випадку до моменту його повного виконання (п.9.2. Договору).
10.07.2014р. ДПДГ Центральне (Сторона 2) укладені два договори: з приватним підприємцем ОСОБА_2 № 805/07-01 та приватним підприємцем ОСОБА_3 №805/07-02 (надалі разом іменовані - Сторони) з подібними умовами.
Так, згідно п.1.2. Договорів, в порядку та на умовах, визначених цим Договором, Сторона-2 зобов'язується протягом дії цього договору виробляти сільськогосподарську продукцію в кількості згідно узгодженої перед початком кожного агротехнічного року Виробничої програми (Додаток №1) і передавати її у власність Стороні-1, а Сторона-1 зобов'язується приймати цю продукцію та оплачувати її за ринковими цінами, які склались на момент передачі продукції, відповідно до умов договору, за винятком власних витрат.
За п.1.3. Договорів, Сторона-1 зобов'язується на власний ризик, власними або найманими виробничими потужностями та за власні кошти протягом дії цього Договору згідно узгодженої перед початком кожного агротехнічного року Технологічної карти (Додаток №2) виконувати повний комплекс робіт по вирощуванню сільськогосподарської продукції, зазначеної у Виробничій програмі на земельній ділянці, яка знаходиться відповідно, згідно Договору № 805/07-01, на території Вашківецької міської ради Вижницького району Чернівецької області загальною площею 676-700га та відповідно до Договору №805/07-02, на території Чернівецької міської ради Чернівецької області загальною площею 390-393 га, згідно Схеми розміщення земельних ділянок (Додаток №3), та перебуває в користуванні Сторони-2 відповідно до державних актів на право постійного користування НОМЕР_4 від 03.06.1993р., НОМЕР_3 від 03.06.1993р. та постанови Президії Української академії аграрних наук від 30 червня 1999 року протокол №13. Схема розміщення земельних ділянок узгоджується сторонами перед початком кожного агротехнічного року. Обсяг права користування зазначеною земельною ділянкою зберігається за Стороною-2 повністю.
Згідно умов п.2 Договорів, Сторона - 1 готує заздалегідь виробничі земельні площі за власний рахунок та здійснює, безпосередньо перед посівом, належний передпосівний обробіток ґрунту на них; власною або найманою технікою та за власний рахунок здійснює сівбу насіння на вибраних виробничих земельних площах у присутності уповноважених представників Сторін з дотриманням стандартів виробництва та контролю якості. Строки сівби і схеми посіву - узгоджуються Сторонами перед початком кожного агротехнічного року виходячи з агрокліматичних умов, які будуть складатися у регіоні; своєчасно і в належній кількості вносить, узгоджені із Стороною-2 мінеральні добрива, засоби захисту рослин на всій виділеній земельній площі. При цьому, Сторона-1 зобов'язується безумовно виконувати рекомендації Замовника щодо використання ґрунтових гербіцидів та добрив; здійснює повний комплекс необхідних агротехнічних робіт передбачених для вирощування кожної культури; в період запилення забезпечує виробничі поля бджолиними сім'ями з розрахунку не менше 2 (два) вулика на 1 (один) га земельної ділянки; власною або найманою технікою та за власний рахунок збирає вирощену сільськогосподарську продукцію; здійснює інші заходи, які необхідні для вирощування сільськогосподарської продукції належної якості.
Сторона-2 у свою чергу, згідно пункту 3 Договору, здійснює такі роботи: протягом строку дії цього договору зобов'язується передавати Стороні-1 вироблену сільськогосподарську продукцію в кількості, визначеній та погодженій Сторонами перед кожним циклом виробництва продукції. У разі необхідності надавати методичні рекомендації та технології вирощування сільськогосподарської продукції, про що укладається додаткова угода. Для надання методичних рекомендацій та технологій вирощування сільськогосподарської продукції може залучатися наукова установа Національної академії аграрних наук України, якій безпосередньо підпорядкована Сторона-2. Здійснює контроль за виконанням Стороною-1 робіт по вирощуванню сільськогосподарської продукції, а також, у межах цього договору, контролює діяльність Сторони-1 шляхом перевірки бухгалтерських та інших документів. В разі виникнення ускладнень у виробничому процесі Сторона-2 надає вказівки та консультації по усуненню недоліків у виконанні робіт передбачених даним договором.
Сторона-2 має право безперешкодного доступу до земельних ділянок, на яких проводяться роботи з вирощування сільськогосподарської продукції, для перевірки перебігу та якості робіт, що виконуються, а саме: проходу та проїзду по земельній ділянці; в разі необхідності здійснювати заходи по врятуванню сільськогосподарських культур, що вирощуються на земельній ділянці від знищення, порчі та інших; в разі неможливості своєчасного проведення сільськогосподарських робіт Стороною-1, проводити необхідні сільськогосподарські роботи; іншим чином користуватись земельною ділянкою згідно умов даного Договору.
Відповідно до п.4.1. Договору, вартість робіт по вирощуванню сільськогосподарської продукції встановлюється погодженою Сторонами Калькуляцією витрат (Додаток №4). Всі роботи по вирощуванню сільськогосподарської продукції забезпечуються Стороною-1 у передбачені Додатками строки та повинні бути виконані суб'єктами підприємницької діяльності, що є платниками податку на додану вартість. Усі витратні матеріали (насіння, добрива, хімікати, паливно-мастильні матеріали, інше), які Стороною-1 включаються до Калькуляції витрат, повинні містити в своїй вартості податок на додану вартість.
Будь-які витрати понесені Стороною-1 по виконанню робіт за цим Договором входять до ціни (вартості) робіт і окремо Стороною-2 не оплачується та не компенсується (п.4.4. Договору).
Згідно п.4.5. Договору, кінцевий розрахунок за виконані роботи Стороною-1 та поставлену продукцію Стороною-2 здійснюється шляхом проведення взаємозаліку після поставки сільськогосподарської продукції у місця зберігання.
Строк дії Договорів №805/07-01, №805/07-02 сторони у пункті 9.3 встановили до 31.12.2018р., але в будь-якому випадку до повного виконання.
Згідно п. 1.3. Статуту державного підприємства "Дослідне господарство "Центральне" Буковинської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільськогосподарського господарства Карпатського регіону Національної Академії аграрних наук України підприємство підпорядковане: безпосередньо - Буковинській державній сільськогосподарській дослідній станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України; загальне підпорядкування - Національній академії аграрних наук України, як органу по управлінню державним майном.
25.12.2013 року прийнята Постанова Президії НААН України, де п.1 даної постанови про передачу землі Буковинській державній дослідній станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН постановляє: пункт 2 постанови Президії УААН від 30.06.1999 року (протокол № 13) - скасувати, а в п.2 вище вказаної постанови зазначено, що земельні ділянки 2187,5 га в м. Чернівці та 819 га на території Вижницького району вирішено передати Буковинській державній сільськогосподарській дослідній станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН.
26.03.2014 року прийнята інша постанова Президії НААН України, якою визначено п. 1 постанови Президії УААН від 25.12.2013 року викласти в такій редакції: пункт 2 постанови Президії УААН від 30.06.1999 року (протокол № 13) Про створення державного дослідного господарства Центральне Чернівецької державної сільськогосподарської станції на самостійному балансі скасувати в частині передачі земель Державному підприємству Дослідне господарство Центральне Чернівецької державної сільськогосподарської станції Української академії аграрних наук .
Наведені постанови Президії НААН України від 25.12.2003р. та від 26.03.2014р. ДПДГ Центральне вважало незаконними та подало позов до Національної академії аграрних наук України про скасування вказаних постанов.
Рішенням господарського суду Чернівецької області від 12.12.2016р. у справі №910/14685/15, яке залишено без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 06.03.2017р., у задоволенні позову відмовлено.
Зокрема, судом встановлено, що з моменту видачі вказаних вище Державних актів на право постійного користування землею у Буковинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України виникло право постійного користування земельними ділянками згідно з планом землекористування та в межах, встановлених зазначеним планом землекористування.
Постанова Президії Української академії аграрних наук від 30.06.1999р., якою ДПДГ Центральне передано земельні ділянки, не є правоустановчим документом, що посвідчує права позивача на користування земельними ділянками. Натомість вказана постанова є рішенням органу, уповноваженого управляти майном позивача та може слугувати підставою для оформлення права користування наведеними в них землями.
Позивач (ДПДГ Центральне ) не довів, згідно приписів ст. 33 ГПК України, належними та допустимими доказами наявність права користування спірними земельними ділянками, відтак неможливим у такому випадку є захист відсутнього права користування земельною ділянкою на підставі та у відповідності до ст. 152 Земельного кодексу України.
Статтею 35 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Таким чином, судовим рішенням у справі №910/14685/15 встановлено факт відсутності у ДПДГ Центральне права користування спірними земельними ділянками.
Відповідно до частини 1 статті 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (частина 1 статті 92 Земельного кодексу України).
Відповідно до п.4.2 Статуту Державного підприємства "Дослідне господарство "Центральне", використання земельних ділянок, переданих державою у постійне користування та майна - у безстрокове безоплатне користування Академії, здійснюється відповідно до законодавства України, Статутів Академії та наукової установи, якій підпорядковане дослідне господарство, а також цього Статуту.
Порядок володіння, користування земельними ділянками та розпорядження майном, питання, пов'язані з вилученням землі і відчуження майна, погоджуються виключно з Президією Академії.
Господарство здійснює користування землею і іншими природними ресурсами відповідно до мети своєї діяльності та чинного законодавства (п.4.6 Статуту).
Отже, на момент укладення оспорюваних договорів та на час розгляду даного спору ДПДГ Центральне не є користувачем земельних ділянок у встановленому законодавством порядку, використання яких передбачено на умовах оспорюваних договорів.
Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з врахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Визнання договору недійсним є одним із способів захисту, який застосовується судом у випадках та порядку, визначеному законодавством.
Правове регулювання визнання правочинів недійсними здійснюється на підставі статей 203, 215 Цивільного кодексу України.
Так, підставою недійсності правочину, відповідно до статті 215 Цивільного кодексу України, є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 Цивільного кодексу України. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Відповідно до частини 1 статті 207 Господарського кодексу України, господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
З огляду на зазначені обставини, колегія суддів дійшла висновку про те, що оспорювані договори укладені на умовах користування земельними ділянками державної форми власності за відсутності у ДПДГ Центральне необхідного обсягу цивільної дієздатності, суперечать вимогам чинного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, а тому підлягають визнанню недійсними.
Згідно з ч. 2 ст. 208 ГК України, у разі визнання недійсним зобов'язання з інших підстав кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні все одержане за зобов'язанням.
Відтак, позовна вимога прокурора про звільнення та повернення за актом приймання-передавання відповідачем-1 земельних ділянок законному землекористувачу - Буковинській державній сільськогосподарській дослідній станції Національної академії аграрних наук України підлягає задоволенню.
Позовна вимога прокурора про припинення відповідачами - 2,3,4 господарської діяльності на земельних ділянках необґрунтована та задоволенню не підлягає. Внаслідок задоволення позовних вимог про визнання договорів недійсними, звільнення та повернення земельних ділянок забезпечується захист порушеного права власника та користувача земельними ділянками і припиняється використання спірних земель відповідачами даного спору. Крім того, суд зазначає, що задоволення позовної вимоги про припинення господарської діяльності на земельних ділянках не призведе до реального захисту прав позивачів, адже відсутній механізм її примусового виконання.
Відповідно до статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Витрати по сплаті судового збору за приписами статті 49 ГПК України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити частково.
2.Визнати недійсними договори укладені між державним підприємством "Дослідне господарство "Центральне" Буковинської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН України та товариством з обмеженою відповідальністю "Акрополе" (інд. код 38776079) № АКЦ- ДПЦ від 14.07.2014р., фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 (інд. код НОМЕР_1) № 805/07-01 від 10.07.2014р., фізичною особою підприємцем ОСОБА_3 (код НОМЕР_2) №805/07-01 від 10.07.2014р., укладених на виконання плану санації затвердженого ухвалою Господарського суду Чернівецької області по справі № 5027/805-6/2012;
3.Зобов'язати звільнити та повернути за актом приймання-передавання державне підприємство "Дослідне господарство "Центральне" Буковинської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН України (м.Чернівці, вул.Каштанова, 20, код 00729876) земельні ділянки площею 2652 га., вартістю 30373579 грн., отриманих відповідно до постанови Президії НААН України від 30.06.1999 року (протокол №13), Буковинській державній сільськогосподарській дослідній станції Національної академії аграрних наук України (вул.Кузнєцова, 21 м.Чернівці, код 00729868).
4.Відмовити у задоволенні позову про припинення товариством з обмеженою відповідальністю "Акрополе" (інд.код 38776079), фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 (інд.код НОМЕР_1), фізичною особою підприємцем ОСОБА_3 (інд.код НОМЕР_2) господарської діяльності на земельних ділянках, які перебувають у постійному користуванні Буковинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України.
5.Стягнути з державного підприємства "Дослідне господарство "Центральне" Буковинської державної сільськогосподарської дослідної станції інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України (м.Чернівці, вул.Каштанова, 20, код 00729876) у доход державного бюджету України 3045,00 грн. судового збору (отримувач коштів УДКСУ у м. Чернівці, код отримувача 37978173, банк отримувача ГУДКСУ у Чернівецькій області, код банку 856135, рахунок отримувача 31210206783002, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу: судовий збір, господарський суд Чернівецької області, код 03500074, пункт 2.1.).
6.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Акрополе" (пров.1-ий Мирний, 20/3, м.Хмельницький Хмельницька область, інд.код 38776079) у доход державного бюджету 609,00 грн. судового збору (отримувач коштів УДКСУ у м. Чернівці, код отримувача 37978173, банк отримувача ГУДКСУ у Чернівецькій області, код банку 856135, рахунок отримувача 31210206783002, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу: судовий збір, господарський суд Чернівецької області, код 03500074, пункт 2.1.).
7.Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (с.Розтоки Путильського району, Чернівецької області, інд.код НОМЕР_1) у доход державного бюджету України 609,00 грн. судового збору (отримувач коштів УДКСУ у м. Чернівці, код отримувача 37978173, банк отримувача ГУДКСУ у Чернівецькій області, код банку 856135, рахунок отримувача 31210206783002, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу: судовий збір, господарський суд Чернівецької області, код 03500074, пункт 2.1.).
8.Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 АДРЕСА_1 інд.код НОМЕР_2) у доход державного бюджету України 609,00 грн. судового збору (отримувач коштів УДКСУ у м. Чернівці, код отримувача 37978173, банк отримувача ГУДКСУ у Чернівецькій області, код банку 856135, рахунок отримувача 31210206783002, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу: судовий збір, господарський суд Чернівецької області, код 03500074, пункт 2.1.).
Повне рішення складено 19.05.2017р.
Головуючий суддя В.В.Дутка
Суддя М.І.Ніколаєв
Суддя О.Г.Проскурняк
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2017 |
Оприлюднено | 23.05.2017 |
Номер документу | 66599108 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Тинок Олександр Сергійович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Тинок Олександр Сергійович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Тинок Олександр Сергійович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Тинок Олександр Сергійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні