ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
УХВАЛА
"23" травня 2017 р. Справа № 922/878/17
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Сіверін В. І., суддя Терещенко О.І., суддя Слободін М.М.
розглянувши заяву ТОВ "СВАМ-АГРО" (вх.№ 5292 від 22.05.2017 року) про вжиття заходів до забезпечення позову у справі за апеляційною скаргою ТОВ "СВАМ-АГРО" (вх. №1623 Х/1-7) на рішення господарського суду Харківської області від 20.04.2017 р. у справі
за позовом Приватного підприємства "Явірське" , с. Явірське,
до Фермерського господарства «СВАМ-АГРО», смт. Золочів,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
1. ТОВ "Балаклійське ХПП", м. Балаклія,
2. ДП ДАК "Хліб України" "Савинський Елеватор", смт. Савинці,
3. ТОВ "Богодухівське ХПП", м. Богодухів,
4. ПАТ“Державна продовольча-зернова корпорація України”, м. Київ, в особі Філії ПАТ “Державна продовольча-зернова корпорація України” “Савинський елеватор”, смт. Савинці,
5.ТОВ “Золочівське Хлібоприймальне підприємство”, смт. Золочів,
про стягнення коштів, розірвання договорів та повернення майна, -
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням господарського суду Харківської області від 20.04.2017 року у справі позовні вимоги ПП "Явірське" задоволені. Розірвано договори консигнації № 16082016 від 16.08.2016 року та № 04102016 від 04.10.2016 року, укладені між ПП "Явірське" та ФГ "СВАМ-АГРО". Стягнуто з ФГ "СВАМ-АГРО" на користь ПП "Явірське" грошові кошти в сумі 2 216 460,40 грн. за частково реалізовану продукцію - зерно пшениці в кількості 575,704 тони. Визначено повернути ПП «Явірське» товар, який є його власністю, переданий Фермерському господарству "СВАМ-АГРО" за договором консигнації № 16082016-А від 16.08.2016, а саме: пшеницю 5 класу в кількості 93,961 тон (яка знаходиться на зберіганні у Філії ПАТ “Державна продовольча-зернова корпорація України” “Савинський елеватор”) та пшеницю 6 класу в кількості 516,677 тон (яка знаходиться на зберіганні у Філії ПАТ “Державна продовольча-зернова корпорація України” “Савинський елеватор”).
Відповідачем на вищезазначене рішення господарського суду Харківської області подано апеляційну скаргу, яка прийнята до провадження ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 23.05.2017 року.
Також, відповідачем подано до Харківського апеляційного господарського суду заяву про вжиття заходів до забезпечення позову (вх. № 5292 від 22.05.2017 року).
В обґрунтування своєї заяви відповідач зазначає, що подана ним апеляційна скарга на рішення господарського суду 20.04.2017 року була повернута Харківським апеляційним господарським судом 15.05.2017 року. Після виправлення недоліків апеляційної скарги, що стали причиною її повернення, відповідач повторно звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою на рішення господарського суду Харківської області від 20.04.2017 року.
За вказаний час з урахуванням часу необхідного для передачі матеріалів вказаної справи з апеляційного суду до місцевого господарського суду і знову до апеляційного суду та з урахуванням набрання вказаного рішення законної сили - 19.05.2017р., позивач по справі отримав на руки оригінали наказів господарського суду по цій справі.
Як стверджує відповідач, сам факт отримання позивачем оригіналів наказів господарського суду по вказаній справі свідчить про його намір розпочати процедуру виконання рішення, що наразі оскаржується відповідачем. Отримання позивачем судових наказів підтверджується матеріалами господарської справи. У випадку скасування апеляційним судом рішення місцевого господарського суду від 20.04.2017р., повернення вже виконаного за оскаржуваним рішенням буде для відповідача (апелянта) проблематичним та пов'язаним з значними зусиллями та витратами фінансів та часу.
Відповідач просить заборонити Позивачеві - ПП «Явірське» (код ЄДРПОУ 33201387, адреса: 64224, Харківська обл,. Балаклійський район, с. Явірське, вул. Центральна, 71) вчиняти будь-які дії по відчуженню, переоформленню, переміщенню, вивезенню з території Філії ПАТ «Державна продовольча-зернова корпорація України» «Савинський елеватор» зерна пшениці фуражної яка обліковується (обліковувалася) за ФГ «СВАМ-АГРО», а саме: пшеницю 5 класу в кількості 93,961 тон (яка знаходиться на зберіганні у Філії ПАТ «Державна продовольча-зернова корпорація України» «Савинський елеватор» (код ЄДРПОУ 05430449 Харківська обл., Балаклійський район, смт. Савинці, вул. Привокзальна, 50) та пшеницю 6 класу в кількості 516,677 тон (яка знаходиться на зберіганні у Філії ПАТ «Державна продовольча-зернова корпорація України» «Савинський елеватор» (код ЄДРПОУ 05430449 Харківська обл., Балаклійський район, смт. Савинці, вул. Привокзальна, 50); заборонити третій особі: Філії ПАТ «Державна продовольча-зернова корпорація України» «Савинський елеватор» (код ЄДРПОУ 05430449 Харківська обл., Балаклійський район, смт. Савинці, вул. Привокзальна, 50 вчиняти будь-які дії по відчуженню, переоформленню, випуску з території елеватора зерна пшениці 5 класу в кількості 93,961 тон та пшеницю 6 класу в кількості 516,677 тон яка обліковується (обліковувалася) за ФГ «СВАМ-АГРО».
Відповідно до положень статті 66 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд за заявою сторони, прокурора або з власної ініціативи має право вжити передбачених статтею 67 цього Кодексу заходів до забезпечення позову. Забезпечення позову допускається в будь-якій стадії провадження у справі, якщо невжиття таких заходів може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду.
Згідно вимог статті 67 Господарського процесуального кодексу України, позов забезпечується: накладанням арешту на майно або грошові суми, що належать відповідачу; забороною відповідачеві вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку. Види забезпечення позову повинні бути співвідносними із заявленими позивачем вимогами. Види забезпечення позову можуть використовуватися господарським судом лише в межах предмета позову та не повинні порушувати прав інших акціонерів (учасників) господарського товариства. Зокрема, заборона вчиняти дії має стосуватися лише пакета акцій, безпосередньо пов'язаного з предметом спору. Не допускається забезпечення позову заходами, не передбаченими цим Кодексом.
Відповідно до положень пунктів 1 та 3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №16 від 26.12.2011 року "Про деякі питання практики застосування заходів до забезпечення позову, у вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням:
розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову;
забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу;
наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову;
імовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів;
запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного виду забезпечення позову. Про такі обставини може свідчити вчинення відповідачем дій, спрямованих на ухилення від виконання зобов'язання після пред'явлення вимоги чи подання позову до суду (реалізація майна чи підготовчі дії до його реалізації, витрачання коштів не для здійснення розрахунків з позивачем, укладення договорів поруки чи застави за наявності невиконаного спірного зобов'язання тощо).
Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується господарським судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється господарським судом, зокрема, з урахуванням співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, з вартістю майна, на яке вимагається накладення арешту, або майнових наслідків заборони відповідачеві вчиняти певні дії.
Обрані заходи до забезпечення позову не повинні мати наслідком повне припинення господарської діяльності суб'єкта господарювання, якщо така діяльність, у свою чергу, не призводитиме до погіршення стану належного відповідачеві майна чи зниження його вартості.
Розглянувши заяву відповідача про вжиття заходів до забезпечення позову, враховуючи вищевикладені положення чинного законодавства, колегія суддів зазначає наступне.
Предметом позову, який розглядається в межах даної справи є розірвання договорів консигнації №16082016-А від 16.08.2016 та №04102016 від 04.10.2016, укладених між ПП "Явірське"- (Консигнант) та ФГ "Свам-Агро" - (Консигнатор), за умовами яких Консигнант зобов'язується поставити товар, визначений п .2 договорів (товар: пшениця фуражна та сонячник), згідно спеціфікації, доданої до договору, а також спеціфікаціями, узгодженими у подальшому між сторонами на протязі строку дії договору Консигнатору для його продажу, а Консигнатор зобов"язується прийняти товар на реалізацію і від свого ім'я, за обумовлену договором винагороду продавати товар третім особам, в подальшому "Покупцям". Крім того, позивач просить стягнути з відповідача грошові кошти за частково реалізовану ним продукцію (зерно пшениці) та повернути товар (пшеницю та соняшник), які є власністю позивача та передані відповідачеві за спірними договорами консигнації та знаходяться на зберіганні у третіх осіб.
За своєю правовою природою договір консигнації - це змішаний (ст.628 ЦК України) договір, який відноситься до посередницьких договорів, оскільки він є різновидом договору комісії. Консигнатор фактично є комісіонером, тому що не має прав власності на товар, але виступає від власного імені. Предметом договору консигнації є надання послуг з реалізації товарів. Таким чином, до договору консигнації застосовуються норми законодавства про договір комісії.
З огляду на те, що заходи до забезпечення позову застосовуються господарським судом як гарантія реального виконання рішення суду та як засіб запобігання можливим порушенням майнових прав чи охоронюваних законом інтересів особи, приймаючи до уваги те, що на даний момент апеляційна скарга відповідача на рішення господарського суду Харківської області від 20.04.2017 року прийнята до провадження, колегія суддів приходить до висновку про доцільність вжиття заходів до забезпечення позову, передбачених статтею 67 Господарського процесуального кодексу України.
При цьому, обраний спосіб забезпечення позову шляхом заборони вчиняти певні дії співвідноситься з предметом позову про розірвання договорів консигнації, оскільки, невжиття таких заходів може призвести до відчуження предмету договорів - пшениці фуражної та соняшнику, а отже існує конкретний зв'язок між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги.
Тому, заява відповідача про забезпечення позову шляхом заборони вчиняти певні дії підлягає задоволенню, так як безпосередньо стосується предмета спору і колегія суддів вважає, що невжиття таких заходів може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду у разі задоволення апеляційної скарги відповідача. При цьому, такі заходи до забезпечення позову є співмірними і адекватними заявленим позовним вимогам.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 86, 66, 67 Господарського процесуального кодексу України
УХВАЛИЛА:
Заяву ФГ "СВАМ-АГРО" про вжиття заходів до забезпечення позову задовольнити.
Вжити заходів забезпечення позову шляхом:
1) заборони позивачеві, Приватному підприємству "Явірське" (код ЄДРПОУ 33201387, адреса: 64224, Харківська обл,. Балаклійський район, с. Явірське, вул. Центральна, 71), вчиняти будь-які дії по відчуженню, переоформленню, переміщенню, вивезенню з території Філії ПАТ «Державна продовольча-зернова корпорація України» «Савинський елеватор» зерна пшениці фуражної, яка обліковується (обліковувалася) за ФГ «СВАМ-АГРО», а саме: пшеницю 5 класу в кількості 93,961 тон (яка знаходиться на зберіганні у Філії ПАТ «Державна продовольча-зернова корпорація України» «Савинський елеватор» (код ЄДРПОУ 05430449 Харківська обл., Балаклійський район, смт. Савинці, вул. Привокзальна, 50) та пшеницю 6 класу в кількості 516,677 тон (яка знаходиться на зберіганні у Філії ПАТ «Державна продовольча-зернова корпорація України» «Савинський елеватор» (код ЄДРПОУ 05430449 Харківська обл., Балаклійський район, смт. Савинці, вул. Привокзальна, 50);
2) заборони третій особі - Філії ПАТ «Державна продовольча-зернова корпорація України» «Савинський елеватор» (код ЄДРПОУ 05430449 Харківська обл., Балаклійський район, смт. Савинці, вул. Привокзальна, 50) вчиняти будь-які дії по відчуженню, переоформленню, випуску з території елеватора зерна пшениці 5 класу в кількості 93,961 тон та пшениці 6 класу в кількості 516,677 тон, яка обліковується (обліковувалася) за ФГ «СВАМ-АГРО».
Ухвала набирає чинності з моменту її винесення, підлягає негайному виконанню та є виконавчим документом відповідно Закону України "Про виконавче провадження".
Строк пред'явлення ухвали до виконання три роки - до 24.05.2020 року.
В силу ст.124 Конституції України та ст.115 Господарського процесуального кодексу України ця ухвала є обов'язковою для виконання всіма органами, організаціями та посадовими особами на всій території України.
Стягувачем за даною ухвалою є Фермерське господарство “СВАМ-АГРО”, 62200, Харківська область, Золочівський район, смт.Золочів, пров. Північний,9, код ЄДРПОУ 40349581;
Боржниками за даною ухвалою є:
1) ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЯВІРСЬКЕ" (ПП "ЯВІРСЬКЕ"), 64224, Харківська область, Балаклійський район, с.Явірське, вул.Центральна,71, код ЄДРПОУ 33201387.
2) ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "БАЛАКЛІЙСЬКЕ ХЛІБОПРИЙМАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО" (ТОВ "БАЛАКЛІЙСЬКЕ ХПП") 64200, Харківська область, м. Балаклія, вул. Вторчерметівська,1, код ЄДРПОУ 33582325;
3) Філія ПАТ «Державна продовольча-зернова корпорація України» «Савинський елеватор», Харківська область, Балаклійський район, Смт. Савинці, вул.Привокзальна,50, код ЄДРПОУ 05430449;
4) ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "БОГОДУХІВСЬКЕ ХЛІБОПРИЙМАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО" (ТОВ "БОГОДУХІВСЬКЕ ХПП"), Харківська область, м. Богодухів, вул. Привокзальна Слобідка,69, код ЄДРПОУ 31834652.
Головуючий суддя Сіверін В. І.
Суддя Терещенко О.І.
Суддя Слободін М.М.
Суд | Харківський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2017 |
Оприлюднено | 29.05.2017 |
Номер документу | 66685572 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Харківський апеляційний господарський суд
Сіверін В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні