ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
пр. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел. (057) 702-00-72
е-mail: inbox@dna.arbitr.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.05.2017 справа № 21/1
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддів:ОСОБА_1, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , за участю представників сторін: від позивача: від відповідача: не з'явився не з'явився розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця» , м.Львів в особі відокремленого підрозділу «Івано-Франківська дирекція залізничних перевезень» , м.Івано-Франківськ на ухвалу господарського суду Донецької області від 13.04.2017р. за заявою у справіпро заміну сторін виконавчого провадження № 21/1 (суддя В.І. Матюхін) за позовомДержавного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця» , м.Львів доТовариства з обмеженою відповідальністю «Донбасвуглепереробка» , м.Українськ Донецької області простягнення 114574,87грн.
В С Т А Н О В И В:
Ухвалою господарського суду Донецької області від 13.04.2017р. відмовлено Державному територіально - галузевому об'єднанню «Львівська залізниця» у задоволенні заяви про заміну сторін виконавчого провадження у справі №21/1: стягувача - Державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця» правонаступником - Публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Львівська залізниця» ; боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасвуглепереробка» правонаступником - Публічним акціонерним товариством «Центральна збагачувальна фабрика «Україна» .
Ухвала мотивована тим, що правонаступниками боржника є дві юридичні особи, з огляду на що у зв'язку з ненаданням розподільчого балансу не вбачається можливим встановити чи перейшли до Публічного акціонерного товариства Центральна збагачувальна фабрика Україна від Товариства з обмеженою відповідальністю Донбасвуглепереробка зобов'язання по даній справі. Відмовляючи у задоволенні заяви в частині заміни стягувача, суд посилається на те, що реорганізація (припинення діяльності) позивача ще не завершена, перехід прав та обов'язків не відбувся.
Не погоджуючись з зазначеною ухвалою, Державне територіально - галузеве об'єднання «Львівська залізниця» в особі відокремленого підрозділу «Івано-Франківська дирекція залізничних перевезень» звернулося до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалу господарського суду Донецької області від 13.04.2017р. у справі №21/1 скасувати, заяву про заміну сторін виконавчого провадження задовольнити.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані порушенням та неправильним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Зокрема, скаржник зазначає, що розподільчий баланс не може бути надано позивачем, оскільки він знаходиться лише у відповідача. Крім того, за твердженнями апелянта, господарським судом не надано оцінки інвентаризаційному повідомленню Публічного акціонерного товариства Центральна збагачувальна фабрики Україна про підтвердження кредиторської заборгованості останнього перед залізницею по даній справі.
Крім того, скаржник вважає, що невнесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про припинення діяльності Державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця» не є підставою для відмови в задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження, оскільки Публічне акціонерне товариство Українська залізниця утворюється на базі Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізуються шляхом злиття, і є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, в тому числі Державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця» .
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 16.05.2017р. (головуючий Зубченко І.В., судді Марченко О.А., Попков Д.О.) у справі №21/1 апеляційну скаргу Державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця» в особі відокремленого підрозділу «Івано-Франківська дирекція залізничних перевезень» прийнято до провадження та призначено розгляд справи на 30.05.2017р.
У зв'язку з перебуванням у відпустці судді - члена колегії Попкова Д.О. на дату слухання справи, на підставі розпорядження керівника апарату суду, в результаті автоматичної зміни було сформовано наступний склад колегії суддів: головуючий Зубченко І.В., судді Марченко О.А., Чернота Л.Ф.
На адресу Донецького апеляційного господарського суду від Публічного акціонерного товариства Українська залізниця надійшли пояснення по справі, аналогічні за змістом тим, які раніше надійшли на електронну адресу суду. У зазначених поясненнях залізниця просить здійснити заміну сторін у виконавчому провадженні.
Разом з тим, на електронну адресу суду від Публічного акціонерного товариства Центральна збагачувальна фабрика Україна надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому підприємство просить залишити ухвалу господарського суду Донецької області без змін.
Представники сторін у судове засідання не з'явилися. Разом з тим, на поштову адресу суду від Державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця» надійшла заява про розгляд справи без участі представника у зв'язку з перебуванням останнього у службовому відрядженні, аналогічна за змістом тій, яка раніше надійшла на електронну адресу суду. Крім того, на електронну адресу суду надійшла заява Публічного акціонерного товариства Центральна збагачувальна фабрика Україна про розгляд справи без участі представника.
Представник відповідача про причини неявки суд не повідомив, своїми правами, передбаченими ст.22 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), не скористався, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчать матеріали справи.
Стаття 22 ГПК України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору. Статтею 77 ГПК України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні. Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги належне повідомлення учасників судового процесу про час та місце судового засідання, задовольняючи клопотання Державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця» та Публічного акціонерного товариства Центральна збагачувальна фабрика Україна про розгляд справи без участі представників, судова колегія визнала за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутністю учасників судового процесу за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду відповідно до ст.101 ГПК України, на підставі встановлених фактичних обставин, переглядає матеріали господарської справи та викладені в скарзі доводи щодо застосування судом при розгляді норм матеріального та процесуального права, що мають значення для справи. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Згідно частини 5 статті 106 ГПК України, апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення місцевого господарського суду.
Відповідно до ст.81-1 ГПК України складено протокол судового засідання.
Розглянувши матеріали господарської справи, апеляційну скаргу, відзив на неї, пояснення, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на наступне.
Рішенням господарського суду від 12.04.2010р. по справі №21/1 стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасвуглепереробка» на користь Державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця» в особі відокремленого підрозділу «Івано-Франківська дирекція залізничних перевезень» 105870,00грн. штрафу, 7942,32грн. додаткових платежів, 762,55грн. додаткових витрат, 1145,75грн. на відшкодування витрат по оплаті державного мита, 236,00грн. - відшкодування витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. На виконання рішення виданий відповідний наказ.
До господарського суду Донецької області звернулося Державне територіально - галузеве об'єднання «Львівська залізниця» в особі відокремленого підрозділу «Івано-Франківська дирекція залізничних перевезень» з заявою про заміну сторін виконавчого провадження. Відповідно до зазначеної заяви, позивач просить замінити Державне територіально - галузеве об'єднання «Львівська залізниця» правонаступником - Публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» (в особі регіональної філії «Львівська залізниця» ) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Донбасвуглепереробка» правонаступником - Публічним акціонерним товариством «Центральна збагачувальна фабрика «Україна» .
За приписами ст.104 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа вважається такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Статтею 106 ЦК України визначено, що злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
Після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом (ч.2, 3 ст.107 ЦК України).
Крім того, як вбачається з положень Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань №755-IV від 15.05.2003р., у разі поділу юридичних осіб здійснюється державна реєстрація новоутворених юридичних осіб та державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу. Поділ вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу.
Відповідно до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Товариство з обмеженою відповідальністю «Донбасвуглепереробка» припинено, його правонаступниками є дві юридичні особи - Публічне акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Україна» і Публічне акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Росія» . Проте з ЄДРПОУ не вбачається відомостей про те, у яких частинах і за якими зобов'язаннями зазначені юридичні особи є правонаступниками відповідача.
Як вбачається з матеріалів справи та не оспорюється апелянтом, сторонами розподільчого балансу Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасвуглепереробка» не надано, з огляду на що неможливо встановити чи перейшли до Публічного акціонерного товариства Центральна збагачувальна фабрика Україна від Товариства з обмеженою відповідальністю Донбасвуглепереробка зобов'язання по даній справі.
Скаржник посилається на те, що надати розподільчий баланс не може, оскільки він знаходиться у відповідача. Разом з тим, як вбачається з пояснень Публічного акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Україна» , підприємство утворене в процесі приватизації на базі цілісного майнового комплексу «Центральна збагачувальна фабрика «Україна» шляхом поділу Товариства з обмеженою відповідальністю Донбасвуглепереробка . У рамках судової справи №5006/32/192пн/2012с стосовно приватизації товариства від акціонера товариства був отриманий лист щодо надання документів про приватизацію з метою проведення юридичної експертизи, у відповідь на який 27.02.2013р. були направлені документи стосовно приватизації товариства. З 2013р. оригінали документів стосовно приватизації товариства, у тому числі розподільчий баланс, знаходяться у акціонера товариства, офіс якого до початку бойових дій знаходився в м.Донецьку і з початку антитерористичної операції зазначену документацію вивезти не вдалося.
Посилання апелянта на наявність інвентаризаційного повідомлення Публічного акціонерного товариства Центральна збагачувальна фабрики Україна про підтвердження кредиторської заборгованості останнього перед залізницею по даній справі судовою колегією не приймається з огляду на те, що саме лише повідомлення не свідчить про факт правонаступництва враховуючи раніше викладені обставини.
Таким чином, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у заміні боржника у виконавчому провадженні правонаступником.
Стосовно вимоги про заміну Державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця» правонаступником - Публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Львівська залізниця» колегія суддів зазначає наступне.
Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" (код ЄДРПОУ 40075815) як нова юридична особа утворена згідно із Законом України "Про особливості утворення публічно акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" від 23.02.2012р. №4442-VI та постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014р. №200 "Про утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця".
Статут Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015р. №735.
Відповідно до вказаної постанови Кабінету Міністрів України, Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" утворюється на базі Державної адміністрації залізничного транспорту (код ЄДРПОУ 00034045), підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття, серед яких є й Державне територіально - галузеве об'єднання «Львівська залізниця» .
Як вбачається із положень вищенаведеного Закону та постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014р. №200, всі підприємства, на базі яких утворюється Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" реорганізовуються шляхом злиття.
Реорганізація юридичної особи, як самостійний вид її припинення, передбачає проведення певної процедури та характеризується деякими особливостями. Так, зокрема, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (ст.104 ЦК України); комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами (ст.107 ЦК України).
Таким чином, судова колегія зазначає, що сама по собі вказівка в Законі та у постанові Кабінету Міністрів України від 25.06.2014р. №200, а також Статуті про те, що Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, не означає автоматичного правонаступництва без проведення інвентаризації майна, затвердження передавальних актів і припинення юридичних осіб та підприємств.
Господарським судам необхідно мати на увазі, що саме лише прийняття рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання не позбавляє його статусу юридичної особи (пп.4.7 п.4 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції").
Як вбачається з інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, розміщеної на веб - сайті Міністерства юстиції України, станом на час розгляду даної справи Державне територіально - галузеве об'єднання «Львівська залізниця» є діючою юридичною особою та свою господарську діяльність не припинило.
Враховуючи зазначене, судова колегія погоджується з висновком господарського суду про відмову у задоволенні заяви про заміну стягувача у виконавчому провадженні.
На підставі викладеного, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду не вбачає підстав для задоволення вимог апеляційної скарги та скасування ухвали господарського суду Донецької області від 13.04.2017р. у справі №21/1 про відмову у задоволенні заяви про заміну сторін виконавчого провадження, оскільки остання відповідає нормам матеріального та процесуального права України, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.
Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору при зверненні з апеляційною скаргою підлягають віднесенню на заявника скарги.
Керуючись ст.ст.43, 49, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця» , м.Львів в особі відокремленого підрозділу «Івано-Франківська дирекція залізничних перевезень» , м.Івано-Франківськ на ухвалу господарського суду Донецької області від 13.04.2017р. у справі №21/1 - залишити без задоволення .
Ухвалу господарського суду Донецької області від 13.04.2017р. у справі №21/1 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Головуючий І.В. Зубченко
Судді: О.А. Марченко
ОСОБА_3
Надруковано 9 прим.: 4 - позивачу, 2 - відповідачу; 1- у справу; 1 - ДАГС; 1 - ГСДО
Суд | Донецький апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2017 |
Оприлюднено | 07.06.2017 |
Номер документу | 66903710 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Донецький апеляційний господарський суд
Зубченко І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні