ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" травня 2017 р. Справа № 926/20/17
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:
головуючого-судді Плотніцького Б.Д.
суддів Кордюк Г.Т.
ОСОБА_1
при секретарі судового засідання Михайлишин С.В.
за участю представників
від Позивача: ОСОБА_2, ОСОБА_3;
від Відповідача: ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5 акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго» , вих. №9/1016 від 24.03.2017 року
на рішення Господарського суду Чернівецької області від 16.03.2017 року, головуючий cуддя Ковальчук Т.І.
у справі №926/20/17
за позовом Відділу культури, національностей та релігій ОСОБА_6 районної державної адміністрації Чернівецької області
до відповідача ОСОБА_5 акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго» , м. Чернівці
про визнання недійсним рішення, оформленого протоколом № 7 від 07.12.2016р.,
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 16.03.2017 року у справі № 926/20/17 позов задоволено. Визнано недійсним рішення комісії ПАТ «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго» від 07 грудня 2016 року, оформлене протоколом № 7 засідання комісії ПАТ «ЕК «Чернівціобленерго» по розгляду актів про порушення «Правил користування електричною енергією» від 07 грудня 2016 року. З Публічного акціонерного товариства «Енегопостачальна компанія «Чернівціобленерго» на користь Відділу культури, національностей та релігій ОСОБА_6 районної державної адміністрації Чернівецької області стягнуто 1378,00 грн. у відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Рішення мотивоване обґрунтованістю вимог Позивача, зокрема тим, що при визначенні вартості недоврахованої електричної енергії на підставі ОСОБА_7 про порушення ПКЕЕ № 123661, Відповідач прийняв неправомірне рішення про здійснення розрахунку збитків на підставі пункту 2.6 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 р. за № 782/12656, в той час як застосуванню підлягав пункт 2.7 вказаної Методики.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, ПАТ «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго» звернулось до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржуване рішення місцевого господарського суду скасувати з підстав неповного з'ясування та недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Свої доводи скаржник мотивує тим, зокрема, що жодний нормативно-правовий акт не містить заборони щодо зменшення енергопостачальною організацією нарахованих до стягнення оперативно-господарських санкцій незалежно від вини суб'єкта. Відтак, висновки місцевого господарського суду про неправомірність дій Позивача є безпідставними.
Відділ культури, національностей та релігій ОСОБА_6 районної державної адміністрації Чернівецької області відзиву на апеляційну скаргу не подав, однак його представники у судовому засіданні 19.04.2017 року заперечили доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі. Просять у задоволенні вимог апеляційної скарги відмовити, оскаржуване рішення суду першої інстанції залишити без змін.
У судове засідання, призначене на 31.05.2017 року з'явились представники обох сторін, які висловили свої міркування з питань, що виникли в ході розгляду справи.
Окрім того, 31.05.2017 року представником скаржника на розгляд суду подано клопотання про долучення до матеріалів справи виписки з протоколу Товариства про зміну його типу.
Так, відповідно до витягу з Протоколу № 27 від 04.04.2017 року акціонерами було прийнято рішення про зміну типу Публічного акціонерного товариства ЕК Чернівціобленерго з публічного акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство. Про зміну типу Публічного акціонерного товариства ЕК Чернівціобленерго з публічного акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство також свідчать відомості, внесені до ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (Виписка наявна в матеріалах справи).
У п. 1.4. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зазначено, що сама лише зміна найменування юридичної особи не означає її реорганізації, якщо при цьому не змінюється організаційно-правова форма даної особи. Зміна типу акціонерного товариства з приватного на публічне не є його реорганізацією (ст.5 Закону України "Про акціонерні товариства").
У зв'язку з прийняттям Закону про акціонерні товариства замінено види акціонерних товариств "відкрите акціонерне товариство" та "закрите акціонерне товариство" на типи - "публічне акціонерне товариство" та "приватне акціонерне товариство". Організаційно-правова форма господарювання "акціонерне товариство" , визначена пунктом 3.2.1 Класифікації організаційно-правових форм господарювання ДК 002:2004 Державного класифікатора України, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.05.2004 № 97, при цьому залишається незмінною (на зазначеному також наголошено у листі Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 02.03.2011 №2279 "Про надання роз'яснення").
Таким чином, зміна типу акціонерного товариства не свідчить про припинення суб'єкта господарювання як юридичної особи шляхом її реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення).
Відтак, враховуючи зміну типу Публічного акціонерного товариства ЕК Чернівціобленерго з публічного акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство, слід змінити найменування Відповідача у справі з Публічного акціонерного товариства ЕК Чернівціобленерго на Приватне акціонерне товариство ЕК Чернівціобленерго .
Розглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що у задоволенні вимог апеляційної скарги слід відмовити, рішення Господарського суду Чернівецької області від 16.03.2017 року у даній справі - залишити без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено місцевим господарським судом і це вбачається з матеріалів справи, 10.07.2006 року між сторонами у справі було укладено договір № 67 про постачання електричної енергії (а.с. 42-59), відповідно до умов якого Відповідач (постачальник) продає електричну енергію Позивачу (споживач) для забезпечення потреб його електроустановок, а останній оплачує Відповідачу вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами даного договору.
Відповідно до пункту 2.1 Договору під час виконання умов договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені ним, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та правилами користування електричною енергією.
Згідно з пунктами 2.3.1 та 2.3.3 Договору Споживач зобов'язався виконувати умови цього договору, дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановок, погоджених додатком «Графік зняття показів лічильників та подання їх до Енергопостачальної організації» та додатком «Перелік струмоприймачів, цехів площадок Споживача» .
Відповідно до листа відділу культури, національностей та релігій ОСОБА_6 РДА від 23.01.2014 р. № 21 до переліку об'єктів, на які здійснюється електропостачання згідно з Договором про постачання електричної енергії № 67, входить клуб, розташований в с. Дяківці. Факт поширення дії Договору про постачання електричної енергії на вказаний об'єкт визнається обома сторонами.
Відтак, місцевим господарським судом правомірно встановлено, що енергопостачання клубу в с. Дяківці відбувається на підставі Договору про постачання електричної енергії № 67.
23 листопада 2016 року працівниками ОСОБА_6 ПАТ «ЕК «Чернівціобленерго» було проведено перевірку дотримання Позивачем ПКЕЕ об'єкту - клуб в с. Дяківці, за наслідками якої складено ОСОБА_7 про порушення № 123661. Зокрема, у акті зазначено, що Споживачем порушено пп. 3.4, 3.6, 7.6 ПКЕЕ, а саме: приєднання струмоприймачів до мереж ОСОБА_6 поза засобами обліку. У вказаному ОСОБА_7 наведено схему електропостачання Споживача, зазначено номер лічильника (01715637), його місце розташування (на фасаді), відображено ділянку схеми самовільного підключення (точка «А,В» на схемі обліку), матеріал і переріз проводу (СІП алюмінієвий, діаметром 16 мм 2 ), тип засобу вимірювальної техніки (мікрометр з датою повірки 06.10.2016 р.). В акті також наведено перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі без обліку, та режим роботи: електролампочки світодіодні 25w - 10 шт., 3 розетки, в приміщенні електрокаміни 6 шт. - 2 кВт (потужність одного електрокаміну). Даний акт підписаний чотирма працівниками ОСОБА_6 та представником споживача ОСОБА_7 без будь-яких зауважень і заперечень.
За результатами розгляду ОСОБА_7 про порушення ПКЕЕ № 123661 комісією ПАТ «ЕК «Чернівціобленерго» по розгляду актів про порушення «Правил користування електричною енергією» прийнято протокольне рішення № 7 від 07.12.2016 р., відповідно до якого Споживачу проведено обчислення розміру збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ, у відповідності до Методики обчислення розміру відшкодування збитків, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 р. № 562. Розрахунок завданих збитків здійснено по пп. 5 п. 2.1 Методики з 26.04.2016 р. по 23.11.2016 р. на суму 66 905,86 грн. (а.с. 7, 10). Представник споживача на засідання комісії не з'явився, хоча про дату, час і місце засідання комісії був належним чином повідомлений під час складання ОСОБА_7 про порушення № 123661.
На підставі вказаного Протоколу Позивачу виставлено рахунок № 20113 від 09.12.2016р. на оплату вартості електроенергії по ОСОБА_7 №123661 в розмірі 66 905,86 грн. (а.с. 9).
Не погоджуючись з вказаними нарахуваннями, Позивач звернувся до суду з позовом у даній справі.
Приймаючи рішення зі спору у даній справі, місцевий господарський суд виходив з того, зокрема, що при визначенні вартості недоврахованої електричної енергії на підставі ОСОБА_7 про порушення ПКЕЕ № 123661, Відповідач прийняв неправомірне рішення про здійснення розрахунку збитків на підставі пункту 2.6 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 р. за № 782/12656, в той час як застосуванню підлягав пункт 2.7 вказаної Методики.
Судова колегія погоджується з даними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Правовідносини сторін у справі врегульовуються положеннями Закону України "Про електроенергетику" , Правилами користування електричною енергією та умовами укладеного договору про постачання електричної енергії.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною енергією .
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною енергією .
Пунктом 1.3. ПКЕЕ передбачено, що постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом.
Згідно з підпунктом 1 пункту 10.2 Правил споживач електричної енергії зобов'язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів).
У пункті 1.2 ПКЕЕ дано визначення споживача електричної енергії як особи, що використовує її для забезпечення потреб власних електроустановок на підставі договору.
Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" правопорушеннями в електроенергетиці є:
порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах;
крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку;
пошкодження приладів обліку;
розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів;
створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики;
порушення правил охорони електричних мереж;
порушення правил користування енергією;
дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об'єктів електроенергетики виконувати свої службові обов'язки;
незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов'язків перед енергопостачальниками;
припинення або обмеження електропостачання навчального закладу незалежно від форми власності протягом навчального року.
Згідно з п. 6.40 Правил користування електричною енергією , затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 , з наступними змінами і доповненнями (далі - ПКЕЕ ) у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, встановлених у місцях, вказаних в акті про пломбування або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією , затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656.
Пунктом 1.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією , затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656 визначено, що вона встановлює порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією .
З огляду на п. 2.1 Методики вона застосовується, зокрема, за порушення цілісності пломб, пошкодження приладів обліку, інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку.
За п. 2.5 Методики у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2.1 цієї Методики, крім виявлення випадків фіксації індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт·год) визначається за відповідною формулою.
Зі змісту наведених норм ПКЕЕ та Методики вбачається, що постачальник електричної енергії набуває право визначити обсяг спожитої електричної енергії на підставі Методики, необлікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією лише при наявності з боку споживача протиправних дій, спрямованих на приховування реального обсягу електричної енергії.
Відповідно до п. 6.41 Правил у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії порушень Правил або умов договору на місці виявлення порушення, у присутності представника споживача складається акт порушень.
В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Відповідно до п.6.42 ПКЕЕ на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків. Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді.
Згідно з пунктом 2.1 Методики, вона застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення порушень ПКЕЕ, таких, зокрема, як самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника (підпункт 5 пункту 2.1 Методики).
Як вбачається з Розрахунку вартості збитків за «ОСОБА_7 про порушення ПКЕЕ» № 123661 (а.с. 10), вартість недоврахованої електричної енергії на суму 66905,86 грн. відповідачем визначено саме за формулами, наведеними в пункті 2.6 Методики.
Разом з цим, за вказаними в пункті 2.6 Методики формулами визначаються збитки від недоврахованої електричної енергії при самовільному підключенні електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника, за умови відсутності договору на постачання електроенергії зі споживачем.
Однак, як правомірно встановлено місцевим господарським судом і це вбачається з матеріалів справи, між сторонами у справі існують договірні відносини на постачання електричної енергії. Відтак, розрахунок вартості недоврахованої електричної енергії Відповідачу належало здійснювати відповідно до пункту 2.7 Методики, яким передбачено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 5 пункту 2.1 цієї Методики, та за наявності Договору величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (W доб.с.п.н., кВт·год) визначається за формулою:
W доб.с.п.н. = P с.п. · t вик.с.п. · Kв, (2.10)
де Pс.п. (кВт) визначається за формулою (2.8) або (2.9) Методики, але виходячи з найменшої з величин:
номінального струму спрацювання ввідного комутаційного апарата, установленого у споживача (у разі наявності такого та за умови збереження пломб, якими він опломбований), А;
номінального первинного струму трансформатора (трансформаторів) струму (якщо він (вони) задіяний (задіяні) у схемі обліку), А;
максимального струму лічильника, при якому нормується його похибка (якщо трансформатор (трансформатори) струму в схемі обліку не задіяний (не задіяні)), А;
tвик.с.п. (день) та Kв визначаються відповідно до пунктів 2.5 та 2.6 Методики.
Для розрахунку загального обсягу самовільно спожитої електричної енергії за Д пер. береться сумарна кількість днів у періоді від дня набуття споживачем права власності на електроустановку чи права користування електроустановкою або із дня здійснення останньої технічної перевірки електричної мережі, до якої було здійснене самовільне підключення, але не більше сумарної кількості днів за дванадцять календарних місяців, що передували дню виявлення порушення до дня усунення самовільного підключення.
Таким чином, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що розрахунок вартості недоврахованої електричної енергії Відповідачем проведено з порушенням пункту 2.7 Методики.
Доводи скаржника про те, що жодний нормативно-правовий акт не містить заборони щодо зменшення енергопостачальною організацією нарахованих до стягнення оперативно-господарських санкцій незалежно від вини суб'єкта, є безпідставними, оскільки енергопостачальною організацією рішення щодо зменшення нарахованих до стягнення санкцій не приймалось.
Пунктом 1.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією , затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656 визначено, що вона встановлює порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією .
У даному випадку, енергопостачальною організацією, при проведенні розрахунку вартості недоврахованої електроенергії, порушено порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією . Ці порушення полягають у неправильному визначенні Відповідачем пункту Методики, який підлягав застосуванню.
Таким чином, оцінивши докази в їх сукупності, судова колегія Львівського апеляційного господарського суду дійшла висновку про відповідність рішення Господарського суду Чернівецької області законодавству, матеріалам та дійсним обставинам справи, а тому не вбачає підстав для його зміни чи скасування.
Відповідно до ст. 4 3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно із ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Відповідно до ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 103, 105, 107 ГПК України, -
Львівський апеляційний господарський суд , П О С Т А Н О В И В :
1. Рішення Господарського суду Чернівецької області від 16.03.2017 року у справі № 926/20/17 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
2. Судові витрати за перегляд рішення в апеляційному порядку покласти на скаржника.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
Матеріали справи повернути місцевому господарському суду.
Головуючий суддя Б.Д. Плотніцький
Суддя Г.Т. Кордюк
Суддя І.Б. Малех
Суд | Львівський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 31.05.2017 |
Оприлюднено | 12.06.2017 |
Номер документу | 66962002 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Львівський апеляційний господарський суд
Плотніцький Б.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні