Справа №478/1729/16-ц
пров. №2/478/24/2017
Р і ш е н н я
І м е н е м У к р а ї н и
21 червня 2017 року Казанківський районний суд Миколаївської області
в складі: головуючої судді Сябренко І.П.
за участю: секретаря Поліщук С.П.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду смт. Казанка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до приватного підприємства Агротех Казанківського району Миколаївської області, товариства з обмеженою відповідальністю Ватутіна Казанківського району Миколаївської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: приватний нотаріус Кіровоградського міського нотаріального округу Бєлінський Ігор Дмитрович про визнання договору оренди землі недійсним, стягнення орендної плати та відшкодування збитків,
В с т а н о в и в:
ОСОБА_2 звернулася в інтересах ОСОБА_1 до суду з позовною заявою до ПП Агротех Казанківського району, ТОВ Ватутіна Казанківського району про визнання договору оренди землі недійсним, скасування його державної реєстрації, стягнення орендної плати та відшкодування збитків, в якій зазначила, що відповідно до Державного акту серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, площею 17,21 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої в межах території Михайлівської сільської ради Казанківського району Миколаївської області, яку за договором оренди від 10.06.2013 року, зареєстрованого 21.09.2013 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за індексним №2588401, останній передав у користування ПП Агротех строком до 31.12.2017 року. У червні 2016 року отримавши інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 довідався, що 25.04.2016 року вище зазначений договір оренди землі, укладений з ПП Агротех розірвано та проведено державну реєстрацію права оренди, належної йому на праві власності земельної ділянки з іншим орендарем ТОВ Ватутіна . Посилаючись на відсутність згоди ОСОБА_1 на укладення договору оренди землі від 25.04.2016 року з ТОВ Ватутіна , та на підробку його підпису під зазначеним договором, просила визнати недійсним договір оренди землі, укладений 25.04.2016 року між ОСОБА_1 та ТОВ Ватутіна , державну реєстрацію якого проведено 17.05.2016 року, номер запису про інше речове право 14526014 та скасувати його державну реєстрацію, стягнути з відповідачів ПП Агротех та ТОВ Ватутіна на користь ОСОБА_1 орендну плату за користування земельною ділянкою в розмірі 39459 грн. 44 коп., матеріальні збитки і витрати на правову допомогу в розмірі 5540 грн. 56 коп. та судові витрати.
Ухвалою суду від 15.12.2016 року позовна заява ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до ПП Агротех Казанківського району Миколаївської області та ТОВ Ватутіна Казанківського району Миколаївської області в частині позовних вимог про скасування державної реєстрації договору оренди землі, стягнення в солідарному порядку орендної плати за користування земельною ділянкою в розмірі 39459 грн. 44 коп., матеріальних збитків і витрат на правову допомогу в розмірі 5540 грн. 56 коп. залишена без розгляду.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.
Відповідачі ПП Агротех Казанківського району та ТОВ Ватутіна явку своїх представників в судове засідання не забезпечили, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку.
Третя особа без самостійних вимог приватний нотаріус Кіровоградського міського нотаріального округу Бєлінський І.Д. в судове засідання не з'явився.
Вислухавши доводи позивача, представника позивача, дослідивши письмові докази, суд приходе такого висновку.
В силу приписів ч.1 ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до вимог ст.203 ЦК України передбачені загальні вимоги, додержання яких є необхідними для чинності правочину - волевиявлення учасника правочину, додержання форми правочину визначеного законом та вчинення правочину особою, яка має необхідний обсяг цивільної дієздатності.
Відповідно до вимог ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені першою-третьою, п'ятою, шостою частинами ст.203 ЦК України.
Матеріалами справи встановлено, що громадянин ОСОБА_1 відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 від 22.06.2004 року, є власником земельної ділянки площею 17,21 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Михайлівської сільської ради Казанківського району Миколаївської області.
Згідно договору оренди земельної ділянки від 10.06.2013 року, державну реєстрацію якого проведено 21.09.2013 року, номер запису про інше речове право 2588401, власник земельної ділянки ОСОБА_1 передав її в оренду ПП Агротех строком до 31.12.2017 року.
З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №60779219 від 07.06.2016 року вбачається, що 17.05.2016 року на підставі рішення приватного нотаріуса Кіровоградського міського нотаріального округу Бєлінського І.Д. №29619827 проведено державну реєстрацію припинення права оренди земельної ділянки, яке виникло на підставі договору оренди землі від 10.06.2013 року, укладеного між ПП Агротех та ОСОБА_1
Відповідно до договору оренди землі від 25.04.2016 року, державну реєстрацію якого проведено 17.05.2016 року, номер запису про інше речове право 14526014, власник земельної ділянки ОСОБА_1 передав її в оренду ТОВ Ватутіна строком на 10 років.
Згідно висновку, проведеної у справі судово-почеркознавчої експертизи від 21 листопада 2016 року № 2003, підпис від імені Орендодавця ОСОБА_1 у договорі оренди землі від 25 квітня 2016 року, укладеного між Орендодавцем ОСОБА_1 та Орендарем ТОВ Ватутіна , виконані не ОСОБА_4, а іншою особою (а.с.114-118).
Така експертиза була проведена Київською незалежною судово-експертною установою.
Згідно з висновком цієї установи проведення експертизи було доручено експерту ОСОБА_5
Однак, вказаний висновок не можна вважати належним доказом, оскільки зазначений фахівець згідно з Державним реєстром атестованих судових експертів мав свідоцтво про присвоєння кваліфікації судового експерта, яке діяло до 30 березня 2016 року, і було визнано недійсним 6 червня 2012 року у зв'язку зі звільненням ОСОБА_5 з Київського науково-дослідного інституту судових експертиз; вказана експертиза згідно з ст. 7 Закону України Про судову експертизу могла бути проведена виключно державними спеціалізованими установами, оскільки почеркознавча експертиза відноситься до криміналістичних. Київська незалежна судово-експертна установа не є державною спеціалізованою установою, що здійснює судово-експертну діяльність.
Між тим, представниками сторін під час розгляду справи було заявлено клопотання про проведення повторної почеркознавчої експертизи на предмет дослідження підпису орендодавця на спірному договорі оренди, яке судом було задоволено. Проведення експертизи доручено Миколаївському науково-дослідному експертно - криміналістичному центру МВС України та об'єктом дослідження визначено оригінал оспорюваного договору оренди землі від 25 квітня 2016 року, наданого Казанківською районною державною адміністрацією.
За даними висновку експерта №226 від 24 травня 2017 року підпис у графі Орендодавець на зворотній стороні договору оренди землі від 25 квітня 2016 року, укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ Ватутіна , виконаний не ОСОБА_1, а іншою особою (а.с.242-245).
В судовому засіданні доведено, що вищевказаний договір оренди землі власник земельної ділянки ОСОБА_1, як сторона в договорі, не підписував, не знайомився з умовами договору щодо об'єкту оренди, строку його дії, розміру орендної плати та порядку її виплати, інших істотних умов, зазначених в тексті договору.
За загальним правилом, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (ч. 2 ст.207 ЦК України).
Виняток з цього правила стосується фізичних осіб, які через хворобу або фізичні вади не можуть підписатись власноручно. В такому випадку за дорученням такої особи та в її присутності текст правочину підписує інша особа. При цьому, підпис іншої особи на тексті правочину, щодо якого не вимагається нотаріального посвідчення, має бути засвідчений відповідною посадовою особою за місцем роботи, навчання, проживання або лікування особи, яка його вчиняє.
Отже, підпис від імені позивача ОСОБА_1 на спірному договорі вчинено іншою особою без дотримання положень ст.207 ЦК України, а також за відсутності належної довіреності, наданої за правилами статей 244, 245 ЦК України.
Враховуючи наведене, а також специфіку договорів оренди землі, а саме обов'язкову наявність в договорі певних істотних умов та обов'язкову державну реєстрацію цих договорів, суд вважає, що відсутність особистого підпису сторони в договорі оренди землі свідчить про те, що сторони не узгодили всі істотні умови договору, передбачені Законом.
За таких обставин, суд вважає доведеним, що під час укладання спірного договору, текст договору було підписано від імені позивача сторонньою особою, яка не мала належних повноважень на вчинення такої дії. А тому, не можна вважати, що сторони досягли усіх істотних умов договору оренди землі, передбачених ст.15 Закону України Про оренду землі , що є підставою для визнання спірного договору недійсним.
Таким чином, законні права позивача ОСОБА_1 щодо користування та розпорядження своїм майном на власний розсуд, передбачені ч. 1 ст.319 ЦК України, були порушені і потребують захисту згідно до вимог ч.1 ст.3 ЦПК України та ст.15 ЦК України, тому суд задовольняє вимоги позивача про визнання спірного договору оренди землі недійсним.
Разом з тим, позовні вимоги позивача ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 пред'явлені до приватного підприємства Агротех Казанківського району Миколаївської області про визнання договору оренди землі недійсним задоволенню не підлягають, оскільки вказане підприємство не є стороною спірного договору.
Відповідно до вимог ст.88 ЦПК України з відповідача на користь позивача ОСОБА_1 суд стягує понесені ним та документально підтверджені судові витрати у загальному розмірі 1451 грн. 68 коп. (551 грн. 20 коп. - судовий збір та 900 грн. 48 коп. - оплата витрат пов'язаних з проведенням судової почеркознавчої експертизи). Підстави для стягнення з відповідача ТОВ Ватутіна на користь позивача ОСОБА_1 3000 грн. з оплати дослідження, проведеного ТОВ Київська незалежна судово-експертна установа відсутні, оскільки цей висновок визнано неналежним доказом.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, суд
В и р і ш и в :
Позовні вимоги ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю Ватутіна Казанківського району Миколаївської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: приватний нотаріус Кіровоградського міського нотаріального округу Бєлінський Ігор Дмитрович про визнання договору оренди землі недійсним, - задовольнити повністю.
Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер НОМЕР_2, розташованої на території Михайлівської сільської ради Казанківського району Миколаївської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 17,21 га, укладений 25 квітня 2016 року між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю Ватутіна , державну реєстрацію якого проведено приватним нотаріусом Кіровоградського міського нотаріального округу Бєлінським І.Д. 17 травня 2016 року, номер запису про інше речове право 14526014.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до приватного підприємства Агротех Казанківського району Миколаївської області про визнання договору оренди землі недійсним,- відмовити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Ватутіна Казанківського району Миколаївської області на користь ОСОБА_1 судові витрати, понесені у зв'язку з розглядом справи в розмірі 1451 грн. 68 коп.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Миколаївської області через Казанківський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а сторони, які не були присутніми у судовому засіданні можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя
Суд | Казанківський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 21.06.2017 |
Оприлюднено | 26.06.2017 |
Номер документу | 67301950 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Казанківський районний суд Миколаївської області
Сябренко І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні